Vakantie in vakantieparken van Ennia Recreatie Minimum jeugd- lonen fors omlaag ita Met het oog op de komende zomer „The fiendish compiot of dr. Fu Manchu" is zijn laatste film RIJNMOND/WEST COMBINATIE 2-518 STEM DOORBRAAK FILM AIR FORCE PERSOONLIJKHEID CLODSEAU Scheidsrechters Pollux Excelsior Reddingsbrigade A.V.Fortuna Cees Goudswaard f 745.20 f 884.90 f 1024.60 f 1164.30 f 1304.00 f 1443.70 f 1583.50 f 1723.30. De vele gezlchten van Peter Sellers ,,Wat is eigenlijk uw eigen stem?", vroeg een journalist aan Peter Sellers tijdens de opnamen van de film ,,The fiendish plot of dr. Fu Manchu". Sellers lacht. „Ik denk dat dat de stem is waarmee ik nu praat, maar zeker weten doe ik dat niet. Ik imiteer alzolang." Vreemde stemmen en vreemde gezichten, dat bepaalde de carriere van deop24 juli 1980op54-jarige leeftijd overleden Engelse acteur. Unaniem is men het er over eens dat Peter Sellers een geniaal vermommer was. Een acteur. die op een onnavolgbare manier de kunst van mimiek verstond en tieptallen accenten beheerste, waarondereen slordige twintig Engelse dialecten. Zijn stem en persoonlijkheid varieerden van film tot film. In zijn allerlaatste film, ,,The fiendish plot of dr. Fu Manchu", illustreert Sellers nogmaals zijn kunnen. Hij speelt daarin twee belangrijke hoofdrollen, die in niet minder.dan zes vermommingen op het witte doek verschijnen. De ene belangrijke rol is die van de geheimzinnige dr. Fu Manchu; de andere die van Nayland Smith, een veteraan van de Britse rechercheursclub Scotland Yard. ,,Als ik zo'n typetje moet creeren, begin ik met de stem", vertelde Sellers tijdens de opnamen van „Fu Manchu". „Ik ben niet zo'n acteur, die vele uren gaat zitten peinzen hoe een man als Fu Manchu een theekopje zou vasthouden. Ik bedenk eerst de stem voor een bepaald karakter. De rest komt dan vanzelf. Als ik weet hoe iemand spreekt, weet 1k ook precies hoe iemand loopt, reageert of hoe hij een theekopje zal vasthouden." Bij de creatie van de in de film 168-jarige dr. Fu Manchu. koos Seller bewust niet voor het bekende Chinese grapje, waarbij r's geruild worden voor l's. ,,Ik vind het vernederend. 't Is al te vaak gedaan en ik vind het ook niet meer grappig". aldus Sellers. In plaats daarvan gaf hij de overbejaarde Chinese dokter een typisch Engels accent, dat hij verklaart met de studie aan Eton geruime tijd geleden. ,.Ze kenden Fu daar als Fred", aldus Sellers. imitator, wat uiteindelijk de basis zou worden van zijn latere filmwerk. Sellers' doorbraak is zonder twijf'el te danken aan deze aanleg. Er wordt' zelfs verteld dat hij hier zelf mis- bruik van maakte door de directeur van de BBC-radio op te bellen en zich uit te geven als een bevriende radio-vedette en zichzelf vervolgens als veelbelovend komiek aan te be- velen. Nadat hij hetzelfde spelletje, maar zich nu uitgevend voor een an dere goede kennis van de radiobaas, te hebben herhaald, viel Sellers na- tuurlijk door de mand. De BBC-di- recteur was natuurlijk hoogstver- baasd over de ongekende brutaliteit, maar gunde Sellers de fel begeerde baan. Samen met Harry Secombe, Spike Milligan, Eric Sykes en Mi chael Bentine werkte hij gedurende acht jaar aan de in die tijd razend populaire radioserie ,,The Goon Show". Hun stijl is ongeveer te ver- gelijken met de slagvaardigheid van de televisieprodukties van enkele ja- ren geleden van Monty Python's Flying Circus". Via het toneel maakte Sellers de stap naar de film. Een stap die hem meteen bekendheid zou opleveren. In 1950 maakte hij zijn filmdebuut in Let's go crazy", maar zelf ziet hij graag ,.The Ladykillers" als het begin op het witte doek. Sellers vocht daar naast Alec Guinness in diens bende. Guinness werd door Pe ter overigens gezien als zijn grote voorbeeld. Internationaal succes kwam voor Sellers pas in 1959. Een achttal verschillende rollen vertolkte hij in de ,,The mouse that roared" en sindsdien stond hij vrijwel dage- lijks voor de camera's; In hetzelfde jaar. 1959, verdiende hij de British Film Academy Award (de Britse Os- Peter Sellers, de zoon van een mu sicus en een actrice, stond voor de eerste maal op de planken in de re vue ..Splash me", die door z'n groot- moeder werd geregisseerd. Na dit debuut besloot hij drummer te wor den en sloot zich aan bij een dansor- kest, waar hij voor bleef werken tot hij in 1943 in militaire dienst, de Royal Air Force, ging. Het toneel bleef hem aantrekken en in India trad Sellers op voor de soldaten. Hij deed sketches en imi- taties van bekende mensen. Vervol gens vergezelde hij de RAF Gang Show op een tournee door het Mid- den-Oosten voordat hij (als korpo- raal) uit het legerstapte. Gedurende de jaren die hierop volgden, ontwik- kekle hii ziin talent als stemmen- car) voor zijn prestatie in de film ,,I'm allright Jack", waarin hij de ij- verige vakbondsman Fred Kite neer- zette. Ook aan de andere kant van de oceaan kon hij aan de slag. Twee films maakte hij voor Stanley Ku brick: ,,Lolita" en ,,Dr. Strangelo- ve", In laatstgenoemde film vertolkte hij de drie onvergetelijke rollen: die van de atoomgeleerde, de president van de VS en de RAF-militair. Onvergetelijke rollen zette Sellers ook neer in films als .What's new pussycat Murder by death", ..The millionaires" en natuurlijk de tot vier uitgegroeide succesreeks on- der d^ titel ..Pink Panther", waarin de onhandige inspecteur Clouseau door Sellers werd uitgebeeld. Tegen een journalist zou Sellers ooit hebben gezegd: ,,Ik heb vroeger een eigen ik gehad, maar die heb ik door een chirurg laten wegsnijden. Als iemand me zou vragen om me- zelf te spelen, zou ik dat niet kun nen. omdat ik echt niet zou weten hoe ik dat zou moeten doen. Ik ken mezelf niet. Ik weet niet wie ik ben" Een ander tekende op: ,,Ik kan het publiek niet raken met mijn eigen persoonlijkheid. Die heb ik niet. Vandaar dat ik typetjes bedenk of zoek die ik graag wil spelen". Chan ce, de ongeletterde tuinman die op- klimt in de maatschappij zonder dat hij het zelf paag wil, is zo'n manne- tje. Sellers las het boek Being The re" van Jerzy Kosinski en wilde de rol van Chance spelen. De beroemde Poolse romanschrijver voelde er wei- nig voor om het boek te laten verfil- men en het duurde ruim vijf jaar voordat Sellers er aan kon beginnen. Hij won met deze overal ter wereld Tekst: Will Beumer Foto's uit de film ,,The fiendish plot of dr. Fu Manchu" geroemde creatie een Golden Globe Award en een Oscar-nominatie. Toen Sellers halverwege dit jaar overleed lag zijn film ,,The fiendish plot of dr. Fu Manchu" nog op de montagetafel en boog hij zichzelf over het scenario van zijn vijfde Pink Panther-film, ,,The romance of the Pink Panther". In deze maand zou de film opgenomen worden. Aanvan- kelijk was regisseur Blake Edwards van plan een vervanger voor Sellers te zoeken. maar al snel kwam hij tot de conclusie dat de typetjesmaker Sellers onvervangbaar is. Het script van ,,The romance of the Pink Pan ther" ging definitief de ijskast in. Tegenover dit postuum compliment van een man die vier films met Sel lers maakte, steekt schril het geruzie om zijn vermogen af. Bij testament had de acteur zijn vermogen ver- maakt aan zijn 26-jarige vrouw Lynn Frederick. Zijn drie kinderen stond hij elk 750 Pond Sterling af. In een eerdere wilsbeschikking had Sellers zijn geld bestemd aan de Britse hartstichting. Dat zou zijn ge- beurd toen hij een scheidingsproce- dure tegen Lynn was begonnen. Toen het huwelijk weer in het rechte spoor was gekomen. trok Sellers dit weer in De kinderen uit ziin ver schillende huwelijken voelen zich benadeeld en willen het geld toch la ten overmaken aan die hartstich ting. I'cn van Noderlands grootste gasthercn is ongctwijt'eld de I nnia Recreatie organisatie Deze bekende vcrzekeringv mautschappij boutvde zo'n 25 jaar geleden een vakantie- oord voor de eigen werk nemers om die hier bun va kantie door te laten brengen Nu. dus zo'n 25 jaar later, is er wcl iets veranderd. De I n- nia Recreatiebcdrijven bczit ten en exploiteren 16 vakan tieparken Doordat I nnia bijna de eer ste in Ncderland was heeft I nnia de beschikking over lokaties in Ncderland welke tot de ajlcrniooiste van ons land gerekend kunnen wor den. Wat dacltt u bijvoorbeeld van uitgesproken mooie plaatscn als I'crbcek, Hoen- derloo. f'utten. Beekbcrgen en Nieuw Milligcn op de bos- rijke Veluwc'' Ook op het eiland Texel heeft I nnia 2 vakantiepar ken. waar van een grenzend aan het bekende leuke vu- kantiedorp De Koog. vlak bij het strand. Met andere park is,zelfs ge legen naast het natuurreser- vaat de Slufter, I nnia heeft dit park dan ook heel toepas- selijk de Sluftcrvallei ge noemd. In Nederland heeft I nnia in totaal 10 vakantieparken, al- tijd op mooie plckken en bij na altijd met yrijstaande bun galows waar je om been kunt lopen. In deze tijd van nio- dcine hoogbouw gewoon een verademing. De kettze is ruim van goed- kope en convoudige accomo date tot wat duurderc en luxe parken, voor elk wat wils. Wel heeft de I nnia ervoor gezorgd dat er altijd in icdere bungalow een kleurentelevi- sie en een koffiezetappuraat aanwezig is - Op een aantal van deze par ken bestaat ook de ntogclijk- licid tot kampercn, waarbij de kampeerder van alle tot het park behorende faeilitci- ten gebruik kan maken Voor degenen die eens bui- tcn bun eigen land en niet te ver wcg op vakantie willen gaan. zijn er de Duitse vakan tieparken van I nnia. zes stuks. Deze zijn gelegen in de bij de meeste nederlan- ders we I bekende eebieden als I ifel, Moezel en Huns- riiek in de onigeving van Lu xemburg en Trier. Hier kan de vakantieganger genieten van praehtige vergeziehten, sehilderaelitige studies en ge- zeilige wijnfcestcn Alle parken van I nnia, zowel in Duitsland als in Nederland zijn ruim voorzien van aller- lei sport en spel en vermaak- activiteiten Rii I nnia mag en kan vcel, maar niets moet er. Belang- stellenden die een ovcrzicht en beschrijving willen heb ben van deze I nnia Vakan tieparken. kunnen de rijk geillustreerde vakantie folder aanvragen bij I nnia Recrea tie. tel 070- 46.93.94 (tij dens kantoortiren). Den lla.ig, AntwooVdnummer 39 Mededelingen voor deze ntbriek kun nen worden gezonden aan de redactie Hoogstraat 122, 3131 BP Vlaardin- gen of doorgegeven aan onze sport medewerker Peter Spek, telefoon 010-352615. SCHIEDAM De Schiedamse Scheidsrechtersvereniging heeft een aantrekkelijk programma samenge- steld voor de ntaand januari. De Nieuwjaarsviering vindt aanstaande vrijdagavond plaats in het clubge- bouw van de voetbalvereniging Schie dam. Op 13 en 22 januari vinden er weer jeugdspelregelwedstrijden plaats. Op 13 januari komcn in actie jeugdleden van de voetbalverenigin- gen HBSS. Demos en SVDPW. Deze ronde wordt gehouden in de kantine van HBSS. Op 22 januari trcden tegen elkaar in de strijd teams van SVV, Schiedam en waarschijnlijk FCN. Schiedam stelt haar ciubgebouw ter beschik king voor deze ronde. Op 29 januari komt de scheidsrechterscommissie van de Rotterdamse Voetbal Bond naar Schiedam. Op deze avond zulien de rapporten worden besproken van de wedstrijden die door de Schiedam se scheidsrechters zijn geleid. Ont- spanning is er op 15 januari als er een klaverjasavond wordt gehouden. Op 5 maart heeft de Schiedamse vereni- ging haar Algemene Jaarvergadering gepland. VLAARDINGEN De Vlaardingse hockeyvereniging Pollux ontwikkelt al plannen om van de vijfde Pollux Familie-hockeydag een groots festijn te maken. Dit eerste lustrum-toer- nooi wordt gehouden op 28 niei en trekt elk jaar vele bezoekers, die op de een of andere manier met hockey worden bezig gehouden. Dit iaar zul ien ook aktiviteiten voor de jeugd op het programma staan. MAASSLUIS Het bestuur van de voetbalvereniging Excelsior is er inge- slaagd twee van de drie vakante bestuursplaatsen weer te bezetten. Tussentijds waren afgetreden Jacques van de Sande en Piet Jorre. Deze twee plaatsen worden nu ingenomen door Koos Ruighaver en Henk van der Meer. Het bestuur hoopt ook bin- nenkort de laatste vakante plaats te bezetten. VLAARDINGEN De Vlaardingse Reddings brigade heeft het jaar 1980 afgesloten met een groot aantal ge- slaagden voor de diverse brevetten. In totaal werden 124 brevetten uitge- reikt waarvan 108 aan de jeugd en 16 aarr de senioren. De leden van de VRB werden zowel op theoretische als op praktische vaardigheden getest in het zwemmendredden. VLAARDINGEN - Drie bestuursle- den van de Vlaardingse atletiekvere- niging Fortuna hebben aangekondigd zich op de komende ledenvergadering niet herkiesbaar te stellen. Penning- meester Nico van der Vaart, trainings- coordinator Hans Scheffers en Cock Moerman zullen niet meer in het be stuur terug komen. Het bestuur is koortsachtig op zoek naar nieuwe be- stuursleden om op de jaarvergadering van 20 februari toch de leden een voltallig bestuur te presenteren. VLAARDINGEN - CION heeft een opvolger gevonden voor de aan het einde van dit seizoen vertrekkende trainer Bert van llees. Oud eerste elf- talspeler en dit seizoen al begeleider van het eerste team Cees Goudswaard heeft het vertrouwen gekregen van het bestuur en spelers om Bert van Hees in het nieuwe seizoen op te vol- gen. Cees Goudswaard is inmiddels toegelaten op de E-train6rs-cursus van de KNVB. 's-GRAVENHAGE De minimum- jeugdlonen zijn per ingang van 1 januari 1981 omlaag gegaan. Tot voor kort bestond er een regel dat het bedrag van werknemers van 23 jaar met 7,5 procent verlaagd werd per leeftijdsjaar onder de 23. De nieuwe regeling ziet er als volgt uit: 15-jarigen krijgen 35 procent van het minimumloon voor 23-jarigen (f 1882.40 per maand). Dat komt neer op f 658.80 per maand (f 152.- per week 16-jarigen krijgen 40 procent oftewel f 753.- per maand. Degenen die twee dagen in de week leerpliehtig zijn krijgen die dagen niet doorbetaald, zodat ze f 451.80 per maand verdie- nen. ',7-jarigen krijgen 45 procent, f 847.10 per maand. 18-jarigen krijgen 52 procent,f 988,30 per maand. 19-jarigen ontvangen 60 procent, f 1 129.40 per maand. 20-jarigen verdienen 70 procent, of tewel f 1317.70 per maand 21 -jarigen krijgen 80 procent, f 1505.90 per maand. 22-jarigen krijgen 90 procent, f 1694,20 per maand. Toch gaat het loon van werknemers, die op 31 december een baantje had- den, niet onmiddellijk omlaag. Zij blijven recht houden op het loon dat hij of zij uitgekeerd kreeg op 31 december 1980. Wanneer men een jaartje ouder wordt stijgt het loon tot de recente minimumjeugdloonbedra- gen. Per 31 december 1980 zagen de minimumjeugdlonen er als volgt uit: 15 -jarigen 16-jarigen: 17 -jarigen 18-jarigen: 19-jarigen: 20-jarigen: 21-jarigen: 22-iarigen: Gemiddeld gaat het loon voor jonge- ren per maand f 123.80 omlaag. Degenen die 22 jaar oud zijn gaan er het minst op achteruit, terwijl 17 tot en met 19-jarigen het meest moeten inleveren (ongeveer f 175.- per maand). Als iemand me een maand geleden had gevraagd live ik daeht over dt ruimteraartprojecten zou er van mijn kant niet veel meer gekomen zijn dan: ..Een nuttcloos iets dat handen vol geld kostNatuurlijk begreep ik best dat wetens-haps- mensen ontzettend gebocii wer den door het heelal en h b ik jaren geleden ook met spt nning zitten kijken hoe de eerste mens voet zette op de rnaan, maar daarna hield ik het verder voor gezien en interesseerde berichtcn over afgeschoten satellieten en rakcttcn me niet zo veel. Net zo min keek ik er van op dat we op een gcgeven moment via zo'n satelliet becld en geluid naar andere werelddelen konden zenden want dat leek me in ver- hooding met die maanlanding maar een peuleschilletje. Tussen de Eerst en de jaarwisse- ling zat ik onder een televisie- programma over ruimtevaart dan ook rustig te lezen tot de uitroep van mijn man: ..Het lijkt wel science fiction", me nieuwsgieng maakte en deed bcsluiten even nice te kijken. Vanaf dat moment viel ik werkelijk van de ene verba- zing in de andere want op het scherm stond iemand heel serieus te praten over een toekomst waarin de aarde omringd zal zijn door verscheidene bewoondc ruimtcstations. ..Mogen ze wcl een plantje meenemen voor de gezcl- ligheid", mompeldc mijn echtge- noot waarna de verteller, alsof hi/ het had gehoord. mecdeelde dat men naar die ruimtcstations ook planten en dieren wil sturen. ..Zouden ze dat nou echt menen" vroeg ik verbijsterd en overdaclit na het ..ja" van mijn wederhelft hoeveel verzonnen verhalen en films er over dat onderwerp al waren gemaakt. Die had ik altijd als een soort modcrne sprookjes beschouwd maar nu bleek die fantasie dus best eens werkelijk- heid te kunnen worden. net als de verhalen van de in zijn tijd zo belaclielijk gemaakte Jules Verne. ..Over een tiental jaren", deed de stem van mijn ega me opschrikken. „kan je gewoon emigrcren naar zo'n ruimtestation", en hij ver- volgdc: ..Missien gaat een van onze kinderen er wel naar toe en komen er dan ruimtevluchten wa waarmee wij ze kunnen gaan be- zoeken". „Je houdt het niet voor mogelijk", zei ik verbijsterd en besefte tegelijk dat onze voor- vaderen dat zinnetje ongetwijfeld ook hebben gebruikt toen ze voor het eerst hoorden van dingen die wij inmiddels heel gewoon vinden.

Schiedams Nieuwsblad | 1981 | | pagina 5