ilUCSTJiilliJ^IZZH RIJNMOND/WEST COM BIN AT IE BOEKENKASTEN? Compleet huis werd in drie weken gebouwd FUTURIS TISCHE WONING Huis van de toekomst is in een dag te bouwen Nieuwstraat 113 - 2190 Essen (Belgie) Inrichting Van 'Binnenhuis-ivoning' Koninklijke belangstelling voor Durox-woning LE LIT SOLAIRE ZONNEHEMELS BINNENHUIS: STAND 414 SYSTEEM PLAFONDS Zeer eenvoudige montage voor de doe het zelver alle meubels worden gratis bezorgd en gratis geplaatst! onze showroom is elke dag van de week(behalve maandag)open DUSOOKZONDAG! bij de grensovergang Nispen/Essen. WOENSDAG 18 FEBRUARI 1981 8-51 De nationale woonnianifestatie „Binnenhuis" biedt de bezoeker heel wat nieuwtjes op woonge- bied. Het ieder jaar weer in gro- ten getale toestromende publiek wijst er trouwens wel op, dat een dergelijke expositie in een behoefte voorziet, ofschoon daar direct aan toegevoegd moet worden, dat ook de orga- nisator - het Rotterdams Ten- toonstellings Bureau - er alles aan doet om deze beurs het predicaat ,,aantrekkelijk" mee te geven. DE BOEKENKASTSPECIALIST Uw specialist JL L in alle soorten BEUKELSWEG 4', ROTTERDAM - TEL.: 010 778277 ENERGIEBEWUST BETAALBAAR INRICHTING li REACTIES Met man en macht wordt op het ogenblik nog gewerkt oni het huis in de Ahoy' hal binnen de termijn van twee en een hal ve week gereed te krijgeH. Niet alleen een sterk staaltje, maar ook een goede illustratie van de theorie van architect Kor Al dershoff dat de traditionele bouw kostbaar en tijdrovend is. f-ivsejrV U <i n nim bnnmlMlB verkoop en verhuur van Tel. 010 -66.07.91 Tel. 010-66.24.64 Voor tienduizend gulden huis geheel ingericht Nu staat er op Binnenhuis ook een kant-en-klaar woning, ontworpen naar een idee van mevrouw M. de Winter van het in Vlaardingen geves- tigde interieurverzorgingsbedrijf De Winter-de Lange B.V. Dit huis be- oogt een cornbinatie te zijn van een voor (bijna) iedereen te betalen eigen huis met een aangepaste in richting. De woning heeft, behalve de woonkamer en de keuken, vier slaap- vertrekken. Verder een badkamer en een bergzolder die vanuit een der slaapkamers te bereiken is. Op ..Binnenhuis" wordt aangetoond, dat voor de totale inrichting van zo'n woning niet meer nodig is dan tien a elfduizend gulden. Er is contact ge- zocht met de aan het bouwbureau van Dehnert Jansen B.V. in Rotter dam verbonden interieurarchitect, om te komen tot een budgettair verantwoorde begroting, zonder dat de kwaliteit van de toe te passen pro- ducten in het geding komt. Deze woonideeen behelzen, wat de stoffe- ring betreft, twee noviteiten. Ten eerste een nieuw soort katoenen ta- pijt, maar dan met een jute rug waar- door het geschikt is voor intensief ..verkeer" in de woonkamer, op de trap en in gangen. Deze Sandy Cotton" uit de collectie van Dehnert Jansen is 400 cm breed. Uit hy- gienische overweging werd voor de keuken gekozen voor novilon-achtig materiaal uit de collectie .Anders Adm. de Ruyterweg 36, Rotterdam tel. 010-116603 dan anders". Het resultaat is een ge- zellig uitziende vloer met een geheel eigen karakter. Erg fijne combinaties zijn het in de ouderslaapkamer toegepaste auber gine tegenover het parelgrijze katoen op de overloop en het zachtblauwe streeptapijt dat de meisjeskamer op- fleurt. Het eventueel zelf te leggen „Tark- wood" beuken lamelparket in de jon- genskamer doet zelfs stoer aan, ter- wijl het rode marmoleum in de hob- bykamer zeer zeker als rustgevend er- varen zal worden en functioneel ten opzichte van diverse andere kleuren die zich op een gegeven moment in zo'n knutselruimte kunnen bevinden. Iedereen weet uit ervaring, dat wo- ningtextiel de warmte langer vast- houdt dan andere, harde materialen en zeker overgordijnen zijn meer dan alleen maar aankleding. Volgens een recent in Duitsland gedaan onder- zoek zou bij een goed gebruik van textiel-interieurstoffen de verwar- ming zelfs enkele graden lager kun nen, wat zonder meer al 8 pet. ener- giebesparing per graad oplevert. Bij het maken van een keus uit de veel- voud van gordijncollecties is men daarom zeer energiebewust te werk gegaan. Al met al komt Binnenhuis '81" met een nationale primeur, want het is nooit eerdervoorgekonien.dat een volledig bewoonbaar huis m6t tuin voor de duur van de expositie op een beurs kon worden neergezet. De nationale woonmanifestatie, zoals Binnenhuis" dus ook wel wordt om- schreven, is dagclijks toegankelijk van 11.00 - 17.00 uur en (behalve op /ondag) van 19.00 tot 22.30 uur. 'Het huis moet leefbaar en vooral betaalbaar worden' De woonmanifestatie Binnenhuis herbergt dit jaar iets unieks. Een kant-en-klare woning, die in niet min der dan twee weken in de IJsselhal van Ahoy' werd gebouwd van Durox gasbeton. Het huis, dat zo volledig afgewerkt en ingericht is dat je er als het ware zo kunt gaan wonen, wordt ongetwijfeld een van de grote pu- bliekstrekkers van Binnenhuis '81. Koninklijke belangstelling is er in ie der geval. H.K.M. Prinses Margriet zal de woonmanifestatie dinsdag a.s. rond het middaguur bezoeken om onder meer een kijkje te nemen in het huis. De Binnenhuiswoning werd begin vo- rig jaar ontworpen door het Zwijn- drechtse bouwbedrijf Gebr. Groene- weg in samenwerking met Durox Gasbeton te Vuren. Dit naar aanlei- ding van een idee van mevrouw M. de Winter van het Vlaardingse inte rieurverzorgingsbedrijf De Winter- de Lange B.V. Aan het vaststellen van het uiteindelijke ontwerp ging een periode van intensief vergaderen vooraf. „Een leefbaar maar bovenal betaalbaar huis. Dat stond ons voor ogen toen we plannep gingen maken. Het moest geen gek huis worden, met rare vormen, maar een woning voor een groot publiek", vertelt mevrouw De Winter. Behalve die leef- en betaalbaarheid speelde ook het facet energiebespa- ring een belangrijke rol bij het ont- werpen. „Mensen die n£t een huis kunnen kopen moeten daarna meest- al op de kleintjes letten. Bewoners van een Durox-woning betalen onge- veer 1/3 van wat de bewoners van een gewoon huis aan stookkosten moeten betalen. Voor de verwarming van het type woning op Binnenhuis is slechts 1100 m3 gas nodig^ voor een normale gemiddelde woning 3000 m3 per jaar". Met f 100,- eigen geld is het al moge- lijk een Durox-woning van f 146.000,- te kopen. Wel moet men dan aan kunnen tonen dat men eco- nomisch aan de betreffende gemeen- te verbonden is. Bij een netto kapi- taallast van f 5237,- gebaseerd op een belastbaar inkomen in 1979 van f 26.500,- betekent dit een bedrgg van f 436,- per maand. Belastingvoor- delen daargelaten. Voor dat geld krijgt men een zeer rui- me woning. Wie zich daarvan wil overtuigen moet op Binnenhuis maar eens in het huis rondkijken. Het in Ahoy' opgetrokken huis, het grootste type met een inhoud van 358 m3, omvat behalve de woonkamer en de keuken, vier slaapkamers, een badka mer en een lage bergzolder. Als de plannen doorgaan zullen 120 Durox-woningen gebouwd gaan wor den tussen Rotterdam en Dordrecht. Een bouwvergunning hiervoor is in- middels verleend en men hoopt di rect na Binnenhuis met de bouw er- van te beginnen. Bovendien zijn alle burgemeesters van gemeenten binnen een straal van 50 a 60 km van Rot terdam uitgenodigd op Binnenhuis de Durox-woning te bezichtigen. „We hebben inmiddels", aldus mevrouw De Winter, „zo'n 60 reacties gekre- gen van burgemeesters die graag wil- len komen kijken. Volgende week woensdag zullen zij op Binnenhuis worden ontvangen". Het motto betaalbaarheid komt ook in de inrichting van de woning op Binnenhuis sterk naar voren. Inte rieurverzorgingsbedrijf De Winter- De Lange heeft daartoe in samenwer king met de aan het bouwbureau van Dehnert Jansen B.V. verbonden binnenhuisarchitect een begroting opgesteld die binnen een redelijk bud get past. Mevrouw De Winter geeft daar een voorbeeld van. „De ouder slaapkamer, die we hebben ingericht, kost iets meer dan 1000 gulden. En daar krijgt men dan een sfeervolle slaapkamer voor. Natuurlijk laten ook wat duurdere dingen zien, die nog maar net op de markt zijn. Daar ontkom je niet aan. Maar voor de rest zijn de gebruikte stoffen en uitge- Het manoeuvreren met de kraan was millimeterwerk. Het huis is niet alleen als een padde- stoel uit de grond geschoten het is ook gebouwd op „paddestoelen". Zo worden de kolommen genoemd waarop de vloer van de Ahoy' hal rust. De plaats waar het huis moest komen werd precies zo bepaald dat het op deze kolommen kwam te rus- ten, omdat men vreesde dat het 51 ton wegende huis anders door de vloer zou zakken. Met de bouw van het huis werd begonnen op maan- dag 2 februari: 5 dagen later kon de vlag worden uitgehangen toen het dak erop zat. Afgelopen donderdag was het huis zelf van binnen en van buiten helemaal klaar en kon begon nen worden met de inrichting. Daar- mee hoopt men morgen om 12.00 uur klaar te zijn, want 's middags komt de pers het huis bezichtigen. Het korte tijdsbestek waarin het karwei geklaard moest worden maakte het noodzakelijk dat er een bijzonder strak schema aangehouden moest worden. Dat werd natuurlijk een stuk gemakkelijker doorda't er binnenshuis gewerkt werd: ,,onwerk- bare dagen" waren er dus niet bij. Het binnen bouwen bracht zo zijn ei gen problemen met zich mee: zo moest voorzichtig gemanoeuvreerd worden met de hjjskraan om te voor- komen dat deze „het hoofd stootte" tegen het dak. De heer Heyboer, uit- voerder bij het karwei, over het bin nen bouwen: „Dit werkt veel gemak kelijker, het is schoon en zo. Het is natuurlijk een uitdaging, een huis binnen bouwen. Iedereen die hier werkt heeft er ook schik in." De bouwvakkers reageren over het alge- meen ook positief op het overdekt bouwen: „Je hoeft nu tenminste niet tot aan je knieen door de modder te baggeren." De woning op Binnenhuis is geheel compleet: met een tuin, waterleiding, electriciteit en een telefoon. Het eni- ge wat niet werkt in het huis is het toilet. Om te voorkomen dat de ver- leiding voor de Binnenhuisbezoekers te groot wordt, blijft de pot op slot. met die van het Durox-huis: „twee handige mannen" kunnen de woning volgens de architect binnen een dag in elkaar zetten. Die tijd zal nog kor- ter worden zodra het systeem van de koppeling van de elementen vervol- maakt is. „Het uitgangspunt voor het ontwerpen van deze woning was dat de traditionele bouw te kostbaar is geworden", zegt de heer Aldershoff. „Onder andere doordat aan veel dingen teveel onderdelen zitten. Daardoor krijg je problemen met de vervaardiging: je hebt vakmensen nodig". Bij het zoeken naar een con- structie die met een minimum aan materiaal een optimale sterkte ople- verde, kwam Aldershoff uit op de ronde vorm. De vereenvoudiging van de onderdelen waaruit de woning is opgetrokken werd tot het uiterste doorgevoerd: de „Shelter" bestaat namelijk uit 48 identieke elementen. De losse elementen zijn ...nestbaar", dat wil zeggen dat ze precies in el kaar passen, zodat ze makkelijk te vervoeren zijn. Ook dit is een essen- tjele eigenschap van het ontwerp, omdat volgens Aldershoff de woning demontabel moet zijn. „Het idee is dat je daardoor snel en naar behoefte kunt bouwen op plekken waar je een dak boven je hoofd nodig hebt. Voor Nederlands gebruik zou je het een va riant op de. sta-caravan kunnen noe- men". De woning die op Binnenhuis te zien is, is een van polyester ge- maakt prototype. Het is echter ook mogelijk de „Shelter" van andere materialen te vervaardigen, bijvoor- beeld van metaal. Rotterdam heeft al kennis kunnen maken met Aldershoffs vinding tij- dens de uitvindersbeurs die in novem- ber in de Beurs werd gehouden. Toen was echter alleen het „karkas" van de woning te zien: op Binnenhuis zijn hieraan tussenwanden en ramen toegevoegd. Bovendien is het com pleet ingericht. Velen zullen in november bevreemd hebben gekeken naar het polyester bouwsel op het Beursplein en deze „woning van de toekomst" zeker niet ?ls toekomstige woning hebben be- schouwd. Toch ziet Aldershoff, die al zeven jaar aan het project werkt, grote rao- gelijkheden, vooral in het buitenland. „Na de beurs heb ik veel reacties ge- kregen, ondanks het feit dat het mo del maar anderhalve dag op de ten- toonstelling heeft gelegen: Er kwa- men reacties van India tpt Zuid-Ame- rika". Voor Nederland ziet de archi tect zijn woning niet als een echt al- ternatief voor de traditionele woning- bouw. Wel zou zijn vinding in ons land bijvoorbeeld toepassing kunnen vinden als wissel-en recreatiewoning. Een voorbeeld van deze laatste toe- passing is het prototype op Binnen huis, dat een middellijn van acht me ter en een hoogte van twee meter heeft. Het is dan ook groen geschil- derd, om het beter in te passen in het landschap. Er is echter ook een ont werp met een diameter van tien me ter en een hoogte van twee meter veertig (hiervan is nog geen proto type gemaakt) dat wel voor perma- nente bewoning geschikt is en boven dien meer gebruiksmogelijkheden biedt, bijvoorbeeld als wegrestaurant. Door alleen de dakelementen te ge- bruiken kan een overkapping gescha- pen worden die bijvoorbeeld in ont- wikkelingslanden als opslagplaats of stal dienst kan doen. Van de vele nieuwtjes die Binnenhuis te bieden heeft is het opmerkelijkste ongetwijfeld het Durox-huis, dat in de IJssel-hal is verrezen Op dit ogen- blik wordt de laatste hand gelegd aan de inrichting van het woonhuis, dat gebouwd is door het bouwbedrijf Gebr. Groeneweg B.V. uit Zwijn- drecht, in samenwerking met Durox Gasbeton B.V. te Vuren. Het feit dat de woning in anderhalve week tijd is gebouwd bewijst wel hoe snel met het Durox-materiaal gasbe ton gewerkt kan worden. De heer Schreuders, verwerkingsadviseur vart de firma Durox: „In een „traditione- le" spouwmuur zitten 144 stenen per vierkante meter, in muren die met Durox-blokken gebouwd worden zij dat er maar acht; daarom werk je zo snel. Als deze huizen in een rjjtje gebouwd worden is de bouwtijd per huis nog korter, omdat ploegen nu soms op el kaar moeten wachten." Een ander - en voor de bewoners belangrijker) voordeel is dat de isolatiewaarde van het gasbeton zeer hoog is, wat een aanzienlijke energiebesparing ople vert. Zo ziet het Durox-huis emit. zochte meubels goed betaalbaar en goed van kwaliteit". Mevrouw De Winter en haar mede- werkers zullen Binnenhuisbezoekers die vragen hebben op het gebied van de woninginrichting, graag te woord staan. „Veel mensen hebben drem- pelvrees, die durven niet op ons af te stappen. Jammer, want ik zie ons als een dienstverlenend bedrijf. Men kan dan ook gerust met problemen aan- komen. Ons advies is vrijblijvend", al dus mevrouw De Winter. De Durox-woning wordt nauw be- trokken bij de opening van Binnen huis '81; De nationale woonmanifes tatie zal daar vrijdag 20 februari a.s. namelijk officieel geopend worden door deelraadsvoorzitter Joop Fran- ken van Charlois. Hij zal om kwart voor elf de deur van het Duroxhuis ontsluiten en da( is het startsein voor tien dagen Binnenhuis. Op Binnenhuis is Aldershoffs vin ding de .Shelter" te zien. Met de op- bouw van deze futuristische woning is heel wat minder werk gemoeid

Schiedams Nieuwsblad | 1981 | | pagina 11