Jubilerende Jacobus Brands begeleidde buitenlandse werknemers NIEUW PIJZZEL- PAQ9NA s Bands vieren Landelijke Popdag _.KOOPJK8 IN22SPECIAALZAKEN 99. 9.95; W> Dierendag Een actieve krant ineen actieve streek *r 14.95 8.95 17=95 19=75. bij Tentoonstelling slechthorenden rver Grote stroom Geloof Schiedams Nieuwsblad a HAARPROBLEMEN BIOSCALIN NEMEN!! Niet eenmalig WOENSDAG 1 OKTOBER 1980 5e JAARGANG NO. 48 VLAARDINGEN - "We hebben die buitenlanders het land in gehaald, dus moeten we ervoor zorgen ook." Dat zegt de Vlaardin- ger Jacobus Brands (63), die afgelopen vrijdag door de Schiedamse Ioco-burgemeester Reinier Scheeres koninklijk werd onderscheiden bij zijn veertigjarig jubileum bij Wilton-Feijenoord. Hij begon daar in 1940 zijn loopbaan als helper in de scheepsbouw. In 1943 werd hij te werk gesteld als assistent op de bedrijfsschool. Na een korte periode werkzaam te zijn geweest op de afdeling Sociaie Zaken, werd hij in 1962 aangesteld als administrateur van het Introductie Centrum, waar hij veel te maken had met de problemen van Spaan- se en Turkse werknemers. Ook als assistent van de Chef Vorming en Opleiding, de functie die hij de laatste drie jaar bekleedde, moest de heer Brands zich veel met de buitenlanders bemoeien. 4 i2 13 17 22 26 2 5 9 10 44 4 a in het DE Kijk wekelijks in deze krant Doe mee! en U maakt kans op een van de boekenbonnen. 146 24 47 29 45 zie onze folder Int. by BIOSCALIN (Nederland) SCHIEDAM Een gekraakte Gustohal, ruim veertig toeschou- wers, zeven bands en een aggregaat vormden 27 September de bestanddelen van de Schiedamse versie van de Landelijke Pop- actiedag. Een inderhaast geschreven pamflet dat door twee punk- -dames op de Hoogstraat werd rondgedeeld moest voor de nodige publiciteit zorgen. „Opeens waren we het zat", vermeldt het stencil, „vergaderen, overleggen, bespreken enzovoort." Hoewel de Schiedamse bands nu zeker weten dat de genieente gaat werken aan het realiseren van een oefenruimte, vinden zij dit niet genoeg. Er is dan nog steeds geen ruimte om grote festivals en manifesta- ties in te organiseren. Vandaardat enkele leden van bands besloten de Gustohal te kraken. r- I Rotterdam Centrum - Kralingen - Alexanderpolder - Ommoord - Noorderboulevard; Schiedam Centrum Kethel; Nieuwerkerk a/d IJssel; Capelle a/d IJssel De Terp; Vlaardingen Centrum; Krimpen a/d IJssel Crimpenhof. Kompakt fiiteuse van TEFAL, met thermostaat en anti-reuk filter. Tefal prijs 125.- Onze prijs oo Voor de denksporter dambord kompleet met damstenen Zelfslijpend mes. Blijft scherp door ingebouwde slijpsteentjes in cassette. Kan ook aan de wand bevestigd worden. Grote maat Van 15.95 voor Wit tenen fietsmand voor- zien van stevige stuurhaken en hengsel. Groot 14.95 Middel 10.95 Klein iicurver Aardappelcontainer met schillebak. Van Curver. Van 12.95 voor Glazen bowlstel met vruchten relief, kompleet met 6 kopjes en lepel Een goede beveiliging vanuw fietsisdeze ketting metcijferslot X NIEUW: deze reus van een vuilniszakhouder in vierkant model. Hygienisch en praktisch. Curverprijs 29.95. Onze prijs 1 11111:1; KANTOOR: HOOCSTRAAT 122 3131 BP, VLAARDINGEN POSTBUS 306 3130 AH. VLAARDINGEN In combinatie met de Nieuwe Vlaardingse Courant en het Maassluis Nieuwsblad 'Botsing culturen grootste probleem' "Reeds op de bedrijfsschool voelde ik me een soort sociaal werker", ver- telt de heer Brands. "Ik moest daar leerlingen aannemen, testen en ik ging met ze op kamp. Verder organi- seerde ik met de leerlingen allerlei feesten. We waren altijd veel bezig met de afscheidsavonden, wanneer dp leerlingen hun diploma haducn be- haald. We hadden toendertijd een soort toneelclubje. We brachten dan op de feestavond een revu. Daar de- den dan ook meisjes van de perso- neelsafdeling aan mee. Ik heb trou- wens op die manier mjjn vrouw leren kennen." De heer Brands fungeerde in die tijd ook als een soort "praatpaal" voor de leerlingen. "Als de jongens vreugde of verdriet hadden, dan kwamen ze het mij altijd vertellen. Ik was daar eigenlijk al helemaal op het sociaie vlak bezig." Tussen 1958 en 1962 werd de heer Brands ingeschakeld op de afdeling Sociaie Zaken om een geheel nieuw kaartensysteem op te zetten. "Maar dat werk zinde me helemaal niet", vertelt hij"Toen we met die kaar- ten klaar waren kreeg ik de kans om in het Opleidingscentrum te gaan werken. Dat leek me veel levendiger." Deheer Brands heeft zich vanaf 1962 met de buitenlandse werknemers be zig gehouden. "In het begin hadden we alleen nog maar te maken met twee Spanjaarden. In 1963 kwam de eerste grote stroom uit Spanje. In de loop der jaren zijn er zo'n 750 a 800 b(j Wilton-Feijenoord geweest werk zaam geweest. Na de Spanjaarden, kwamen ook de Turken." De heer Brands heeft zich jaren ach- tereen ingezet om de overgang van de ene naar de andere cultuur voor de buitenlanders zo soepel mogelijk te doen verlopen. Hij moest de Span jaarden en Turken ook helpen bij het aanleren van de Nederlandse taal. "Daar kwam heel wat handen- en voetenwerk aan te pas", vertelt hij In het Opleidingscentrum werkte de heer Brands in een team, bestaande uit een chef, een Turkse tolk en hem zelf. "Als die buitenlanders net gear- riveerd waren, dan maakte je eerst een praatje over het hoe en waarom van hun komst naar Nederland. Op die manier probeerden we hun ver- trouwen te winnen. Dat was natuur- lijk ook wel nodig. Je moet niet ver- geten dat ik daar volwassen kerels vroeg om van e6n tot vijf te tellen Voordat zo'n vent dat accepteert moet hij er toch wel volledig vertrou- wen in hebben dat je dat doet voot zijn eigen bestwil." Veel van de buitenlanders hadden volgens de heer Brands aanpassings- moeilijkheden. "Ze kregen soms heimwee", zo vertelt hij. "Dan zat je natuurlijk weleens voor het blok, want wat doe je daaraan. Soms gin- gen ze dan maar weer terug naar hun geboorteland." "De overgang van hun cultuur naar de onze is natuurlijk ook enorm groot", vervolgt de heer Brands. "Van sommigen van de buitenlandse werknemers ging de vrouw in hun ge boorteland nog water halen met een kruik op het hoofd. En dan komen ze hier terecht. Dat is natuurlijk ont- zettend moeilijk." Als er weer een groep uit Spanje of Turkije kwam, dan haalden we ze's avonds met een bus van het Centraal Station in Rot terdam op en dan brachten we ze naar het pension." De heer Brands weet zich nog heel wat vreemde voorvallen te herinneren. "Ik heb het eens meegemaakt dat er 's ochtends vijfendertig Turken bij me voor de deur stonden met een portie varkensvlees. Dat mochten ze vanwege hun geloof niet eten. Je gaat dan natuurlijk met die mensen praten om een oplossing voor zo'n probleem te vinden. In dit geval hebben we het pension opgebeld en daar beloof- den ze in het vervolg geen varkens vlees meer te serveren." Volgens de heer Brands hebben de Turken in het algemeen meer aanpas- singsmoeilijkheden dan de Spanjaar den. "Die zjjn ook veel meer westers georienteerd", vertelt hij. "Die Tur ken komen uit zo'n volstrekt andere were Id." De heer Brands denkt dat een groot deel van de buitenlandse werknemers nu wel "geacclimatisecrd" is. "Van veel van hen is het gezin ook overge- Jacobus Brands: "Ik vind dat ik nu wel eens mag stoppen met werken. B" 33 34 3Q 45 4-2 SCHIEDAM De jaarlijkse collecte voor de Dierenbescherming wordt deze week gehouden. Medewerkers van de Dierenbescherming zullen huis-aan-huis langsgaan voor een bij- drage. Op dierendag, 4 oktober, wordt er een grote straatcollecte ge houden. De Dierenbescherming kan nog vrijwilligers gebruiken voor de collectes. Men kan zich opgeven bij mevrouw Eichholz, Griegplein 180, telefoon 704391. komen. Ze hebben nu vaak zelfs een eigen autootje. De grootste aanpas- singsmoeilijkheden zijn wel voorbij. Een ander probleem dat nu speelt is natuurlijk de kinderen van de gastarbeiders. Die horen eigenlijk bij geen enkele cultuur meer thuis. Daar kunnen nog veel moeilijkhedcn door ontstaan." De heer Brands stopt op 31 oktober met werken. "Maar dat mag ook wel eens een keer", zegt hij. "Voordat ik bij Wilton Feijenoord kwam, had ik al acht jaar, bij een chocoladefabriek gewerkt. Daar maakte ik bonbons. Bij elkaar heb ik dus achtenveertig jaar gewerkt. Ik vind dan ook dat ik nu wel eens mag stoppen met werken", aldus de heer Brands. SCHIEDAM - In het dienstencen- trum „De Vier Molens" aan de Damlaan wordt op dinsdag 7 en woensdag 8 oktober een expositie gehouden door de Nederlandse Vereniging voor Slechthorenden. Zowel goed als slechthorende be- zoekers kunnen op deze tentoon stelling voorlichting krijgen over de moeilijkheden en mogelijkhe- den van mensen met een „auditie- ve handicap". Zowel de Neder landse Vereniging voor Slechtho rende als de Slechthorende Jon- gerenorganisatie, de Federatie van Ouders van slechthorende en spraakgebrekkige kinderen, een audicien en de P.T.T. zjjn op de expositie te vinden. De tentoonstelling, die wordt ge- opend door mevrouw J. Te Loo- Scharft, is geopend op dinsdag 7 oktober, van twee tot tien uur, en op woensdag 8 oktober, van tien tot twaalf in de ochtend. Men is er na ruim 10 jaar onderzoek in geslaagd een nnddel samen te stellcn dat uitslekende resultaten geel't bij sterke haaruitval en roos. dunnend en slap haar Met middel dat ondcr de naam BIOSCALIN wordt uitgebrachi, is in Nederland verkrijgbaar bij drogistcn. speciaalzaken en kappcrs. Ilet bestaat uit een elixer. welkc bij voor- keur in combinatie met de BIOSCALIN shampoo dicnt te worden gebruikt om optimale resultaten te kunnen ver- waehten. Nadere inlichtingcn worden u op verzoek gaarne toegezonden. Tel. 070-89 77 52 - Postbus 16140 2500 BC Den Haag Gusto een dag gekraakt De M.P.'s zoals de naam al doet ver- moeden een verfrissende punk-band, trad zaterdag het eerst op. Met hulp van een aggregaat werd de benodigde stroom opgcwekt. De politie wason- dertussen al langs geweest en maakte geen bezwaar tegen de actie. Ook een vertegenwoordiger van I.H.C., de De M.P.'s werden afgelost door de Crumpets, een Schiedamse vrouwen- band die duidelijk demonstreerde dat oefenruimte hard nodig is. Na drie Crumpet-nummers, waarvan er twee de mist ingingen, was het wachten op de soft-popgroep Alaska. Die kwam wat later dan gepland, zodat de toe- schouwers het verval van de Gusto- hallen konden inspecteren. Gelukkig voor het publiek durfde de ijscoman w61 het terrein op. maatschappij die de verlaten Gusto- hallen nog in bezit heeft, kwam even langs om te kijken. Ook hij vond het best dat er muziek gemaakt werd. Er was alleen niet zoveel publiek. De zanger van de M.P.'s opperde dat mis- schien niet iedereen het terrein op durfde. Alaska kwam uiteindelijk opdagen. Na hun optreden was S5 aan de beurt maar middenin hun repertoire wilde het aggregaat niet meer meewerken en viel de s*room uit, waarmee de actio besloten werd. „Maar we gaan verder met acties tot er resultaat is" vertelt Hans van Rij, drummer van de M.P.'s. „De 2e actie is niet eenmalig, hoewel de Gusto maar voor deze ene dag ge kraakt werd. Misschien is er best wat met de hallen te beginnen, maar er moet wel erg veel opgeknapt worden. Er is ontzettend veel gesloopt en ver- nield. Sommigen zien het wel zitten om hier een ruimte in te richten. We doen het probleem waarschijnlijk over aan Pop-Overleg, wie weet komt er dan een bruikbaar plan uit". Het zwoegen van de dertig Schiedam se bands die bij Pop-Overleg zijn aan- gesloten, maar ook de pogingen van diverse drumbands om eigen ruimte te krijgen, zou natuurlijk zo langza- merhand wel eens gehonoreerd mo- gen worden. Het cultureel centrum, dat in het Proveniershuis nooit van de grond gekomen is, zou misschien geraliseerd kunnen worden in een van de vele leegstaande bedrijfsruimtes. Wie weet wordt Schiedam dan nog eens de bakermat van cultureel ge- beuren op internationaal niveau MdZ *Een van de bands die op de landelijke Popdag opbad. 133 De Heilige Franciscus van Assisi leeft in de herinnering voort als ie- mand die zeer begaan was met het lot van de dieren. Zijn verjaardag op 4 oktober wordt dan ook over de hele wereld gevierd als Wereld- dierendag. Aanstaande zaterdag is het weer zover en krijgen vele honden en katten misschien een extra stukje vlees. Maar daarmee zijn we er niet, het lot van de die ren in onze maatschappij laat nog steeds veel te wensen over. Op on ze speciale dierenpagina besteden we aandacht aan allerlei onderwer- pen die met het dier te maken hebben, van Vivisectie en Bio-in- dustrie tot Dierenbescherming in Afrika.

Schiedams Nieuwsblad | 1980 | | pagina 1