NIETS BIEDT Lezing over euthanasie Op vokontie met de YMCA Schiedams Nieuwsblad Informatie Brandjes Tuin rondom schakelstation Voor brandweerlieden geen huiselijk feest CENTRALE VERWARMING AIRCONOITIONING 79.450 WNIEUWS Rietzeilersbingo Cursus humanisme MERCURIUSSTRAAT 41, TEL. 34.21.63, VLAARDINGEN Film Tf 2-517 I Auto gestolen i Niet betaald Inbraken WOENSDAG 7 JANUARI 1981 Kinderfilm I Quibus i Ccncerten Exposities RIJNMOND/WEST COMBINATIE Bessensap door: RIA KOPPENHAGEN Surveillance SCHIEDAM Thuis zijn met de feestdagen wordt door velen die de Kerst en Jaarwisseling altijd in familieverband vieren als iets doodnonnaals beschouwd. Dat er beroepen zijn waarbij ook op die dagen moet worden gewerkt daar staat men niet eens bij stil. Toch zijn er vooral tijdens de Oud en Nieuw heel wat mensen in tonw zoals verplegend personeel, chauffeurs van het openbaar vervoer en niet te vetgeten de politie en brandweer die juist in die nacht han- den vol werk hebben. GRIFFIJN SCHIEDAM- De Carnavalsvereniging „De Rietzeilers" organiseert donder- dag 8 januari een grote hingo-avond in Zaal Irene, aan de Nieuwe Haven I 55. ledereen is welkom, maar kinde- ren onder de 16 jaar alleen onder ge- leide. Met spel begint klokslag acht uur, terwijl de zaal om half acht open gaat. De opbrengst van de bingo is bestenid voor alle gehandicapten van de stad Schiedam. Wie het geluk heeft „bingo" te kunnen roepen, kan een fiets, een televisie of een stofzui- ger winnen. In de week van 8 tot en met 14 janua ri draait in het Passage Theater de film ..Kramer vs Kramer" met Dustin Hoffman en Meryl Streep in de hoofdrollen. Ted Kramer, die werkzaam is bij een groot reclame bureau, merkt niet dat zijn vrouw zich na de geboorte van hun kind zeer ongelukkig is gaan voe- len. Tegen dat de jongen zes jaar is besluit Joanna, ten einde raad, weg te lopen en de zorg voor hun zoon aan de vader over te laten. Die houdt zo- veel van het kind dat hij zelfs zijn baan.voorde verzorging van zijn telg, op geeft. Na anderhalf jaar keert Joanna terug en stelt een gerechtelij- ke procedure in het werk met de be- doeling dat het kind weer aan haar wordt toegewezen. De film, waarmee vijf Oscars werden verdiend, is toe- gankelijk voor personen van alle Icef- tijden en draait dagelijks om 7 en 9.30 uur. Behalve op maandag. In Passage Bio staat tijdens dez.elfde periode de Dustin Hoffman Cycles op de spoelen. Deze omvat drie films met Dustin Hoffman in de hoofdrol len. r De eerstc „Straigt time" gaat over een ex-gedetineerde die in gezelschap van een aantal oude vrienden weer SCHIEDAM In Zaal Irene aan de Nieuwe Haven 155 wordt op donder- dagavond 15 januari een lezing gehouden over het onderwerp 'euthanasie'. Mevrouw Indewey Gerlings zal een lezing houden, waar- na een discussie gehouden kan wor- den. De bijeenkomst begint om acht uur, de toegangsprijs bedraagt een gulden. 'Euthanasie', letterlijk 'de goede dood', is al iange tijd onderwerp van discussie. Het idee is iemand die aan een ongeneesli.ike ziekte liidt voor- tijdig uit zijn lijden te verlossen door geen mediciinen meet toe te dienen (passieve euthanasie) of door iemand medicijnen te geven die de dood ver- oorzaken (actieve euthanasie). Beide vonnen van euthanasie zijn echter nog niet legaal: de wet en de ethiek van de medische wereld schrijven voor dat het leven en niet de dood gediend moeten worden. Deze gedachte heeft wel tot gevolg dat de dood van sommige ongenees- liik zieke patienten lang uitgesteld k.an worden, waarbij de lijdensweg van zo iemand ook erg lang wordt. Onderwerp van discussie is nu of men iemand, die daartoe de wil te kennen geeft toch door middel van euthanasie een 'zachtere dood' mag laten sterven. Wie zou niet eens een fietstocht door Canada willen maken of een kijkje willen nemen in een kamp in de U.S.A. In Europa een klipperkamp in de Oostz.ee willen mepmaken of een ex pedite in Noord-Zwedcn willen on- dernemen. Willen zeevissen of paard- rijden in Engeiand of Frankrijk. Wil len kletteren ergens in de bergen van Oostenrijk of Zwitserland. Aan een orientatieloop, zeilcn en zwemmen in Engeiand willen meedoen of met i uu Verschijnt huis aan huis in geheel Schiedam. Onderdeel van de Rijnmond West Combinatie, waarin ook het Maassluis Nieuwsblad en de Nieuwe Vlaardingse Courant zijn opgenomen. Kantoor Rijnmond West Combinatie Hoogstraat 122,3131 BP, Post bus 306, 3130 AH, Vlaardingen Tel. 010 346711 Redt M. Ames, tel. 362446 Medewerkers R. Koppenhagen, prive 010 266615 M. de Zwart, prive 010-736375 ^Sport: P. Spek prive 010 352615 Klachten over bezorging kan men uitsluitend doorgeven via het nummer 010-132489 (van 8 30 tot 17.00 uur). Duo's kunnen worden opgegeven tot maandag 17,00 uur; gewone advertenties tot dinsdag 11.30 uur; redactionele kopij tot maandag 17.00 uur. J de rugzak door Noord-Zweden willen zwerven. Dichterbij huis in een tentenkamp ziin vakantie willen doorbrengen, bijvoorbeeld in Leusden, Hulshorst, op Vlieland of Texel. Gaan zeilen op de Friese meren, een schip-en huif- karkamp beleven of een khppertocht op het IJssehneer. Het is slechts een greep uit de vele mogelijkheden die, het CJV/YMCA Nederland te bieden heeft in samen- werking met andere YMCA's in de wereld. Nadere informatie kan men verkrijgen in Rotterdam, telefoon 11.34.13, 02156-441 of 03438- 16.341. Deze kampen zijn bestemd voor mensen van 8 tot 38 jaar. ROTTERDAM - Een transportinfor- niatiemarkt georganiseerd door de Algemene Verladers- en Eigen Ver- voer Organisatie (FVO) is 13 en 14 januari te Bezoeken in Ahoy', moet alle bedrijven in Zuid-llolland in handel Industrie, ambacht en agra- rische sector informatie en voorlich- ting verschaffen over transportvraag- stukken. Kostenstijgingen en een strak prijsbeleid nopen de onderne- mers zich te bezinnen op een zo doel- matig mogelijke aanvoer en distribu- tie van goederen", aldus de EVO. Bij de EVO zjjn 45000 bedrijven aan- gesloten. Nieuw op de informatiemarkt is snel begroten van autokosten voor de be- zoekers door middel van een compu ter. Tijdens de informatiemarkt worden ook korte lezingen gehouden over onderwerpen als de keuze van vracht- en bestelwagens, de keuze van eigen vervoer" of „beroepsvervoer", doel- matige magazijninriehting en het op- timaal gebruik van hulpmiddelen voor in/extern transport en opslag. Ze zijn vrij toegankelijk. Ook de overheid geeft informatie op de EVO-markt. De gewestelijke ar- beidsbureau's presenteren zich met informatie over de rol die zij voorde ondernemer kunnen vervullen om bedrijven en werkzoekers in de tran- sportsector bij elkaar te brengen. pfi/r/f SCHIEDAM - In de nacht van 1 op 2 januari werd van het Hargaplein een paarse Renault Safari kenteken 71-JG-2I weggenomen. De auto ver- tegenwoordigt een waarde van f 1500,-. SCHIEDAM - Bij de Hema B.V. aan de Broersvest nam een klant in de middag van 30 december een stofzui- ger ter waarde van f 180,- uit een rek, ging ermee in de richting van de kassa en liep vervolgens zonder te be- talen naar buiten. SCHIEDAM Een bewoner van de Reaumurstraat mist, nadat een onbe- kend gebleven bezoeker via een raam zijn woning binnendrong, geld en sie- raden met een totaal waarde van f 4000,-. Tijdens een inbraak bij optiek Argus verdwenen ongeveer honderdzeventig brilmonturen met een gezamenlijke waarde van f 17.000,-. Via een ruit aan de achterzijde kwam men de zaak binnen. Uit een kelderop het Van Beethoven- plein werd in de avond van 2 januari een bromfiets ter waarde van f 500,- weggenomen. In de nacht van 3 op 4 januari kreeg ile Codi in de Ketelstraat nachtelijk bezoek, dat zich ontfermde over een partij shag en sigaretten ter waarde van f 9500,- en een gcldbedrag van f 500,-. Men kwam het pand binnen door een deur op de binnenplaats te forceren. Via diezelfde binnenplaats werd te- vens ingebroken bij de Uto aan de Noordvest. Hier wordt niets vermist. Twee winkeliers, van een kledingzaak en een drogisterij, kregen in de nacht van 3 op 4 januari ongewenst bezoek. Van beide winkels, die gevestigd zijn in het Hof van Spaland, werd een eta- lage ruit ter waarde van f 1000,- ver- nield. Een klein bedrag aan kasgeld is verdwenen. SCHIEDAM Op het Nieuwland- plein raakte vrijdagmorgen een per- sonenauto, bestuurd door een man uit Maassluis, in brand. De gealar- nieerde brandweer bluste het vuur maar toch niet voorkomen dat de wa- gen geheel uithrandde. Over de oor- z.aak van de brand is niets bekend. Dezelfde ochtend nikte de brandweer tevens uit naar de Eduard van Bei- numlaan waar een stapel in brand ge- stoken kerstbomen gevaar opleverde voor een aldaar liggende school. Een bewoner van de Graaf Floris- straat meldde dat men in de oude- jaarsnacht een vuurpijl naar binnen had geschoten, via de brievenbus, waardoor een in de hal liggende mat verbrandde. Kort na twaalven kwam de burge- meester ons een Gelukkig Nieuwjaar wensen. wat we best op prijs stelden want uiteindelijk zit die man op zo'n avond ook liever thuis. Om kwart voor een rukten wij, vrijwilligers, voor de eerste niaal uit naar het Cor nelia van Zantenplein waar door de storm ontzettend veel vliegvuur was ontslaan afkomstig van een vreugde- vuur. Daarna rijden we rond door de stad, waarbij je dus alle nog branden- de vuren moet doveri. Een karwcitje dat door nog op straat lopende jon- geltii niet altijd op prijs wordt ge- steld. Gelukkig was het dit jaar erg rustig en zijn er geen vechtpartijen of zo ontstaan. Natuurlijk krijg je wel de gebruikelijke scheldwoorden naar je hoofd geslingerd, want bijna i&dereen heeft wat teveel gedronken en is wat agressiever dan gewoonlijk, maar daar moet je gewoon bovenstaan. Rond half vijf in de ochtend waren alle straatbrandjes gedoofd en mochten wij naar huis". Wanneer Wims vrouw, Nel, wordt ge- vraagd hoe deze jaarwisseling haar be- vallen is zegt ze eerlijk: ,,Niet zo best", en ze vervolgt: ,,Ik geloof dat je beter een man kan hebben die in- eens de hele avond weg is, want dan ga je desnoods met je kinderen naar familie of vrienden. Maar als je man thuis zit te wachten of die alarmbal wel of niet gaat doe je dat niet. Zelf visite vragen zag ik ook niet zitten want dat is net of je een ander op scheept met de hobby van je man. Wat dat betreft hoop ik dat ze^snel allemaal zo'n pieper krijgen want dan ben je tenminste niet meer zo aan huis gebonden. Met die bel betekent wacht voor Wim namelijk ook wacht voor mij want alleen ergens op visite gaan met de kinderen daar heb ik nou ook niet veel zin in terwijl je ze bij het boodschappen doen ook steeds moet meeslepen want een va der die ieder moment kan worder weggeroepen kail nu eenmaal niet al.' oppas fungeren". aan het roven gaat. Deze film draait donderdag en vrijdag om 2 en 8 uur en is toegankelijk voor kijkers van 16 jaar en ouder. Zaterdag en zondag om 2, 7 en 9.30 uur draait Agatha" in de Bio. Wally Stanton (Dustin Hoffman) slaagt erin de spoorloos verdwenen beroemde schrijfster Aga tha Christie op te sporen en haar er- van te weerhouden zelfmoord te pic- gen. „Agatha" is toegankelijk voor personen van alle leeftijden. Dinsdag en woensdag om 2 en 8 uur draait de laatste film van deze cycles getiteld „A11 the presidents men" waarin Dus tin Hoffman en Robert Redford de rollen vertolken van de twee journa- listen, van de Washington Post, die het Watergate-schandaal in de of>en- baarheid brachten. Toegang alle leef tijden. Op zaterdag, zondag en woensdagmid- dag om twee uur draait in het Passage Theater de Nederlandse jeugdfilm „Oom Ferdinand en de toverdrank" met Lex Goudsmit en Willeke Alber- ti in de hoofdrollen. Swingende ritme en blues van eigen compositie wordt zondagavond om half tien ten gehore gebracht in cafe de Quibus aan de Lange Haven door de Amateurs" uit Bath. De toegang tot de Quibus is als altijd gratis. In de Magnalia Dei kerk wordt op 9 januari om 20.1 5 uur een Nieuwjaarv concert gegeven door verscheidene koren. De toegangsprijs bedraagt f 3,-. Gratis naar muziek luisteren kan men tevens op 9 januari en wel in het Ste- delijk Museum waar de muziekschool om 19 uur een uitvoering geeft. In het Stedelijk Museum aan de Hoog straat kan men momenteel de volgen- de exposities bezoeken: .Eugene Brands" (schilderijen, kollages en gra- fiek), ,,J.C. van Schagen" (grafisch werk van deze schilderende dichter), ,,Ans Hey" (tekeningen en aibasten beelden over vruchtbaarhcid en ge boorte) en „Bouwkundig bezit van de stad Schiedam" (een fototentoon- stelling die is samengesteld door dc Historische Vereniging Schiedam). Het Stedelijk Museum is dagtlijks ge- opend van 10 tot 17 uur. Zondags van 12.30 tot 17 uur. De toegapg is gratis. Zander de traditionele brandjes is de jaarwisseling niet Complect Nieuwjaarsnacht bestaat uit het ron- des rijden om overal in de stad na- sineuiende vreugdevui'en vakkundig te doven. „Dat betekent niet dat we voor die tijd niets doen"", legt de heer Van Staalduinen uit, „maar de ervaring heeft onsgeleerd dat je met het voor- tijdig blussen van vreugdevuren niets op schietj. Achter je rug wordt het namelijk net zo snel weer aangesto- ken omdat men vindt dat zoiets ge woon hoort bij een jaarwisseling. Sinds enige jaren beginnen we rond de klok van twaalf uur dan ook aan een gezemenlijke surveillance van po litic en brandweer, die veelal met buigerauto's plaatsvindt. Je voorkomt daarmee dat mensen ge- prikkeld raken door het zien van een hrandweerauto en bent er toch direct bij wanneer er iets uit de hand loopt en er gevaar voor omliggende wonin- gen of geparkeerd staande auto's ont- staat". Bij de brandweer bestond de bc/.et- ting tijdens de jaarwisseling uit twee eenheden bestaande uit /es beroejis- niensen en acht vrijwilligers die uit- rukten met twee tankautospuiten en een ladderwagen (die rnee ging naar de Rottcrdamsedijk maar gelukkig niet ingezet hoefde te worden). Een van cle vrijwilligers die deze Out! en Nieuwjaarsnacht op pad is geweest is Wim Janssen. Ongeveer acht jaar geleden trad hij in dienst bij de vrij- willige brandweer waar hij momen teel chauffeur-pompbediende eerste klas is. ,jVoor mij", vertelt hij, „is het dus een hobby die ik uitoefen naast miin werk als stellingbouwer. Als vrijwilli- ger zit je dan ook niet vast op de ka- zerne maar draai je wachtdiensten. Dat betekent dat je thuis moet blij- ven tot je wordt opgeroepen zodra de beroepskern uitrukt. Deze keer ging mijn wacht in op de avond van de Tweede Kerstdag en viel ook de jaar wisseling er in. Op oudejaarsavond ging rond half zes de bel en moest ik, net als de andere dienstdoende vrij willigers, naar de kazeme. Rond half tien kwamen de beroeps terug en mochten wij weer naar huis. Dat thuiszitten duurde precies tot kwart over elf want toen ging de bei weer en wist ik bijna z.eker dat ik om twaalf uur op de kazerne zou zitten. Dat klopte dan ook inderdaad. Nu moet ik zeggen dat ik het voor mezelt niet zo erg vond want je weet dat die dingen er nu eenmaal bijlio- ren, inaar voor je gezin is het natuur lijk niet zo leuk Die zitten op dat moment alleen terwijl jij, met je maats, op de kazerne zit waar ook van alles is gedaan om het zo gczellig mogelijk te maken. Er waren volop oliebollen en andere hapjes en zelfs bessensap om mee te klinken op het nieuwe jaar. WERKEN MET OUD EN NIEUW De tuin rond het schakelstation aan de Borodinlaan en de Smctunalaan, zo- als die er in de eerste tnaanden van 1981 uit zal gaan zien SCHIEDAM Het schakelstation aan de Borodin- en de Snietanalaan zal in de loop van 1981 omgeven wor den door een tuin. De plannen voor de tuin zijn al klaar en men begint binnenkort m*t de aanleg. De tuin, die ongeveer 50 bij 25 meter groot wordt,, zal taludterrassen aan drie kanten krijgen. Aan de oostzijde van het schakelstation komt een grond- helling en verder zullen er vlakke ter- reinstroken met paden en enkele par- keerplaatsen komen. De dak terrassen die aangelegd worden gaan dienen als zitpleintjes, terwijl de talud teYrassen beplant worden met verschillendc struiken. Op de groncl helling komen ook bomen en heesters te staan. Wie in de buurt van het schakelstation woont en nog vragen heeft over de tuin kan bellen naar de heer Ketel, telefoon 622222, toestel 269. SCHIEDAM - Het Humanistisch Ver- bond organiseert (voor de vierde keer) een cursus over humanisme, onder het motto: „Buitenkerkelijk hoeft niet niks te zijn". De cursus, die vier avonden in beslag neenit, start op donderdag 15 januari. Andere cursus- avonden worden gehouden op 29 ja nuari.. 1 2 en 26 februari. Hoe bijvoorbeeld zo'n Oudejaarsnacht bij de brandweer verloopt vertelt hoofdbrandmeester eerste klas G. van Staalduinen. ,,De beroepskern", be gint hij. „komt op Oudejaarsdag op en heeft dienst tot Nieuwjaarsoch- tend. Die mensen gaan dus echt thuis de deur uit met de worden ,,Tot vol- gend jaar". Nu versehillen de werk- zaamheden die dag eigenlijk niets met de anderen, want de boel moet altijd klaar staan om uit te rukken. Er heerst toch een andere sfeer al was het alleen maar omdat je zeker weet dat er die nacht een aantal brandmel- dingen zal binnenkomen. Gelukkig waren daar dit jaar geen grote binnenbranden bij en kunnen we, ook wat het buitengebeuren be treft, terugkijken op een rustige jaar wisseling. Wat binnenbranden be- trett", gaat de hoofdbrandmeester verder, ,,hadden we rond half vijf een sehoorsteenbrand in de Marconistraat om vier minuten voor acht een brand in een woning in de Mariastraat waar een slaapkamer volledig uithrandde en een bouwkeet aan de Kerklaan die blijkbaar was uitgekozen om als vreugdevuur dienst te doen, De eerste melding in het Nieuwe jaar kwam om twaalf over twaalf. Dat be- trof een woning aan de Rotterdamse- dijk waar een vuurpijl naar binnen was geschoten. De bewoners, die niet thuis waren maar door de buren wer den gewaarschuwd, hadden alles voor ze weggingen keurig afgesloten. Maar de pijl vloog door een glas in lood ruitje tegen het gordijn dat onmiddel- lijk vlam vatte. Gelukkig zagen om- standers het zodat we direct gealar- meerd werden en de schade beperkt bleef". Naast deze binnenbranden was er op de Oudejaarsavond ook het een en ander te blussen op straat, zoals een wat uit de hand lopend vreugdevuur en een in brand staande auto, en werd er op het Schaferplein een per- soon bevrijd uit een defecte lift. Vol op werk dus voor de brandweerlieden wiens taak rond twee uur in de De cursus wordt gegeven in het Ont- moetingscentnim Striklede, eerste etage, Burgemeester Stulemeyerlaan 101-107, en duurt elke avond van acht tot ongeveer tien uur. De kos- ten bedragen f 17,50, leden van het Humanistisch Verbond krijgen reduc- tie. Koffie en schriftelijk materiaal wor den gratis verstrekl. Verder zal de cursus aan de hand van korte inlei- dingen en discussies inzicht verschaf fen in modern humanisme en wat dat in de praktijk voor het dagelijks leven kan betekenen. Men kan zich opge- ven of mcer informatie vragen hij Piet Thijsen, telefoon 703811 ,of Bir- git en Wini van Emden, telefoon 730434. Er is een maximum van 15 dcelnemcrs gcsteld. Bij grote belang- stelling kan een nieuwe cursus geor ganiseerd worden. Dustin Hoffman is deze week in njaar hejst rier films te zien Wim en Nel vicrden gescheiden Oud en Nieuw I

Schiedams Nieuwsblad | 1981 | | pagina 3