y c, A kreisel *ss> Prifsbemiste Sint maant tot zuinigheid J Schieland- ziekenhuis KOOPJES IN 25 SPECIAAIXAKEN BON Regionale afdeling Kind en ziekenhuis' opgericht Kerstbomen Opstopping VAN MUSEUM TOT STADHUIS "J *W*Scd 12.50 12.95 17.95 2.95 14.95 27.50 11.50 Een actieve krant in een actieve streek ,«iii RENAULT Intocht per boot en per koets ABC-cursus zoekt vrijwilligers Extra koopavonden Doe mee aan de grandioze kleurwedstrijd zie de bijlage in deze krant! r GR00TSTE PAARDENSP0RT TENT00NSTELLING IN NEDERLAND f 2.50 KORTING VLAARDINGEN/SCHIEDAM/MAASSLUIS - Een verblijf in het ziekenhuis is voor een kind een heel ingrijpende gebeurtenis. Vooral peuters en kleuters begrijpen vaak niet wat hen overkomt en kunnen al die beangstigende ervaringen moeilijk verwerken. De Vereniging Kind en Ziekenhuis werd in 1967 opgericht door ou ders van ziekenhuispatientjes, met als doel „het bevorderen van het welzijn van het kind voor, tijdens en na een opname in het ziekenhuis". Sinds kort heeft de vereniging een afdeling die is gevestigd in Schiedam, maar ouders uit Vlaardingen en Maassluis kunnen er ook terecht. Raadgevingen Ziekenhuizen 0o* Rotterdam Centrum - Kralingen - Alexanderpolder Ommoord - Noorderboulevard; Schiedam Centrum - Kethel; Nieuwerkerk a/d IJssel; Capelle a/d IJssel De Terp; Vlaardingen Centrum; Krimpen a/d IJssel Crimpenhof. 4 P,ts 49.75 NU 12.95 )RRAADSTfj[l 232 HAARPROBLEMEN BIOSCALIN NEMEN!! Ahoy-complex RIJNMOND/WEST COMBINATIE y Schiedams Nieuwsblad KANTOOR HOOGSTRAAT 122 3131 BP, VLAARD1NGEN POSTBUS 306 3130 AH. VLAARDINGEN In combinatie met de Nieuwe Vlaardingse Courant en het Maassluis Nieuwsblad YVOENSDAG 26 NOVEMBER 1980 6e JAARGANG NO. 4 'Ouders zoveel mogelijk bij behandeling betrekkeii „Voor zo'n kind is een ziekenhuis een hele vreemde wereld, ze snappen er niets van. Ze voelen zich vaak verlaten en eenzaam en worden bang van al die mensen in het wit, die ko- men om hen pijn te doen". Anca Waque, lid van de nieuwe afdeling heeft er ervaring mee, want haar twee kinderen werden diverse malen opge- nomen in het ziekenhuis. ,,Het ver- plegend personeel doet best lief tegen die kinderen, maar het blijven vreem- den", zegt Anca. „Per dag zijn er gemiddeld zo'n 24 verschillende men- sen met een kind bezig, dat heeft een landelijk onderzoek uitgewezen. Zelf heb ik een vrij slechte ervaring opgedaan. Een van onze kinderen kwam voor een 3-uurs opname en dat ging mis, hjj kreeg een bloeding. Wij waren in het ziekenhuis en we moch- ten er niet bij en toen hebben we ge- zegd: bekijk het maar, maar we gaan er wel naar toe. Doordat wij erbij wa ren werd hij toen gekalmeerd en lag hij veel stiller bij al die prikken, in- fuus en zo. Maar niet alle ouders dur- ven dat te doen en wij willen ze daar- om mondiger maken". Om te voorkomen dat de kinderen zich angstig en eenzaam gaan voelen, moeten de ouders zoveel mogelijk bij de verpleging en behandeling worden betrokken, vindt de Vereniging Kind en Ziekenhuis. Er zouden meer be- zoekmogelijkheden moeten komen, ook voor broertjes en zusjes, want kinderen hebben daar vaak heimwee naar. De aanwezigheid van de ouders is vooral belangrijk als de kinderen wakker worden uit een narcose en tijdens ingrepen waarbij het kind bij kennis blijft. De Vereniging heeft een folder uitge- geven met raadgevingen aan ouders. Voorbereiding op een eventuele zie- kenhuisopname blijkt erg belangrijk, ook als die niet voor de deur staat, want het kan soms heel onverwacht gebeuren. Als een kind eenmaal in het ziekenhuis is, zijn er diverse mo- gelijkheden om het zo goed mogelijk te begeleiden, in overleg met het ver- plegend personeel. Komt het kind weer thuis, dan ge- draagt het zich vaak anders dan voor de opname. In de folder worden onder andere genoemd: huilen zon- er aanleiding, niet meer alleen willen zijn, vijandigheid tegen de ouders, onzindelijkheid, meer afhankelijk ge- drag en bang zijn in bed. De vereni- SCHIEDAM Op rijksweg 19 ont- stond vrijdagavond rond vijf uur een grote file, die werd veroorzaakt door dat een vrachtwagen tegen de hoogte- signalering van de Benelux-tunnel reed. Bijna tegelijkertijd begaf ook de ver- snellingsbak van de met kerstbomen geladen wagen het. Eer de politie de betreffende rijbaan vrij had, had de file-vorming zich uitgebreid tot aan het Klein-Polderplein. ging geett adviezen over wat de ouders dan kunnen doen en bij wie ze eventueel terecht kunnen als ze er zelf niet meer uitkomen. De afdeling Schiedam/Vlaardingen/ Maassluis wil allereerst beginnen met voorlichting op kleuterscholen. Die krijgen een speelgoedkist met ziekenhuis-speelgoed en gekoppeld daaraan worden dan ouderavonden georganiseerd. „Ook als een kind niet naar het ziekenhuis hoeft, heeft het zin om erover te praten", vindt Kate- lien Kaptein, een van de oprichters van de afdeling. „Je praat toch ook over de bakker en de slager met je kinderen, dus waarom niet over het ziekenhuis. Een opname is vaak acuut en dan is er geen tijd meer voor". Om de ouders bij diegesprek- ken te helpen, heeft de afdeling het spel ,,kind en ziekenhuis", een soort ganzebordspel, uitgegeven door de contactgroep jeugdgezondheidszorg Maassluis-Schiedam-Vlaardingen. Op het spel staan ook de titels afgedrukt van een aantal voorleesboekjes om kinderen op een ziekenhuisopname voor te bereiden. Op het programma staat ook een on derzoek naar de situatie in diverse ziekenhuizen. In Schiedam blijkt de situatie niet zo slecht te zijn. „Ik ben er steeds bij geweest als mijn kinde ren uit de narcose kwamen, maar ze vonden het wel lastig", zegt Anca. ,,In Nolet mogen de ouders de hele dag bij hun kinderen en we denken dat dat wel zo blijft, ook als de fusie met het gemeenteziekenhuis door- gaat. En ook de meeste kinderartsen zien de probleme., wel, in Schiedam is het ook een kinderarts geweest, die het idee had om onze afdeling op te richten. Maar andere arisen heb ben het vaak niet door wat er aan de hand is". x- -;v. Katelien en Anca: ..Voor zo'n kind is een ziekenhuis een hele vreemde wereld. Ze voelen zich vaak verlaten en eenzaam en worden bang" Wil de afdeling haar plannen daad- werkelijk kunnen uitvoeren. dan moeten er nog wel wat enthousiaste mensen bijkomen. Belangstellenden kunnen kontakt opnemen met Ka- telien Kaptein-Roest, Louise de Co- lignystraat 35, Schiedam, telefoon 263421. Het adres van de vereniging Kind en Ziekenhuis is Postbus 10600 1001 EP Amsterdam, telefoon 020- Nu 66k in Schiedam, Stationsplein 2. tel.: 010 -37.70.99 A.-.V.S *Zwarte Piet heeft de kans waargenomen een vrouwelijke agent te kmffelen. SCHIEDAM Sint Nicolaas deed zaterdag 22 november Schiedam aan. Per boot trok hij van Schie- dam-Zuid naar het centrum van de stad. Bij de Proveniersbrug stapte hij over in een koets. waarmee nog een flink gedeelte van het Singel- kwartier werd aangedaan. Sinter- klaas had om twee uur een af- spraak met de butgemeester, de heer J. te Loo, in het oude stad- huis op de Grote Markt. Vanaf het bordes sprak hij de Schiedamse kinderen. die ondanks het slechte weer in grote getalen waren toege- stroonid. De goed heiligman vond dat de Schiedamse kinderen heel wat cadeaus verdienden, omdat zij zo goed hun best hadden gedaan met de kinderpostzegelactie. Toch vroeg hij het grut niet al te dure dingen op hun verlanglijsten te zetten, want de Nederlandse over- *Sinterklaas en zijn Zwarte Pieten zwaaien het publiek toe vanaf de boot. heid heeft ook flink in Sinterklaas z'n inkomen gesnoeid. Teleurge- stelde kindergezichten wist Sint Nicolaas te voorkomen door te zeggen dat er vrachtwagens vol pakjes richting Schiedam waren vertrokken. De kinderen die niet persoonlijk naar Sinterklaas konden komen kijken omdat ze in het ziekenhuis lagen werden door een tiental Pie- ten bezocht en kregen via de zie- kenomroep het nieuws heet van de naald op de radio. Na de toe- spraak kon Sint zich even verpo- zen in het Stadhuis,,totdat hij in het Passagetheater moest aantre- den. De twee voorstellingen die daar gegeven werden waren als ge- woonlijk uitverkocht. Kinderen die wat gemist hebben komen wel- licht volgend jaar aan de beurt. SCHIEDAM Om buitenlandse vrouwen Nederlands te Ieren spreken, lezen en schrijven is er een speciale A.B.C. - cursus opgezet. Vrouwelijke vrijwilligers, die geen bepaalde voor- oplekling nodig hebben, bezoeken de buitenlandse vrouwen thuis. Op deze manier kunnen ook de vrouwen die niet alleen het huis uit mogen en ze- ker niet met andere mannen in con tact mogen komen toch Nederlands leren. Dit najaar is er een ploeg vrijwillligers gestart, maar er zijn nog meer dames nodig. Wie bereid is zulk werk voor langere tijd te doen kan contact op nemen met Margriet van Zwieten, Amalia van Solmsstraat 7, telefoon 733473; met Judith Kuhn, Zalm- straat 34, telefoon 732949, of met Joop van den Enden, van Tienhoven- straat 27, telefoon 708467. Alle vrij willigers worden begleid, zodat moei- lijkheden direct vesproken kunnen worden. SCHIEDAM- De wethouder van Ruimtelijke Ordening, de heer Zijde- veld zal donderdagavond 27 novem ber een lezing houden over zonne- energie in zaal Irene aan de Nieuwe Haven 155. Er zuJlen ook dia's ver- toond worden. De lezing begint om acht uur, de toegang is gratis. SCHIEDAM Het Gemeentezie kenhuis en de Doctor Noletstich- ting zullen binnen afzienbare tijd samengaan en een ziekenhuis wor den. Het aldus ontstane zieken huis krijgt een nieuwe naam: het „Schielandziekenhuis". De stuurgroep en de besturen van beide ziekenhuizen hebben voor deze naam gekozen omdat hij aan Schiedam doet denken, omdat hij niet moeilijk uit te spreken is en omdat er geen misverstanden over de schrijfwijze kunnen ontstaan. npoolgoed Voor de denksporter dambord kompleet met damstenen icurver Curver Hobby-box. Handig stapelbaar waardoor U ook een wandelement- kombinatie kunt maken Set bijp. wieltjes 6*95 V 670 Royale teakhouten slabak Bijbehorend slabestek Roestvrijstalen dienblad biezonder geschikt voor salades, snacks of boter- letter. 54 cm. lang 19.95 44 cm lang Zwaar verzilverde 5 arms kartdelaar Romantisch licht in uw interieur verhoogt de steer Gezellig tafelen met dit smeedwerk gourmetstel kompleet met teflon pannetjes 2 pits Luxe crome plated theegtas in houder op royale schotel T-PLUS is de nieuwe bekende krasvaste laag in deze bruine TEFAL steel- of koekepan. Koekepan 24 cm. van 18.95 Steelpan 14 cm. van 15.95 NU Men is er na ruim 10 jaar onderzoek in geslaagd een middel samen te stel- len dat uitstekende resultaten geeft bij sterke haaruitval en roos, dun- nend en slap haar. Het middel dat on der de naam BIOSCALIN wordt uit- gebracht is in Nederland verkrijgbaar bij drogisten, speciaalzaken en kap- pers. Het bestaat uit een elixer, welke bij voorkeur in combinatie met de BIOSCALIN shampoo dient te wor den gebruikt om optimale resultaten te kunnen verwachten. Nadere inlich- tingen worden u op verzoek gaarne toegezonden. Inl. bij BIOSCALIN (Nederland) Tel. (I7(l -Xt 77 52 - Posibuv I6I40 250(1 BC Den Haae SCHIEDAM In het centrum van Schiedam zullen in verband met Sint Nicolaas extra koopavonden worden gehouden van 1 tot en met 4 decem- ber. Ook de winkeliers van Schiedam- Zuid houden in deze periode hun deuren geopend. Opgeluisterd door een internationaal Show- en Demonstrate Programma. met o.a.: Royal Military Police (The Redcops) De bereden brigade van de Politie Rotterdam De intocht van Sint Nicolaas Manege-demonstraties Het klelnste paard ter wereld Gratis paardrijles Gedurende deze dagen zijn er 700 paarden in beweging. Toegangsprijs: 7.50 p.p. kinderen t/m 14 jaar 4-50 p.p. Openingstijden: dagelijks van 11.00-17.00 uur 's avonds van 19.00-22.00 uur zondag 30 nov. van 11.00-17.00 SJIIIIII 3 Tegen Inlevering van deze bon ontvangt u i op de toegangsprijs 5 U asngebodsn door: 2 S Geldlg van 28 nov. t/m 3 dec. 1980 2

Schiedams Nieuwsblad | 1980 | | pagina 1