Deelwinkeltfes in Drente HOLLANDS GLORIE A,,e woensdagmlddagen SMIKKELEN IN HEEL NEDERLAND rondleidingen in Het Paleis op de Dam Sportief dagje EendenKooien isaeHippi' van 791111111101^ Vogelweekend op schiermonnikoog „Koninklijk" Lech onderscheiden Pastoor stookt beste ..Schnaps" Teruggave BTW in Ooslanrljk Goudzoeken in Oostenrijk Zweden voor individualisten Betalen voor informatie V00RDELIG R VAN DOOR Spaarregeling voor reizen WOENSDAG 21 JANUARI 1981 RIJNMOND/WEST COMBINATIE 4-517 Nederland heeft een groot aantal culinaire speciali- teiten. Enkele jaren gele- den heeft het Nationaal Bureau voor Toerisme al die lekkernijen eens gei'n- ventariseerd. Vanaf 28 januari worden in het Koninklijk Paleis op De Dam ie- dere woensdagmiddag om 15 uur rondleidingen verzorgd. Het is een bescheiden begin in het streven om het paleis wat meer bij het Amsterdamse leven te betrekken. Belangstellenden moeten ervoor zorgen steeds tien minuten tevoren bij de ingang te staan. x-v:v: Houdt u van de natuur en wilt u dan eens een vogelweekend mee c Het is angstig om te moeten vast- slellen. dat het aantal mensen dat al- lerlei automerken uit elkaar weet te houden groeit.^erwijl de groep die vo- gels kan onderscheiden steeds kleiner wordt. Frachtige natuurgebieden zijn in de loop der jaren door verschillende oorzaken verdwenen en onze eeveder- de vrienden vlogen steeds verder weg Itot ze er inderdaad bij neervielen. Langzaam maar zeker beseffen geluk- kig meer en meer mensen, dat we zui- nig moeten zijn op al wat leeft. Om te zien dat de wereld niet enkel uit huizen. kantoren, sportterreinen, snelwegen en mensen bestaat worden door de privinciale VVV van Fries- land regelmatig speciale vogelweek- ends georganiseerd naar het wadden- eiland Schiermonnikoog. Daar worden de deelnemers onder deskundige lei- ding in kontakt gebracht met voor ve- len een heel andere ,,maatschappij" Het eiland leent zich uitstekend laar eens extra van genieten? Maak Schiermonnikoog. voor het observeren van vogels omdat een groot deel van het gebied natuur- monument is. De ochtendexcursies zijn te voet of op de fiets, al naar ge- lang de weersomstandigheden. De prijs voor zo'n weekend bedraagt J 140,Daarbij is de volledige verzor- ging van vrijdagavond na het diner tot zondagmiddag na de lunch inbegre- pen, maar ook het bootretourtje en twee excursies naar de broedterreinen en het strand onder deskundige lei- ding. Voorts eventueel museumbe- zoek, fietsverhuur, dia-avond, een le- zing in het Dorpshuis en een doku- mentatiemap met plattegrond en gidsje oyer Schiermonnikoog. In het najaar zijn de data van deze week end nog niet fTekend, maar in het voorjaar worden ze gehouden op 10-12 aprii. 8-10 mei. 22-24 mei en 12-14 ju- ni. VVV Friesland vindt u in Leeuwar- den. Stationsplein 1, tel 05100 .'12224 In Drente zijn zee bijzonder leuke deelwinkeltjes te vinden. Weetu wat er met het begrip ,,deel-winkel" wordt bedoeld? Letterlijk: winkeltjes die op de deel van een oude boerderij zijn gevestigd. Enkele winkels hebben een bijzon der leuke naam: De Balsemien is een voorbeeld. Die winkel is in Eursinge bij Westerbork te vinden. Daar kan men zelfgemaakte kleding vinden, zien en passen. in een oude omgeving In Odoorn is de Egelantier, een win- keltje vol artikelen in de nostalgische en folkloristische sfeer zoals boeren- kielen en petten, streepstoffen, Drent- se spreuken, kraantjespotten en spin- newielen. Een knipoog naar de oude tijd. In Gees is ,,Schering en Inslag", met op de deel antieke weefgetouwen en allerlei oude voorwerpen die bij het weven werden gebruikt. Maar er zijn ook inmaakpotten. In Lieving (bij Bei- len) is verder De Spinsteen, een win keltje met veel soorten handgespon- nen schapewol, gelooide huiden en al lerlei houten spulletjes. Marijke Hoo- geweg en Eltje Brunsting drijven deze zaak. In Dalen is De Toortel met zelf- gesponnen en plantaardig geverfde schapewol en daarvan gebreide en ge- weven produkten. Tenslotte is er in| Schoonloo nog een droogbloemenboer- derij waarvan de deel sfeervol is inge- richt met een unieke verzameling droogbloemen die het plafond bedekt. Er is echter ook een grote sortering an tieke kasten te vinden. Wie meer wil weten (openingstijden) kan het best vooraf bellen met de VVV in Drente, 05200 - 14324. Waarheen tijdens een zonnig weekend en.waar brengen we onze vakantie door? Toch weer naar het buitenland? Of... Nederland heeft tientallen plaatsjes en talrijke gebieden, maar ook attracties die aantrekkelijk zijn, maar nauwelijks bekend. Waarom gaan we daar niet eens kijken en daarvan genieten? Misschien omdat het buitenland mooier is? Neen, dat is beslist niet waar. Het is er hoogstens anders, wel soms warmer, maar niet mooier. Benzine is echter vloeibaar goud geworden. Mede daarom zal menigeen besluiten het maar weer eens in eigen land te proberen. Een goed besluit. Wij helpen u graag bij het wijzen van de weg naar Hollands Glorie De collectie is indrukwekkend. Mocht u op vakantie gaan of tijdens een dagtocht ergens verzeild raken, vraag er dan eens naar. Wie in de pro- vincie Groningen komt zou in Eenrum bij hotel Tivoli eens moeten vragen naar Sterretje, een anijsdrank, bereid volgens een geheim familierecept. Op Ameland moet u vooral eens de Ame- lander Jutterswhiskey proberen en in Beetsterzwaag de boterballetjes. In Drente biedt Emmen als speciali- teit de Emmer turfjes, een heerlijke Imnbon maar lekker is in deze provin- cie volgens het NBT ook de proemen- kreuze, in karnemelk gekookte gort met blauwe gedroogde pruimen. Vraag in Overijssel in Kuinre eens naar de kfoggen, een speciaal gebak of in Staphorst naar de krentenstoet. Heerlijk! In Gelderland is de Gelderse appel- pap een beroemde lekkernij, en wie in Groenlo komt moet daar eens op zoek gaan naar de Grolse kanonnetjes, ook al een bijzonder koekje. In Amersfoort vindt u de Grove Dirk als lekkernij, een langwerpige 1'oek en in Utrecht zijn de'Domtorentjes on- overtrnffen. In Amstelveen is't boter- turfje een specialiteit, in Bloemendaal de kruidnoten, en in Midwoud de spouwers, een beschuitbol met anijs. In Zuid-Holland zijn de schapekopjes van Dordt zeer geliefd, in Leiden de Leidse hutspot en in Noordwijk de badchocolade. We blijven de lijst van NBT volgen: Zeeland kent in Cad- zand de paptaarten, Brabant in Gel- drop de Geldropse klonten. speciale Broodjes met krenten en Limburg be- halve zijn vlaaien zijn poeffelen in Kerkrade (slagroomgebak) en de Roermondse boomstammetjes. De tocht door het paleis duurt ongeveer een uur. De wekelijkse rondleiding is een experiment. Wanneer de belangstelling voldoende is, moet het niet uitge- sloten worden geacht dat ook op andere dagen vaste rondleidingen worden ver zorgd. Het voorbehoud dat wordt gemaakt is, dat het paleis op die dag niet in gebruik is voor een officiele gebeurtenis. Het Paleis op de Dam is een van de meest hekende maar ook minst gekende gebouwen van Nederland. Tot nu toe was het indrukwekkende interieur meestal uitsluitend in de zomermaanden te bezichtigen. Hemelbedden zoals in Versailles zijn er niet maar iedereen komt al snel onder de indruk van de architectonische en ,,politieke" zeggingskracht van het vroegere stadhuis. De burgemeesters van toen wilden laten zien dat Amsterdam midden zeventiende eeuw de meest welvarende en wellicht ook machtigste stad ter wereld was. De Vierschaar van het Paleis wordt momenteel gerestaureerd. Daarin werden vroeger de doodvonnissen uitgesproken. Impo- sant zijn de vier marmeren, meer dan levensgrote vrouwenfiguren, hun hoofd berouwvol gebogen in afwachting van het vonnis. Twee hebben zelfs uit schaamte hun gezicht met de handen bedekt. Restauratie was nodig nadat het marmer vroeger eens is schoongemaakt met een wasmiddel. Zouten kristalli- seerden later uit en worden nu weer verwijderd. In de loop van 1981 moeten ook de vier boetvaardige vrouwen weer ,,okselfris" zijn. Oisterwijk Een dagje onbezorgd plezier, humor of gezonde ontspanning, 'biedt Oisterwijk, speciaal aan groepen van twintig of meer perso- 'nen. Een familie-reiinie? Een uitje voor een vereniging, een bedrijf? Er zijn in ons land nog zo'n honderd eendenkooien. Het aantal looptech- ItH Hjttjp wil H H Ijf Hwflf W raL 'j., II„lfl,„„ hliivon »r^o,7 FnUlp oloon 40HM IS w Er zijn in ons land nog zo'n honderd eendenkooien. Het aantal loopt ech ter steeds terug. Hoeveel of hoe weinig blijven er over? Enkele staan onder toezicht van Staatsbosbeheer en kunnen in bepaalde tijden van het jaar worden bezocht. zocht. Aanmelden bij de beheerders- woning voor de kooi aan-de weg. Tele- fonisch te bespreken met beheerder F van den Ham, tel. 04181 - 1456. Wie van Utrecht komt moet even voor de Waalbrug bij Zaltbommel af- slaan bij het bord Waardenburg. De automobilist komende van Den Bosch moet direct na de brug die afslag kie- zen. Er zijn in ons land nog verschei- dene typen kooien, maar het principe is overal eender: een ondiepe plas van bepaalde vorm met daarop uitmon- dend een aantal gebogen vangpijpen. Hier en daar wordt het vangen nog als bedrijf uitgeoefend, maar in de ..Staatskooien" worden de gevangen vogels uitsluitend geringd, gemeten en daarna weer losgelaten. Ze komen met de schrik vrij maar verschaffen de we- tenschap waardevolle gegevens. In de Tielerwaard (prov. Gel derland) ligt de eendenkooi van Waar denburg. In noord-West Overijssel ligt de Bongerskooi. Deze kooi kan on- •,er leiding worden bezocht op woensdagmiddag, steeds van 13-17 uur. Aanmelden bij het kooikershuisje voor de kooi. Voor scholen en groepen zijn ook excursies op andere tijden mogelijk. Schrifteli^ke aanvragen rich- ten aan Staatsbosbeheer, Assendor- perdijk 2, Zwolle. Het kan ook telefo- nisch met de beheerder G. Beugeling, tel. 05209 - 393. Deze kooi is bereik- baar door van de autoweg Zwolle- Meppel, nabij Lichtmis de afslag naar Hasselt te nemen De kooi van Waardenburg kan van april tot en met augustus elke woens dagmiddag van 13-17 uur worden be- De VVV van Zandvoort heeft, sa- men met de ondernemingen in deze badplaats, iets nieuws onder de titel ..Gastheer van Zandvoort'', Het ar rangement is heel bewust gekozen voor het voor- en naseizoen. Wandelen langs de vloedlijn is dan bijvoorbeeld een plezier. Maar er is ook het prachti- ge duingebied van vierduizend hecta re. Het ont moeten van reeen is daarbij geen zeldzaamheid. Er is echter ook het oude Zandvoort, er zijn de stijlka- mers in het Cultureel Centrum van deze badplaats, het casino cn er is nog veel meer. Het arrangement houdt in dat men zich echt gast kan voelen door een groot aantal plezierige dingen. Er is een gratis bezoek mogelijk aan het casino, reductie bij het huren van een fiets, gratis een tweede drankje of kop koffie in veel horecabedrijven van Zandvoort, maar ook een entreekaart voor het duingebied. Heel bijzonder is ook het Zandvoort-menu van drie gan- gen met daarbij een glaasje wijn. Daarvoor krijgt men een reductiecou- pon Natuurlijk krijgt iedere deelne- mer ook uitgebreide informatie over de plaats en omgeving. De VVV weet hierover alles te vertellen. 05207- 17947 Het arrangement zit vol ludieke gebeurtenissen. Het leuke is dat een gezelschap aan het begin van de dag wordt ingedeeld in ploegen van pngeveer vijf personen. Ieder li'd van de winnende ploeg van die dag krijgt tenslotte een leuk prijsje. Het gaat daarbij echt niet om de beste atleten. Gods vrije natuur wordt bekeken, er wordt een ..bakske" koffie gedronken en er volgt een tocht met Piet Plezier, de vierwielige trapfiets, uniek voor Nederland waarmee een orientatierit wordt gemaakt door de omgeving Een tocht van ongeveer acht kilometer. Rond de klok van twaalf uur volgt een picknick, een lopend broodbuffet. Er is echter ook een behendigheidsproef waarbij nostalgische spelen aan bod komen als hoepelen met een oud fietswiel, hoelahoepen, stelten lopen, bustrappen of lang op een fiets blijven zitten. Er wordt ook aan midgetgolf gedaan en aan bowling, het vogelpark wordt bezocht en tot slot komt er een barbecue special. Wat had u gedacht van een karbonade van 150 gram, een entrecote van 120 gram, een gemarineerde varkenslap van 100 gram, gemengde sla, rauwkost, pofaardappelen, en natuurlijk een glas witte wijn, rode wijn of rose van het huis. Tijdens die maaltijd wordt ook de uitslag hekendgemaakt van de super ploegenwedstrijd en komt tenslotte (vanaf halftien) om acht uur het einde. Goed weer kunnen Brabanders natuurlijk ook niet garanderen, maar in het allerergste geval hebben ze allerlei aardige alternatieven achter de hand. Wie meer wil weten: 04242 - 2345. Eind maart komt er voor het abonneenummer een 8. buitenlands toeris allerlei Het Oostenrijkse toeristen- plaatsje Lech am Arlberg mocht onlangs twee bijzondere onder- scheiaingen in ontvangst nemen De eerste, het Giitesiegel, kreeg Lech, voor de voortreffelijke piste- verzorging en afdalingsmarkerin- gen in de winter. De tweede, het Wandergutesiegel, werd toegekend vanwege de leuke keuzemogelijk- heden voor wandelliefhebbers in de zomer Wandelaars kunnen er on der meer wandelen onder leiding van een gids, wild observeren en kletterpartijen meemaken Lech am Arlberg staat verder bekend als wintersportplaats van onze konin- klijke familie Pastoor Trauner uit het Oosten rijkse Eggelsberg is met zijn 120 kr- lo's een opvallende figuur. De 120 kilo's laten zich gemakkelijk ver- klaren als je weet dat de pastoor zijn eigen Schnaps" stookt. De zelfgestookte Zwetschgern (prui- menjenever) en Obstler (jenever van onder meer appels en peren) is bij de plaatselijke slijter van Eg gelsberg verkrijgbaar voor elf gul den per fles. Behalve met het ziele- heil van de dorpsgenoten en het stoken van jenever houdt pastoor Trauner zich ook bezig met het zouten van mager spek Toeristen die in e6n winkel voor meer dan Os 1000 (f 750,-) beste- den aan souvenirs, kleding of siera- den, kunnen aan de grens de be- taalde BTW terugkrijgen, mits ze kunnen aantonen dat de spullen nog niet gebruikt zijn en ze in de winkel gelijk een U-34 formulier hebben ingevuld. Het grenskantoor van de Oostenrijkse ANWB, de OAMTC bemiddelt bij de terug gave. Sinds 1976 worden er in Oosten rijk in de zomermaanden hobby- cursussen goudzoeken en -wassen gegeven. Hoewel de ..goudkoorts" meestal onmiddellijk in verband wordt gebracht met Amerika. de Nijl en de Zambesi, kent ook Oos tenrijk een rijke goudzoekershisto- rie. Op vier van de oude gouddel- versnederzettingen in Karinthie en het Salzburgerland worden de ge- lukzoekers ingewijd in de geheimen van de goudzoekerskunst. Inlich- tingen over deze romantische va- kanties verschaft het Oostenrijkse Verkeersbureau, Singel 464. Am sterdam De touroperator die zich gespe- cialiseerd heeft in vakantiereizen naar Zweden, Bureau Zweden in Amsterdam, heeft onlangs haar zo- merprogramma uitgebracht. De uitgebreide catalogus geeft veel in formatie voor de individuele toe- rist. Voor elk wat wils. Of je nu wilt kamperen of in een hotel wilt over- nachten, en of je nu wilt fietsen of kanovaren of misschien met de irein wilt gaan, het maakt niet uit Het is financieel vaak zeer aantrek kelijk om een hotel- of kano-arran- gement gelijktijdig te bespreken. Maar vrijheid blijheid, zelfs als je in hotels wilt overnachten, maar niet van te voren wilt zeggen waar je naar toe wilt, dan bieden de ho- telcheques uitkomst. Het zomer- programma van Bureau Zweden is verkrijgbaar bij alle ANWB-kanto- ren en de meeste ANVR-reisbu- reaus. Het Zweeds Nationaal Verkeers bureau vraagt voortaan een bijdra- ge van vijf gulden, als tegemoetko- ming in de kosten die het verzame- len en verzenden van uitgebreide informatie met zich meebrengen. Het bureau beschikt over zoveel gespecialiseerd foldermateriaal, dat het verzenden van een uitge- Oreid informatiepakket te duur wordt. De pas verschenen algemene fol der Zweden, als 't om een echte vakantie gaat", is wel gratis voor iedereen verkrijgbaar. In deze 40 pagina's tellende folder staan ver schillende tips voor een voordelige vakantie in Zweden. Deze folder is verkrijgbaar bij het Zweeds Natio naal Verkeersbureau, Postbus 85884, 2508 CN Den Haag. Voor uitgebreide informatie op een briefkaart vermelden naar welk ge bied de belangstelling uitgaat en 5,- aan postzegels extra bijplak- ken. De Nederlandse Jeugd Herberg Centrale (NJHC) en het Neder- lands Bureau voor Buitenlandse Studentenbetrekkingen (NBBS) hebben onlangs de opmerkelijke reisgids ,,R van Door" uitgegeven. Het opmerkelijke van deze gids is het formaat (80x 168x 12 mm) en het feit dat de gids op kringlooppa- pier is gedrukt. Anders dan de namen zouden doen veimoeden bieden de beide organisaties reizen aan voor ieder een. Voordelige treinreizen voor al le jongeren van 12 t/m 25 jaar, goedkope NBBS-vluchten voor studenten van 16 t/m 35 jaar, rei zen voor jongeren tot en met 30 of tot en met 39 jaar. Bovendien zijn er nog talloze arrangementen voor iedereen tot 99 jaar naar werkelijk alle uithoeken van de aardbol. Alle reizen geschieden op ANVR-voor- waarden. Het Nederlands Bureau voor Buitenlandse Studentenbetrekkin gen (NBBS) heeft samen met de Crediet- en Deposito Kas (het bankbedrijf van de Grenswissel- kantoren) een aparte spaarregeling voor reizen ontwikkeld. Wie een reis boekt voor meer dan 500,- bij de NBBS kan een aan- betaling van minimaal 100,- stor- ten op een speciale eigen rekening. Deze eigen rekening geeft gega- randeerd 2,25 rente meer als een normale dagelijks opvraagbare ren- terekening. Deze regeling geeft de reizigers de zekerheid dat er geen rare dingen gebeuren met' het reedB betaalde geld. tfjjfrMfi"frhr'lto1 glUffigM

Schiedams Nieuwsblad | 1981 | | pagina 5