Tentoonstelling voor slechthorenden Activiteiten voor jeugd Ongevallen cijfers 'Schiedams Nieuwsblad 1 K00P DE Pnwi VAN t DEZE WEEK enu maakt kans op een GRATIS VAKANTIE IN REKREATIEPARK I DE WIPSELBERG. Ouderenbond jublieert Als de TVniets biedt *i g °p,a,e 79.450 J Beleef t mee in weekblad PtUV£ j CENTRALE VERWARMING AIRCONDITIONING Reiinie padvinders ft ■■Hi WOENSDAG 15 OKTOBEjR 1980 42-519 SCHIEDAM De tentoonstelling voor slechthorenden, die op dinsdag 7 en woensdag 8 oktober in dienstencentrum de 4 molens gehouden werd, bevatte erg veel informatie over alleriiande tech- nische snufjes die het leven van slechthorenden wat aangenamer kunnen maken. Dinsdagmiddag werd de expositie door de vrouw van de Schiedamse buigemeester J. te Loo geopend. Zij vond dat slechthorenden goed op de hoogte moeten komen van de tech- nische ontwikkeling. Allerhande apparaten, van gehoortoestellen tot systemen die radio en televisie goed versteiken, zijn tegen- woordig in de handel. De „ringleiding", die via gehoorapparaten sprekers in grote zalen kan versterken, moet volgens haar in alle schouwburgen, theaters en bioscopen aangebracht worden. De samenleving moet meer rekening houden met gehandicapten. Mevrouw te Loo opende de expositie met een druk op een knop, waardoor een oorverdovend lawaai van allerlei rinkelende appara ten ontstond. Niet alleen betrekkelijk nieuwe snuf jes, maar ook antieke hoorapparaten waren op de tentoonstelling te zien. Lang geleden is er kennelijk iemand geweest die uitvond dat een hoom, die tegen het oor gehouden wordt, geluid enigszins versterkt. Sinds die tijd is er op inventiene wijze op dat thema voortgeborduurdZo had koning John VI uit Portugal (1819) een speciaal geconstrueerde troon. Via de armleuningendie vcrsierd waren met opengesperde leeuwen- muilen, werd het geluid naar 's-konings oren geleid. Zo waren er ook „akoestische wandelstokken" en zelfs een bijzettafeltje met Griekse vaas waarin een soort primitieve microfoon was aangebracht. In 1935 vond Edwin Stevens het eerste electrische hoorapparaat uit. Het woog bij elkaar 2,5 kilo. Door deze uitvinding verdwenen de hoor- trompetten en werd de weg naar het moderne gehoorapparaat ingeslagen. Dat moderne apparaat is ongeveer 5 centimeter lang, kan achter het oor gehangen worden en werkt op een batterijtje of een accu. <"4 vT?"- l-fc Spectaculair Sindsdien zijn er erg veel aanvullin- gen uitgovonden, die het gebruik van het hoortoestel veelzijdiger maken. Een van de meest spectaculaire vondtsen is de ringleiding, die zowel in huis als in openbare gebouwen toe te passen is. Een ringleiding is een electrische geleider in de vorm van een draad, die aangesloten is op mie microfoons, luidsprekerboxen, televi sie, radio of de pick-up. De geleider omsluit de zaal of de kamer. Het geluid, dat bijvoorbeeld door een microfoon wordt opge- vangen, wordt omgezet in magnetische trillingen. Deze zijn niet zonder hulp- middelen waar te nemen. Iemand die waar dan ook in de zaal zit en een hoorapparaat draagt, kan een induc- tiespoel in het toestel inschakelen (stand T) en zodoende de trillingen opvangen. Deze worden in het hoor toestel zelf omgezet in geluid. Zo lijkt het alsof men vlak bij de spreker of zanger zit; De ringleiding thuis kan op de tele visie of radio aangesloten worden. Het is niet zo, dat een gesprek met visite door middel van de ringleiding verstaanbaar kan worden gemaakt. Iedere gast zou dan via een micro foon moeten praten. De ringleiding werkt wel draadloos, in dat opzicht dat het hoortoestel niet via een draad met de leiding verbonden moet zijn. Voor in de huiskamer zijn er ook andere draadloze aansluitingen voor televisie en radio te koop. Het systeem werkt via een zendertje dat aan de televisie of radio geplugd wordt. Het zendertje zendt infra- roodstralen (electromagnetische gol- ven die voor het oog niet zichtbaar z(jn) uit, die opgevangen door een ontvangertje, dat aan een hoortoestel of koptelefoon gekoppeld is. Dit systeem is dus niet alleen voor slechthorenden geschikt, maar ook voor mensen die ongestoord en zonder te storen naar iets willen luisteren. Het geluid van radio of televisie kan namelijk zo zacht gezet worden dat het normaal niet te horen is. Zonder zendertje, maar via een kabel kan men ook een hoor toestel of koptelefoon op de tele visie aansluiten. Het nadeel ervan is dat men zich niet zo makkelijk kan verplaatsen. SCHIEDAM In de Herfstvakantie is er weer veel te beleven voor kin- deren. De Jeugdland-activiteiten vin- den van maandag 20 tot en met vrij- dag 24 oktober plaats in verschillen- de wjjken van Schiedam. Maandag 20 oktober om tien uur 's ochtends is er „Kreativiteit" op het Wibautplein in Nieuwland. 's Middags om twee uur is er „Krea- tiviteit" op het Fabriplein in West. Dinsdag 21 oktober om 10 uur 's ochtends is er een Spelcircuit op het Faassen plein in Groenoord. 's Middags om twee uur is er den Spelcircuit op het Edisonplein in SCHIEDAM In de maand Septem ber van dit jaar gebeurden er in onze stad in totaal honderdzesenvijftig on gevallen. In 1979 bedroeg dit cijfer honderdtweeenvijftig. In achtentwintig gevallen liepen de betrokken voertuigen zware schade op. Vorig jaar telde men achttien maal zware schade. Honderddrieen- twintig vervoersmiddelen liepen lich- te schade op, tegen honderdzesen- twintig in 1979. Zonder schade kwam men er vijf (vorig jaar negen) maal van af. Dit jaar viel er ten ge- volge van een ongeval een dode. In September 1979, geen. Zwaar ge- wond werden vijf personen nu, te gen vorig jaar een. Het aantal licht- gewonden bedroeg zesentwintig. In 1979 waren dat er achtentwintig. De voornaamste oorzaken van de on gevallen zijn: geen voorrang verle- nen, te dicht volgen, onoplettend- heid, onvoorzichtig achteruit rijden en slippen Verschijnt huis-aan-huis in geheel Schiedam. Onderdeel van de Rijnmond-West Combinatie, waarin ook het Maassluis Nieuwsblad en de Nieuwe Vlaardingse Courant zijn opgenomen. Kantoor Rijnmond West Combinatie: Hoogstraat 122, 3131 BP; Post bus 306, 3130 AH, Vlaardingen Tel. 010 -346711 Redactie: Y. Hontele, prive 010-262716 M. Ames Medewerkers: R. Koppenhagen, prive M. de Zwart, prive 010-736375 Sport: P. Spek, prive 010-352615 Klachten over bezorging kan men uitsluitend doorgeven via het nummer 010-132489 (van 8.30 tot 17.00 uur). Duo's kunnen worden opgegeven tot maandag 17.00 uur; gewone advertenties tot dinsdag 11.30 uur; redactionele kopjj tot maandag 17.00 uur. j ^^n< Oost. In Groenoord is er om twee uur een kindervoorstelling in ,,de Rank" aan de Schiedamse weg 112. Woensdag 22 oktober is er „Kreati- viteit" in Zuid op het Rozenburger- plein om tien uur 's ochtends. In oost op het Edisonplein is er om twee uur 's middags „Kreativiteit". Dezelfde dag kunnen er om tien uur 's ochtend kinderspelen worden ge- daan in Groenoord op het Bach- plein. Een rit met een stoomtrein staat ook op het programma. In Zuid op de Maasboulevard is er om twee uur 's middags sport en spel, waarbij ook een rit met de stoom trein gemaakt kan worden. Donderdag 23 oktober om tien uur 's ochtends is er een Spelcircuit op het schoolplein van de ..Albert Magnusschool" aan de Parkweg in Nieuwland. 's Middags om twee uur wordt hetzelfde Spelcircuit in West aan het Frans Halsplein gehouden. In Groenoord draait die dag om tien uur's ochtends een flim in „de Ark" aan het Hargplein 101's Middags om twee uur wordt er film gedraaid in het Wijkcentrum Nieuwland aan het Wibautplein 129. Vrijdag 24 oktober om tien uur 's ochtends is er „Kreativiteit" in Zuid op het Wilhelminaplein. In Groenoord is er om twee uur's mid- dags „Kreativiteit" op het Faassen- plein. Tot slot is er om twee uur 's middags in Nieuwland in „de Vier Molens" aan de Nieuwe Damlaan 766 een kindervoorstelling. SCHIEDAM In het onderkomen van de Katholieke Ouderen Bond in het Blauwhuis was het donderdag 9 oktober groot feest. Alle leden had- den er zich verzameld om het tienja- rig bestaan van hun bond te vieren. Tijdens de voorgaande weken was er in het Blauwhuis hard gewerkt. Er werd getimmerd, geverd, getegeld, gesopt engezeemd. „Gelukkig is alles nog op tijd klaar gekomen", vertelt de heer Bonefaas die de werkzaam- heden leidde, ,,want we hadden er een flinke kluif aan. Het is allemaal door onze leden zelf gedaan. Bij el kaar zijn we toch zeker zo'n vier en een halve week bezig geweest. Maar het resultaat mag er dan ook zijn". Wethouder mevrouw Taverne, die op uitnodiging van de bond het feest bij- woonde, was het daar geheel mee eens. Ze sprak haar bewondering uit over het aanzicht van de societeit waarover ze zei: „Een onderkomen als dit is ontzettend belangrijk voor bejaarden die dikwijls toch al overal buiten vallen. Om de vereenzaming tegen te gaan is dit een ideaal instituut want hier treft u mensen van uw eigen leeftijd aan om mee te praten over alles wat u bezig houdt. Boven- dien kun u van hieruit gez.amenlijk proberen wat te doen aan bestaande problemen". Voor twee leden van de bond was het met het jubileum een beetje extra feest en wel voor de heer Van Eyk, die als dank voor al het werk dat hij vanaf de oprichting verrichtte een slof sigaretten kreeg aangeboden, en mevrouw Heinsbroek, (beter bekend als tante Cor) die bloemen kreeg voor het tien jaar lang koffie en thee zetten. Wie nadere inlichtingen wenst over de Katholieke Bond voor Ouderen kan zich in verbinding stellen met de secretaresse mevrouw Krowinkel, Boerhavelaan 42, Schiedam. Tele- foon 262338. One woman show Op vrijdag 17 en zaterdag 18 oktober is Nelleke Burg in theater De Teerstoof aan de Nieuwstraat. Deze winnares van de Pisuisse prijs en de Zilveren Harp verrast in haar One Woman Show het publiek met imi- taties van beroemdheden uit de showbusiness. De voorstellingen beginnen zoals ge- woonlijk om 21.00 uur. De foyer is geopend vanaf 20.00 uur. De toe- gangsprijs bedraagt f. 14.-. Houders van een Pas 65 of CJP betalen f. 11.-. Kaarten kunnen worden gereser- veerd van maandag tot en met vrijdag via de V.V.V. (tegen betaling van vijftig cent extra) telefoon 266000 en vrijdagavond en zaterdag via het theater telefoon 269455. Gereserveerde kaarten dienen uiter-' lijk een kwartier voor de voorstel- ling te worden afgehaald. Ronde Ka Op 18 oktober is het Nooy's volks- theater in het Passage Theater met „Ronde Ka". De voorstelling begint om 20.15 uur uur. Kaarten zijn ver- krijgbaar aan de kassa I f.20.-, f.17.50 en f.15.-. Houders van een Pas 65 en C.J.P. krijgen f.2.50 reduc- tie. Bokken en geiten In de grote zaal van gebouw Arcade wordt op 18 oktober een uitvoering gehouden door de toneelvereniging „Alberdingk Thijm". Zij brengen het blijspel Bokken en geiten". Kaarten voor deze toneelavond met bal na zijn f.5.50 verkrijgbaar bij A.M.F.. de Kaper, Burgemeester van Haarenlaan 1318, telefoon 712754 (overdag 260760 toestel 139) en L. van der Horst, Cort van der Lindenlaan 17, telefoon 701499. jaar en ouder, zijn dagelijks om 2, 7 en 9.30 uur, behalve op zaterdag- en zondagmiddag en maandag. Kindervoorstellingen Op zaterdag 18 oktober kunnen kin- deren van 6 tot 12 jaar in theater De Teerstoof gaan kijken naar het pop- pentheater Ej-Ej van Damiet van Dalsum met „Het gebroken monster- hart". Tijdens deze voorstelling, die om half drie begint, zullen jullie ontdekken dat er ook lieve monsters bestaan. De toegangskaartjes kosten f.3.50. Voor reserveringen raadplege men de rubriek „One woman show". Zaterdag-zondag- en dinsdagmiddag draait in het Passage Theater de va- kantiefilm Laurel en Hardy als brokkenpiloten". De voorstellingen beginnen om twee uur". Woensdag 22 oktober komt ,,De Berebios" naar het Passage Theater. Om half twee 's middags begint de eerste voorstelling van dit theater- programma met levensgrote poppen. Geen film Berebios dus, maar alle maal echt toneel. Kaartjes voor deze middag zijn vanaf 15 oktober verkrijgbaar aan de kassa voor f.6.50. Ieder kind krijgt bovendien een gratis programma en sticker. Bij voldoende belangstelling volgt er nog een twee- de voorstelling om vier uur. Exposities Orgelconcert In het Stedelijk Museum op de Hoogstraat wordt op zaterdag 18 oktober een orgelbespeling ten ge- hore gebracht door Rien Balkenende. Het programma vermeldt werken uit de barok- en rococotijd die zich uit- stekend lenen voor vertolking op het achttiende eeuwse orgel van het museum. De bespeling begint om drie uur en zal ongeveer drie kwartier duren. De toegang is gratis. Quibus Zondagavond om half tien strooit de rock and roll en blues band ..Strawberriejam" zijn klanken door cafe de Quibus. De groep bestaat uit Otto van Amstel (basgitaar en zang), Renee van Osta (gitaar) en Joost van Pelt (slagwerk). In het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat tonen tot 11 november elf vrouwen, die hun werk niet be- oordeeld willen zien op hun maat- schappelijke posities, hun kunstwer- ken onder de naam I en I is II. Op zaterdag 18 oktober opent in het Stedelijk de voorstelling Salon des Independants" van het onafhankelijk Toneel. In de entree-zaal van het museum zullen Gerrit Timmers en Jan Klatter schilderijen uit de collectie naschilderen en ze tegen een lage prijs aan bezoekers afstaan. Het Stedelijk Museum is geopend dagelijks van 10.00 tot 17.00 uur. Zondags van 12.30 tot 17.00 uur. De toegang is gratis. In de foyer van theater De Teerstoof exposeert Annemiek Westdijk tot eind december ,,Zachte schilderij- tjes" gemaakt van oude lapjes, kno- pen, touwtje enzovoorts. Film In de week van 16 tot en met 22 ok tober staat in het Passage Theater „Dracula jaagt op Frankenstein" op de spoelen. Dr. Otto Warnhoff heeft zich voorge- nomen in samenwerking met zijn assistenten de mensheid uit te roeien. Daartoe wekt hij Dracula, de Weer- wolf en Frankenstein tot leven. Deze film, die niet geschikt is voor mensen met zwakke zenuwen is toe- gankelijk voor personen van 12 jaar en ouder. De voorstellingen zijn dagelijks om 7 en 9.15 uur, behalve opzaterdag en maandag. In Passage Bio draait tijdens dezelfde periode „The Turning point" met Anne Bancroft en Shurley Maclaine in de hoofdrollen. Ruim achttien jaar nadat Deedee haar balletcarrifere heeft opgegeven voor haar huwelijk ontnloet zij haar vroegere rivale en beste vriendin Emma. Beide vrouwen verwijten elkaar op een gegeven moment verantwoordelijk te zijn voor de be- slissingen die hun leven hebben be- paald. Is hiermee de vriendschap afgelopen? De voorstellingen, die toe- gankelijk zijn voor personen van 12 Mcrcuriusstraat 41, tel. 34.21.63, VLAARDINGEN SCHIEDAM - De „Kan Tan Kye" stam van de padvindersgroep ..Burgemeester van Haaren" orga- niseert een grote reiinie op zater- dagavond 1 november. Hiervoor zijn alle oud-leden, de leiding, be- stuursleden, rowans en andere belangstellenden uitgenodigd. Omdat niet alle adressen van oud- leden bekend zijn krijgt niet ie- dereen persoonlijk bericht. De avond wordt gehouden in't Raad- huis aan de Schiedamseweg 200 (naast de sportparkbrug). De fees- telijkheden beginnen om acht uur en zullen onder meer bestaan uit een barbecue, dans en muziek. Wie wat meer wil weten kan con tact pprtnemen met S. Zwaan, Mackaystraat 14, 3119 RC Schie dam. Steekpartij Rond vier uur in de nacht van vrij dag op zaterdag meldden zich aan een woning in de Fultonstraat twee bezoekers. Toen hen de toegang tot het pand werd geweigerd ontstond er een vechtpartij waarbij een 19- en 27-jarige Schiedammer steekwonden opliepen. Beiden gingen voor behan- deling naar de Noletstichting. Een van de ongewenste bezoekers een 35- jarige bewoner van Maassluis, werd later in zijn woning aangehouden. De andere is nog spoorloos. Schutter meldt zich Zaterdagnacht rond twee uur kreeg de politie de melding binnen dat er op het woonwagenkamp werd ge- schoten. Tijdens het onderzoek, dat nog niet is afgerond, bleek het schie- ten te zijn veroorzaakt door een uit de hand gelopen onderlinge ruzie. De schutter was op dat moment spoorloos. Zondag meldde zich aan het bureau een 21-jarige koopman die vertelde dat hij het schot. waarbij niemand werd gewond, had afge- vuurd. Gevallen Een 80-jarige Schiedamse kwam zon dag in bus 53 ten val zodat zij met een aantal ribfracturen in de Nolet stichting moest worden opgenomen. Boze passagier Omdat hij weigerde een passagier voor uit de bus te laten stappen kreeg de chauffeur van bus 53 zaterdag nacht op de Van Haarenlaan een klap in het gezicht. Tevens sloeg de heet- gebakerde passagier een ruit aan dig- gels. Straattoneel In de Passage waren vele winkelende Schiedammers zaterdagmiddag rond half een getuige van een meningsver- schil tussen de politie en een autobe- stuurder. De man, die met zijn be- stelwagen de Passage was ingereden om bij het theater geluidsapparatuur in te laden, weigerde uit de overdekte winkelgalerij te vertrekken zonder zijn lading. Hierop verzochten de agenten hem mee te gaan naar het bureau waar hem een proces-verbaal wachtte. In beslag genomen Tijdens het afgelopen weekeind zijn door de politie een viertal voertuigen in beslag genomen. Een 16-en 15- jarige (die bovendien niet verzekerd was) Schiedamse jongen raakte in hun in slechte technische staat ver- kerende brommers kwijt en op de Brederoweg en de Honnerlage Grete- laan werden de rijtechnisch slechte auto's in beslag genomen vail een 20- en 16-jarige Schiedammer. De laatste had eveneens geen rijbe- wijs en was niet verzekerd. Inbraken In de nacht van donderdag op vrij dag werd er ingebroken bij de Edah aan de 's-Gravelandseweg. Nadat de deur werd geforceerd werden uit de winkel een groot aantal goederen weggenomen die via het magazijn naar buiten werden gebracht. Na het vernielen van een ruit werden uit een in de Ringerstraat geparkeerd staande auto twee hoofdsteunen en stoelhoezen gestolen. Uit een cafe op de Grote Markt ver- dween een bedrag van ongeveer f.550.- dat afkomstig was uit een aan tal automaten. Via een bovenlicht naast de toegangsdeur kwam men het pand binnen. De Sporthal Margriet, de kantinevan S.V.D.P.W. en een pand aan de Kaam kregen het afgelopen weekeind eveneens ongenood bezoek. In de Raam mislukte een poging om een brandvrije kast te openen terwijl ook de kassa van de Sporthal sterker bleek dan de inbreker. Bij S.V.D.P.W. wordt eveneens niets vermist. Diefstallen Uit een in de bestuurskamer van Excelsior 20 hangend jasje verdween zaterdag een agenda waarin zich een kenteken-plus rijbewijs en een bedrag van f.500,- bevond. Vanuit een niet afgesloten kast in de Christelijk Lagere Technische School werd een zilveren horloge met schakelband weggenomen. Zaterdag betrapte een winkelier op de Hoogstraat een uit Capelle aan de IJssel afkomstige man op diefstal van een strijkijzer. De gewaarschuw- de politie vond in zijn tas bovendien nog, een deurslot met ketting en een aantal lepels en messen die even eens van diefstal afkomstig waren. Een automobilist die zijn auto op de Delftlandseweg had achtergelaten kwam bij zijn terugkomst tot de ontdekking dat de buitenspiegel van zijn wagen was geschroefd. Van een in de Ringerstraat gepar keerd staande vrachtwagen werden een aantal ratelsets en spanners ge stolen. Vernlellngen Een 28-jarige Schiedamse ontdekte zaterdagmorgen dat men het dak van haar in de Kreupelstraat gepar keerd staande Eend had vernield. Drie ruiten van een school aan het Bachplein werden in de nacht van vrijdag op zaterdag ingegooid. Opgelost Tijdens het onderzoek naar de ge- dragingen van drie Rotterdammers, die op 1 oktober op heterdaad wer den betrapt bij een inbraak in een pand aan de Gustoweg, is komen vast te staan dat het drietal in Schiedam reeds eerder bezoeken hadden ge bracht aan Van Heelsbergen op de Koemarkt waarbij f.5500.- uit een brandkast en voor f. 10.000.- aan bontjassen werden buitgemaakt. Tevens braken zij negentien maal in bij bedrijven in Delft en Rotterdam wat hen een geldbedrag van f.24.500.- en voor f.39.100.- aan goederen op- leverde. De gestolen waar werd per gehuurde vrachtwagen naar een 37-jarige Rotterdammer gebracht die als heler fungeerde. Van hoortoestel tot ringleiding 010-266615 f* •rf-*ap'«pv "OP -M" *n». GRIFFIJN S 3*

Schiedams Nieuwsblad | 1980 | | pagina 3