Medewerkers nog altijd welkom kreisel MedeR en pepzeR 1111118 I if QZImQ IKOOPJE?m 25 SPECIAALZAKEN 3,95 12.95 Elfde van de elfde-feest 24.75 13.95 18.95 12.50 12.95 25. Een actieve krant in actleve streek RENAULT a Reddingsploeg voor Stadskantoor Netheid Schiedammers valt best mee BAY Bazar voor pijporgel in Bethelkapel 20% korting WOENSDAG 12 NOVEMBER 1980 6e JAARGANG NO. 2 SCHIEDAM - De Schiedamse afdeling van de Stichting Vluchte- lingenwerk bestaat nu ruim een jaar. Afgelopen zomer kreeg de stichting een ruimte aangeboden waar vluchtelingen die antwoord op hun asielaanvraag afwachten, gehuisvest kunnen worden. Drie kamer in de kosterij van de Bethelkerk in Schiedam-zuid zijn een welkome aanvulling op het aantal gastgezinnen, dat de vluchtelin gen tijdelijk onderdak kan bieden. Mevrouw Snoek en mevrouw Marcus, de initiatiefnemers van de stichting, vertellen hoe het vluchtelingenwerk in Schiedam is ontstaan. Boteren Tijd IN VERBAND MET DE OPENING GEVEN WIJ Hit Slit! Bekeuringen ||K 1 I Rotterdam Centrum - Kralingen - Alexan.i P 8P^^PaWWP'^^P w Nieuwerkerk a/d IJssel; Capelle a/d Us anderpolder - Ommoord - Noorderboulevard; Schiedam Centrum - Kethel, IJssel De Terp; Vlaardingen Centrum; Krimpen a/d IJssel Crimpenhof. KERAMIK HAARPROBLEMEN BIOSCALIN NEMEN'.! Inl. by BIOSCALIN (Nederland) Schiedams Nieuwsblad KANTOOR: HOOGSTRAAT 122 3131 BP, VLAARD1NGEN POSTBUS 306 3130 AH. VLAARDINGEN In combinatie met de Nieuwe Vlaardingse Courant en het Maassluis Nieuwsblad Rulmte voor vluchtelingen in voormalige kosterij Mevrouw Marcus was via Amnesty International in Rotterdam, een orga- nisatie die zich inzet om de rechten van de mens te verwezelijken, pro- beert politieke gevangenen vrij te krijgen. Vluchtelingen, mensen die in hun eigen land vervolgd, gediscrimi- neerd of onderdrukt worden, staan vaak op het punt politieke gevangene te worden. Daarom vindt Amnesty het vluchtelingenwerk een preventie- ve bezigheid: door vluchtelingen op te vangen wordt voorkomen dat zij in de gevangenis belanden. Mevrouw Marcus probeerde ook in Schiedam iets te gaan doen aan op- vang en begeleiding van vluchte lingen. Samen met mevrouw Snoek toog zij aan het werk. Omdat er in Schiedam mensen bereid waren zo nu en dan een vluchteling onderdak te bieden, resulteerde het werk in een „opvanggroep". Toen de Hervormde Gemeente Schie- dam-Zuid ook nog de pas opgeknap- te vergader- en clubhuisruimte in de kosterij opofferde voor de opvang- groep bleek het beter te zijn om een stichting onder de Vereniging Vluch telingenwerk Nederland te worden. Zodoende is het vluchtelingenwerk in Schiedam nu echt van de grond ge- komen. „De voormalige kosterswoning is echt een geweldig geschenk". vindt mevrouw Snoek. „Er wonen nu drie vluchtelingen in. Eerst ware we een beetje bang dat het niet goed zou bo teren, maar er was ruimte voor drie mensen dus hebben we die ook be- nut. Het blijkt dat de Afrikanen en de Oost-Europeaan die er nu zitten elkaar goed helpen. Twee van hen kunnen in het Italiaans met elkaar Nu 66k in Schiedam, Stationsplein 2, tel.: 010-37.70.99. praten, dat scheelt natuurlijk wel. Bovendien zitten vluchtelingen toch allemaal in hetzelfde schuitje. Mevrouw Marcus vertelt wat er alle maal voor werk vastzit aan het op- vangen van vluchtelingen. „Het be- gint met een telefoontje van de Vereniging Vluchtelingenwerk. Er is een vluchteling aangekomen en die moet onderdak hebben. Als wij nog een plekje hebben, komt de vluchte ling hier naar toe. We beginnen dan met een zogenaamde „intake": we hebben een diepga'and gesprek met de vluchteling over de redenen dat hij of zij het vaderland heeft verlaten. Dat doen we om te voorkomen dat we misdadigers verwarren met poli tieke vluchtelingen en cyn te kijken of we wel kunnen helpen. Als iemand bijvoorbeeld op doorreis te lang in een bepaald land heeft vertoefd, moet hij volgens de regels en wetten die er voor vluchtelingen zijn in dat land asiel aanvragen en niet in Neder land. Ook wanneer iemand bijvoor beeld in Duitsland geen asiel kon krijgen, kan hij hier ook niet terecht. Allerlei gegevens die de vluchtelingen tijdens de intake verstrekken, wor den nagegaan met instellingen als Amesty International. Wanneer we uiteindelijk besluiten de vluchteling op te nemen, moeten we eerst naar de politie. Voordat we wij bij de politie geweest zijn, kunnen we eigenlijk alleen maar dringende gevallen als ziekte, gebrek aan kle- ding en dergelijke verhelpen. Nadat de vluchteling bij de politie geregistreerd is en papieren heeft gekregen moeten er allerlei diensten bezocht worden. De vluchteling moet bij het bevolkingsregister opgegeven worden, hij moet naar de sociale dienst om bijstand aan te vragen. Een vluchteling krijgt namelijk geen werk- vergunning voordat er antwoord is op de asielaanvraag. Als dat allemaal gebeurd is, moeten ze naar het zie- kenfonds.een bank, een TBC-keuring en ze kunnen zich opgeven voor een taalcursus van negen maanden. Ondertussen is er een advocaat inge- schakeld die de vluchtelingen helpt bij het asiel-aanvragen. Tot die tijd, en dat kan van drie maanden tot zelfs twee jaar duren, moeten ze opgevan- gen worden door vrijwilligers", be- sluit mevrouw Marcus. ,,Soms kunnen de vluchtelingen bij voorbeeld niet direct naar de taal cursus", vult mevrouw Snoek aan. „Dan is er een mevrouw bereid gevonden om ze wat Nederlands te leren. Ze doet dat door middel van toneelstukjes en dergelijke, zodat de vluchtelingen spelenderwjjs iets van de taal en de gewoontes in Ne derland leren. Zo is op tijd komen vaak een beetje moeilijk voor ze, dat wordt niet overal zo nauw ge- nomen als in Nederland. Bijna alle vluchtelingen krijgen te kampen met depressieve buien. Ze zijn tenslotte niet vrijwillig uit hun land vertrokken en losgerukt van familie, vrienden en kennissen. Dan komen ze in een land waar ze nie- mand kunnen verstaan. Ze hebben vaak ook grote angsten voor inlich- tingendiensten uit hun vaderland, wat in sommige gevallen niet eens zo onterecht is. Om de vluchtelingen te helpen met alles wat ze moeten door- maken voordat ze antwoord hebben op hun asielaanvrage is er dus heel wat werk te verzetten. Mensen die overdag wat tijd over hebben om vluchtelingen bij te staan, kunnen zich opgeven als medewer- ker. Wie interesse heeft kan opbellen naar mevrouw Marcus, telefoon 707372, of naar mevrouw Snoek, telefoon 260691. Zij kunnen infor- matie verstrekken over wat er alle maal preciesgedaan moet worden. De voormalige kosterswoning bij de Bethelkerk is woonruimte voor vluchtelingen geworden. Geld is ook altijd welkom bij de Stichting Vluchtelingenwerk Schie dam. Hiertoe is een bankrekening ge- opend bij de Bondsspaarbank, num- mer 81.36.84.854. Het gironummer van de bank is 2717. OOSTERSE TAPIJTEN1 Naast De Doelen, onder City Parking, dus geen parkeerprobleem. op-onze laag geprijsde Oosterse tapijten. aanbieding geldt tot en met 22 november WE'ENA 178, TEL. 010- 135515 R'DAM. SCHIEDAM - Een Bedrijfs Zelfbe- schermingsorganisatie (BZB) is sinds 1954 verplicht door het rijk. In Schiedam heeft men er echter nooit aan willen beginnen. Woensdag 5 no vember werden dan ook pas de eerste acht ambtenaren die getraind zijn om mensen uit het Stadskantoor te red den, geexamineerd. Er voigen nog ze- ven kandidaten in het voorjaar, ter- wijl de acht die nu geslaagd zijn ver- der gaan voor een volgend examen. MB BHHB 008*8 ilieucontroleur heeft opvoedende taak De ambtenaren, die zich vrijwillig haaden opgegeven voor de BZB, moesten allerlei praktische vaardighe- den, zoals knopen leggen, ladders aan elkaar binden, gewonden trans port en dergelijke, uitvoeren. Na het praktische gedeelte volgde het theo- retische. Hierbij moesten de kandida ten vragen over bouwkunde en mate- rialen beantwoorden. De heer van Noort, die de training verzorgt, hoopt dat de kandidaten na het doen van het tweede examen een keer het Stadskantoor willen verlaten via het dak door middel van touwen. Dan hebben ze dat ook eens een keer geoefend. De milieucontroleur bij zijn wagentje. SCHIEDAM - De gemeente Schie dam heeft per 1 november een milieu-ambtenaar in dienst geno- men. Theo van der Meer, die al in Schiedam bekend is omdat hij ja- renlang melkman in Oost is ge weest en daarna bij de ongedierte- bestrijdingsdienst van de gemeente werkte, krijgt deze nieuwe taak. De werkzaamheden van een milieu controleur bestaan uit het voor- lichten van bedrijven, scholen en particulieren over vervuiling die zij veroorzaken. Theo van der Meer zal in een autootje de stad gaan rondrijden om te bekijken of iedereen zijn huisvuil wel goed in- gepakt klaarzet, of er niet zomaar ergens vuilnis neergegooid wordt of bedrijven niet van alles en nog wat in het water lozen. Als de milieucontroleur op zijn tochten bijvoorbeeld ziet dat een vuilniszak uitpuilt en niet goed dichtgebonden is, kan hij de eigenaar proberen te achterhalen. Hij zal dan door een persoonlijk gesprek proberen de dader erop te wijzen dat het beter anders kan. De gemeente hoopt dat men daar na wat zorgvuldiger te werk zal gaan met het wegzetten van afval. Ook bedrijven worden in eerste instantie zo aangepakt. Op scho len wordt op een andere manier voorlichting gegeven. In de eerste helft van 1981 gaat een project van startwaarbij de leerlingen van verschillende scholen van alles te zien krijgen over vuilniswerking en over het hoe en waarom het afval opgeruimd wordt. Om de milieucontroleur wat meer greep te laten krijgen op de bevol- king, zal hij ook de bevoegdheid hebben om bekeuringen uit te delen en proces verbaal op te ma- ken. In het algemeen is het echter de bedoeling dat hij zo min moge- lijk met bonnen gaat strooien, maar wanneer iemand voor de zo- veelste keer een overtreding be- gaat kan dat tot een bekeuring of zelfs een rechtszaak gaan leiden. Naast het voorlichtinde werk zal Theo van der Meer ook wat onder- zoek gaan plegen. Zo zal hij bekij ken of er genoeg prullebakken in het stadscentrum staan en of die zo zijn opgesteld dat er gebruik van wordt gemaakt. Bij eetgele- genheden als cafetaria's contro- leert hij of er een afvalemmer staat. Hij kan ook iets doen aan de vervuiling die loslopende honden veroorzakenals hij de eigenaar er- van kan achterhalen. Om niet "al het vuil van Schiedam op de schouders van de milieu controleur neer te laten komen" zullen alle gemeentelijke diensten hem bijstaan. Overigens is het niet zo dat de ge meente ontevreden is over de net heid van Schiedam. "Vergeleken met andere plaatsen valt het best mee met de vuilnis in Schiedam. We willen alleen niet dat het erger wordt", vindt de heer Van Willigen, directeur van de Openbare Nuts- bedrijven. Theo van der Meer is voor kjach- ten te bereiken op werkdagen van tien tot half elf 's-ochtends en van drie tot half vier 's-middags, via telefoonnummer 622222, toestel 281. speelgoed Grote soepele knuffel- pop met een grappig snoetje en slaapogen. Dekoratieve witte hanglamp met franje afgewerkt. Uw ski's en ski-stokken in een keer te dragen of op te bergen met deze handige ski-boy. Origineel Beiers porseleinen kop en schotels in klassiek model. Prijsper stuk2.75 6 stuks voor De heerlijkste gerechten zonder vet bereid in deze grote maat Romertopf. Smaak en geur blijven bewaard. Kost normaal 19.50 NU voor Quartz L.C.D. horloge, geheel automatised. Werkt op batterij. 5funkties inkl. verlich- ting. met garantie. Rechthoekige emmer. bruin. Inhoud 14ltr. Kent Urn nog....die gezellige kolenkit. Wij verkopen hem voor Vloerwisser. Uitwringengaat automatisch zonder bukken SCHIEDAM - De Nederlandse Chris- telijke Vrouwenband houdt op woensdagavond 19 november in "de Rank" aan de Schiedamseweg 122 een bijeenkomst waarbij iedereen welkom is. Amnesty Internationa] is voor deze avond uitgenodigd wat meer te vertellen over hun doen en laten. Onder meer zal de actie "Schrijf een brief" ter sprake komen. De bijeenkomst begint om acht uur. SCHIEDAM-De Camavalsvereniging "de Rietzeilers" viert zaterdag IS november het zogenaamde "elfde van de elfde" feest in gebouw Irene aan de Nieuwe Haven 155. Om elf over acht 's-avonds begint het feest waarvoor nog een beperkt aantal toe gangskaarten te koop is voor f 7,50 per stuk. Leden van de Carnavalsver- einiging hebben op vertoon van hun lidmaatschapskaart gratis toegang. Het feest zal worden opgeluisterd door een orkest, een disco en een boerenblaaskapel. Prins Carnaval 1980/1981 zal tijdens het feest ge- i'nstalleerd worden, evenals de raad van elf. De eerste daad van prins Carnaval zal het schenken van f 1000,- aan elk van de vier afdelin- gen van de plaatselijke Zonnebloem zijn, terwijl de Rotterdamse Stich ting voor Autisme en aangeboren contactstoornissen f 1500,- krijgt en het Dienstencentrum "de Vier Molens" f 2000,-. Het feest duurt tot twee uur 's-nachts. Men is er na ruim 10 jaar ondeTzoek in geslaagd een middel samen te steb len dat uitstekende resultaten geeft bij sterke haaruitval en roos, dun- nend en slap haar. Het middel dat on der de naam BIOSCALIN wordt uit- gebracht is in Nederland verkrijgbaar bij drogisten, speciaalzaken en tap pers. Het bestaat uit een elixer, welke bij voorkeur in combinatie met de BIOSCALIN shampoo dient te wor den gebruikt om optimale resultaten te kunnen verwachten. Nadere inlich- tingen worden u op verzoek gaarne toegezonden. Tel. 070-89 77 52 - Postbus 16140 2500 BC Den Haag

Schiedams Nieuwsblad | 1980 | | pagina 1