Energiebesparing ongeveer veertig procent Gusto geen monument Bewoners gezocht voor de nieuwbouw in West Opening Woutershof ft KOOP JES IN 22 SPECIAALZAKEN II 19.95 3.95 4.95 9.95 Een actieve krant in actieve streek ii 19.50 16.95 16.95 Vijfsluizen viert dubbel feest ~\f Minder inwoners -N/" KANTOOR: HOOGSTRAAT 122 3131 BP, VLAARDINGEN POSTBUS 306 3130 AHVLAARDINGEN In combinatie met de Nieuwe Vlaardingse Courant en het Maassluis Nieuwsblad WOENSDAG 8 OKTOBER 1980 5e JAARGANG NO. 49 SCHIEDAM - Sinds de energiecrisis van 1973 heeft de gemeente Schiedam geexperimenteerd met straatverlichting. Het doel van de experimenten was energie besparen op de openbare verlichting. Dacht men vroeger dat elk doodlopend steegje tot in de kleinste hoekjes verlicht moest worden, de laatste jaren is men daar wat an- ders over gaan denken. ook een ander uiterlijk. De kappen, waar het licht doorheen straalt, zijn van helder, veerkrachtig materiaal gemaakt en niet meer van witachtig, doorschijnend plastic. Daardoor is het schijasel feller en zijn de kappen bovendien beter bestand tegen ver- nieling. Een paar van de beschikbare modellen zijn al hier en daar in Schie dam te zien. In wijken waar pas ge- bouwde woningen staan, zoals in Woudhoek, wordt de nieuwe ver- lichtingsinstallatie meteen toegepast. Straten die opnieuw ingericht wor- den, zoals in West en Oost, worden ook direct voorzien van de nieuwe lantarenpalen. Bij zo'n herinrichting kunnen de bewoners kiezen uit di verse modellen. jaar mee, iets langer dan de oude kwiklampen. Milieuvriendelijk schijnt het licht ook te zijn. Eriseen speciale „vernietiger" voor de lampen, waarbij het natrium geneutraliseerd wordt. Het afval wordt dan met containers afgevoerd. Of het daarna nog kwaad kan is niet lielemaal duidelijk. In ieder geval werd het milieu door verontreiniging met kwik (onder andere uit de kwik lampen) er niet beter op. De totale energiebesparing wordt geschat op 40 pet. Gezellig Het „koffer"-model voor lampen van 18 en 35 watt In woonwijken veranderde de ver- keerssituatie dusdanig, dat er minder licht nodig was. Lantarenpalen zou- den daardoor wat verder uit elkaar en wat lager bij de grond geplaatst kun nen worden. Maar de edit fors ener- giebesparende maatregel is de invoe- ring van een andere lichtbron. De zogenaamde „lagedruk natrium- lamp", de „oranie" verlichting die al hier en daar in het land toege past wordt, bleek een veel beter zicht te geven bij veel minder energiever- bruik. Dat komt doordat de lamp in werkelijkheid voornamelijk geel licht uitstraalt. Het menseljjk oog is erg gevoelig voor geel licht en kan daar door veel meer onderscheiden dan bij andere kleuren licht. In diverse woonwijken is de gemeen- te al een tijdje bezig de lagedruk na- ttiumlamp toe te passen. In woon- straten blijkt een lamp van 18 of 35 watt (het stroomverbruik peruur) voldoende licht te geven. Vroeger werden in woonstraten lampen van 80 watt gebruikt. Drukke straten, zoals de Broersvest, worden nu ver licht met lampen van 250 watt. Vroe ger stonden er op de Broersvest lan tarenpalen waar twee lampen van 250 waft in moesten. Niet alleen de lichtbron wordt ver- anderd. De lantarenpalen zelf krijgen Volgens de gemeente reageert ieder- een heel positief op het oranje licht, omdat het gezellig schijnt te zijn. Aangemoedigd hierdoor heeft de ge meente dan ook plannen om de hele stad met de natriumlampen te gaan verlichten. Dat kan echter niet in een keer, want dan zouden de kosten voor nieuwe installaties erg hoog worden. Tot nu toe beperkt men zich dus tot straten waar toch een herin richting gaat plaatsvinden, tot nieuw- bouw- en renovatieprojecten. Er blij- ven dan natuurlijk een heleboel stra ten over waar voorlopig niets gedaan wordt, maar wanneer de oude in- staliatie vervangen moet worden (na ongeveer 15 jaar) komt er in ieder ge val oranje licht. Omdat er geen tweelamps-armaturen meer gebruikt worden zullen de meeste straten 's-nachts net zo ver licht worden als 's-avonds. Bij de tweelamps-modellen kon men naeen uur of twaalf een lamp uitschakelen. Alleen de straten die zo verlicht zijn dat er zig-zag opgestelde palen uit- geschakeld kunnen worden krijgen nog een speciale nachtverlichting. De natriumlampen gaan ongeveer twee SCHIEDAM De Gustohallen zullen niet in aanmerking komen voor de monumentenljjst. In augustus 1978 werd besloten de Gustohallen tot monument te verklaren, maar de ei- genaar (I.H.C. -Holdings) was het daar niet mee eens. Volgens I.H.C. zijn de gebouwen in erg slechte bouwtechnische staat en zijn boven dien helemaal niet zo uniek. Daar komt nog bij dat de hallen buiten- dijks liggen en daardoor een aantal malen per jaar onderlopen. I.H.C. ziet verder niet welke bestemming er nog aan de panden gegeven zou kun nen worden en heeft liever dat het complex gesloopt wordt, opdat de grond een nieuwe bestemming zal krijgen. De staatssecretaris van Cul- tuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk (Wallis de Vries) heeft op de grond van de bezwsren van I.H.C. besloten de Gustohallen niet tot monument te verklaren. Een lagedruk natriumlamp SCHIEDAM—De stadsvernieuwings- activiteiten in Schiedam-West 1A zijn nu in een stadium dat er plannen voor de nieuwbouw gemaakt kunnen worden. De architect die de opdracht voor de eerste fase (Vriendschap- straat en het deel van de Mariastraat tussen de Kortland- en de Huysman- straat) krijgt, is al door de voorlopige werkgroep Nieuwbouw aangetrok- ken. De architecten groep van Wijn- gaarden uit Rotterdam kwam het meest in aanmerking gezien de er- varing met stadsverniewingsprojecten en bewonersinspraak. Onlangs keurde het college van Bur- gemeester en Wethouders een toe- wijzingsvoorstel voor de nieuw te bouwen woningen goed. Hierdoor kan de helft van de nieuwbouw al bij voorbaat toegewezen worden aan mensen die zich nu inschrijven voor een woning. Voorrang bij deze in- schrijving hebben de bewoners van de Mariastraat en omgeving die in een te slopen pand wonen en degenen die door sloopplannen reeds verhuisd zijn naar andere delen van Schiedam. Daarna komen de overige bewoners van West 1A (het gebied tussen de Vlaardingerdijk, de Nieuwe Haven, de West-Frankelandsestraat en de Aleidastraat) aan de beurt. Bewoners die zich nu inschrijven hebben recht op een nieuwbouw- woning, maar zij kunnen daar ten alle tijde van af zien. Degenen die zich inschrijven kunnen meepraten over hoe de nieuwbouw er van binnen en van buiten uit moet gaan zien, terwijl zij ook in samenwerking met de ge meente een zo laag mogelijke huur kunnen proberen te bereiken. Inschrijfformulieren zijn te verkrijgen bij bureau Huisvesting, 's-Gravenland- seweg 567, op werkdagen tussen 9 en 12 uur. Men kan ook schriftelijk een formulier bij bureau huisvesting aan- vragen. Voorts zijn er formulieren in de Informatiewinkel, Mariastraat 52b te krijgen. De winkel is open op dinsdagmiddag van twee tot vier, op wpensdagmiddag van twee tot vijf en op donderdagmiddag van vier tot zes. De formulieren moeten v6or 21 oktober 1980 in bezit zijn van bureau Huisvesting. SCHIEDAM - Zaterdag 11 oktober om tien uur 's morgens wordt het dagverblijf voor ouderen de "Wou tershof" aan de Joppelaan 3 offici- eel geopend. Na het officiele gebeu- ren kunnen belangstellenden een kijkje komen nemen in het gebouw. Daartoe zijn de deuren geopend van 12.00 tot 13.30 uur. SCHIEDAM - In Tuindorp-Kethel is een renovatieproject in voile gang. Twee typen woningen, die uit 1949/1950 stammen, worden opgeknapt en geiso- leerd. Het betreft een complex van 139 Ayrie-woningen en een complex van 100 Welchenwoningen. De laatste huizen zijn wat groter dan de eerste. De initiatieven voor de renovatie zijn in maart 1978 genomen door 69 be woners van de Ayriewoningen. In een brief aan de directie van het Gemeen- telijk Woningbeheer maakten zij ken- baar dat ze een gesprek wilden over het opknappen van de huizen. Naar aanleidine hiervan werd door de ge- m *spelenderwijs leren de kinderen de groeiwijze van vele tuinproducten keniteh SCHIEDAM— Met de afsluiting van het schoolwerktuin seizoen 1979-1980 is het dit jaar dubbel feest op het vijfsluizencomplex. Het is dan namelijk precies tien jaar geleden dat de heer R.H. Ru- seler zijn werk als schooltuinleider begon. De in het dagelijks leven onder- wijzer (van de vjjfde klas van de A.H. Gerhard school) zijnde tuin- dersliefhebber vindt dat deze tien jaren werkelijk zijn omgevlogen. „Toen ik als kwekeling op de pe- dagogische academie zat ben ik er mee begonnen.., vertelt hij. „Tuinieren is een hobby van me die ook nog erg gezond is na een hele dag voor de klas staan. Je bent lekker buiten en ontmoet hier kinderen van allerlei scholen. Het geeft echt voldoening hen te leren hoeveel moeite het kost om iets te laten opgroeien tot het kan worden geoogst. Meestal gaan ze hier pas begrijpen hoeveel er moet gebeuren voor tuindersproducten in de winkel belanden. Bovendien is de positieve instel- ling van de kinderen erg prettig. Ze doen dit namelijk vrijwillig waardoor het echt spelend leren is en er bijna nooit gedragsproble- men voorkomen. Doordat de ge- *Drie lioeraatjes voor schooltuinleider de heer Ruseler. meente de laatste tijd was meer aandacht aan de schooltuinen be- steed, wat hier tot uitdrukking komt door meer waterkranen en betere materialen, wordt het wer- ken ook steeds prettiger. Ik wil er op deze manier best nog dertig jaar mee door gaan." meente ook contact gelegd met de bewoners van de Welchenwoningen. De renovatie houdt op zich niet zo- veel bijzonders in. De huizen krij gen centrale verwarming, de ko- zijnen van ramen en deuren wor den vervangen en de electrische in- stallatie wordt uitgebreid. Het onderdeel isoleren is echter be- langwekkend. Voor de tweede keer in Nederland zal er op grootscheepse wijze geisoleerd worden. De Ayrie woningen krijgen spouwmuurisolatie, dubbele ramen en dakisolatie. Tesa- men met alle andere renovatiewerk- zaamheden zal elk huis voor onge veer f 21.500,- verbouwd worden. De huurprijs zal f 47,- omhoog gaan. De besparing op de stookkosten door de isolatie is geschat op f 15,50 per maand. De Welcherwoningen hebben een te nauwe spouw (2 centimeter) om daarin isolatiemateriaal te spuiten. De woningen worden daarom aan de buitenkant geisoleerd. De aangebrach- te platen worden later afgesmeerd waardoor het geheel er als pleister- werk uitziet en tegen een stootje kan. De Welchenwoningen worden verder voorzien van dubbel glas en dakisolatie. Door de buiten aangebrachte iso- latielaag van 8 centimeter worden de panden dikker. De nieuwe raamko- zijnen worden daarom iets naar bui ten geplaatst en binnen krijgt men riante vensterbanken. De totale kos ten van de opknapbeurt aan de Welchenwoningen komen op f 34.000,-. De huur gaat met f 69,- per maand onhoog. De besparing op de stookkosten wordt geschat op f 18,80 per maand. In totaal kost het hele renovatieplan 7 4 8 miljoen gulden. De gereno- veerde Ayriewoningen worden in ja- nuari 1981 opgeleverd, de Welchen woningen in juli 1981. De bewoners hoeven tijdens de werkzaamheden de huizen niet uit. Rotterdam Centrum - Kralingen - Alexanderpolder - Ommoord Noorderboulevard; Schiedam Centrum - Kethel; Nieuwerkerk a/d IJssel; Capelle a/d IJssel De Terp; Vlaardingen Centrum; Krimpen a/d IJssel Crimpenhof. IEIFHEIV i SCHIEDAM Het aantal inwo- ners van Schiedam is sinds 31 juli gedaald met 50 mensen. Er woon- den eind juli nog 74.670 personen in de gemeente, eind augustus wa- ren er nog 74.620. Sind eind 1979 is het inwonersaantal gedaald met 275 mensen. In de maand augus- tus vertrokken 303 Schiedammers uit de stad, terwijl 235 mensen zich vestigden. Er werden 68 kin- deren geboren en 50 personen; overleden. ''<MNWIiU 1 Schiedams Nieuwsblad ;>x-^SS::n\vv% Openbare verlichting wordt oranje Tuindorp-Kethel tegen kou ingepakt Tien jaar schoolwerktuinleider Aardappelcontafner van geplastificeerd metaal, geschikt voor 50 kg. aardappelen. Frituurpan in de bekende BK kwaliteit, zwart geemailleerd, doorsnede 22 cm. Kompleet met inzet en deksel. Van 28.75 Aardewerk verdampingsbakje met fris bloemdecor. Handzame zakkensluiter voor snel en goed afsluiten van b.v. uw vuilniszakken, inkl. reserverollen. Van 23.50 Leifheit Vloerwisser met uitwringmechanisme. Van 27.- voor Knijpkat. Kent u'm nog? Zonder batterij altijd en overal licht! Ruiggeschoren cocosmat, naturel kleur, royale maat 40 x 70 cm. Disco-spiegelbol voor feestje of teenerkamer. voor schitterende lichteffecten

Schiedams Nieuwsblad | 1980 | | pagina 1