Deechte Zwarevan deWeduwe RIJNMOND/WES T COMBINA TIE Daihatsu Cuore De Quintet, Honda's parade paardje FORD ESCORT: AUTO '81 Opel, de meest verkochte auto in 1980 Facelift voor Toyota Tercel Eisen Verfijning WOENSDAG 25 FEBRUARI 1981 9-516 - mmm twt*** Bij de nieuwe Toyota Cressida kan niet meer van „slechts een face lift" worden gesproken. Hier staat een geheel nieuwe auto de Cressida Sedan de Luxe, leverbaar met een 18% sterkere 2,1 liter benzinemotor en nu ook met een 2,2 liter diesel- motor. Beide 4-cilinder lijnmotoren, in beide gevallen ook met een 5- versnellingsbak uitge- rust, waarvan de vijfde overbrenging een ..overdrive" is. Als ex tra kan op de benzine- versie een automatische transmissie geleverd worden. Enkele uiterlijke ka- rakteristieken zijn de schuine neus, de derde zijruit en de korte achter- steven. De nieuwe Cressi da is ook inderdaad wat korter dan z'n voorganger maar interieur en koffer zijn daarentegen juist groter geworden. Opval- lend zijn verder ook het 12,5% grotere glasopper- vlak, de rechthoekige koplampen en de opval- lend brede, met rubber beklede, verchroomde bumpers. Tengevolge van |Toyota hrengt| nieuwe Cressida de nieuwe styling, claimt Toyota een 9lagere cw- waarde en daarmee een geringer brandstofver- bruik. Toyota verzekert de in- zittenden een prettig leefklimaat in de auto door ruime toepassing van in kleur goed op el- kaar afstemmende bekle- dingsstoffen en een zeer uitgebreide standaarduit rusting. Ook is er veel gebruik gemaakt van ge- luiddempende materia- len die te zamen met de gunstige stroomlijn en een minimum aan uitste- kende carrosseriedelen, voor een zeer geruisarme auto moeten zorgen. Toyota Cressida 2ft 4 dears de luxe. Het nieuwe luchtcircu- latiesysteem en de ver- warmingsinstallatie is op twee temperatuur-ni- veaus instelbaar en de warmte-toevoer kan in verschillende richtingen worden geleid. Toyota besteedde extra veel a«n- dacht aan roestwerende materialen en een steen- slagvaste laklaag. Ook op het technische vlak werd een en ander verbeterd. De nieuwe twee-liter ben zinemotor levert een ver- mogen van 105-pk (77,2 kW) bij 5200 tpm en ver- schaft de auto een tops- nelheid van 175 km/h. Volgens de ECE methode is het verbruik bij stads- ritten 1 op 8,2 bij de handgeschakelde versie. De 2,2 liter dieselmotor levert een vermogen van 66-pk (48,5 kW) bij 4200 tpm en de topsnelheid van dit type bedraagt 150 km/h. Het stadsverbruik volgens de ECE methode bedraagt 1 op 10,8. Ook aan het onderstel is veel verbeterd ten opzichte van de vorige Cressida. McPherson veerpoten voor en een starre as nu met schroefveren achter, een tandheugelbesturing voor de benzineversie en een kogelkringloop op de diesel. yeel werd ook ge- daan aan een verbetering van het bochtgedrag, de stabiliteit en, niet op de laatste plaats aan de rem men. Schijven voor en trommels achter, uiteraard bekrachtigd en een tandem-hoofdremci- linder. De Audi Coupe heeft eigenlijk iets van alle an- dere Audi-modellen: on derstel van de 80, motor afgeleid van de 100- krachtbron en carrosserie van de exclusieve Quat- tro. Die coupe-carrosserie biedt ondanks de sportie- ve lijn toch plaats aan vier volwassenen, en heeft daarnaast ook nog een lang niet verwaar- loosbare bagageruimte. Het interieur is zeer ver- zorgd, naar Duitse be- grippen zelfs luxueus uit- gevoerd. Aan het welbe- vinden van de inzitten- den draagt de geruisarme vijfcilindermotor van 1921 cc het zijne bij. Die nieuwe motor is zeer soe- pel, moet dat ook zijn we- gens de combinatie met een vijfbak die zeer lange overbrengingsverhou- dingen kent. Doel van dat alles is een laag brandstofverbruik, het- geen nog zichtbaar wordt gemaakt door een ,,ver- bruiksmeter" op het dashboard en een extra lampje dat aangeeft wan- neer een hogere versnel- ling kan worden inge- schakeld. De prestaties zijn heel behoorlijk, al moet er dan wel vlijtig gas gegeven en gescha- keld worden. De weglig- ging is bijzonder neu- traal. De prijs van zo'n 38.000 gulden maakt de Coupe wel een wat exclu sieve aanbieding. BLAUPUMKT HIFIin deauto Daihatsu letterlgk en figuurlijk de kleinste on- der de Japanners op de Nederlandse markt kwam op de RAI-ten- toonstelling met een ge heel nieuwe versie van de Cuore. Was de Cuore, met een wat ouderwets aandoen- de carrosserie met ronde hoeken, oorspronkelijk alleen als vierdeurs auto leverbaar, met het nieu we, veel modernere jasje aan. is ook een twee- deurs versie leverbaar ge worden. die als extra een grote openslaande ach- terklep heeft meegekre- gen. Bij de vierdeurs fun- geert de achterruit als kofferklep. Met z'n lengte van Enkele jaren geleden kwamen de audioracks ofwel de geluidstorens sterk in de mode. Een kast met daarin een pla- tenspeler, cassettedeck, versterker en tuner plus de erbij behorende bo xen met liefst verschil lende luidsprekers erin voor hoge en lage tonen. De huiskamer, niet hon- derd procent daarvoor geschikt, kon door mid- del van zo'n geluidsto- ren aardig tot concert- zaal worden omge- bouwd. HiFi in de huiskamer bestaat trouwens al lan- ger. En voldoet aan een enorme behoefte, zoals blijkt uit de geweldige verkoopcijfers van de be- tere geluidsapparatuur voor thuis. Het is vrij lo- gisch dat er ook belang- stelling kwam voor HiFi in de auto. Tenslotte zit menigeen meer in zijn autostoel dan in de fau- teuil thuis en waarom zou je dan met minder kwali- teit genoegen nemen? Dus togen de fabrikanten van autoradio's en cas- settespelers aan de gang om HiFi in de auto moge- lijk te maken. Dat is niet zo gemakke- lijk gedaan als gezegd, want de auto leent zich per definitie niet zo goed voor HiFi en bovendien moet het toestel in de auto uiteraard aan hogere eisen voldoen, meer func- ties bekleden en bovenal kleiner zijn. De hogere ei sen liggen vooral op me- chanisch gebied: de auto- radio moet tegen extreme temperaturen kunnen en tegen trillingen met aller- lei frequenties. Het grote re aantal functies komt voort uit de specifieke ei sen die aan de autoradio moeten worden gesteld en de geringe afmetingen zijn een eerste eis om plaatsing van de radio in de wagen mogelijk te ma ken. Daarbij komt dat het signaal dat de autora dio ontvangt veelal veel minder goed is dan dat wat thuis op de antenne binnenkomt. En boven dien hebben we in de auto met veel storing van buitenaf te maken en is het interieur van een doorsnee auto bij 100 km/uur minder stil dan dat van de gemiddelde huiskamer. Om tot stereo weergave het minste voor HiFi te komen, is het ge bruik van meerdere luid sprekers noodzakelijk. Tegenwoordig worden die zowel in de portieren als in de hoedenplank van de wagen ingebouwd. Niet alleen gewone enkelvou- dige luidsprekers, maar vaak ook gesloten druk- boxen waarin verschillen de typen speakers zijn ondergebracnt. Was vroeger een ver mogen van 3 Watt heel wat voor een autoradio, tegenwoordig is 2 x 6 Watt stereo uiterst nor- maal. Bovendien wordt bij de ware HiFi-installa- tie dat vermogen door een speciale versterker, een booster, opgepept tot 2 x 15 Watt of nog veel meer (ook 2 x 70 Watt is al mogelijk), zodat het ge- luid met een minimum aan vervorming naar de speakers kan worden ge- voerd. Die speakers, er zijn er voor stereo ten- minste twee nodig, kun nen zelfs aangebracht worden op speciale luid- sprekerbalken die tegen het plafond van de auto worden gemonteerd en waarin een keur van ho ge- en lage tonen spea kers is verwerkt. Nog mooier wordt het alle- maal wanneer een equali zer in het systeem wordt opgenomen. Dit is een apparaat dat een super- toonregeling in een groot aantal deelgebieden van het hoorbare frequentie- gebied mogelijk maakt. Hierdoor is een perfecte aanpassing van de ge- luidsweergave aan de ei sen van het auto-inte- rieur mogelijk. Belang- rijk, omdat een auto-in- terieur nu eenmaal geen concertzaal is waarin de akoestiek hoogtij viert. De moderne stereo autoradio beschikt niet alleen over FM-stereo, maar doorgaans ook over lange, midden en korte golf. Verder zijn er aller- lei verfijningen, zoals automatische zenderkeu- ze, voorkeurstations en zelfs computerregelingen waarbij de radio zelf uit- maakt welke zender het best wordt ontvangen. Dit laatste systeem is door Philips gei'ntrodu- ceerd om een veel betere ontvangst van FM-stereo te garanderen. Immers, een zendmast heeft slechts een bereik voor FM-stereo van zo'n 50 km en wanneer je daar te ver vandaan komt dan wordt het signaal te zwak en moet worden gezocht naar een steunzender die hetzelfde programma uit- zendt. De Philips MCC radio schakelt na te zijn voorgeprogram- meerd, hetgeen maar een keer hoeft te gebeuren volledig automatisch op zo'n sterkere steunzender over. Met dit toestel is het mogelijk om met de auto van Maastricht naar Groningen te rijden en de gehele weg Hilversum 3 in stereo te ontvangen zonder aan de knoppen te zitten. De Philips MCC heeft net' als vele andere top- klasse radio's een stereo cassettespeler die uiter aard het grote voordeel heeft dat de geluidspro- duktie niet afhankelijk is van een van buitenaf te ontvangen signaal. Daar- door kan een nog betere kwaliteit worden bereikt. Bij dure modellen is te- vens de mogelijkheid tot opname aanwezig zodat bij voorbeeld onderweg notities kunnen worden ingesproken. De ingebouwde casset tespeler wordt overigens bij een aantal topmerken autoradio's, zoals Blau- punkt, alweer vervangen door een aparte stereo cassettespeler, of liever gezegd, een stereo tape- deck. Een dergelijk pro- fessioneel apparaat vol doet aan hogere kwali- teitsnormen. In combina tie met vier voor en achter in de auto geplaat- ste luidspeakers kan zo een kwaliteitsniveau wor den bereikt dat met recht HiFi mag worden ge- noemd. Dat zeker niet onderdoet voor het kwali teitsniveau van de ge middelde stereotoren thuis. De Honda Quintet heeft een uitstekende weglig- ging mede door de be- proefde .onafhankelijke MC Pherson wielophan- ging met stabilisatoistan- gen voor en achter. De schroefveren en telesco- pische schokbrekers staan garant voor schok- vrij rijden. De staalgordel radiaalbanden zorgen bo vendien voor een uitste kende grip op de weg. De Quintet is een com plete wagen met een fraai interieur, dat van alle ge- makken is vooizien. Naast het grotere nieuws in de vorm van de Cressida en Customwagen brengt Toyota ook vcmieuwde versics van de voorwiel- aangedrevcn Tercel en de wat minder bekende Corona Liftback. Beide modellen kregen een wat modcrner aanzicn door gewijzigde fronton, grotere achtcrlichtcn en brede bumpers. Ook in het interieur werden wat verfijningen aangebracht, waarbij de Tercel zelfs een geheel nicuw instrumcntenpaneel krccg met toercn- tcller. Vooral bij de cnige voorwielaan- gedrcvcn Toyota moet de nicuw gcstilccrdc neus tevens zorgen voor een gunstiger brandstofverbruik door een betere i. stroomlijn. i Gewijzigde stoelen zouden net comfort ten goede zijn gekomcn. slechts 3 m 19 op de wiel- basis van 2 m 15 blijft de Cuore natuurlijk een kleine auto, die maar een bescheiden ruimte aan achterpassagiers en baga- ge te bieden heeft. Maar de nieuwe, veel strakkere carrosserie heeft wel aan de ontwerpers de moge lijkheid geboden de bin- nenruimte beter te be- nutten. Als stadswaeent- je is de Cuore natuurlijk uitermate geschikt om boodschappen te doen.i waarbij in de meeste ge-- vallen de achterbank well steeds in neergeklapte- toestand blijft, hetgeen een flinke bergruimte achter de bestuurders- plaats oplevert. De vernieuwde Cuore heeft evenals z'n voor ganger voorin een twee- cilinder viertakt motor staan met een inhoud van 547 cm3. Niet veel krachtbron en uiteraard ook niet al te hoge presta ties, met een top van net 110 km/uur. Maar na tuurlijk wel redelijk in het brandstofverbruik, tenminste op lage snelhe- den, bij het voortdurend leveren van top-presta- ties komt het motortje toch wel op rond de 1 op 12. Prijs 11.495,- voor de 3-deurs de luxe en 11.995,- voor de 4 deurs. Speciale attractie op de onlangs gehouden RAI tentoonstelling was de uiterst luxueuze versie van de Opel Radett, de Kadett Laroche. Niet minder spectaculair was de Opel Ascona 400 compleet in wedstrijduit- voering. De Opel Record is dit jaar ook leverbaar met een overdrive als vijfde versnelling en wel in de 2 liter, hetgeen een be- sparing bij 100 km/uur van 1.1 liter betekent. Een nieuw gezicht was de Opel Berlina in de Re- kord-Caravanserie, een uitstekende en comfor- tabele combinatiewagen. In de traditionele ,,Auto van het Jaar"-verkiezing, die dit jaar alweer voor de 18e maal werd georganiseerd, heeft de in- ternationale jury, bestaande uit 52 prominente autojournalisten uit 16 verschillende landen, de titel voor 1981 toegekend aan de nieuwe Ford Escort. Ford's wereldauto kreeg in totaal 326 punten en versloeg daarmee met slechts een miniem verschil runner-up de Fiat Panda, die 308 punten verza- melde. Op de derde plaats eindigde de nieuwe Mini Metro van BL met 255 pt, vierde werd de Mazda 323 met 140 pt en vijfde de Mercedes Benz ,,S" met 124 pt. In totaal waren 12 kandi- daten door het Auto van het Jaar jury- comite uitgekozen, die ieder voor zich voldeden aan de criteria die voor deze verkiezing regelementair zijn vastge- steld, zoals 'n minimale serie-produk- tie van 5000 eenheden, een prijsindi- catie van minimaal vijf Europese lan den waar de auto op de markt komt en de eis, dat de nieuwe produkten vol- doende tijd aan de juryleden ter be- schikking worden gesteld om een ob- jectieve beoordeling mogelijk te ma ken. Die beoordeling geschiedt dan op een groot aantal punten, zoals vorm- geving, techniek, veiligheid, econo mic, rij-eigenschappen en value for money", dus tegenwaarde Voor het geld. Uiteraard kunnen factoren als betrouwbaarheid en levensduur bij de ze nieuwe auto's niet beoordeeld wor den, maar de ,,Auto van het Jaar"-ti- tel is dan ook in de eerste plaats een erkenning voor de technici en ontwer pers van de fabriek voor hun nieuwe produkt. Ieder jurylid heeft in totaal 25 punten te verdelen over minstens 5 kandidaten en mag niet meer dan ma- ximaal 10 punten aan een auto geven. Van de maximale score van 520 pun ten behaalde de Ford Escort dus 326, oftewel 62,29' rInteressant was ook, dat 28 van de 52 juryleden die hun stemming ook in een uitvoerig rapport dienen toe te lichten de Escort met een eerste plaats honoreerden. De win- naar kreeg vooral waardering voor z'n totale conceptie als nieuwe voorwiel- aangedreven middenklasser en de technische kwaliteiten van de geheel nieuw ontwikkelde CVH-motor. In de 18-jarige geschiedenis van de Auto van het Jaar verkiezing was het overigens voor het eerst dat een Ford-produkt deze hoogste onderscheiding die de autowereld kent kreeg toebedeeld. De verkiezing dateert al van 1963 en was indertijd een initiatief van Fred van der Vlugt, toenmalig hoofdredac- teur van het tijdschrift Autovisie. In de loop der jaren is de Auto van het Jaar-verkiezing uitgegroeid tot een groot internationaal gebeuren, waarbij naast de onafhankelijk opererende 52 man sterke jury, de organisatie in han- den kwam van niet minder dan 6 voor- name Europese publicaties, te weten: Stern in Duitsland, The Daily Tele graph in Engeland, l'Equipe in Frank- rijk, Qattroruote in Italie, Vi Bilagare in Zweden en Autovisie in Nederland. De totaaluitslag van de Auto van het Jaar-verkiezing 1981 luidde: 1. Ford Escort 326 pt.; 2. Fiat Panda 308 pt.; 3. Mini Metro 255 pt.; 4. Mazda 323 140 pt.; 5. Mercedes Benz ,,S" 124 pt.; 6. Renault Fuego 74 pt.; 7. Audi Coupe 28 pt.; 8. Honda Quintet 27 pt.; 9. Toyota Corolla 7 pt.; 10. Datsun Bluebird 6 pt.; 11. Subaru Leone 3 pt.; 12. Mitsubishi Lancer 2 pt. Voor de twaalfde achter- eenvolgende keer. De au- tomobielindustrie staat in het teken van de ener- giebesparing. Ook bij General Motors denkt men aan dit belangrjjke maar moeilijke probleem. Bij Opel besteedt men vooral veel aandacht aan het verlagen van de lucht- weerstand. Tevens kan door de mogelijkheid van een benzine-injektiesy- steem en een vijfde ver snelling (overdrive) het benzineverbruik sterk worden teruggebracht. Honda's paradepaardje tijdens de onlangs gehou den RAI was ongetwij- feld de Honda Quintet. Een auto, die aan de strenge eisen van de tachtiger jaren voldoet. Belangrijk in de Honda Quintet is de vijfde ver snelling (overdrive) waar- door het benzineverbuik minimaal is. Ook het mo- torgeluid is in de cabine nauwelijks hoorbaar. Mede dankzij de voor- treffelijke verkoopresul- taten van de nieuwe Opel Kadett is het merk Opel weer de meest verkochte automobiel in Nederland van het afgelopen jaar. Er is rekening gehou den met de veranderin- gen in de economie. Het resultaat is een kompac- te, comfortabele en zui- nige auto, die verder evenals alle andere Hon da's compleet genoemd kan worden. De Quintet is erg ruim. Door de dwars voorin geplaatste motor is er veel beenruimte voor de bestuurder en de passa- gier voorin. Doordat de voorbanken niet ver naar achteren geschoven be- hoeven te worden is meer ruimte voor de achterpassagiers. Door het naar voren klappen van de achter bank ontstaat er een mooie vlakke en wagen- brede laadvloer. De ach terbank kan echter in twee gedeelten naar vo ren geklapt worden, zo dat ook een passagier achterin en een grote hoeveelheid bagage mee- genomen kan worden.

Schiedams Nieuwsblad | 1981 | | pagina 7