Opgelost arbeidsbureau nieuwe stijl KOOPJES IN 27 SPECIAALZAKEN ooo Carnaval staat voor de deur Schoolverlatersspel: 'ludiek' voorlichten 9.95 3.95 19.95 27.50 Een actieve krant in een actieve streek Tentoonstelling Hoogste punt bouw bereikt Doe-het-zelf In Minder woningzoekenden [WEMSCH00L 8 G0EDER0ND 14.95 bmmjmmammm is&si jasmm* jmmm Energie r I pis - - i Links stempel fobrabantia MdZ Schiedams Nieuwsblad KANTOOR HOOGSTRAAT 122 3131 BP. VLAARDINGEN POSTBUS 306 3130 AH. VLAARDINGEN In combinatie met de Nieuwe Vlaarding.se Courant en het Ma3ssluis Nieuwsblad WOENSDAG 28 JANUARI 1981* 6e JAARGANG NO. 13 x- ix X> De week erop, op zaterdag 21 febru- ari wordt 's-middags het kindercarna- val gehouden. De zangeres Mieke zal Schiedam met een bezoekje vereren. Op zaterdag 28 februari wordt 's- middags de carnavalsoptocht gehou den, terwijl 's-avonds het Prinsenbal gevierd wordt. Tijdens het bal wordt het "Witte Schaap van Schiedam", de man of vrouw die het afgelopen jaar veel succes heeft gehad, bekend ge- maakt. Op zondag 1 maart wordt voor alle Schiedamse feestneuzen het zoge- naamde neuzenbal gehouden. Dinsdag 3 maart wordt het carnaval 1981 afgesloten met een Slotbal, waarbij alle carnavalsverenigingen uit de stad aanwezig zullen zijn. Het motto van de Rietzeilers voor het carnaval 1981 is "zuinig met energie, maar met carnaval nie!" (een kleine wijziging van het motto tijdens het "elfde van de elfde-feest in no- vember 1980, want toen luidde het: "een betere energie dan carnaval be- staat er nie!"). Degenen die mee willen doen aan de optocht kunnen hun wagens of pak- ken bij gebrek aan andere ideeen hierop afstemmen. Wie men wil doen kan zich aanmelden bij de vereniging door een briefje te schrijven naar de Rietzeilers, postbus 260, 3100 AG Schiedam, of door 's-avonds te bellen naar de nummers 700123 of 734093. Naast alle feestelijkheden in Zaal Irene, die overigens voor niet-leden Het carnaval wordt binnenkort weer toegankelijk zijn door f 10,- per feest te betalen en voor leden gratis toe gankelijk zijn, zullen Prins Geraldo AANMELDEN NIEUWE LEERLINGEN OOK TIJDENS ONZE LESUREN Voor onze club en privelessen vanaf 3 jaar, tel. 349861 714707 bgg. 01885- 2234. Onze lessen in bad Holy maandag 16.00,16.30, 17.00 uur. Woensdag 12.00, 12.30, 13.00, 13.30 uur en 14.00 uur. Kantoor Abel Tasmanlaan 392, Vlaardingen. de Derde en zijn Raad van Elf de plaatselijke bejaarden en gehandicap- ten in tehuizen bezoeken SCHIEDAM In Huize Frankenland aan de Sint Liduinastraat 10-20 zal op 6 februari een tentoonstelling van het werk van de cursisten schilde- ren van de Trechter worden geopend. De opening zal naar alle verwachting feestelijk geschieden, waarbij de mu- ziek niet zal ontbreken. SCHIEDAM - Gedurende een, nog steeds verdergaand, onderzoek heeft de Schiedamse politie tot nu toe elf Rotterdammers tussen de negentien en achtentwintig jaar aangehouden, die zich schuldig hebben gemaakt aan een veertigtal inbraken en diefstallen. SCHIEDAM De bouw van het nieuwe arbeidsbureau aan de Vale- riusstraat bereikte op donderdag 22 januari het hoogste punt. Toen de hoogste punt aangebracht was, werden twee vlaggen gehesen. De genen die bij de bouw betrokken zijn, de medewerkers van het ar beidsbureau en de op dat moment aanwezige werklozen konden daarna in het oude gebouw het rituele „pannebier" gaan drinken. De bouw van het nieuwe arbeids bureau hangt samen met de reor- ganisatie van de instelling. Het „arbeidsbureau nieuwe stijl" een ontwikkeling die in 1973 via een experiment is gestart, zal veel meer afgesloten ruimtes gaan be- vatten om mensen individueel hulp te kunnen geven. Op het mo ment wordt aan moeilijke en mak- kelijke gevallen evenveel tijd be- steed, maar men hoopt door au- tomatisering meer tijd te krijgen om mensen te begeleiden. Voorts zal de informatie die in het ar beidsbureau aanwezig is, meer inzichtelijk gemaakt worden. Zo- doerfde kunnen bezoekers voor „doe-het-zelf"-hulpverlening zor- gen. Hiertoe worden een leeshoek, een beroepenboetiek en de al be- kende vacaturebank voor publiek toegankelijk gemaakt. Het nieuwe gebouw zal in het najaar van 1981 klaar zijn. v <:•- x ----•«:...v.*.".' yl 5 &S v I f i: t V-." Vv x ys 'V w v.v.v.-A .'.v.'. .v..'... ...y. v. v.v.* X v!*.'." "j X* i.X.v: I i •H: X i ;V' I .-X x- - Sf S V - - - V. x-vX: Het nieuwe arbeidsbureau zal in oktober '81 klaar zijn. Donderdag 22 januari bereikte de bouw het hoogste punt. Scholen hebben weinig interesse voor project weer vreselijk dnik hebben. Vanaf 14 februari tot en met 3 maart worden er maar liefst 6 carnavalsfeesten ge houden. De feestelijkheden beginnen met een Boerenbal op zaterdag 14 februari. Het "Zwarte Schaap van Schiedam", de man of vrouw die het afgelopen jaar vreselijk veel tegenslag heeft gehad bij het doorvoeren van in wezen goede ideeen, zal dan bekend worden gemaakt. SCHIEDAM - De Trechter, de Schiedamse instelling voor men- sen zonder werk, heeft een schoolverlatersproject in spel- vorm ontwikkeld. Het "school verlatersspel", zoals het ge- noemd wordt. is speciaal voor gebruik op scholen gemaakt. In piaats van een droge voorlich- ting willen Marja en Marian schoolkinderen op een "ludie- ke" manier kennis laten maken met de problematiek van een schoolverlater die naar een baantje gaat zoeken. Marja heeft met materiaal van eerder gehouden schoolveriaterspro- jecten en het spel vervolmaakt. Samen met Marian voert zij het spelproject op scholen uit. Leo Harwig, die vanuit de Schiedam se Federatie zitting neemt in het pro- jectbestuur van de Trechter, legt uit 'waarom het nodig is om op middel- bare opleidingen voorlichting te ge ven over de moeilijkheden die er kun nen ontstaan bij het zoeken naar werk. „Er zijn verschillende redenen waar om jongelui, die net van hun oplei- ding afkomen, zo moeilijk aan de bak kunnen komen. Ten eerste hoor je vaak dat de opleiding niet aansluit bij wat de baas verlangt, en ten tweede komen al die jongens en meisjes, met of zonder diploma, op een toch al overspannen arbeidsmarkt. Voor een groot deel van de schoolverlaters is het een regelrechte ramp om geen werk te kunnen vinden. Hoe we te- genwoordig ook genuanceerd over werk en vrije tijd denken, het zal waarschijnlijk nog generaties duren voordat "werk" alleen niet meer zaligmakend is. De Trechter heeft tot taak deze jeugdige werklozen op te vangen en voor te lichten". Om die vooriichting te kunnen geven voordat de schoolverlaters tot hun nek toe in de moeilijkheden zitten lij- ken scholen de aangewezen plek. Marja heeft dan ook brieven geschre- ven naar alle middelbare opleidingen en hogere beroeps opleidingen. Maar wat bleek? Tot nu toe hebben slechts vier scholen gereageerd. Op een huis- houdschool en een mavo werd het spel al geihtroduceerd, terwijl op de twee andere scholen voorkeur is voor een andere manier om de werklozen- problematiek te belichten. Volgens Marja komt het doordat de meeste scholen het probleem niet onderkennen of omdat ze vinden dat ze zelf al genoeg doen aan voorlich ting, dat er zo weinig opleidingen hebben gereageerd. Leo Herwig vult aan, dat de Trechter bovendien van een "links stempel" is voorzien. waardoor sommige scholen niet met de instelling in zee zouden willen gaan. „Politiek heeft nauw verband met de werklozenproblematiek. Sommige partijen stellen maatregelen voor, die met ons werk in strijd zijn. Volgens ons ligt er zelfs een heel belangrijke politieke taak. Er is "werk" genoeg: denk maar aan alle mensen die we als congierges op scholen zouden kun nen plaatsen, aan alle leiders die op peuterspeelzalen terecht zouden kun nen en noem maar op. Maar daarvoor moet geld beschikbaar worden ge- steld, er moeten financien verschoven worden, oin banen te scheppen". Het schoolverlatersspel is overigens geen schitterende uitvinding. Het spel is gebaseerd op het Ganzenbord-prin- cipe: gooien met de dobbelsteen en een pion over het bord bewegen. Wie op een gemerkt vakje komt moet een kaartje pakken, waarop heel verve- lende vragenstaan. Bijvoorbeeldwat is een bedrijfsvereniging, wat is een vakbond, wat doet de arbeidsinspec- tie. Wie het antwoord niet weet - in de meeste gevallen blijken de vragen niet aan te sluiten bij de algemene feitenkennis die iedereen geacht wordt te hebben - kan een bij het spel geleverd foldertje pakken om het op te zoeken. Eigenlijk is het feit dat bijna niemand het antwoord op de vragen weet te geven, de essentie van het spel. Scho len, die leerlingen moeten voorberei- den op de maatschappij, zouden toch anno 1981 die informatie moeten verstrekken die werkelijk nuttig is. Of dat nu in spelvorm geschiedt, door een lezing of door werkstukken maken, moet elke school zelf bepa- Rotterdam Centrum - Kralmgen - Alexanderpoider Ommoord - Noorderboulevard; Schiedam Centrum - Kethel; Nieuwerkerk a/d IJssel; Capelle a/d IJssel De Terp; Vlaardingen Centrum; Krimpen a/d IJssel Crimpenhof. ZOLANG DE VOORRAAD STREKT GELDIG T/M ZATERDAG Teakhouten slabak met bestek Fotoalbums met dekoratieve omslag en 20 zelfklevende blad- zijden NU 3 stuks voor Levede Koningin op 31 januari, royale vlag met stok en houder. Kompleet Oranje wimpel met kwast Binddraad, 50 meter met staalkern Voordicht- binden van huisvuil- zakken e.d. Met handig afkmpsysteem Pedaalemmer met dekor Patrice. Met bruine kunststof deksel Nu van 29.50 voor Gezellig tafelen met dit smeedwerk gourmetstel. Kompleet met teflon pannetjes. 4 pits 49.75 4-Delige kookset BERK van BK. Wondermooie roestvrijstalen kookset van de bekende kwaliteit. Maten pannen 16-18 en 20 cm. Steelpan 14 cm 127 De zaak kwam aan het rollen toen drie van hen op 15 maart 1980 op heterdaad werden betrapt tijdens een inbraak bjj Radio Modem aan de Nieuwpoortweg waar zij voor f. 50.000,- aan goederen wilden weg nemen. Inmiddels is komen vast te staan dat zij, in samenwerking met de overigen, tevens bezoeken hebben ge- bracht aan verscheidene winkelpan- den waaronder juweliers, een foto handel, video-centrum, caf6, bouw- markt, meubelhandel en een reisbu- reau (hier werd een brandkast ter1 waarde van f. 3500,- meegenomen waarin zich precies een dubbeltje be- vqnd), garages, boten, scholen en pakhuizen in Rotterdam en orage- ving). De totale waarde van de gestolen goe deren, waarvan een klein gedeelte is achterhaald, bedraagt f. 222.150,-. SCHIEDAM Het aantal woning zoekenden is in de maand decem- ber verminderd met vijftien. Op 30 november 1980 waren er 7607 ingeschrevenen bij bureau huisves- ting; op 31 december 1980 waren er nog 7592 ingeschrevenen. vi;9F«S Het schoolverlatersspel wordt in het ontmoetingscentrum aan de Overschiesestraat 44 gespeeld. len, maar dat er aandacht aan de werklozenproblematiek gegeven moet worden staat buiten kijf. Het werklozenwerk is Schiedam heeft - zij het na lang knokken - hi ieder geval de voile aandacht van de gemeenteraad. Vier ton subsidie maakt dat wel duidelijk. Van al dat geld worden allerlei activiteiten geor- ganiseerd, waar op het moment 525 mensen van profiteren. Vooral de cursussen schilderen en fotograferen lopen erg goed. Het wachten is nu op de interesse en de medewerking van scholen en docenten om de voorlich- tende kant goed op gang te laten komen. „Docenten zijn niet bewust bezig met het probleem", zegt Marja,.ter wijl de meeste leerlingen denken dat er "best genoeg baantjes zijn, als je je handen maar laat wapperen". Dat is echt niet meer zo, de cijfers van het arbeidsbureau liegen er niet om. De meeste mensen komen echter pas naar de Trechter toe, wanneer ze met het probleem geconfronteerd worden. Ze weten dan niet wat hun rechten en plichten zijn, vaak denken de dat je je geld bij het arbeidsbureau krijgt, ze weten niet hoe je moet solliciteren en noem maar op. Met het spel dat we nu hebben ont- worpen willen we een aanzet tot dis- cussie in de klassen geven. Wij (Maija en Marian) zitten erbij, zodat we be- paalde aspecten kunnen belichten. En wanneer er later nog meer vragen zijn, kunnen ze in de informatiev/in- kel op de Broersvest langskomen. Wat dat betreft hebben we vorige week een klein succesje geboekt: twee meisjes van een school waar we zijn geweest kwamen langs om nog wat meer te weten te komen". SCHIEDAM - De camavalsvereniging "de Rietzeilers" zal het in februari

Schiedams Nieuwsblad | 1981 | | pagina 1