Zou die kleine nog ooit in lekker heldere zee jgQB kunnen spelen? voor geld als het er zijn moet! B@ndsspaarbank Schiedam Kremerenen begravenzijn geen prettige onderwerpen de rekeningen aaarvoor ook niet O ja hoor, dat kan. Het Hoogheem raadschap van Delfland gaat daar voor zorgen. In ons gebied gaat het de grote schoonmaak van het afvalwater krachtig ter hand nemen. COUPON Hoogheemraadschap van Delfland I woensdag 14 januari 1981RIJNMOND/WEST COMBINATIE 5^7 Er is voor Jacques Elich (41 jaar) weer alle reden om 1981 met vertrouwen tegemoet te zien. Noggeen half jaar geleden zag dat er anders uit. Toen stortte na een tweede hartinfarct de wereld voor hem in. Zijn kransslagaders bleken op zeven, acht plaatsen verstopt te zijn. Hij kwam in aanmerking voor een open hartoperatie, maar wan- neer? De wachttijd in Groningen was acht a negen maanden, in Leiden zes a zeven maanden. Volgens de behandelde cardioloog restte alleen de mogelijkheid om eerder geholpen te worden in Ge neve binnen anderhalf a twee maanden. Ondertussen ging de toestand van Jacques Elich meer dan merkbaar achteruit. ,,Dat wach- ten is zo'n ellende. Die angst, het gaat tenslotte om de motor van je lichaam. Ja, ik ben erg bang geweest. Je realiseert je voor zo'n operatie, dat je er erg aan toe bent. Dat wachten gun je je ergste vijand niet". Zijn vrouw Christien, een pitti- ge ex-verpleegster kon het niet meer aanzien. Ze belde de heer Overveld uit Roermond op van de Vereniging van Hartpatien- ten. Hij gaf het advies eens con tact op te nemen met de Klok- kenberg, waar het op dat mo ment niet druk was door alle problemen rond het ontslag van dr. van der Schaar. ,,We hebben een afspraak gemaakt, lioewel we de papieren voor Geneve al getekend hadden. Maar we zagen het daar niet zo zitten, de financiele kant vooral, je bent toch duizenden guldens kwijt als je vrouw meegaat, maar ook het verblijf in een vreemd land bij zo'n belangrijke ingreep". „Bij de Klokkenberg zijn we ontvan- gen of we van het koninklijke huis wareri. De rust en kalmte, die van de mensen daar uitging. Ruim een week later werd ik opgenomen, 6 oktober ben ik geopereerd. Je ziet er als een berg tegenop en dan zegje: „wasdat het". De tweede dag zat ik naast bed, de derde stond ik onder de douche". Toch is een ader uit het been van Elicli van de enkel tot tien cm. boven de knie weggehaald en op vijf plaat sen in het hart aangesloten. Ander half uur heeft hij aan de hart/longma- chine gelegen. Hij noemt zich een hcrboren mens. „Ik heb pas weer op de home-trainer gezeten en kon tot 120 watt gaan zonder dat ik wat voelde". Ons is verteld, dat de ingreep niet veel ingewikkeldcr is dan een darm- operatie. Zeker technisch niet en de kans op overlijden is niet veel groter. Christien is vier dagen in Breda ge- bleven en daar fantastisch begeleid door een mevrouw, die de „paticnt relations" verzorgt". Ook dankzij de Klokkenberg is het echtpaar begin november een week naar de Hart-Ark in Bilthoven geweest om op verhaal te komen. Daar hebben ze veel voor- lichting gekregen, waarvan zij zeggen: hadden we dat maar eerder geweten. „Je komt dingen aan de weet, waar van je zegt: dat ik die hier moet ho- ren. Bijvoorbeeld, dat bepaalde me- dicijnen als bijwerking impotentie heeft. Waarom zegt een dokter dat niet. Dan weet je waar zoiets van komt en kun je zelf een keuze ma- ken. Het is zo jammer: er lopen in Nederland een 55.000 mensen rond met enige afwijkingcn aan het hart. En maar zo'n beperkt aantal kan daarheen. De informatie, die je er krijgt, scheelt je maanden ellende en onzekerheid". Christien heeft nog veel te kampen met verontwaardiging, met een ge- voel van machteloosheid. Zij was het ook, die de redactie opbelde naar aanleiding van een artikel over hart- chirurgie in deze krant. Daarin stond, dat de wachtlijsten in de centra afne- men, dat de gemiddelde wachttijd drie a vier maanden is. Zij kon het te- gendecl bewijzen plus het fcit „dat je als patient zelf overal achterhccn moet". ,,Het is toch de kolder gekroond, dat een cardioloog niet weet, dat er er- gens in Nederland op korte tcrmijn plaats is. Ja, ik vind het belangrijk, dat anderen dit ook weten. Het lijkt wel, of we als patient de dupe wor den van het touwtrekken tusscn de artsen. Alsje weet wat een lijdensweg wij achter de rug hebben. Het moet toch niet nodig zijn, dat je als patient alles uit moet zoeken. We merkten, dat heel veel patienten nog nooit van hartrevalidatie hebben gehoord, ter- wijl het een van de meest belangrijke zaken is. Er is zo weinig voorlichting, wij wis- ten werkclijk van niets. Er blijken al- 'lerlei bockjcs te bestaan, waarom zegt zo'n dokter dat dan niet? Voor het echtpaar Elich komt er nog een ergenis bij. Pas in de Klokkenberg is ondcrkcnd. dat een bepaalde erfelijke aanlcg van Jacques de oorzaak is van zijn hartinfarctcn. Hij zal altijd een suikervrij, zout- en vetarm dieet inoe- ten houden. Christien: ,,Bij de ecrste hartaanval wistcn we evenmin dat die crfclijk- heidskwestie met het blocd crbij kwam. Was dat wel zo geweest, dan warcn die vier jaar ook anders gclo- pen". Jacques, organisatie-adviseur, is er namelijk aardig in gcslaagd om met te doen of er niets - of niet veel - aan de hand was. Hij heeft de hele zaak ge- woon verdrongen. „Ik vond dat "ik geen hartinfarct kon krijgen. Dacht: het zal wel heel licht zijn geweest. Vond dat het maar sncl over moest zijn. Ik heb het bewust van me afge- schoven." Zijn vrouw voegt hieraan toe: „Hij wilde ook niet stoppen met roken, terwijl ik als verpleegster toch weet hoe belangrijk dat is. Ik kookte zon der zout, maar hij zat het er op zijn bord bij te strooien. Familie en ken- nissen zeiden steeds tegen me: let toch eens op Jacques Ja, het is toen bijna op een scheiding uitgelopen". *Jacquc$ Elich: Dan zeg je, was dat het. om maandelijks een bedrag van Uw salaris naar de Reserverings- rekening over te schrijven. De spaarbank zorgt dan ook dat Uw periodieke betalingen op tijd geschieden. Vraag om de folder die U alles vertelt over die handige |k V Reserverings-rekening. X J Wenst U meer informatie loopt U dan even binnen r bij een van onze 8 kantoren, of 1stuurde coupon De nieuwe Reserverings- rekening van Uw Bondsspaar- bank biedt U de zekerheid dat het geld voor grote periodieke uitgaven er is als U het nodig hebt. En een extra Rente-voordeel! /m Deze Reserverings- rekening met hoge i rente van 61% is ideaal voor W periodieke betalin- gen van hypotheek^- belastingen en f verzekeringen. V oA U geeft de f yf spaarbank l Y eenmaal opdracht Schoon water is van levensbelang. Afvalwater moet verzameld en gezuiverd worden. Anders vervuilen de grachten, sloten en plassen en ook de zee.De gemeenten zorgen er voor dat't vuile water uit uw woning of bedrijf wordt verzameld in de rioolbuizen. Er gaat een hele slok door die buizen, liefst 100 liter per persoon per dag. Ja, ook van u! 's-G^ kan dat helaas niet, omdat dit door het Wat is een Hoogheemraadschap? betrokken Gemeentelijk "Dat is een historische naam voor Energiebedrijf niet een waterschap", zegt de dijk- wenselijk wordt geacht graaf van Delfland, mr. A.P. van De inwoners van deze den Berge (voorzitter van het gemeenten ontvangen een bestuur)"Ofwel een speciale rechtstreekse aanslag overheid voor het oppervlakte- van ons Hoogheemraadschap. water". Maar Delfland is De Maasdijk is zo'n onmisbare dijk. Om de inwoners van Delf land en van een groot, laag gebied daar achter nog beter te beschermen, wordt de nieuwe Delflandse dijk aangelegd. Van Hoek van Holland naar Maassluis, Vlaardingen. Schiedam, tot in Rotterdam. "De Groote Lucht" voor schoon water Het afvalwater uit Schiedam, Vlaardingen en Maassluis gaat nu nog zo de rivier op. Het komt in de zee terecht en die vervuilt daardoor knap. Hoog tijd dus voor een grote schoonmaak. Daarom bouwt Delfland de zuiveringsinstallatie "De Groote Lucht". Die gaat vanaf 1983 het vuile water van bedrijven, industrieen en huishoudens uit 5 gemeenten zuiveren: Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, De Lier en Maasland. Delfland heeft nog meer van die installaties: in Den Haag, Hoek van Holland, Berkel en Rodenrijs (en tot 1983 in De Lier en Maasland). Ik wil meer weten over de Reserveringsrekening Naam Adres Plaats In gesloten envelop zonder postzegel sturen naar: Bondsspaarbank Schiedam Antwoordnummer 89 3100 VB SCHIEDAM 'De Grootte Lucht" in aanbouw voor begrafenissen en krematies de grootste In Nederland met 1.400.000 deelnemers. Oude Stadsgracht 15611 DD Eindhoven. Tel. 040-444255 Lijdensweg voor open hartoperatie rekening DEN HAAG (P MONSTER H 0 s -GRAVENZANDE 0 NAALOWUK ?H.v. HOLLAND SCHIEDAM t ROTTERDAM Als DELAlid hebt U daarover geen zorgen. Want DELA betaalt niet alleen de kosten van alle in de polis genoemde verstrekkingen, ongeacht de hoogte daarvan, maar regelt en verzorgt ook de gehele krematie of begrafenis, waar ook in Nederland. Ondanks inflatie steeds ElSBrakiU voldoende verzekerd. En U behoeft nu nog I Pj| M HftV niet te kiezen tussen kremeren en begraven, I y1 Rfl Hfafl de DELApolis dekt de kosten van beide. Bs&ESEanoe Informatie-brochure U ontvangt alle details over rechten en voordelen van een lidmaatschap als U deze coupon in gesloten enveloppe, zonder postzegel. zendt aan: DELA, Antwoordnummer 622.5600 VB Eindhoven naam straat: postcode/plaats:

Schiedams Nieuwsblad | 1981 | | pagina 9