Veertig procent van omzet in december met Yvonne Hontele WOENSDAG 19 NOVEMBER 1980 RIJNMOND/WEST COM BIN ATIE 47-521 Reclame Kwaliteit Klein bedrag MAASSLUIS - Met het voorstellen van de exposanten en het overhandigen van het gebruikelijke bloemetje opende vrijdagavond Jan Rohn, conservator van het Gemeentemuseum, de expositie "Sint Surprise 3 Deze keer geen toespraken maar alle aandacht voor het tentoongestelde werk wat ook dit jaar weer zeer verschil- lend van aard en vorm is. Zo is er keramiek, gegraveerd glas, knip- perijtjes, broodfiguren, grafiek en ikonen. Alle werken zijn te koop voor prijzen die varieren tussen 15.- en 375.-. Amandelpers Variaties YVONNE HONTELE Bladerdeeg Boterietter of kerstkrans Het gezelschapsspel blijft populair. Steeds meer Nederlanders krui- pen met familie of kennissen weer rond de tafel voor een partijtje Mens-erger-je-niet, Halma of kaarten. Vooral de spelletjes met een gokelenient zijn erg „in", volgens Huib Hotte, directeur van Ko- ninklijke Hausemann Hotte, beter bekend onder de naam Jumbo. Volgens deze spellenfabrikant is die stijgende belangstelling vooral te danken aan een hang naar nostalgie en huiselijke gezellig- heid. Klassieker Spelen is net zo belangrijk als slapen en eten *Dc heer Ligthart: "Door spelletjes kun je kinderen vertrouwd maken met kleuren en vortnen". VLAARDINGEN/SCHIEDAM-Kinderen worden vooral tijdens het Sint Nicolaasfeest bedolven onder ladingen speelgoed, die er alle op gericht zijn het kind op te voeden en te vermaken. Menig kinderpsycholoog zegt dat eenvoudig speelgoed het beste is voor het kind. De voorwerpen moeten hun fantasievvaarde behouden. Het spelen drukt een belangrijke stempel op de vorming van de persoonlijkheid. Of zoals spcelgoedspecialist Ligthart zegt "Spelen is net zo belangrijk als slapen en eten Het op verantwoordc wijze vullen van een kinderhand is daarom geen gemaakelijke taak. Ook de speelgoed- specialisten Prins (Schiedam) cn Ligthart (Vlaardingen) zijn zicli hier terdege van bewust. "Wij kunnen de koper desgewenst speelgoed adviseren voor een bepaal- de leeftijdsgroep. Iedere kind ver- schilt echter van aard. Slechts de ouders kunnen weten of het kind ge- schikt is voor een bepaald stuk speel goed. Wanneer een kind bijvoor- beeld graag buiten speelt, dan kun nen ze beter geen hobbydoos kopen" zegt de heer Prins. Reeds 28 jaar zit de Schiedammer in deze branche en heeft dan ook een uitgesproken mening over sommige zaken. "Aan de andere kant kan een ouder het kind wel met iets leren spelen. Dat kost alleen tijd en dat hebben som- migen er niet voor over". Volgens zijn collega Ligthart heeft de televisiereclame een slechte invloed op het koopgedrag van de consument "De kinderen zien een promotie- filmpje van een stuk speelgoed. Ze zeuren bij dc ouders dat ze dat ook willen hebben. Op tv wordt echter niet vermeld hoe duur zoiets kost en voor welke leeftijdsgroep het geschikt is. Ze ko- men dan hier in de winkel en dan blijkt het vaak al een stuk duurder te zijn dan ze in het hoofd hadden. Uiteindelijk kopen ze het dan toch maar. Als het kind er thuis mee gaat spelen is het er na drie uur al op uit- gekeken." Beide winkeliers zijn van mening dat een stuk speelgoed rnoet aansluiten op de leeftijd en de interesse van het kind. Speelgoedfabrikanten doen uit- gebreide onderzoeken naar welk speelgoed het kind het meest aan- spreekt. Zo heeft Fisher Price een eigen .kleuterschool opgericht. Kinderen spelen daar met artikelen die men op de markt wil gaan bren- gen. Door een spiegehvand wordt dan bekeken waar de kinderen graag mee spelen. Deskundigen maken rappor- ten over welke kleur en welk formaat de kinderen het meest aantrekt. Verder vinden de heren Prins en Ligt hart dat er gelet inoet worden op de kwaliteit van het speelgoed. "De wetten in Nederland zijn zo streng, dat alles wat we in onze collectie hebben, absoluut veilig is. Daar kun je van uit gaan," aldus Ligthart. Part-time verkoopster Dina de Reu- ver vindt dat er uitstekend speelgoed te koop is. "Je kan erge leuke voor werpen kopen voor weinig geld. Maar je moet er wel de moeite voor ne- men Wanneer ik een cadeau moet kiezen, doe ik er de gehele dag over. Poppenhuizen blijven bijvoorbeeld altijd leuk om te geven. En ook spel letjes slaan in. Het kind kan echter niet alleen spelen, de ouders moeten dan wel meedoen." Het gezelschapsspel blijft tevens zeer populair. Er worden enorm veel spe len op de markt gebracht. Zo zijn er kans-, creatieve- en behendigheids- Speclgoedwinkelicr Prins spelletjes. "Door spelletjes kun je kinderen vertrouwd maken met vormen en kleuren. Er zijn bovendien veel spelen waarbij kinderen goed kunnen leren tellen. Spelenderwijs leren zij sommetjes maken, schrijven en heel belangrijk zelf de fouten ont- dekken." Veertig procent van de jaar-omzet van een speelgoedwinkelier wordt verkocht in de maanden november en december. "Het gaat er niet alleeen om dat de verkopers zo hard moe ten werken", zegt meneer Prins." De kinderen krijgen nu op een avond zoveel dat ze het niet goed kunnen verwerken. Een speelgoed waar ze anders dolblij mee zijn, bekijken ze nu maar kort. Het volgende ligt dan immers al klaar. Het kopen van speelgoed voor kinderen moet meer gespreid worden. Het spelen is voor een kind toch zo belangrijk en niet alleen in december". drietal werden verkocht. Een nieuw initiatief in het museum is Intergrafiek. Hierbij wordt in een be- perkte oplage kleine grafiekvormen verkocht tegen een prijs van f.25.-. Ook hiervan is het de bedoeling men- sen in staat te stellen voor een klein bedrag kunstvoorwerpen te kopen. Verkoopexpositie 'Sint Surprise 3' Het Maassluise museum is 66n van de eersten die hieraan meewerkt, terwijl er inmiddels al vele kunstenaars zijn die hiervoor werk leveren. Naast de al genoemde kunstenaars wordt aan de tentoonstelling meege- werkt door Bernadette Pflitsch (broodfiguren en glasschilderingen), Dea Stolk (gegraveerd glas), Peter Gentenaar, Reinder Homan, Pieter Schouten, Ab Steenvoorden (grafiek), Bistra Toveta (ikonen) en Otto Zeegers (keramiek). Ook het inmiddels verkochte werk blijft tot het einde van de expositie aanwezig zodat bezoekers, ook a1 kunnen ze het niet meer kopen, er toch nog van kunnen genieten. De tentoonstelling duurt tot en met 30 november. Het gemeentemuseum staat aan de Zuiddijk nr. 16 en is ge- opend van dinsdag t/m zondag van 14.00-17.00 uur. Naast werk van mensen met een beroepsopleiding is er ook het 6en en ander van hobbyisten te zien. "Het aardige van een expositie als deze is dat er werken zijn die je normaliter niet zoveel in musea ziet, zoals bij voorbeeld de knipperijtjes van Maria Stevens", aldus Jan Rohn. Daarnaast is het een aanzet voor kunstenaars om hun werkgebied wat uit te brei- den. Als voorbeeld daarvan noemt de conservator de experimentele keramiek-vormen van Antje Borst, waarvan er de eerste avond reeds een SCHIEDAM/ VLAARDINGEN /MAASSLUIS - De Maassluisse en Vlaardingse bevolking heeft afgelopen zaterdagde Sint al in lain stad mogen begroeten In beide steden waren duizenden kinderen op de been om een glimp te vangen van de Goedheiligman. Zaterdag zal Sint Nicolaas in Schiedam arriveren. Evenals in Vlaardingen en Maassluis zal hij hier worden begroet door de burgemeester. De "Sint Surprise" verkooptentoon- stelling is al weer een traditie gewor- den in het Maassluise Gemeente museum. Voor de derde keer wordt hij nu gehouden met de bedoeling om in de maand voor het Sinter- klaasfeest een ruim aanbod te geven van diverse kunstvoorwerpen. Er is dit jaar vooral geprobeerd het betaal- baar te houden zodat er voor iedere beurs wel wat te vinden is. Daarnaast is het een goede gelegenheid kunste naars te introduceren die nog weinig bekendheid genieten. net over elkaar vallen. U plakt het deeg aan elkaar met water. Zo kunt u elke gewenste letter vormen en na- tuurlijk plakt u de uiteinden ook dicht met water. De letter moet nog 10 minuten op een koele plaats opstijven. Met de naad naar beneden legt u de letter op een ingevet bakbGk. Voor het mooi kunt u er gehalveerde amandelen op drukken. Met losgeklopt ei bestrijken en in een voorverwarmde oven (225 graden C. gasoven 5 of 6) plaatsen en 30 a 40 minuten bakken. De oven mag de eerste 20 minuten niet wor den geopend. Een kerstkrans garneert u na het bakken met verwarmde abrikozenjam, oranjesnippers en rode en groene Franse vruchtjes. Amandelpers kunt u kopen, maar ook eenvoudig zelf maken. Voor het bovenstaande recept pelt u 125 gram amandelen (even in water aan de kook laten komen afgieten en met koud water overgieten. De pel gaat er dan heel makkelijk af.) U maalt de amandelen zeer fijn in amandelmolen of electrische koffiemolen en ver- meng ze met 125 gram poedersuiker, half ei, een geraspte citroenschil en 1 1/2 eetlepel citroensap. U kunt het niet direct gebruiken, eerst 3 tot 6 weken in een glazen potje op een koele plaats bewaren. Zelfgemaakte amandelpers is veel voordeliger en meestal ook lekkerder dan gekochte! Andere mogelijkheden voor blader- deeg zijn: Appelflappen: op vierkantjes deeg legt u een mengsel van stukjes appel, suiker, kaneel en gewelde rozijnen. Er mag iUm doorheen. Dubbelvou- wen tot een driehoekig envelopje, vastplakken met water en ongeveer half uur bakken. Saucijzenbroodjes; vierkantjes deeg oprollen met erin aangemaakt ge- kruid gehakt (met brood of paneer- meel), dichtplakken en ongeveer 35 minuten bakken. Enfin, laat uw fantasie werken, wat denkt u van vullingen van banaan met rum en rozijnen, kaas, ham en kaas, vleesragout, garnalenragout en- zovoort? Het lijkt allemaal moeilijk, maar u zult merken dat u het blader- deeg maken na eenmaal al snel onder de knie heeft. En terwijl het deeg moet opstijven, doet u iets anders in de keuken, dat toch moest gebeuren. Hebt u nog vragen, bel dan onze re- dactie, 352911Veel succes! *Gezelschapsspellen brengen het kind het competitie element bij. het gewenst dat kinderen van 5 of 6 jaar kunnen knutselen en kleuren. Kinderen tot tien jaar moeten zich na de inspanningen op school kun nen uitleven. Hiertoe adviseert de VEDFS sporttoestellen, auto's racebanen en ander actiespeelgoed Ook het competitie element moe ten de kinderen op deze leeftijd leren kennen. Aanbevelswaardig hiervoor zijn gezelschapsspelen, sportspelen en leer-en denkspellen Om creatief bezig te kunnen zijn is het belangrijk dat het kind te- kent, schildert, modelleert of bouwt. Meisjes in deze leeftijds groep kunnen zich nog altijd goed vermaken met poppen enacces- soires. 120 gram bloom 120 gram boter of margarine (moet kei- hard zijn) mespunt zout 112 dl. koud water Allereerst zeeft u de bloem. Dan doet u 80 gram bloem met 40 gram boter en het zout in een kom. De rest van de bloem zet u apart, de rest van de boter gaat voorlopig in de ijskast. Met twee messen snijdt u de boter in kleine stukjes, die u met de messen door de bloem heen werkt. Dan doet u het water in de kom en werkt het met de messen door de bloem en bo ter. Het moet een net even samen- Speelgoedhandelaren Prins en Lighthart zijn allebei aangesloten bij de VEDES, 6en van de grootste speelgoedorganisaties van de we- reld. Voor een verantwoorde aan- schaf van speelgoed geeft de VE DES richtlijnen welke stukken speelgoed het best bij de verschil- lende Ieeftijdsgroepen past. Kinderen in de eerste Ieeftijdsja- ren hebben behoefte aan eenvou dig activerend speelgoed als ram- melaars en bonte kogels. Na en- kele maanden raakt de baby steeds meer in staat om geluiden, vormen en kleuren te herkennen.. In deze periode kan men het kind het beste eenvoudige voorwerpen geven die met kleine vingertjes kunnen worden gegrepen, zoals houten blokken, kleurige stenen en kogels. Als de baby gaat krui- pen speelt het het liefst met een auto of een zachte bal. De bewe- gelijkheid en de bewegingsdrang van 2 tot 3jarigen kunnen door eenvoudige bouwstenen, stapel- kubussen. auto's en een hobbel- paard gunstig bei'nvloed worden. Knuffeldieren geven kinderen in deze leeftijdsgroep een gevoel van geborgenheidwanneer hun moe- der niet in de buurt is. Bij kinderen in de leeftijd van 3 tot en met 6 jaar is het belangrijk dat ze leren om samen een spel op te bouwen. Winkels, speelfiguren en poppen met toebehoren bevor- deren de samenspraak tussen peu- ters. Om de fantasie van het kind te ontwikkelen zijn bouwstenen een belangrijk speelobject. Verder is willen kinderen uit deze leeftijdsgroep de volwassenen graag kunnen imiteren van, bij voorbeeld, een kinderwerkbank of een poppenwasmachine aangera- den. Voor het buiten spelen zijn zandbak-vormen, auto's en trak- tors geschikt speelgoed. Als het re gent kunnen kinderen een stuk fantasie in het spel brengen met fi- guren van dieren, cowboys of andere herkenbare zaken. Ter be- voerdering van de recreativiteit is Er gaat niets boven zelfgemaakt bladerdeeg, het is veel Iuchtiger en veel kro- kanter dan het product van zelfs de beste bakker. Toch ken ik weinig mensen die het zelf maken, omdat bijna iedereen ten onrechte denkt dat het een heel gedoe is, met grote kans op mislukking. Niets is minder waar, de eerste keer dat ik ooit zelf een boterietter maakte, lukte het al direct. Daarom volgt hier datzelfde recept, dat u niet alleen voor boterletters en kerstkransen, maar ook voor allerlei andere lekkernijen kunt gebruiken. hangende massa worden, met brok- ken boter erin. Niet met de handen aankomen en niet warm laten wor den! Nu bestuift u het aanrecht of nog lie- ver (vooral als u een roestvrijstalen aanrecht heeft,) een plank, met een beetje van de overgebleven bloem. U legt het deeg erop, bestuift dat ook met een beetje bloem en rolt het deeg luchtig uit, nu en dan omkeren en er weer bloem over strooien. Niet te dun uitrollen, niet te hard persen met de deegroller! Een lap van 1 cm dik is prima. Dan vouwt u het deeg in drieen op, dat wil zeggen, u slaat de rechter- en linkerkant over elkaar naar binnen. De vouw ligt dan recht van u af en in die richting rolt u het deeg weer uit. Als u weer een flinke lap heeft uitgerold, weer vouwen en weer uitrollen. De lap mag nu dunner dan 1 cm worden. Nu legt u de helft van de boter uit de ijskast, in stukjes verdeeld op het deeg, voordat het voor de derde maal wordt opgevouwen en weer uitgerold wordt. Dan dus weer opvouwen en met de boter ertussen uitrollen. Door bloem op het deeg te stuiven, voor- komt u dat het plakkerig wordt. Niet alle bloem opgebruiken, want deze geschiedenis wordt nog 2x herhaald. Het deeg moet een half uur in de ijs kast rusten, dan weer 3 maal opvou wen en 3 maal uitrollen. Voor de derde maal de rest van de boter in stukjes erop, vouwen uitrollen en weer half uur in de ijskast. Tenslotte het deeg weer uitrollen tot een lap van ongeveer 1/2 cm. dik. Met deze hoeveelheid kunt u de let ter O of een korte letter maken. Voor een grotere letter neemt u 1 1/2 maal zoveel van alles. Denk er- om, nooit te hard op het deeg druk ken, tijdens het rollen, want dan wordt de boter er helemaal doorheen geperst en het is de bedoeling dat we straks na het bakken een produkt krijgen met veel dunne, knapperige laagjes U rolt het bladerdeeg uit tot een lap, halve cm dik, 10 cm breed en ruim 60 cm. lang. Van 2 1/2 ons amandel pers maakt u een rol, die iets korter is dan de deeglap. U legt de amandel pers midden op het deeg en vouwt het deeg er omheen, zodat de randen Ontspanning voor het gehele gezin Maar er is tegenwoordig zo'n enorme keus in spcllen en puzzels.dat men al gauw door de bomen het bos niet meer ziet. Jumbo alleen al brengt ruim 250 creatieve-; educatie-; bchen- digheids-; kans-en andere gezelschaps- spellen op de markt. Het meest gespeelde en meest ver kochte spel is ongetwijfeld Mens- erger-je-niet. Sinds de oorspronkelij- ke versie van 1933 is de uitvoering nauwelijks gewijzigd, alleen de „ch" is achter ,,mens" verdwenen! De goedkoopste uitvoering is er voor nog geen tientje. En dan is er natuurlijk het Oudhol- lands Ganzenbord, dat waarschijnlijk reeds in 1575 gespeeld werd. Dit spel is geschikt voor kinderen vanaf zes jaar. Oudere kinderen (vanaf 12 jaar) ver maken zich bijvoorbeeld uitstekend met Stratego, het behoedzame spel tussen twee Iegers. Iloewel gekozen is voor Napoleontische figuren en slag- orders, is Stratego in de Tweede We- reldoorlog bedacht door een Neder- landse onderduiker. Sinds de intro- ductie in 1 959 heeft dit spel de gehe le wereld veroverd en is vooral in de Verenigde Staten zeer populair. De meeste spellen zijn dikwijls ver- krijgbaar in een mini-versie of goed- kope uitvoering en in luxe-uitvoering. Het spel van de afgelopen jaren is wel Backgammon of zijn eenvoudige va riant Tric-Trac. Het is een ware rage geworden dit spel te spelen er wor den zelfs Backgammon-wedstrijden georganiseerd. Voor wie de keuze tussen deze bijna klassieke gezelschaps- en tweeper- soonsspelen nog niet kan maken, is er een goed alternatief: de spellen- doos voor het hele gezin. Nieuwtje op dit gebied is het electro- nisch spellenmagazijn. Op 15 spellen is dan de moderne electronica toege- past. Voor zo'n doos moet de koper dan wel zo'n honderd gulden neer- leggen.

Schiedams Nieuwsblad | 1980 | | pagina 11