Halverwege 1982 eerste paal ill Positle kledins Expositie Schiedams Nieuwsblad y Gewapende overval Meer werklozen In oktober Blauwe Brag verkuist ®dO««/mKE I <»- 79.450 (MlOSdW® INTERIXMD Figurentheater Aanrijding WOENSDAG 19 NOVEMBER 1980 RIJNMOND/WEST COMBINATIE 47-519 SCHIEDAM - Hoe het stadvernieuwingsgebied Schiedam-West 1A er in de toekomst uit gaat zien, staat al in grote lijnen vast. Na twee jaar voorbereidend werk kan men aan de slag. De gemeente is in 1978 begonnen de bebouwing in de Mariastraat en omgeving te onderzoeken. De wijk kwam in aanmerking voor een fikse op- knapbeurt, waarbij sommige panden gesloopt moesten worden, andere gerenoveerd en weer andere konden gewoon blijven staan. Door elk huis in het gebied van binnen en van buiten te bekijken en door gesprekken met de bewoners, kwam langzamerhand vast te staan wat er met de verschillende blokken huizen moest gebeu- ren. Slopen V riendschapsplein? b ROTTERDAM Meent 84E, Tel. 010-333887/333879 CAPELLE a/d IJSSEL Koperwiek 32, Tel. 010-503703 ROTTERDAM Westblaak 1-3, Tel. 010-125903/112280 Inspraak 2 Toneel 't Kliekske" Film Jeugdvoorstellingen Concerten Vechtpartijeii Auto te water Paal gaat om Ge vallen Clubhuis gekraakt Inbraken Net op tijd Exposities Architect en gegadigden voor de nieuwbouw gaan samen ontwerpen Van sommige delen van de wijk was namelijk nog niet genoeg bekend om te besluiten tot sloop of renovatie en wanneer alles tegelijk gesloopt zou worden, zou er eerst een ontzettend groot kaal gebied ontstaan. Bij dit stadsvernieuwingsproject krijgt de gemeente Schiedam finan- ciele bijstand van het Rijk, maar dan moet wel vaststaan wat er precies ge- daan gaat worden. De gemeente moest daarom rapport uitbrengen bij het Rijk. In juni 1980 werd het „uit- voeringsplan Schiedam-West" naar Den Haag gestuurd. In oktober ant- woordde de minister dat het plan on- volledig was: de gemeente moest pre cies aangeven waar nieuwbouw kwam, waar parkeerplaatsen en waar openbaar groen. Er moest binnen twee weken een toe- komstplaatje op het bureau van de minister liggen, anders zou de finan- ciele hulp niet doorgaan. Gelukkig wist de gemeente van enkele blokken huizen al min of meer dat ze ge sloopt zouden worden, maar hoe de nieuwbouw er voor in de plaats zou komen was nog niet bedacht. Verder waren er nog panden die onderzocht werden en waar nog overleg met de bewoners gaande was. De werkgroep nieuwbouw van het stadsvernieuwingsproject was onder- tussen zover gevorderd dat er een architect was aangetrokken. Piet Ben- nehey van het Rotterdamse archi- tectenbureau van Wijngaarden was al samen met de gemeente bezig om de eerste inspraakavonden en excursies voor de toekomstige bewoners voor te bereiden. Ook was in de werk groep Nieuwbouw al besloten het slopen van woningen en het vervan- gen door nieuwbouw in twee fases te gaan doen. Het hofje aan de Kortlandstraat blijft bestaan. Omdat de bebouwing aan weerszijden gesloopt wordt, zullen er muren gebouwd worden om het hof- jeskarakter te behouden. De eerste blokken huizen die onder de slopershamer zullen vallen, liggen aan de Vriendschapstraat de Maria straat nummer 43 tot en met 87 (tus- sen de Kortlandstraat en de Huys- manstraat), Mariastraat 14 tot en met 30, Kortlandstraat 20 tot en met 28 en 7 tot en met 19 ende Fabristraat 60 tot en met 70. Voor sommige van deze blokken is nog geen sloopbesluit genomen, maar het ligt in de ver- wachting dat er wel zo'n besluit komt. Om het toekomstplaatje (de „verka- veling") voor het Rijk zo snel moge- lijk af te krijgen, zijn Han de Kluyver (assistent stadsvernieuwingsproject- leider), de architect Piet Bennehey en het bureau ARO (dat kostenbereke- ningen maakt) om de tafel gaan zit- ten. Piet en Han maakten de schetsen en ARO rekenede uit hoe duur het allemaal werd. Het schetsen was een vreselijk gepuzzel. De stadsvemieu- wers moeten namelijk zorgen dat de wijk verbeterd wordt voor de toe komst. Dat betekent dat niet alle te slopen panden weer op dezelfde plek en net zo hoog worden terugge- bouwd. Alle nieuw te bouwen hui zen moeten zonlicht binnen kunnen krijgen, voor elke woning moet een parkeerplaats zijn en er moet ook meer groen in de wijk komen. Toch wil men zoveel mogelijk wonin gen bouwn. „Dubbel grondgebruik" is een oplossing voor dat probleem. Zo wil men in West parkeerruimtes onder de huizen proberen te maken en overdekte parkeerplaatsen waarop speelgelegenheden en openbaar groen gemaakt kunnen worden. De schetsen van Piet en Han werden steeds met elkaar vergeleken, de bere- keningen werden erbij genomen en uiteindelijk koos men het beste idee uit. Dat plan is naar het Rijk ge stuurd, waardoor de grote lijnen nu vast liggen. Toch zijn er nog wijzigin- N gen mogelijk. De verschillende dien- sten van de gemeente (zoals civiele werken, plantsoenendienst) moeten de verkaveling nog toetsen op de haalbaarheid Bij het schetsen is zoveel mogelijk ge- De scliets voorde nieuwbouwde parkeerplaatsen en het openbaar groen in Schiedam-West, zoals die mar het Rijk verstuurd is. De „omhoogstekende huizenblokken worden nieuwgebouwd. Bij de cijfers 1 en 2 denkt men aan par- keergelegenheid, half onder de grond, waarop dan weer tuintjes of speelgelegenheden aangelegd kunnen worden. probeerd het oude stratenplan te handhaven, maar dat kon niet overal. Op sommige plekken zou de nieuw bouw dan te dicht op de oude bebou wing komen te staan, waardoor niet alle woningen zon binnen kunnen krijgen. Hierdoor is bijvoorbeeld de Vriendschapstraat helemaal vervallen. Er komt een pleintje van ongeveer 100 vierkante meter aan de Maria straat voor in de plaats (misschien het „Vriendschapsplein"?). De hui zen aan de Fabristraat 60 tot en met 70 en de Kortlandstraat 7 tot en met 19 worden niet meer teruggebouwd. Er zijn parkeerplaatsen en groen ge- pland om aan de hiervoor gestelde normen te kunnen komen. De helft van de nieuw te bouwen wo ningen is in principe toegewezen aan gei'nteresseerde bewoners uit Schie dam-West 1A. In totaal worden er in de eerste fase ongeveer 90 huizen ge bouwd, afhankelijk van de grootte van de woningen. Inmiddels hebben 58 gezinnen en huishoudend zich in- geschreven voor de nieuwbouw. Zij krijgen binnenkort bericht van Bu reau Huisvesting of zij al dan niet in aanmerking komen. Diegenen die een toewijzing krijgen kunnen altijd af- zien van het nieuwe huis, maar het kan niet voorkomen dat iemand vanaf het begin meedoet met de in- spraak erover en op het laatste mo ment te horen krijgt dat hij er niet in mag wonen. Voor naar Dr. Kuijperkade 6 Maassluis Tel. 01899-20621 Passage 232 Waddinxvecn Tel. 01828- 5427. SCHIEDAM - In de Amrobank aan de Gerrit Verboonstraat wordt een tentoonstelling gehouden over de olympische spelen voor gehandicap- ten (de Paralympics). De expositie duurt van 20 november tot en met 8 december. Er zijn onder andere foto.s te zien van de Paralympics te Toronto in 1976. De tentoonstelling sluit aan bij de onlangs in Arnhem ge houden spelen voor gehandicapten. Verschijnt huis-aan-huis in geheel Schiedam. Onderdeel van de Rijnmond-West Combinatie, waarin ook het Maassluis Nieuwsblad en de Nieuwe Vlaardingse Courant zijn opgenomen. Kantoor Rijnmond-West Combinatie: Hoogstraat 122, 3131 BP; Post bus 306, 3130 AH, Vlaardingen Tel. 010 -346711 Redactie: Y. Hontele, prive 010-262716 M. Ames, tel. 352446 Medewerkers: R. Koppenhagen, prive 010-266615 M. de Zwart, prive 010-736375 Sport: P. Spek, prive 010-352615 IGachten over bezorging kan men uitsluitend doorgeven via het nummer 010-132489 (van 8.30 tot 17.00 uur). Duo's kunnen worden opgegeven tot maandag 17.00 uur; gewone advertenties tot dinsdag 11.30 uur; redactionele kopij tot ^maandag 17.00 uur. SCHIEDAM - Rond tien over zes op zaterdag 15 november betrad een man met een bivakmuts over zijn hoofd het zelfbedieningspompstation van Noteboom aan de Zwaluwlaan en sommeerde de 51-jarige pompbedien- de onder bedreiging van een vuurwa- pen hem het aanwezige geld te over- handigen. Met de buit van ruim f 1.800,-holde de overvaller vervolgens in de richting van de achter het benzine-station ge- legen parkeerplaats en verdween. Het signalement van de dader luidt: leeftijd ongeveer 30 jaar, lengte 1.80 meter, normaal postuur. De man droeg een blauwe bivakmuts, had het gedeelte boven de ogen afgeschermd met een smalle klep, en een donker jack met rits. Wie nadere inlichtingen over deze overval kan verschaffen, of er getuige van was, wordt verzocht zich in ver- binding te stellen met de recherche Schiedam, telefoon 260760 toestel 126. Dc in beslag genomen spullen van Olympia. SCHIEDAM - Het aantal werklozen steeg in de maand oktober met 21 mensen. 37 Mannen verloren hun baantje, terwijl 16 vrouwen aan de slag werden geholpen. In de bouw wordt de werkloosheid steeds groter als gevolg van de economische situa- tie. In de metaalsector is nog steeds grote vraag naar goed geschoold personeel. De eisen zijn kennelijk zo hoog, dat er toch 342 werklozen in die sector zijn. In de handel zijn niet veel arbeids- plaatsen open, terwijl het aanbod van personeel erg groot is. Vooral vrou wen met een geringe vooropleiding komen moeilijk aan een baan. Bij het kantoorwerk is het 't zelfde laken een pak: er zijn wel baantjes maar met moet een hoge opleiding en praktijkervaring hebben wil men er voor in aanmerking komen. De werkloosheid onder de schoolver- laters daalde van 1244 tot 1200. Jeug- dige ongeschoolden en lager geschoold jeugdig handels- en kantoorpersoneel hebben de meeste moeite om aan een baan te komen. SCHIEDAM - De ruimtes in het wijk- centrum de Blauwe Brug aan het Bachplein 590 zijn altijd voor ieder- een te huur. De tarieven verschillen per ruimte en per groep die er gebruik van wil maken. In principe komt het erop neer dat bedrijven, gesubsidieer- de instellingen en dergelijke meer be- talen dan particulieren. Hoe groter de ruimte, hoe duurder. Om een voorbeeld te geven: wie over- dag een uurtje in de donkere kamer wil zitten kan de ruimte voor f. 2,- huren. Een hele middag of ochtend kost f. 5,-. Een organisatie die winst maakt moet al het dubbele betalen. Wie de grote zaal wil huren moet f. 95,- per middag of ochtend betalen, terwijl een bedrijf f. 352,- moet neer- leggen. Ruimtes vanaf 16 vierkante meter zijn voor alle doeleinden te huur. Wie meer informatie wil kan zich wenden tot de beheerders, Jou- ke Post en Cor Touw, via telefoon- nummer 701049. SCHIEDAM Voor kinderen van zes tot en met twaalf jaar is er volgende week woensdagmiddag 26 november een figurentheater in de Blauwe Brug. De voorstelling begint om twee uur. Kaartjes kunnen aan de ingang ge- kocht worden voor f. 2,—. De inspraak over de nieuwbouw wordt uitgebreid aangepakt. De toe komstige bewoners worden op verga- deringen uitgenodigd waarop allerlei informatie wordt gegeven, er zullen excursies georganiseerd worden naar nieuwbouwprojecten in Rotterdam om te kijken hoe verschillende soor- ten huizen eruit zien en wat de voor- en nadelen ervan zijn. ledereen krijgt vragenlijsten mee, waarop voorkeu- ren voor portiek- of galerijwoningen, open kcukens of dichte keukens en dergelijke kunnen worden aangege- ven. De architect zal aan de hand daarvan de woningen gaan ontwerpen. De eerste informatie-avond voor de men- sen die een woning toegewezen heb ben gekregen is op 10 december ge- pland. de eerste excursie zal op zater dag 13 december plaatsvinden. In een nieuwbouwkrant die alle bewoners van West-IA deze week in de bus krijgen wordt alles nog eens uitge breid uitgelegd. Volgens een zeer optimistische plan ning zal halverwege 1982 de eerste paal in de grond gaan. Er moet echter nog erg veel werk verzet worden voor het zover is: alle te slopen pan den moeten eerst gemeente-eigendom zijn, de bewoners moeten elders ge- huisvest worden en de bedrijven moe ten verplaatst worden. Dat alles heeft nog heel wat voeten in de aarde. Bo- vendien hangt het van de gemeente- lijke diensten en het Rijk af of de plannen allemaal wel mogelijk zijn "P :,y>- In het Passage Theater kunnen toneel- liefhebbers op dinsdag 25 november gaan genieten van TJitkomst', van Herman Heijermans. In dit stuk, dat wordt uitgevoerd door het Amsterdams Volkstoneel, maken we kennis met het straatarme gezin van Thijs Banes en hun buurt- genoten. Thijs zoontje, Jantje, is ziek en heeft een koortsige droom over een zwaan uit het Vondelpark waar- mee hij de sterren van de hemel gaat plukken om de armoede te verdrij- ven. De voorstelling begint om kwart over acht. Kaarten zijn verkrijgbaar aan de kassa van het theater a f 20,-, f 17,50 en f 15,-. Houders van een Pas 65 of C.J .P. krijgen f 2,50 reduc- tie. Op zaterdag 22 november is het volksmuziek-ensemble ,,'t Kliekske" in theater De Teerstoof aan de Nieuwstraat. Deze Belgische groep bestaande uit Oswald Tahon, Rosita Tahon, Her man Dewit en Wilfrid Moonen dankt hun succes voornamelijk aan het bij- zondere repertoire en het gebruik van muziekinstrumenten uit het verleden zoals draailier, vlier, moezelzak, pijp- zak, rommelpot, luit enzovoorts. De ze instrumenten werden door hen zelf gebouwd naar de gevonden origi- nele exemplaren. De voorstelling be gint om 21.00 uur. De foyer is ge- opend vanaf 20.00 uur. De toegangs- prijs bedraagt f 14,-. Houders van een Pas 65 of C.J.P. betalen f 11,-. Kaar ten zijn verkrijgbaar van maandag tot en met vrijdag via de V.V.V. Schie dam, telefoon 266000 en vrijdag- avond en zaterdag via het theater, te lefoon 269455. Gereserveerde kaar ten dienen uiterlijk een kwartier voor de voorstelling te worden afgehaald bij de kassa van De Teerstoof. De re- serveringskosten bedragen vijftig cent. In de week van 20 tot en met 26 no vember draait in het Passage Theater „De meiden var. het ntoordkomman- do". Wanneer een raket door sabotage kort na de lancering uit elkaar klapt krijgt de beeldschone, maar keiharde, geheim-agente Sabrina de opdracht uit te zoeken wie achter deze daad zit. Zij wordt terzijde gestaan door haar collega's Kim, Cat, Sharon, Che- risse en Carol met wie zij weet door te dringen in het hoofdkwartier van een rijke van macht bezeten psycho- paat. De voorstellingen, die toeganke- lijk zijn voor personen van 16 jaar en ouder, zijn dagelijks om 7 en 9.30 uur. Behalve op maandag en dinsdag. Tijdens dezelfde periode staat in Pas sage Bio ..Minnaar in zakformaat" op dc spoelen. De film gaat over een wat oudere vrouw en haar zestienjarige minnaar. De voorstellingen zijn dagelijks om 2, 7 en 9.30 uur (behalve op maandag). De minimum leeftijd bedraagt 16 jaar. „De gebroeders Leeuwenhart" is de titel van de jeugdfilm, naar het boek van Astrid Lindgren.die op zaterdag-, zondag- en woensdagmiddag om twee uur draait in het Passage Theater. De kleine ziekelijke Karel Leeuw ver- langt ernaar zijn broertje te volgen naar het Kersenda) in het hiernamaals. Daar aangekomen blijkt dat het ook daar niet zo vTedig is als Karel had ge- dacht. De bewoners van het naburige Bramendal gaan namelijk gebukt onder de tirannie van de wrede Ten- gil. Wanneer Orvar, de verzetsleider uit het Bramendal, door Tengil ge- vangen wordt genomen besluiten Ka rel en zijn broertje Jonathan, Orvar te bevrijden en het Bramendal van zijn tiran te verlossen. Daardoor be- landen de jongens in veel gevaarlijke situaties. In theater De Teerstoof kunnen de kinderen op zaterdag 22 november weer gaan kijken en luisteren naar het poppentheater van Clown Woudi. De kaartjes voor de voorstelling, die om half drie begint, kosten f 3,50. Voor reserveringen raadplege men de rubriek ,,'t Kliekske". In de Aula van het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat wordt op vrijdag 21 november een concert gegeven door het Schiedams Vrouwenkoor onder leiding van Ria Borgmeijer. Het Viotta-ensemble zal de uitgevoer- de werken van Pergolesi, Buxtehude en Michael Haydn begeleiden. Het concert begint om 20.15 uur. Op zondag 23 november om half elf 's morgens wordt er in het Passage Theater een orgelconcert gegeven door Arnold Loxam. In de Lange Kerkstraat werd zondag- nacht een 41-jarige Rotterdammer, die in een personenauto reed, door de politie gecontroleerd. De man, die onder invloed was, blies over de streep maar weigerde mee te gaan naar het hoofdbureau voor nader on- derzoek. Pogingen om de man toch in de politiewagen te krijgen mislukte doordat twee andere cafe-bezoekers zich met de zaak bemoeiden en de aangehouden vriend te hulp kwamen. Geassisteerd door een aantal collega's en een uit Rotterdam afkomstige po- litiehond lukte het de wetsdienaren, waarvan er een zo'n trap tegen zijn knie kreeg dat die zwaar werd ge- kneusd, het drietal af te voeren naar het bureau. Tijdens de strubbelingen werd een ruit van een politiewagen ingeslagen. De onder invloed verke- rende Rotterdammer weigerde de bloedproef. Vrijdagnacht rond half twee beland- de een in de Nieuwe-Sluisstraat ry- dende personenauto in de Schie, doordat de chauffeur geen goed zicht had wegens het beslaan van de ramen. De vier inzittenden werden op het hoofdbureau van droge kleding voor- zien. 3 k Iff I Op de Laan van Spieringshoek kwa men vrijdagmiddag twee bromfietsers met elkaar in botsing. Een van hen, een zestienjarige Rotterdammer die vanaf het voetpad de weg op reed en daarbij de op dat moment passerende brommer bestuurd door een 16-jarige jongeman uit Naaldwijk niet zag, liep bij de valpartij een gebroken linker- kuit op. Hij werd per G.G.D. naar de Noletstichting gebracht. Een 11-jarige jongen kreeg vrijdag- avond in het winkelcentrum „Kethel" de schrik van zijn leven toen een lantarenpaal waar hij tegenaan leunde plotseling omviel. Nader onderzoek wees uit dat de paal door onbekend gebleven personen was losgewrikt. Vrijdagavond rond half tien kwam een 76-jarige Schiedamse op de Laan van Spieringshoek ten val. De vrouw werd met een gat in het hoofd naar het Gemeente Ziekenhuis vervoerd. Drie jongens tussen de dertien en veertien jaar werden vrijdagmiddag betrapt bij het kraken van de voor- malige bibliotheek op het JaquesUr- lesplein, die zij als clubhuis wilde inrichten. Tijdens de afgelopen week kreeg een flink aantal in Schiedam gevestigde bedrijven ongewenst bezoek. Bij een inbraak bij B.V. Martonair aan de 's Gravenlandseweg werden alle kas- ten en laden doorzocht en verdween een bedrag van f 250,-. Content Uit- zendbureau aan de Korte-Singelstraat mist na een inbraak eveneens een be drag aan geld. Schrijvers woningin- richting aan de 's Gravenlandseweg en Evto Holland op de Rotterdamse- dijk konden nog niet vaststellen wat de nachtelijke bezoekers hadden meegenomen. Uit de etalage van de gebroeders De Veld aan de Parkweg werden twee transistorradio's ter waarde van f 1000,- ontvreemd en werd voor cir ca f 8500,- schade aangericht aan andere goederen. Een antiekhandelaar uit de Boter- straat mist na een inbraak een man- telklok ter waarde van f 1600,-. In alle gevallen werden de inbraken gepleegd via het inslaan van een ruit. Een 21-jarige bewoner van het Bachplein bemerkte zaterdagnacht bij het naar buiten gaan dat twee hem onbekende heren in zijn auto zaten. Toen de eigenaar op het voer- tuig afliep ging het tweetal er snel vandoor. Een geopend portier en verwijderde stuurkolom wezen uit dat zij bezig waren geweest de wa- gen te stelen. In het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat vindt men momenteel de expositie Michael Gibbs: De afwe- zige woorden" (op deze tentoonstel ling wordt de wisselwerking tussen beeld en taal tot uitdrukking ge bracht) en „Vrouwen te gast" (een fototentoonstelling over vrouwen van buitenlandse werknemers in Neder- land). Het museum is dagelijks geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Zondags van 12.30 tot 17.00 uur. De toegang is gratis. scene uitJDe gebroeders Leeuwenhart'

Schiedams Nieuwsblad | 1980 | | pagina 3