RIJNMONDiWEST COM BIN A TIE Ruit ook in kinderkleding ALS DE SCHOEN WRINGT Trend '80/'81 Sieraden accentueren vrouwelijke mode Zuurkool met druiven VVOfcJMSUAG 5 NOVEMBER 1980 45-520 De verrassende verandering in de kledingmode van de laatste twee seizoenen en vooral die voor de komende twee seizoenen is de oorzaak voor een, toch intussen een vrij plotseling en vrij sterke, ombuiging van de schoenenmode. Opmerkelijk is dat de jeugd zich steeds meer gaat interesseren voor de elegantere mode, wat aan- leiding is tot het brengen van schoeisel, gemaakt op lichtere en slankere leesten. De pump zal waarschijnlijk, hoe verwonderlijk dat ook is, het favoriete model blijven, zij het dat er intussen een tal van variaties voorhanden zijn. Maar ook de bandschoen is nog niet geheel weg, alhoewel het silhouet er- van in veel gevallen meer een pump is met een riempje, dan een klassieke bandschoen. Een sterke winnaar wordt waarschijnlijk de veterschoen, ook deze is weer elegant gestyleerd en heeft zeer hoge hakken. SPORTIEF Wat betreft het sportieve schoeisel kunnen we voor het nieuwe seizoen twee hoofdgroepen onderkennen: de sportieve trotteur, deze min of meer elegante neo-klassieke schoenen met' tradiotionele, traditionele, Engelse in- vloeden invloeden zoals broquetypen. komen weer sterk in het modebeeld terug. Als tweede groep hebben we het nieuwe vrijetijdsschoeisel, dat nog steed afgeleid is van aktieve takken van sport, alhoewel de vrijheden en variaties groter worden. De laarzen blijven onveranderd opgenomen in het modepakket. Waarschijnlijk zal het zo zijn dat niet iedereen en altijd met laarzen zal lopen zoals in de afge- lopen winter het geval was. In de ge- klede, hoge laarzen zullen dan ook ty- pen naar voren komen die, qua vorm- geving min of meer een pantalon sug- gereren, waar geen, of nauwelijks kuitvorm in zit en gemonteerd zijn op een slanke, spitse leest, met een dun- ne hoge hak. In de lagere type laarzen worden momenteel de luxe Western sterk naar voren geschoven. Het zijn gekle- de laarsjes met een elegant en verfijnd silhouet, gemaakt uit dunne en luxe materialen, maar met verfijnde Wes- tern-motieven zoals stiksels etc. Vele nieuwe modellen zullen versierd zijn met astrakan, bisam of ander fraai bont. KLEUR Een halt bolsngrljke voor- waardo om do goods zin orbit* houdon, Is passond school**!. Schoonen dfo to eng. to kiofn of to groot zijn, voroorzoken ni. nlot sflson eon slocht humour maar ook son slocht* houdlng, okoterogen, blcron onz., onz. Alt u ntouwo schoonen koopt moot u or duo good op lotton dot u uw vooton nlot tofcort doot, U hobt er tension* maar two* on so krijgon door do Jaren boon hool wot to dragon. Wanneor u rvfouwo stoppers past kunt u zo don ook hot boot* ovon mot do zoo! ondsr togon uw voot cotton. U zlotdan vsri2oH of zs tmalior zQn of nlot. Ook do hoogto In do schoon Is boot boicngrfjk. At zlot hot or nog zo elegant utt wannoor u zich In son nauw modol hobt gawurmd, good Is hot zokor nlot Wannoor u al schoonen gokocht hobt die later bl(}kon to knotlsn, kunt u hot eons probe- ran mot eon mtddoltjo wat hi do handet to on ..laathar stretch" hoot U spuit or wat van In do schoon, trokt hom aan en gaat armao lopen. Hlordoor werdt het loar soopol zodat hot kan uitrakken. Op die ptaotson waar do schoon „wrtngV krljgt men wat moor rutmta, U kunt hot In iodor govs! ems prober on, want schoonen zijn lata to duur om zo ongobruikt In do kast to laton staan. Ruiten zijn troef dit najaar en daar- qm zal men in warenhuizen en stof- fenzaken volop geruite stofjes zien. Een beetje naar Schots voorbeeld kan men zich eigen kleuren verwerven. De Schotse families de clans zijn al tijd al herkenbaar geweest aan hun kleurstellingen. Na^uurlijk kunnen de kinderen helemaal in deze trend mee- gaan. Bij Vogue Patronen is er nu ook ten collectie leuke, moderne prakti- ache kinderkleding waarbij de ruit een belangrijke rol speelt. De patronen ga- randeren een uitstekende pasvorm. De broeken bijvoorbeeld moeten een flinke zoom hebben zodat ze een bele tijd meekunnen. In wezen groeien de benen bij kleine kinderen nog het snelst. Veel heup is er nog niet om de broek op te laten ,,hangen", vandaar dat de broeken een tailleband hebben die van voren sluit met een knoop, terwijl in de rug binnen in de taille band een stuk elastiek is vastgezet dat met het groter worden kan worden verwijderd of verwijd. Schuine steek- zakken in het voorpand en de verbor- gen gulp met ritssluiting geven het ge heel een volwassen gezicht. Een van de belangrijkste kleuren zal gegarandeerd zwart blijven. Het is te verwachten dat de kleur grijs weer zal groeien als modekleur, doch in verscheidene tinten. De bruinen zul len in alle schakeringen van zeer licht tot zeer donker bruin weer een grote rol gaan spelen. Ook de wijnrode en oxblood kleuren zullen nog van bete- kenis blijven. Donkerblauw zit niet alleen bij de kleding, doch ook bij de schoenen in het modeprogramma. Voor de sportieve en jonge kleuren mogen genoemd worden de neutrale tinten beige, oker en goud, naast een groen en hel rood. Voor de komende herfst en winter zien we veel Russische en Mexicaanse invloeden in het modebeeld. De Rus- sisische trend is duidelijk herkenbaar door de Brandenburger sluitingen (tressen) die veelal zijn afgezet met bont. Wijde wikkelrokken met bijpas- sende shawls in vrolijke kleuren doen nog eens extra aan het zonnige Mexi co denken. Daamaast zien we veel slank gesneden tailleurs en pantalon- ensembles met het accent op de schouders. De rokken vallen net over de knie of hangen er net iets boven. De kleuren voor overdag varieren van somber tot pasteltinten en als materiaal wordt veel tweed gebruikt. Veel luxe materialen, zoals mouseli- ne, velours, zijden crepe en taftzijde worden gebruikt voor cocktail- en avondkleding. De kleding is veelal overdadig afgewerkt met pailletten, broderie glitters en bont. Avondjur- ken zijn zeer romantisch en hebben veel frou-frou. Make-up is onderhevig aan de grillige modetrends. Verande- ringen die daarin optreden vin- den hun „staartje" in de cosme- tica. Niet verwonderlijk natuur- lijk, omdat vrouwen steeds meer bewust het een op het ander af- stemmen. Waarom is make-up nodig? De Indianen beschilderden hun gezicht als ze op oorlogspad gingen en de moderne vrouw doet dit om de kleine schoonheidsfoutjes te verbergen. Bedenk echter wel dat deze .camouflage" alleen maar ef- fectief is als ze goed wordt aange- bracht. Voordat u aan de slag gaat moet u wel weten dat schoonheid heel letterlijk moet worden opge- vat. Een schone huid, zonder puistjes, pukkels of andere onef- fenheden die door verkeerd eten en te weinig verzorging zijn ontstaan, is meestal de basis voor een mooi gezicht. FOUNDATION Wanneer u een foundation koopt moet u er voor zorgen dat deze overeenkomt met uw eigen huids- kleur. Een te donkere tint geeft le« lijke randjes en komt eerder ko- misch over dan lekker bruin. Een te lichte kleur geeft snel een onge- zonrie teint. Breng de basiscreme met vloeiende bewegingen aan" Ze moet perfect zitten, als een tweede huid. ROUGE Poeder moet altijd met een flin ke dot i watten aangebracht wor den. Wrljven is uit den boze, breng het kloppend aan. Er zijn nog steeds te weinig vrouwen die rouge dragen. En dat is jammer want rouge geeft meer uitdrukking aan het gezicht en laat de contouren goed uitkomen. En dan zijn er talloze trucjes om uw ogen te accentueren. Oogscha- duw dient lichtjes aangebracht te worden zodat alle kleuren in elkaar over lijken te lopen. Gebruik altijd twee kleuren en stem deze af op uw kleding. Donkere kleuren ko men altijd op het ooglid en verlo- pen schuin naar de slapen. De lichtere komt er iets boven en wordt uitgewreven naar de wenk- brauw. In plaats van deze horizontale manier kunt u ook de verticale hanteren. De lichtere kleur loopt dan vanuit de ooghoek naar het midden waar het dan ..overloopt" in de donkere. die schuin omhoog naar de wenflbrauw wordt aange bracht. Op het ooglid, op de wim- perrand, trekt u zorgvuldig een potloodlijntje, die netjes aansluit bij het kajal-lijntje op uw onderste ooglid. Met mascara kunt u de ogen groter en stralender doen lij ken. De mond tenslotte wordt eerst omrand door een bruin potlood om de vorm beter uit te laten komen. Over de lippenstift heen komt lipp-gloss voor de uitnodigende glans. Het komt vaak voor dat men na een avondje uit met make-up en al in bed stapt. Afgezien van de lelij- ke vlekken op uw beddegoed is het bijzonder slecht voor uw huid. De porien raken dan verstopt waar door de huid te weinig zuurstof krijgt en zo haar elasticiteit ver- liest! Enige jaren geleden schreef het ministerie van Verkeer en Waterstaat een wedstrijd uit voor het ontwerpen van doelma- tige regenkleding. AGU-Sport uit Alkmaar won toen de eerste prijs en inmiddels zijn van dat bekroonde regenpak vele over de toonbank gegaan. De Alkmaarse ontwerpers ontvin- gen nadien van een groep Naardense huisvrouwen een brief, waarin ze het pak uitbundig prezen, maar toch had- den ze een ..grief'. Zij vroegen zich af waarom er zo weinig rekening gehou- den werd met vrouwen die op de fiets een rok dragen. Tenslotte loopt niet iedere vrouw in een lange broek. Men toog aan het werk en ontwierp niet lang daarna de eerste fietsgrage regenjas voor rokdragend Nederland. Deze is gemaakt van hetzelfde be- proefde materiaal als het bekroonde regenpak en bezit de volgende plus- punten: volledig waterdicht en wind- bestendig, sportief ,,trenchcoat-mo- del", veilige reflecterende strepen over beide mouwen, twee aparte rits- sluitingen die tot onder aan de jas doorlopen waardoor deze tot over de knie sluiten. Het speciale „klok"-mo- del zorgt ervoor dat ook tijdens het fietsen genoeg bewegingsvrijheid over- blijft. Verder heeft de jas een afneem- bare capuchon met ruimziqht-venster en er wordt een gratis opbergtasje bij kado gedaan. De regenjas is verkrijg- baar in de kleuren marine-blauw en papaver-rood. Bij de modieuze kleding hoort als slotakkoord een sieraad, het niet weg te denken onderdeel van de he- dendaagse trend. Op het gebied van de edele metalen is geelgoud nog steeds heel populair. De kettingen doen vrij zwaar aan maar zijn in wezen alleen maar lang en worden met ettelijke tegelijk ge- dragen, harmonierend in schakelpa- troon en/of hangers. Deze zijn groot en humoristisch. Ze worden in verschil- lende grootten tegelijk uiteraard aan verschillende kettingen gedra- gen en benadrukken de halslijn van de zijden bloeses die dit seizoen hoog- modisch zijn. Hangers worden ook veel in sets gebracht, samen met oor- bellen, armbanden en broches. Waaiers, dieren- en bloemmotieven zijn troef. De oorbellen zijn enorm en worden in grote variatie gedragen. Van formaat of zelfs van ontwerp ver schillende oorhangers zal deze winter geen exceptie zijn. Aan het ene oor een ring en aan het andere een drup- pel bijvoorbeeld, of een lang, dun ket- tinkje onderbroken door kleine steen- tjes aan het ene oor en alleen een soortgelijk steentje aan het ander. Nog meer variaties: grote gouden bal- len van diverse formaten, dunne blaadjes in een Afrikaans pattoon en lange spiraalvormige kegels, licht maar volumineus. Maar de rage van dit seizoen vor- men de broches. Iedere jas zou vol- gens de laatste modeberichten door een zware broche moeten worden ge- sloten; de halslijn van elke japon hoort door twee kleine broches, niet eender maar wel gelijksoortig te wor den geaccentueerd. Ook de das moet worden gesierd door een opvallende speld. Op hoeden en mutsen prijkt de befaamde klit-speld, die als een veer rechtop wordt bevestigd. Tenslotte zal ook iedere sjaal, nonchalant over de schouder gedrapeerd om de streng- heid van de tailleur wat te verzach- ten, door een broche bijeen worden ge- houden of versierd. En omdat de bro che een groot en belangrijk detail zal vormen in het komende modebeeld, kan ze eveneens op kortharig bont worden gespeld. Armbanden daarentegen zijn fijn, met klassieke schakels en plat vlecht- werk. Ze worden met 3 of 4 tegelijk ge dragen en zijn voorzien van kleine be- deltjes. De armband uit de jaren vijf- tig is terug: plat en ,,slange-achtig". Geheel nieuw zijn de veelvuldig voorkomende ,,haarspelden". Gouden vlinders, lange grillig gevormde haar- klemmen, fijne waaiervormige kam- metje8, kleine gouden schuifspeldjes met steentjes of andere versiering. Zo kunnen alle tegelijk worden gedragen. Het wordt altijd weer herfst, al zouden we de zomer nog zo graag wat willen vasthouden. Maar de herfst heeft ook zijn goede kanten. Niet alleen biedt de natuur een ongelooflijk kleurenpalet, ook de eetgewoontes passen zich weer aan. Een van de eerste voortekenen zijn de immense vaten met zuurkool in de groentewinkels. Verse zuurkool van vaderlandse bodem of zuurkool uit de El- zas, de wijnzuurkool waaraan de naam zegt het al 2c,c wijn wordt toege- voegd. Welke van de twee u ook verkiest, zuurkool is gezond en niet duur. Maak de groente eens klaar in een ovenschotel. Dit is ideaal omdat zuurkool boven op het vuur gemakkelijk kan aanbranden. Bovendien blijven vitaminen, piineralen, smaak en geur behouden. Aangezien met de zuurkool ook de witte druiven in groten getale verschijnen hebben we een speciaal recept voor u uit- gezocht: benodigdheden: 750 g zuurkool, 4 ons pekelspek (zuurkoolspek), peperkorrels, 8 jeneverbessen, 2 eetlepels boter of margarine, 250 g witte druiven, klein blik- je ananas en blikje worstjes. Zet uw ovenschotel 10 minuten onder water en laat het dan uitlekken. Snij het spek in plakken. Bedek de bodem van de schotel met plakjes zuurkoolspek en een paar klontjes boter. Leg daarop losjes de helft van de zuurkool waardoor fijngekneusde jeneverbesjes zitten. Verdeel hierop de in blokjes gesneden ana nas en de gepelde druiven, strooi hier en daar wat peperkorrels. De rest van de zuurkool wordt daar weer overheen gezet en wordt dakpansgewijs afgedekt met het overgebleven zuurkoolspek. Leg hier en daar een klontje boter en schuif de schotel in de oven (gasstand 5) duur 1 uur. Laat de uitgelekte worstjes de laatste tien minuten meestoven. Serveer het met luchtig geklopte puree of kruidige aardappelen met kummel (karwij) bestrooid, zoals men in de Elzas doet. Het horloge is al- lang niet meer enkel een praktisch ge- bruiksartikel, het heeft zich langzaan maar zeker ontwik- keld tot een veelzijdig sieraad dat zowel om de pols als om de hals wordt gedragen. Zelfs in ringen en broches worden tegenwoordig klokjes verwerkt, ter wijl voor de heren het vestzakhorloge weer geheel „in" is. De tijd dat men slechts een horloge be- zat schijnt nu ook tot het verleden te horen. op dit moment hebben velen bijvoorbeeld een sportief en gekleed uur- werk om pols, hals of vinger. Door de uitge- breide technische mo- gelijkheden lopen vormgeving en prijs al evenzeer uiteen als de kwaliteit; de keus is overweldigend gewor- den. Het gevolg van dit alles is, dat het horloge vandaag de dag aan mode onderhevig is. Het woord quarts" staat voor ,,precisie" en de opmars van het quarts-horloge lijkt niet meer te stuiten. Dit komt voornamelijk om dat het op batterijen lopende quarts horloge veel nauwkeuriger de tijd aangeeft dan het mechanische klokje dat als vanouds door een veer wordt aangedre- ven. Zo wijkt een me- chanisch horloge per 24 uur 10 seconden af ter wijl een quarts horloge in dezelfde tijd een af- wijking van 1/10 secon den vertoont. Praat men over quarts horlo- ges dan denken de meesten automatisch aan een digital horloge (met verspringende cij- fers) en inderdaad. di gital horloges zijn een tijdlang DE grote mode geweest. Maar nu het ..nieuwe" ervan af is lijkt men toch weer de voorkeur te geven aan het vertrouwde klokje met de wijzers. Gewend als men is aan die grote en kleine wijzer, is voor velen 15.30 toch niet precies hetzelfs als half vier. Een ander voordeel van het analoog-horloge is dat het qua vormge ving grote variatie toe- laat, terwijl het digital klokje nog het bijko- mende nadeel heeft dat bij een bepaalde licht- val de cijfers op het vaak donkere fond moeilijk te onderschei- den zijn. Bij het quarts analoog horloge worden de vertrouwde cijfers gekoppeld aan een feil- loze precisie. Opwinden is niet meer nodig. Nieuwe trends Voor het komende seizoen brengt de horlo- ge-mode enkele opval lende en specifieke ken- merken. In navolging van het ,,Santos-horloge" van Cartier worden zowel de heren- als damespolshorloges in de nabije toe- komst tweekleurig (bi-colour). Het gaat hier om (edel)staal, dus zil- verkleurig, met een gouden of goudkleu- rige versiering. Deze versiering be- staat voor het over- grote deel uit gou den of goudkleurige schroefjes in de hor- logekast en in de stalen band. Ook kan er een gouden of goudkleurige rand op de kast zijn aan gebracht waarin dan weer stalen (zil- verkleurige) schroef jes zijn bevestigd. De band kan op ver schillende manieren uit gouden en zilve- ren schakels be- staan. Waren kort geleden donkere wijzerpla- ten nog zeer intrek, nu is er veel meer vraag naar lichte. De horloges zijn veelal plat tot zeer plat, in sommige ge vallen zelfs ultra plat. Het dunste horloge is 0.98 mm dik. Stalen banden zijn we,er helemaal ,,in". Schoenenmode past zich aan Opmaken is eenkunst Speciale .fietsjas' Horloge als mode-accessoire 'mm***- •S, -•

Schiedams Nieuwsblad | 1980 | | pagina 7