n Acties om uitvindersklimaat te verbeteren IN'TKORT ZEKER WETEN! 36% VOORDEEL! A m DE VERGELIJKBARE HOLLANDSE MERKTEGEL KOST Q60 Een kwaliteitsprodukt uit een van 'good old Englands' tapijttegel- fabrieken. Omdat NIEMAND IN NEDERLAND zo'n tegel voor zo'n lage prijs kan maken! Als u deze tegel ziet zult u het beslist met ons eens zijn. Fabrikaat: Illingworth Carpets uit Halifax, Engeland. Haartegel van 70% polypropylene, 20% nylon/poly amide en 10% viscose. Vier prima toepasbare kleuren. 50 x 50 cm groot. IJzersterk en vormvast. 5 jaar garantie bij huish. gebmik. H WOENSDAG 12 NOVEMBER 1980 46-75 Pi Rotterdam Winkelcentrum Zuidplein hoog 845 Winkelcentrum Groot IJsselmonde Plein 1953 nr. 26-28 Hoogvliet Winkelcentrum Binnenban Spijkenisse Stadscentrum Nieuwstraat 2 Zwijndrecht Winkelcentrum Walburg Vlaardingen Winkelcentrum Liesveld/Veerplein Delft Winkelcentrum In de Veste, Zuiderstr. Rij&wijk Koopcen.trum In de Bogaard Den Haag Leyweg 709 Grote Marktstraat 10/Grote Markt 25 CENTRAAL TELEFOONNUMMER 01806 - 7000 1 FC Vlaardingen Blessures Dammen Schoolsport Cion HBSS ROTTERDAM - Een vingerschijfbiljarfbal, een wondertonnetje, een spookrijderswaarschuwingssysteeni en een magnetiseur - een greep uit de ruim honderd uitvingingen die op vrijdag 21 en zater- dag 22 november te zien zullen zijn op de Internationale Uitvin- dersbeurs Rotterdam. Dat U van deze artikelen nog nooit gehoord heeft is niet zo gek: het gaat immers om vindingen waar wel jaren aan geploeterd is, maar die nooit de weg naar het produktieproces hebben gevonden. Bedoeling Zonnige kant M'.'///:'/V./*.-'L. l;'Z tC«?£r u-J WMw&'W'vA W v.- r 1 i r. a i l Mil /U'--" :*-v Nieuwste snufjes op beurs SPORT Mededelingen voor deze rubriek kun nen worden gezonden aan de redactie Hoogstraat 122, 3131 BP Vlaardin gen of doorgeven aan onze sport- medewerker Peter Spek. telefoon 010-352615. VLAARDINGEN - Door een laatste oproep aan het bcdrijfsleven in Vlaar dingen hoopt het bestuur van FC Vlaardingen het betaalde voetba) nog in stand te kunnen houden. Als er geen verandering komt in de bestaan- de situatie zal FC Vlaardingen ge- dwongen worden net betaald voet- bal te stoppen, is de conclusie van een communique, dat het bestuur vorige week liet uitgaan. Het bestuur heeft alle reden om de toekomst somber in te zien. Het ver ities in dit jaar zal rond de anderhalve ton liggen en zal de totale schuld bo- ven het miljoen brengen. Het be- drijfsleven, dat al lauw reageerde op eerdere acties van FC Vlaardingen en de Vlaardingse bevolking kunnen al- leen de zaak nog redden. De sponsors zullen dit seizoen nog garant staan voor de salarissen van trainer en spelers, om de competitie in de eerste divisie niet in de war te gooien. Het bestuur heeft gepoogd om al zo vroeg in dit seizoen de alarmbel te luiden, om nog een laat ste opleving te bewerkstelligen. Toch blijft de publieke belangstelling dalen. Steeds minder mensen vinden de weg naar de Marathonweg. Len bcdreiging voor FC Vlaardingen vormt ook de aanschaf van een licht- installatie, een van de voorwaarden in het rapport Gezonder Betaald Voetbal, dat er vanuit gaat, dat een betaalde clug de beschikking moet hebben over zo'n installatie, anders vvordt het uitgesloten van deelname aan de voetbalcompetitie. Voor FC Vlaardingen betekent dit, dat een kleine drie ton geinvesteerd moet worden en dat lijkt, zonder een ge- meentelijke steun of voldoende in- breng van sponsors een onhaalbare Zaak. De berichten, dat trainer Martin van Vianen in bespreking is met FC Den Haag, om daar de opengevallen plaats door het vertrek van Hans Kraay in te nemen, doet ook geen goed aan de zaak. De vraag blijft: hoe lang houdt FC Vlaardingen het nog uit? Of wordt het seizoen 1980/1981 het ,laatste seizoen van FC Vlaardingen. I VLAARDINGEN - Op 17 december a.s. houden Fysiotherapeut Nico Houdijk en arts Veldhuijzen van Zan- ten een informatie-avond met als thema's ,,Sportmcdische begeleiding" en „de beh3ndeling van blessures". Deze avond is vooral bedoeld voor de verzorgers van de Vlaardingse sport- vereniging, die wekelijks worden ge- confronteerd met sportblessures. Om deze blessures op een goede manier te behandelen, is een opgerichte ken- nis noodzakelijk. Houdijk en Veldhuijzen van Zanten kunnen de nodige informatie geven, omdat zij onder andere het sport- medisch spreekuur in Vlaardingen verzorgen. Op deze informatie-avond is het mogelijk tot het stellen van vra- gen over de genoemde te behandelen onderwerpen. Over dat sportmedisch spreekuur zijn enige misverstanden gerezen, omtrent de vergoeding van het eerste consult. De voetballers kregen via verzekeraar de firma C. Stibbe de mogelijkheid dat eerste consult vergoed te krijgen. De firma C. Stibbe ging er namelijk vanuit, dat het ging om een eerste behandeling in het weekend of 's a- vonds, indien medische behandeling tengevolge van een ongeval direct noodzakelijk was en hiermee niet kon worden gewacht tot de eigen huisarts bezocht kon worden. Het medische Sportspreekuur ging er echter vanuit, dat het eerste con sult op maandag of indien later ver goed zou worden voor de voetballers. De firma C. Stibbe heeft het een en ander besproken met de maatschap- pij maar konden niet verder komen, dan een vergoeding te geven voor die eerste behandeling als andere medische hulp ontbreekt. Vanaf 1 november j.l. komt dat eerste consult weer voor rekening van de voetballer zelf bij het medische sportspreekuur. VLAARDINGEN - Het heeft er alle schfjn van, dat de Vlaardingse dam- vereniging afgaat op de titel. De ont- moeting tegen mede-titelkandidaat Charlois werd met 10-6 gewonnen, zodat de Vlaardingse ploeg nu met elf punten uit zes wedstrijden alleen aan kop gaat in de provinciate klasse. VDV moet nog drie wedstrijden spe- len, voordat definitief wordt wie zich kampioen mag noemen. In de belang- rijke partij tegen Charlois wonnen Gerrit van Mastrigt en Dick van den Kerkhoff hun partijen. De overige partijen eindigden in remise. VLAARDINGEN - De Vlaardingse Raad voor Sport en Recreatie organi- seert in de kerst-vakantie een aantal sporttoentooien voor de schooljeugd. Op maandag 22 en dinsdag 23 de cember wordt in de sporthal aan de Floris de Vijfdelaan een basketbal- toernooi gehouden voor leerlingen van het voortgezet onderwijs. De bas- ketbalvereniging Basket Boys zal haar medewerking aan dit toernooi geven. Op 29 en 30 december wordt er een zaalvoetbaltoernooi gehouden voor leerlingen van de Vlaardingse basis- scholen. Er kunnen teams samenge- steld worden van leerlingen uit de zesde klassen aangevuld met leerlin gen uit de vjjfde klassen. Ook dit toernooi wordt gehouden in de Sporthal. VLAARDINGEN - Na de opening van het nieuwe clubgebouw van de voetbalvereniging Vlaardingen enkclc weken geleden in de Broekpolder, kon CION aan het werk gaan om de liouten accommodatie die Vlaardin gen tijdelijk in gebruik had, over te gaan nemen. Toch leek die verhuizing op losse schroeven komen te staan, toen bleek, dat de subsidie pas in de be- groting van 1981 kon worden opge- nomen bij de VRSR. Spoed overleg tussen CION en het dagelijks bestuur van de VRSR leidde er toe, dat CION een voor-financiering mocht doen, om die accommodatie uit de Broekpolder te halen en neer te zct- ten op haar eigen terrein aan de Sam. Esmeyerstraat. Inmiddels staat de accommodatie in de Zuidw.ijk, maar doet het bestuur een beroep op haar leden dm met een grote zelfwerkzaamheid het gebouw te gaan afwerken. CION kan geen week langer wach- ten om met die afwerking te begin- nen. Elke week levert het de Vlaar dingse vereniging problemen op om bii het wisselen van wedstrijden de teams en de scheidsrechters goed op te vangen, aldus laat het bestuur weten. Van de medewerking van de leden hangt af wanneer de accommo datie officieel geopend kan worden. SCHIEDAM - Voorzittcr Rien Klink van de voetbalvereniging HBSS vraagt in het laatste clubblad een opvolger voor de redactrice en typis te Corry Boeren, die met ingang van 1 december stopt met deze werk- zaamheden. Rien Klink doet een dringend beroep op zijn leden om er loch voor te zorgen, dat het clubblad kan blijven verschijnen. Op het te Rotterdam in juni van dit jaar gehouden Uitvinderscongres werd al door alle aanwezigen gecon- stateerd dat de omstandigheden in Nederland voor het op de rharkt brengen van uitvingingen ronduit slecht zijn. Na het congres is dan ook een commissie van uitvinders, vertegenwoordigers van het bank- wezen en de overheid aan de slag gegaan om het een en ander te ver beteren. Inmiddels zijn er twee activiteiten op stapel gezet. Ten eerste wordt er een "Uitvinders- centrum Nederland ID/NL" opge- richt, dat uitvinders moet gaan begeleiden en adviseren in de verschil- lende stadia van de verwezenlijking van hun geesteskind. Ten tweede is er een Internationale Uitvindersbeurs opgezet in de Beurs van Rotterdam aan de Coolsingel 58. De organisatie van de beurs is in handen van het Delftse bureautje PMO, waarin Hans Kamphuis en Bram van der Kooy hun organisatietalenten ten toon spreiden. Hans Kamphuis legt uit wat de be doeling van de beurs is. "Op een beurs kunnen uitvinders en het be- drijfsleven met elkaar in contact komen. Zo kan enerzijds het bedrijfs- leven op de hoogte raken van de ont- wikkeiingen en anderzijds kan de uitvinder zijn vinding toetsen aan de readies die erop komen. Dat laatste is heel belangrijk. Omdat er in Nederland nog nooit eerder een beurs is geweest (behalve dan in augustus in Groningen, maar dat was meer als publiekstrekker voor de Jaarbeurs bedoeld) zijn er uitvinders die jaren lang ploeteren aan iets dat helemaal niet interessant gevonden wordt. Zo is er bijvoorbeeld een me- neer geweest die een apparaat heeft gemaakt waarmee W.C.-brildekjes op een toiletbril gelegd kunnen worden. Die man is uiteindelijk ten onder gegaan aan zijn vinding, want nie- mand zag er het nut van in. Je vraagt je af of zo'n idee wel waard is om er het leven bij te laten, zegt Kamphuis. "Iemand die zo aan het ploeteren is kun je beter in een vroeg stadium duidelijk maken dat het niks is, dan zijn de gevolgen misschien minder erg. Want er gebeuren echt heel akelige dingen in het uitvinders- wereldje: gezinnen vallen uit elkaar, mensen steken zich diep in de schul- den en ga zo maar door." kant blijven bekijken: wanneer op een beurs blijkt dat er voor iemands vinding wel belangstelling is, zou de uitvinder zijn idee kunnen verkopen aan het bedrijfsleven. Een bedrijf kan zoiets dan in licentie gaan produce- ren: de uitvinder krijgt een bepaald bedrag per produkt of hij verkoopt alle rechten in 6en klap. We hopen natuurlijk dat er veel van dat soort contacten gelegd gaan worden. Natuurlijk is de beurs ook interes sant voor mensen die niets met het bedrijfsleven te maken hebben: ze kunnen eens zien wat er allemaal be- dacht wordt en dat nooit in de winkels terecht komt," besluit Hans Kamphuis. Opvallend is dat er op de beurs heel veel uitvindingen op het gebied van bouw- en civiele werken ten toon ge- steld zullen zijn. Op dat gebied is Nederland altijd al een voorloper ge weest, zoals bij de weg- en water- bouw. Snufjes op het gebied van energiebesparing en milieu zijn ook fors vertegenwoordigd. En natuurlijk zijn er weer heel wat nieuwe aandrii- vingen voor fietsen te bewonderen. Echte publiekstrekkers wilden de organisatoren van de beurs bij het bedrijfsleven zien te krijgen. "Dat viel echter tegen," zegt Flans Kamp huis, "de bedrijven blijken altijd minder initiatieven te kunnen ont- plooien dan ze altijd beweren." Toch zal de 'Scribofoon" van Philips, een apparaat waarmee je via de tele- visie met elkaar kunt schrijven, te zien zijn. Er is een taalcomputer van de universiteit van Utrecht, die kan ontleden en benoemen en dergelijke. De chip, een geldtelmachine, het nieuwste model witkar van Rotter dam en de zuinigste motor ter wereld (loopt 700 kilometer op 1 liter brandstof!) zullen ook allemaal een plaatsje hebben op de beurs. Gezien de korte tijd waarin alles ge- regeld moest worden Ls er nog een redelijk grote opkomst. Het is wel de bedoeling dat een volgende beurs een jaar van te voren gepland gaat wor den, zodat uitvinders en bedrijven er lang van te voren rekening me kunnen houden. Wat de financien be- treft: het ministerie van Economische Zaken en de dicnst Economische Zaken van de gemeente Rotterdam staan garant/ Zodoende kon de toe- gangsprijs laag blijven, evenals de standhuur. Wie naar de beurs wil kan kaartjes bij de ingang kopen voor f. 5.- per persoon. De organisatoren hopen dat minister Van Trier van We- tenschapsbeleid zal komen om de beurs te openen. De openingstijden van de beurs zijn op vrijdag 21 november van twee uur 's middags tot half elf's avonds en op zaterdag 22 november van tien uur 's ochtens tot vijf uur 's middags. *Een maquette ran ecu olieplatform met een oliebestri/dingsinstallatie op zee zal ook op de beurs staan. 'Maar laten we het van de zonnige 1

Schiedams Nieuwsblad | 1980 | | pagina 5