Nostalgic in huiskamer met Voiksschilderkunst Intelligent sparen anno1980. Metde Meesrente-rekening. Wereld-delen: Een zinvol alternatief Jeugd- kookboek van Unicef Dschtmrshaekje "Kinderparadijs" in Streekmuseum Anderson 'Speelgoed van alle tijden....' BANK MEES HOPE NV Gezelschapsspel van Novib si? iipw wis* WOENSDAG 26 NOVEMBER 1980 RIJNMOND/WEST COMBINATIE 48-517 Hoge rente. Het percentage wordt maande- lijks vooraf vast- gesteld. In november 1980 bedraagt het 9^%. Een uiterst florissante rente, die eenmaal per jaar wordt bijgeschreven. Hoge vrije opname. U kunt elke maand tot f 3.000,- opnemen. In de dure decembermaand zelfs tot f 6.000,-. Dertiende maand? Jawel. Me6r geld opnemen? Zoals U wilt. Maar dan geldt een opzegtermijn van 24 maanden. Anders betaalt U 2% opnamekosten over het bedrag boven de vrije opname. Onroerend goed. Geld nodig voor de aanschaf van onroerend goed? Uw Meesrente- rekening is er goed voor. Zonder opzegtermijn, zonder opnamekosten Loop binnen of bel op. Wij informeren U gaarne persoonlijk over de Meesrente-rekening. Ook over de mogelijkheid om thuis te sparen - gewoon via Uw postgiro- of bankrekening. De Meesrente-rekening. Wij durven elke vergeljjking aan. wis Intelligent sparen. Dat is: hoge rente, en toch veel vrjjheid. Ruime mogelijkheden om direct over Uw geld te beschikken. Daarom hebben de rekenmeesters van Bank Mees Hope de Meesrente-rekening gecreeerd. Bikkels Het internationale )eugd-kookbock 41 recepten uit 41 lunden Tfekst Terry Toull Cooper en Marilyn Ratncr lltustraties Tony Chen SCHIEDAM/VLAARDINGEN/ MAASSLUIS De Unicef-artikelen- collectie is sinds kort uitgebreid met een jeugdkookboek. Recepten uit 41 landen zijn in ,J(ook je mee" opge- nomen. Kinderen vanaf 9 jaar kun nen al werken met de recepten uit dit originele boek. Bovendien zijn de ge- rechten exclusief en erg smakelijk. VLAARDINGEN—In de maand december worden de kinderen overladen met stukken speelgoed. Radiografisch bestuurbare auto's, looppoppen, computerspelletjes en vele andere nieuwerwet- se voorwerpen waarmee de jeugd zich moet vermaken, gaan als .warme broodjes over de toonbank. In het Streekmuseum Jan Anderson is sinds enige tijd een expositie van oud speelgoed te bezichtigen. "Kinderparadijs" is de naam ervan. "Maar achter die naam zou eigenlijk een vraagteken moeten staan", vindt Jan Anderson. "Tot voor de oorlog had negen van de tien kinderen geen speelgoed. Dat was een luxe die alleen de rijke bovenlaag zich kon permitteren." Mensonterend SP&W «4x as* ikZ&Sm am IFSMijtfP, >x->yy. /i'.o» w.«v«, Dc verf is tevens uitstekend geschikt blouses krijgen een heel persoonlijk voor het maken van decoraties op tintje. Leuk om weg te geven stof. Zakdoekjes, place-mats en Velen ontdekken -gelukkig- de diverse mogelijkheden om in de vrije uurtjes bezig te zijn. Met bouwpakketten, puzzels, zelfs glas graveren en de zogenaamde voiksschilderkunst, die erg populair is. Houten voorwerpen kunnen beschilderd worden in een stijl en kleurgeving die wij bijvoorbeeld kennen uit Hinde- loopen, maar ook uit Noorwe- gen en Zuid-Duitsland. Zulk schilderwerk in bloemmotieven is voor heel wat mensen een hobby geworden, waaraan zij veel plezier beleven. In de praktijk bleek deze speciale verf ook andere mogelijkheden te bezitten: ze is geschikt voor het be- schilderen van textiel en glas, voor het versieren van maskers en poppe- koppen en andere kleifiguren, voor het maken van wenskaarten. Deze voiksschilderkunst kent een eeuwenoude traditie. In het verle- den vulden timmerlui, walvisvaarders, kooplieden, dorpsschilders en vissers hun vrije uurtjes met het beschilde- ren van allerhande gebruiksvoorwer- pen en meubelstukken. Uit alle streken van de wereld zjjn bloem motieven, guirlandes, vogels, landschappen en zeegezichten overge- leverd. A1 verschillen de kleuren en stijlen, door alles heen schemert de wil iets moois te bezitten, iets dat door je- zelf gemaakt is. Daarom is deze kunst nooit verloren gegaan, en heeft in deze tijd een opleving door de hang naar nostalgie. Bij speciaalzaken in kunstschilderma- teriaal, hobbyzaken, kantoorboek- handel, speelgoedzaken en warenhui- zen is de verf verkrijgbaar. In totaal zijn nu 27 kleuren in de serie Decor- fin te koop. Daarnaast zijn onlangs twee fraai bedrukte mappen verschenen met een aantal motiefbladen voor de voiksschilderkunst. Zo kan een hobby langzaam opgebouwd worden. Wie meer over Decorfin wil weten kan in de winkel een kleurig gefllustreerde folder afhalen. Deze geeft o.a. suggesties voor de diverse toepassingen. MUST &AB£NSNSJ>AR£W Ezeltje I'rik ganztjord zjjn later tal van variaties gemaakt. De ganzen werden vervan- gen door vliegtuigen of auto's. In plaats dat de gans in de put terecht komt, stortte het vliegtuig in zee. Maar het principe is altijd hetzelfde gebleven. le kunt daaraan wel zien dat het een spel met een tijdloos ka- rakter is", aldus Jan Anderson. 'Speelgoed vroeger luxe voor rijke bovenlaag' 4 v Menigeen zit deze dagen te tobben om een goedlopend Sinterklaasgedicht te maken. Proppen papier verdwijnen in de prullebak. Mevrouw M. Struijs schijnt een gedicht zo uit haar mouw te kunnen schoudden. Dit is haar ge- dicht voor de bewoners van Vlaardingen. Sint, Als U weer hier komt uit't Zuiden, Wordt U aheel tang verwacht! Menig hart klopt vol verwachting, Wat U weer hebt meegebracht! Kind'ren staan vaak tang tevoren, Voor een mooie vensterruit! En met platgedrukte neuzen Kijken zij hun ogen uit! Maar't zijn niet al I een de kind'ren, Die weer hopen op dit feest! Groten denken weer met heimwee, Aan wat eenmaal is geweest! Daarom vieren ook de groten. Uw feest met de kind'ren mee! Geven gut en graag kadootjes, Uit hun voile portemonnaie! Slechts een ding wil ik U vragen, Voor U weer naar Spanje rijdt: Geefons, bij die grote welvaart, Ook nog wat tevredenheid! Want wij widen't heus wet weten: Hieraan hapert 't ons het me est! Geef, dat wij zo kunnen voeren, Een heel blij Sint Niklaasfeest! Mw. M. Struijs, Arnold Hoogvlietstraat 78, 3134 CD Vlaardingen. Het boek kost f 14.- en is verkrijg baar bij de volgende adressen: Schiedam: Fam. v. Walsum Jan Steenstraat 71 tel. 010-261286. Vlaardingen: Mevr. Leyendekkers - Weteringstraat 4 tel. 010-357215. Maassluis: Mevr. Kraus - Lijsterlaan 70 - tel. 01899-20217. Maassluis: Mevr. Hofstee - Asserdreef 45 tel. 01899-16390. Maasland: Mevr. Bongaards - Zetter 10 tel. 01899-13334. Maasland: Mevr. Tromp - Kon. Julia- naweg 33 tel. 01899-13079. Bij deze Unicef-vrijwilligers zijn ook de wenskaarten en andere artikelen uit de collectie te koop. Sommige artikelen zijn in de winkel verkrijg baar. Zo is het kookboek bijvoor beeld teven te koop bij De Kattenbe- ker te Vlaardingen. *De toverlantaam stimuleerde de fantasie van de kinderen. "Speelgoed van alle tijden...." is de naam van een boek dat onlangs is verschenen bij drukkerij P. Out. Het boek, geschreven door A. Stap Loos, geeft een uitgebreid overzicht van vele soorten antiek speelgoed, waaronder toverlan- taarns, tinnen soldaatjes, poppen- huizen, stoommachines en pren- tenboeken. Het naslagwerk bevat 260 pagina's met fraaie illustra- ties. De verkoopprjjs bedraagt f 69,50. Schiedam, Oranjestraat 64; (010) 34 02 22; Vlaardingen, Schiedamseweg 53; (010) 34 02 22. *Ganzebord werd dan voor de toonbank neer ge- zet. Arme kinderen stonden daar met hun neus tegen de winkelruit gedrukt naar te kjjken. Meer dan dat ene stukje met Sinterklaas kregen ze er echter niet van. Eigenljjk was dat een mensonterende tijd. Het speelgoed dat de beter gesitu- eerden kochten, werd volgens Jan Anderson meestal niet gebruikt om mee te spelen. "Het was meer om naar te kijken. Men was er heel zuinig op. Als je kijkt naar de verzameling die hier in het museum staat, zie je dat alles nog helemaal gaaf is. Een 36delig kinderservies is altijd com- pleet gebleven. De kopjes van de poppen zijn nog allemaal heel. Dat komt deels door de kwaliteit van de voorwerpen, maar vooral door de zuinigheid van de mensen". Een van die goed bewaard gebleven stukken speelgoed uit Andersons collectie is een toverlantaam. "Dat was vroeger net zoiets als de televi- sie nu is. In de lantaarn zat een petro- lielichtje. Dat werd aangestoken en dan werden er plaatjes ingestoken. Je kreeg het sprookje van Roodkapje of het verhaal van de Baron van Miinchhausen te zien. Dat was in die tijd iets heel facinerends. Doordat je geruime tijd naar een afbeelding keek, konden de kinderen er zelf nog een heel verhaal erbij verzinnen. De fantasie kreeg op die manier veel meer kansen dan tegenwoordig bij de televisie". In het museum zjjn behalve stukken speelgoed, ook veel oude spelletjes te zien, onder andere verschillende bikkelspellen. "Die bikkels waren oorspronkelijk de kootjes van een schaap. Het spel moest gespeeld wor den op een gladde stoep. De kinderen moesten met een hand een knikker laten stuiteren en met de andere hand proberen zo vaak mogelijk de bikkels om te draaien. Het spel is helemaal van de straat verdwenen toen het verkeer drukker werd". Mensen die meer geld voor handen hadden kochten bikkels van tin, lood of koper. Jan Anderson beschikt verder over een mooie verzameling kinderservies- jes. "Aan die serviesjes kun je ook de ontwikkeling van de aardewerkindu- strie af zien. In het begin waren ze van eenvoudig aardewerk. Later, in de jaren dertig, werden ze van porselein. Kinderen mochten met dit speelgoed meestal niet spelen. Het was meestal meer om naar te kjjken". Ezeltje Prik en Ganzebord zijn spelle tjes die ook tegenwoordig nog erg bekend zjjn. In het museum van An derson is te zien hoe lang deze spelle tjes al bestaan. "Op een spel als Het is erg moeilijk uit die grote stapel speelgoed, die momenteel in de win- kels aanwezig is, een verantwoord cadeau te kiezen. Een goed idee is het spel "Wereld-delen", dat Novib/ Gast aan Tafel onlangs uitbracht. De spelere raken hierdoor vertrouwd met de vele facetten van de internationale ontwikkelingssamenwerking. De opbrengst van de verkochte spel- len gaat naar het ontwikkelingswerk van de Novib. Ook als leermiddel slaat "Wereld-delen" goed aan. Dit blijkt uit de vele positieve readies die de Novib heeft ontvangen van leraren van basisscholen, die het spel toege- zonden kregen. Een zinvol alternatief dus. Kinderen vanaf 10 jaar kunnen al meedoen. Terwijl "Wereld-delen" bovendien - met behulp van extra kaarten - op drie verschillende ma- nieren kan worden gespeeldvoor beginners, gevorderden en gerouti- neerden. Het geeft als geen ander spel meer inzicht in de wereld waarin we leven Eerst bepaalt het lot of men inwoner van Afrika, Azie of een ander werelddeel wordt. Dan krijgt ieder een opdrachtkaart en gaat op reis. Degene die het eerst zijn doel be- reikt, mag zich winnaar noemen. Maar de speler moet soms een actie- kaart, een routekaart of probleem- kaart trekken. Dit kan betekenen dat deze plotseling per vliegtuig een *Zowel als speelgoed, leermiddel en delen gunstig beoordeeld. andere route moet nemen. Of dat internationale vergaderingen belegd moet worden. Daarnaast zullen vele ontwikkelingsvragen beantwoord dienen te worden, zoals "Zoek in Manilla uit waarom textiel bij ons zo goedkoop is." opvoedkundige hulp wordt Wereld- Wereld-delen is uitsluitend verkrijg baar door het te bestellen bij Novib/ Gast aan Tafel, Antwoordnummer 36, 2500 WB Den Haag. Na een week ontvangt u het spel thuis, een giro- kaart is dan bijgesloten. Het spel kost f. 39.- plus f. 5.50 verzendkosten. ,,Kook je mee" is een leuk geschenk voor bijvoorbeeld het Sint Nicolaas- feest. Tegelijkertijd is het een cadeau voor kinderen in de derde wereld. tyurhst. "En hoe bevalt het je om met ver- vroegd pensioen te zijn", vroeg mijn vader aan een op bezoek komende zwager. "Nou eerlijk ge- zegd weet ik dat nog niet zo erg", antwoordde mijn oom en hij ver- volgde: "Gisteravond was ik bekaf van het werken in huis". "Wat heb je dan gedaan?", zei ik nieuwsgie- rig als altijd. "Niets", mompeldc oom met een somber gezicht en ging verder: "Althans zo kun je het wel noemen. Het is allemaal begonnen met dat telefoontje. Zoals jullie weten wordt onze keu- ken gerenoveerd. We krijgen een nieuwe aanrecht, kastjes en de boel wordt betegeld. Maandag. toen we thuiskwamen van het boodschappen doen, zei Peter (hun zoon) dat de woningvereni- ging had gebeld met de medede- ling dat ze woensdag kwamen. Dinsdag zijn we dus begonnen om de boel alvast zo veel mogelijk leeg te ruimen want dat is nog een hele klus. Woensdagmorgen stonden we vroeg op om de rest eruit te halen en het gasfornuis en de koelkast in de tuin te zetten want dat is de enige plaats waar we die kwijt kunnen. Daarna was het wachten op de werklui. Maar wie er kwam.. ,Geen mens. Tegen elf uur hebben we eens gebeld om te vragen ofer soms iets was tussengekomen maar dat bleek niet het geval te zijn. Er werd gewoon gewerkt. "Maar misschien heeft het gisteren ergen tegen gezeten en maken ze dat even af voor ze naar u komen had men geopperd. Dus..... Wach ten maar weer. Om half vier in de middag werd het ons toch te gortig en grepen we nogmaals de telefoon. Op dat kantoor begrepen ze er niets van en vroegen wat er precies op het kaartje stond dat we hadden gehad. Ik antwoordde daarop dat we helemaal geen kaartje hadden gezien maar telefonisch waren ingelicht. Nou kon dat volgens die mevrouw aan de andere kant van de lijn helemaal niet want, zo zei ze: "Telefonisch waarschuwen doen we alleen ruim een maand van te voren zodat de huurders er vast rekening mee kunnen hou- den bij het maken van afspraken Bovendien sturen we dan een week van te voren nog een kaartje waarop de definitieve aanvangs- datum van het karwei staat". Omdat wij er zeker van waren dat we zo 'n kaartje niet hadden gekregen vroeg ze ons adres. En toen kwam de aap uit de mouw. We waren inderdaad ge beld, met de boodschap dat de keuken op woensdag..... november zou worden verbouwd. Maar Pe ter, die natuurlijk met zijn neus in een boek zat toen de telefoon ging, had alleen woensdag gehoord met het gevolg dat wij een maand te vroeg met een lege keuken zaten, die natuurlijk weer moest worden ingeruimd".... Dat was een plankje met verschillen de poortjes, die allemaal een waarde vertegenwoordigden. Daardoor moest men knikkers, die konden ze vroeger voor een paar centen kopen, rollen. Wie de meeste punten verzamelde, had gewonnen. Van kurken die bij de visserij gebruikt werden, sneed men een bootje; een vloot heette dat. Om dat te maken was een zekere creati- viteit vereist. Jan Anderson betreurt het feit dat die creativiteit bij het moderne speel goed geen rol meer speelt. "Waar speelt een kind nou het langst mee? Met een treintje, gemaakt van een lu- cifersdoosje, of met zo'n electriche computerspel? Zo'n stukje speelgoed dat een kind zelf gemaakt heeft, is hem veel dierbaarder". *Een van de fraaie p rent en uit het boek "Speelgoed van alle tijden.. Het speelgoed dat deel uitmaakt van de geexposeerde collectie, bestaat voor een groot deel uit voorwerpen die alleen de "bovenlaag" zich kon permitteren. Sinterklaastijd was voor de kinderen uit de lagere bevolkings- groepen een moeilijke periode. Speel goed kregen zij niet. "Zij kregen meestal een kadootje van praktische aard, wanten of sokken, en een stuk je snoepgoed. Iedere bakker maakte begin november een snoeptafel. Die Om het gemis van speelgoed op te vangen, maakte men in die tijd vaak zelf allerlei voorwerpen. Jan Ander son: "Speelgoed mocht vroeger niets kosten. Men timmcrde van oud hout een poppenhuis of een doorschiet.

Schiedams Nieuwsblad | 1980 | | pagina 9