Ontruiming Proveniershuis voorlopig uitgesteld Toeristische promotiereis Nieuw onderkomen voor Przewalski paarden Toerdag-fietsers zullen pontje moeten missen Voorlichtingsavond over landaanwinning in zee 'Jonathan Livingston' in de Schouwburg WOENSDAG 11 FEBRUARI 1981 RIJNMOND/WEST COMBINATIE 7-521 Dammen Trainers-mu taties Spelregels Sportbeoefening V.V. Vlaardingen Handbaltoernooi A.V. Fortuna Geld door PETER SPEK Inwoning k Inventus wacht een Medelingen voor deze rubriek kun- nen worden gezonden aan de redactie Hoogstraat 122, 3131 BP Vlaardin- gen, of doorgegeven aan onze sport- medewerker Peter Spek, telefoon 010-352615. onzekere toekomst stuur van de Vlaardingse vereniging. Vooral het vertrek van penningmees- ter Nico van der Vaart is hard aange- komen. IJet bestuur heeft nog niet in deze vacature kunnen voorzien. Voorts staat op de agenda de uitrei- king van de Hosmanbeker, een pres- tatiebeker voor de beste prestatie in het afgelopen atletiekseizoen. Ook zal het „Fortuna-schild" worden uit- gereikt aan een Fortuna-atleet, dat zich verdienstelijk heeft gemaakt voor de vereniging. VLAARDINGEN - De twee nog on- geslagen spelers om de strijd om het Vlaardingse damkampioenschap, Ger- rit van Mastrigt en Wim Heuvelman stonden in de vierde ronden tegen- over elkaar. Zoals te verwachten was, speelde beide VDV-leden erg voor- zichtng. Met nog 16 schijven op het bord k warn en beide spelers remise overeen. Door dit resultaat blijft Ger- rit van Mastrigt leider met 7 punten uit 4 partijen gevolgd door Wim Heu velman met 5 punten uit 3 partijen. VLAARDINGEN - Er is nog geen einde gekomen aan de trainers-wisse- ling in deze regio. Opmerkelijk was vorige week het bericht, dat Cor Nieuwenhuizen de opvolger wordt van Andre Corvelijn bij zaterdag eer- ste klasser Zwaluwen. Verrassend was ook het bericht, dat Satelliet en trainer Rob Schiedon uit elkaar gaan. Voorzitter Kees van der Linden: „Wij vinden het jammer dat we de overeenkomst niet konden voortzetten. Rob Schiedon gaat bin- nenkort aan de C cursus beginnen en dan blijft er voor Satelliet weinig tijd over", aldus de Satelliet-voorzitter, die eerst even gaat afwachten welke trainers zich meld en bij de Vlaarding se vereniging om een definitieve keu- ze te maken over de opvolger van Rob Schiedon. Tot slot vertrekt Aad van de Vlist bij Demos en blijft Ger Baas bij het Vlaardingse DVO. VLAARDINGEN De finalisten zijn bekend van de spelregelwed strijd en, die de Vlaardingse Scheidsrechters Vereniging dit jaar heeft gehouden voor de voetbal jeugd. Nadat eerst al HVO, RKWIK en Fortuna zich ge- plaatst hadden, werden afgelopen vrijdag de laatste drie finalisten be kend. DVO, Vlaardingen en het twee- de team van RKWIK mogen in de finale uitkomen. SCHIEDAM/VLAARDINGEN/ MAASSLUIS - Sinds 1976 wordt er gepraat over zogenaamde „kustloca- ties"; terreinen, die op een kunstma- tige manier aangewonnen worden en die voor de kust liggen. De kunstloca- ties zouden voor woningbouw, re- creatie, industrie en dergelijke zaken gebruikt kunnen worden. De eerste van die plannen waren Dorp in Zee, Westduinen en Nieuwduinen, die verspreid voor de kust van Zuid-Hol- land zijn gepland. Als zeewering heb- ben de Iocaties een hardeconstructie: een zogeheten blokkendam, Blokken- dammen zijn niet zo mooi om te zien en bovendien kostbaar in onderhoud, zodat er in december 1979 een nieuw plan kwam van de heer Svasek, waar- bij een hele duinerij op de oude kunstlijn van 1692 is gepland. Deze en andere plannen v.oor kust- locaties zullen op donderdag 12 fe- bruari toegelicht worden tijdens een VLAARDINGEN De 73-jarige mevrouw A. van E. heeft zondagochtend een gccom- pliceerde beenbreuk en hoofdietsel opgelo- pen. toen zij de Schiedamsedijk wilde oversteken. Zij werd geschept door een personenauto, bestuurd door de 27-jarige W.B. uit Zwqndrecht. openbare avond in het Provinciehuis te Den Haag, aan de Koningskade 1 (Op loopafstand van het Centraal Station). Na de toelichting zal er een paneldiscussie zijn, waarin alle aan- wezigen zich kunnen mengen. De avond begint om acht uur. Wie eerst meer informatie wil kan bellen naar Jacky van den Boom, 070-997770. REGIO Het gebied rond de Nieu- we Waterweg zal toeristisch gepro- moot worden in West-Yorkshire in Groot Brittanie. De V.V.V.'s van Rotterdam en Schiedam en andere plaatsen rond de Nieuwe Waterweg zullen hiertoe in maart tour-operators en busondernemingen in West-York shire bezoeken. Zij hopen hen voor het gebied te kunnen interesseren en een aantal arrangementen te kunnen stellen, die gericht zullen zijn op groepsreizen en kort verblijf van een dag of drie, rier. De plannen zijn op initiatief van de V.V.V. Rotterdam gemaakt. Tot nu toe hebben alleen Schiedam en Rot terdam besloten mee te gaan, de an dere V.V.V.'s moeten nog beslissen. .•Ben je klaar", vroeg mijn man die zondagavond, pakte na mijn bevestigend anwoord de auto- sleutels en vertrok met de ge- reedgekomen artikelen naar de redactie in Vlaardingen. Enige tijd later keerde htj, met een ge- zicht als een donderwolk, terug. „Wat is er? Waarom kijk je zo kwaadzei ik hem nieuwsgierig aankijkend. Jk sta op de foto" snauwde hij. ,,Op de foto. Nou en?". „Wat nou en. Vind jij het soms leuk om een bekeuring te moeten betalen". ,Jsen bekeuring, jij?", mompelde ik ongelovig en staarde verbouwereerd naar zijn woedende gezicht. ,Ja ik, en dat allemaal door een stommeling voor me die niet wist of hij nou linksaf of rechtdoor wilde", bulderde hij getergd, plofte op een stoel en vertelde: flier vlak bij huis, op de dijk, reed er op de terugweg een wagen voor me waarvan de chauffeur volgens mij niet helemaal nuchter was. Hij reed dan hard, dan zacht en bij het naderen van het verkeerslicht sorteerde hij eerst voor om linksaf te gaan maar kwam toen plots, juist op het moment dat ik haast naast hem reed, terug. Dat geintje leverde hij me twee keer dus toen hij voor de derde maal naar links voorsorteerde en ik hem kon passeren hield ik hem goed in de gat en. Maar daardoor merkte ik niet dat het verkeers licht, dat toen we het naderde nog groen was, inmiddels oranje was geworden en natuurlijk sprang het precies voor mijn wielen, zodat remmen geen zin meer had, op rood en werd ik op de foto gezet". flisschien is hij wel mislukt", probeerde ik de pechvogel op te beuren maar die foeterde driftig verder:„Geloof je dat nou zelf. Waar ik trouwens het meest de pest over in heb is dat ik mezelf altijd keurig aan de regels houd en nu een smak geld kwijt ben door zo'n stom toeval". Ja het is eigenlijk wel treurig, dacht ik bij mezelf, haast tien jaar „be- wees hij zijn rijbewijs"en nu dit. Maar dan zag ik er, kijkend naar zijn nog altijd nijdige gezicht, toch de humor van in en begon zachtjes te grinneken waarop mijn echtgenoot met een langzaam doorbrekende lach mompelde ,Een goedkoper geintje was wel zo leuk geweest". VLAARDINGEN - „Zoveel moge- lijk mensen moeten op hun eigen ma nier aan sport kunnen doen", is een conclusie uit een onderzoek, dat Drs. Th. Manders, wetenschappelijk mede- werker bjj het Instituut voor Toege- paste Sociologie te Njjmegen verricht heeft in opdracht van het ministerie van CRM. Uit het onderzoek, dat gehouden is onder een representatieve groep van 1000 Nederianders en dat tot doel had een beeld te vormen van het sportbeleid, dat in de nabije toe komst moet worden gevolgd, bleek oa. dat de belangstelling voor de sport nog steeds groeiende is, zjj het dat de wjjze waarop men sport wil beoefenen aan het veranderen is. Irt de voorlopige conclusie, het defini tieve rapport komt pas in het najaar van dit jaar uit, bevinden zich een aantal belangrijke gegevens voor de sport-bestuurders. Van de ongeveer 10 miljoen mensen tussen de 15 en 75 jaar in Nederland doet 26 pet he lemaal niets en 12 pet incidenteel wat aan sport. Met andere woorden, 38 pet ofwel 4 miljoen mensen doen niets bjj bjjna niets aan sport; 62 pet en dat zjjn 6 miljoen mensen sporten wel regelmatig. Het sportbeleid voor de nabije toe komst is er vooral op gericht die gro- te groep van 4 miljoen niet-sporters te bereiken. Het onderzoek heeft na- melijk vastgesteld, dat 1,7 miljoen mensen wel regelmatig aan sport zou den willen doen, maar men kent de mogelijkheden om te sporten onvol- doende. De vereniging voor de sport van hun keuze is niet in de buurt, of men heeft een negatieve ervaring met de sport gehad. Uit het onderzoek blijkt ook, dat een grote groep mensen de voorkeur geeft aan recreatiesport, maar wel in geoiganiseerd verband. Ook zal er rekening gehouden moeten worden met een grotere vrouwelijke deelna- me aan sport. Op dit ogenblik doen er nog steeds meer mannen dan vrouwen aan sport, 66 pet tegenover 57 pet, maar het is te verwachten, dat dit verschil in de toekomst aan- zienlijk kleiner zal worden. Vrouwen spreken zich daarbij vooral uit voor de geoiganiseerde recreatiesport. Voor de verenigingen is het van be- lang, aldus een conclusie van het rap port, dat zij zich in de toekomst zul len moeten aanpassen aan een veran- derd type sporter die sport anders waardeert en ook op een meer recrea- tieve manier aan sport wil doen. VLAARDINGEN - De voetbalver- eniging Vlaardingen viert op 1 april a.s. haar 50-jarig jubileum. Voor dit evenement is een speciale commissie gevormd, die onder voorzitterschap staat van Sjaak Maat. De commissies heeft van het bestuur de opdracht gekregen er een bescheiden feest van te maken, zeker gezien de grote uit- gaven, waarvoor de vereniging is ko- men te staan bij haar verhuizing naar de Broekpolder. Om het geheel kostendekkend te ma ken, zullen er binnenkort enkele acties gestart worden. Er wordt ge- dacht aan „Jubileum-doelpuntenpot" en een „Jubileum-giften-emmer". De programmapunten rond het jubi leum zijn o.a. een receptie, jubileum- boekje, voetbaltoernooien voor alle jeugd en senioren teams, Jubileum- wedstrijd, meisjes-voetbaltoernooi en een tennis-toernooi. Een feestavond zal in het programma ook niet ont- breken. VLAARDINGEN - De sectie school- sport van de Vlaardingse Raad voor Sport en Recreatie organiseert in de voorjaarsvakantie, 2 en 3 maart a.s. een handbaltoernooi voor meisjes van het Vlaardingse basisonderwjjs. Het toernooi wordt gehouden in de sporthal aan de Floris de Vijfdelaan. Elke school kan met d6n meisjesteam inschrijven. Een team bestaat uit ze- ven speelsters (6dn doelverdedigster, drie achterspeelsters en 3 voorhoede- speelsters), daarnaast kunnen drie wisselspeelsters beschikbaar zijn. VLAARDINGEN - Op 20 februari houdt de Vlaardingse atlethiekvereni- ging Fortuna haar jaarlijkse ledenver- gadering. Op de agenda staan naast de verslagen van penningmeester, wedstrijdsecretaris en secretaris ook de bestuursverkiezing aangegeven. Voor Fortuna een belangrijk punt, omdat een aantal belangrijke bestuurs- leden aangekondigd hebben zich niet meer beschikbaar te stellen. Hans Scheffers, Nico van der Vaart en Cock Moerman verlaten het be- VLAARDINGEN Onder grote publieke belangstelling is het afge lopen weekeinde in het biljartcen- trum De Griffioen in Vlaardingen gestreden om het nationaal kam- pioenschap 4e klasse libre. Het werd een uitstekend georganiseerd toernooi van het district Nieuwe Waterweg Noord, dat de nodige spanning bracht, In de laatste ronde moest de be- 5 slissing vallen wie de titel mee naar huis mocht nemen. Het ging voomamelijk tussen M. Sinkeldam x en M. van Greenen. Beiden ston- den met tien punten aan de lei- 6 ding en in de laatste partijen moest via een beter moyenne de winnaar worden aangewezen. M. Sinkeldam stond in die finale partij tegen R. van Leusen en M. van Greenen stond tegenover C. Lieferink. Door een beter moyen- li ne pakte Sinkeldam uiteindelijk de titel met op de tweede plaats Van Greenen. Totaal uitslag: le M. Sinkeldam 12 punten moyenne 2.19, 2e M. van Greenen 12 punten moyenne 2.09, 3e C.' Lieferink 8 punten moyenne 1.87, 4e G. Loos 8 pun- ten moyenne 1.77, 5e R. van Leu- sen 6 punten moyenne 1.70, 7e E. Doom 4 punten moyenne 1.65 en 8e J. Hilkhuizen 2 punten mo- yenne 1.72. SCHIEDAM De ontruiming van het Proveniershuis in Schiedam is voorlopig uitgesteld. Daarmee is het voor de basketbalvereniging Juventus ook zeker, dat het haar clubhuis-ruimte in dat gebouw voorlopig nog kan blijven gebruiken. „Maar de toekomst is toch erg onzeker voor ons", zegt voorzitter Nico van Putten van de Schiedamse vereniging. Bijna een jaar lang leeft Juventus in onze- kerheid of het nog langer gebruik kan blijven maken van de accom- modatie in het Proveniershuis, dat als alle plannen uitkomen ver- bouwd moet gaan worden tot enkele wooneenheden. „Dan is er geen plaats meer voor verenigingen en zullen wij ook ergens anders onderdak moeten vinden", zegt Nico van putten. Dat laatste zal voor Juventus en voor de gemeente Schiedam niet meevallen. De Juventus-voorzitter houdt zich echter vast aan de uitspraak van wet- houder Posthoorn, gedaan in de ver- gadering van de Sportraad in maart 1980, waarin hij toezegde vervangen- de ruimte voor de basketbalvereni ging te zoeken. „Maar voorlopig is. daar nog geen enkele reactie op geko men. Al diverse malen zijn wij gesom- meerd uit het Provinciehuis te ver- trekken, maar steeds hebben wij met gesprekken de zaak nog kunnen red den, omdat ook de gemeente niet weet waar wjj naar toe moeten. Daar- om ook misschien, dat wij juist vori ge week bericht ontvangen hebben dat we hier voorlopig mochten blij ven", is het relaas van Nico Putten. Die onzekerheid of Juventus nu nog wel of niet gebruik maakt van het Provinciehuis doet de vereniging geen goed: ..Diverse activiteiten in de afge lopen hebben wij niet kunnen organi- seren en dat kost ons veel geld, geld dat we juist zo hard nodig hebben om onze verenigingte laten functio- neren", aldus Nico van Putten. De basketbal vereniging hecht erg veel waarde aan een eigen clubhuis. „Voor het onderlinge contact tussen de leden is een eigen ruimte gewoon een noodzaak. Ideaal zou natuurlijk zijn, dat zo'n clubhuisruimte in de buurt van de sporthal Margriet gevon- den kan worden, omdat daar de kem van onze activiteiten ligt", aldus Nico van Putten. Dat laatste zal waarschijnlijk toch niet te realiseren zijn. „Wij waren al gelukkig, dat wij zeven jaar geleden een ruimte konden krijgen in het Pro vinciehuis, ons eerste echte clubhuis ruimte en dat heeft toch wel een be- paalde ontwikkeling laten zien in on ze vereniging". Nico van Putten is somber gestemd over de toekomst. „Op een bepaald moment zullen wjj toch onze spullen moeten pakken en zal er, als er geen vervangende ruimte aanwezig is, een brok verenigingsleven wegvallen". Door de ontwikkelingen in de afge lopen weken heeft Juventus haast geen gebruik gemaakt van het Prove niershuis. „Na dat bericht van vorige week zijn we weer hard aan het werk gegaan om de ruimte schoon te ma ken en zover in te rich ten, dat we er weer gebruik van kunnen gaan ma ken", zegt Nico van Putten, die alle berichten tegen spreekt, dat Juventus op gespannen voet leeft met de ge meente Schiedam. „Dat is beslist niet waar. Regelmatig vindt er overleg plaats over de situatie en ik heb de indruk dat de gemeente Schiedam ook met de situatie in haar maag zit, zeker met de uitspraak van wethou- der Posthoom op de achtergroncl". Het Juventus-bestuur heeft de afgelo pen maanden niet stil gezeten. „Wij hebben hier en daar geinformeerd of er ergens een geschikte ruimte be schikbaar was, het zij van particulie- ren of eventueel een inwoning bij een andere sportvereniging, maar die moeite is voorlopig nog op niets uit- gelopen". Voor Nico van Putten is het ook dui- delijk, dat de groei van het ledental nauw samenhangt met een gded club huis. „Wij hebben nu een erg actieve jeugdeommissie, die er in korte tijd in is geslaagd 30 nieuwe jeugdleden in te schrijven, maar de vraag is na tuurlijk, kunnen wij die leden hou- den, als er naast het basketbal geen andere activiteiten georganiseerd kunnen worden". Het (gedeeltelijk) uit de vaart nemen van het voetveer Slik- kerveer/Krimpen/Kinderdijk heeft de organisatoren van de Rot- terdamse fietsvierdaagse in een lastig parket gebracht. „We had den het pontje in de route van de Rotterdamse toerdag (paaszater- dag) opgenomen", legt Ton Zim merman uit. „Zowel de fietsers die vanuit het Kralingse Bos vertrekken als de- genen die op de Oldegaarde van start gaan, zouden volgens plan met het pontje van Krimpen naar Kinderdljk gaan en vice versa. Dat kan natuurlijk niet meer doorgaan nu het voetveer om zaterdag niet meer heen en weer gaat". Zimmerman benadrukt de recrea- tieve waarde die de Rotterdamse toerdag voor het pontje, maar vooral voor de Alblasserwaard kan hebben. „De mensen die nog niet bekend zijn met het pontje, zullen misschien denken: he, dat is leuk, dat moeten we meer doen!" Onoverkomelijke problemen lijkt het verdwljnen van het voetveer niet met zich mee te brengen voor de organisatoren van de fietsvier daagse. De vele honderden deelne- mers aan de toerdag zullen waar ben grote stroom recreanten op de aanstaande het pontje moeten missen. schijnlijk wel via andere overver-- bindingen de rivier oyer kunnen steken. De exploitant van het pontje loopt wel vele malen het tarief van drie kwartjes mis, de fiets zal hoogst waarschijnlijk 17 april naar verwachting meer dan dui- zend fietsers die op paaszaterdag het pontje zouden „nemen", zou-i den een klein deel van het gat in de begroting kunnen vullen In het wildpark van Beekse Bergen dat grenst aan het bekende safari park, be vinden zich sinds kort vief Przewalsi paarden. Van dit enige nog levende oer- paard leven er nog maar 388 over de gehele wereld. In het wild komen ze nu niet meer voor. vopolder, maar de financiering van dit kostbare, nieuw op te zetten projekt is voorlopig nog niet rond. Dit is wel het geval bij Beekse Ber gen dat vorig jaar een nieuw wild- park heeft geopend. Dit park is een 55 ha groot bos- en heidegebied waar veel met uitsterven bedreig- de hertensoorten (waaronder het Pater Davidhert), Europese bisons en Schotse Hooglandrunderen rond- lopen. Dit is een bij uitstek geschikt gebied voor Przewalski paarden, ener- zijds door de uitgestrektheid en an- derzijds door de vegetatie. De droge en harde grond is erg goed voor de hoeven, waar men in Dier- gaarde Blijdorp een beetje mee bleef tobben. De drie merries en de hengst, waar deze fokggroep uit bestaat zijn namelijk afkomstig van deze Rotter damse dierentuin. Daar is men blij dat deze bijzondere paarden een goed onderkomen hebben gevonden. De eerste Przewalsi paarden werden ontdekt in 1878 in Zuid-West Mongo- lie en zijn de voorouders van onze ,,huispaarden". Behalve dat het uiter- lijk van deze paarden afwijkt, hebben zij o.a. ook een verschillend aantal chromosomen. Huispaarden hebben 64 chromosomen, Przewalski's 66. *Przewalskipaarden in Beekse Bergen, dat gelegen is tussen Tilburg en Hilvarenbeek. Het belang om de nog levende Prze walski paarden in stand te houden is zo groot, dat van elk van deze le vende dieren een kaartsysteem be staat, waarop alle belangrijke gege vens. staan vermeld. Deze gegevens zitten in een computer opgeslagen, waardoor men aan de dierenparken fokadviezen kan geven, zodat de beste resultaten bereikt worden en mogelijke inteelt wordt voorkomen. Belangrijk hierbij is dat er reservaten gesticht werden, waarin de fokgroe- pen onder meer natuurlijke omstan- digheden leven. Er .-.ijn plannen om zo'n reservaat te stichten in de Fie- De Compagnie Theatrale le Conne- table werd in 1977 opgericht door Guy Gravis. De eerste produktie was "La voix Humaine" van Jean Cocteau, solotoneel door Maria Meriko dat ook in het Piccolo Thea ter te zien is geweest. Ook van de produktie "le petit prince" werden voorstellingen in Nederland gegeven. "Jonathan Livingston le Goeland" (de zeemeeuw) ging op 21 april vorig jaar in Parijs in premiere. Het is een fantastische theater-droomreis door de tijd en de ruimte. ROTTERDAM Deze maand wordt een jarenlange traditie in de Rotterdamse Schouwburg voortgezet. Elk jaar vonden een of meerdere voorstellingen plaats onder auspicien van Alliance Fran^aise. Ditmaal komt morgen, donderdag februari het Parijse gezelschap de Compagnie Theatrale le Connetable voor slechts 6en avond naar Neder land om een voorstelling te geven in de Rotterdamse Schouwburg van 12 "Jonathan Livingston le Gotland", de van Richard Bach, Toneelbewerking: Maria MerikoregieJacques Ardouin choreografie: Max Bozzono: muziek: Bruno Bontempelli.

Schiedams Nieuwsblad | 1981 | | pagina 5