Buitenland blijft winnen rodioi KRASJES EN DEUKJES VERKOOP Herenkleding wat meer gestyleerd VAKANTIE IN EIGEN LAND NIET FAVORIET Lc BUKSMftg) Hallo, ik ben Angela van de Dolly Dots. SAUERLAND autowasstraat - uitlaten trekhaken autoshop Schermerhoek 524 Capelle a/d IJssel Tel. 010 513244 P wm s, -i" fe'ffcS - - *v NIEUWPOORTWEG 2 deur 3, SCHIEDAM TEL. 010-622251 In de verkoophal van Radio Modern treft U rigoreus afgeprijsdeartikelen - allemaal met een krasje of deukje - maar daarom niet minder goed funk- tionerend. KOELKASTEN, DIEPVRIEZERS WASAUTOMATEN VAATWASSERS KLEURENTEEVEES STERE0T0RENS DROGERS GASFORNUIZEN, GASK00KPLATEN SPORTIEF MATER1AAL Een mooie voorjaarsdag met een stralende zon en een lekkere bries doet menig watersporter het .hart sneller slaan. Het vaarseizoen is weer in aantocht! Maar voordat er weer gevaren kan worden, moeten de handen nog even uit de mouwen. Afhankelijk van het materiaal waar het schip van gebouwd is zal er meer of minder onderhoud moeten worden gepleegd. ZELF DOER Op vrijdag 1 ntei a.s. bezorgen wij u een leuke middag bij Van Dijk's nieuwe Honda-Showroom in Vkiardingen! - RDAG 23 m 17-581 O ,J>lat" in de ion aan een Spaans strand blijft in. Een fenomeen dat na de oorlog in opmars kwam, was het reisbureau. De man die hier in Nederland brood zag in het verkopen van buitenlandse reizen had goed gegokt; het landje werd, in allerlei opzichten, te klein voor zijn inwoners. Men wilde zijn horizon verbreden. V'oor de gewone man bestond vakantie toen uit fietstochten naar de kust, bos en heide. De grenzen werden toen alleen maar overschreden voor een kampeerpartij in de Belgische Ardennen of het Duitse Heidelberg. Wat oudere mensen met een goedgevulde portefeuille zochten bij voorkeur plaatsen op als het Engelse Bournemouth of de kuuroorden in het Joegoslavische Opadja. .Plaatsen van vergane glorie" reageert reisadviseur George Hermans bondig. Hij zit zelf al meer dan tien jaar in het reiswezen en heeft de nodige studiereizen achter de rug. ..Vergelijk het met Scheveningen, ooit een van de drukst bezochte badplaatsen. Om die belangstelling weer wat op te vijzelen is men het Kurhaus gaan restaureren. Nee, dit soort steden heeft zijn goede tijd gehad. De hotels zijn sterk verouderd en voldoen nauwelijks aan de eisen die men er nu aan stelt. Er zijn wel moderne hotels bijgebouwd maar die staan iets buiten de stad. Je vindt hier natuurlijk nog wel toeristen, maar dan niet het jonge publiek. Het zijn dan meestal mensen die het ,,nog van vroeger" kenden. Andere favoriete verblijfplaatsen waren het Sauerland, de grotten van Han in Belgie en, toen de auto wat meer gemeengoed werd, ook de Italiaanse Bloemenriviera. ,,Deze plaatsen zijn nog wel in trek, maar die belangstelling groeit niet. De grote oorzaak is Spanje, dat zo vreselijk populair geworden is en voorlopig ook zal blijven. Slechts een handjevol mensen zegt: ..Spanje, nee dank je wel". Dat komt omdat de infrastructuur van dat vakantieland enorm veel mensen aanspreekt. Vakantie is voor veel mensen toch iets van: zon, strand, eten, drinken en dansen en dat kun je in Spanje doen zoveel je wilt. Veel meer dan in de modernere vakuntielanden als bijvoorbeeld Tunesie, waar je alleen maar zeker bent van de zon, en voor de rest moet je maar zien dat je je amuseert". Vakantiegangers zijn in drie groepen te verdelen: ,,Eerst heb je een groep veelal oude mensen die altijd al met vakantie gingen. Meestal waren dat mensen van adel. Dan krijg je de jonge mensen die met elkaar naar Spanje en Portugal trekken en thuis komen met toilde verhalen, zodat pa en ma (groep nummer drie) er door aangestoken worden en besluiten om volgend jaar ook naar het buitenland te gaan. Overigens moeten wij het van de jongeren hebben die steeds koopkrachtiger worden", aldus George Hermans. Speciaal voor jongeren zijn er organisaties opgericht die tegen jeugdige prijzen verschillende reizen aanbieden. ,,Daar maken wij ons als reisbureau absoluut niet druk om. Die aanbiedingen houden bijvoorbeeld een goedkoop treinkaartje naar Parijs in. Maar geen hotel of herberg. Reisbureaus werken met samengestelde pakketreizen, waar dus vliegtuig, hotel, vervoer van en naar hotel, excursies, sportmogelijkheden en noem maar op in zitten". Spanje, Portugal en Griekenland mogen dan wel aantrekkelijke oorden zijn om je vakantie in door te brengen, maar toch wordt er ook veel reklame gemaakt om in eigen land de vrije dagen door te brengen. ,,Men houdt niet op met het maken van reizen. De mensen worden als het ware opgezweept om naar het buitenland te trekken. En dan met die bezuinigingen: er zal misschien 1 tot2G terugvallen, maar dat merk je nauwelijks. Nee, de mensen hebben gewoon hun eigen manier van bezuinigen, ze gaan gewoon een maand later, als de schoolvakanties om zijn. Of ze doen een jaar langer met de auto of ze kopen geen nieuwe televisie, maar op vakantie naar het buitenland gaan, dat zullen ze altijd wel blijven doen". „Behouden vaarf begint in de lente •SWfe-yvv.vvx .4,'- v a 0 - Geopend dinsdag - t/m zaterdag van 9-17 uur div. merken w.o. Philips, Marijnen, Bauknecht, Erres. div. merken w.o. Erres, Philips, Bauknecht, 'Zanussi, Indesit, Marijnen. div. merken w.o, Bauknecht, Philips, Frigidaire, Indesit. diverse merken diverse merken. ALLE AANGEBODEN ARTIKELEN MET LICHTE SCHADE TEGEN ONGE- LOOFLIJK LAGE PRIJZEN div. merken w.o. Philips, Erres, Creda, 2anussi. div. merken w.o. Etna en Atag. Wanneer je een Nederlandse man vraagt hoeveel waarde hij hecht aan kleding, zul je in negen van de tien gevallen horen dat het hem niet interesseert, zolang het maar lekker zit. In bijna evenveel gevallen wordt verteld dat kleding kopen iets is dat door of in samenwerking met moeder de vrouw wordt gedaan. Toch zijn deze uitspraken met een korreltje zout te nemen, want zowel de man als de vrouw wil wel eens kritisch voor de spiegel staan om zich af te vragen of de gekozen combinatie wel staat, Voor het komend seizoen zijn er ook in de herenmode nieuwe trends aan te wijzen, varierend van sportief tot elegant. Het kostuum is onderhevig aan kleine veranderingen in de kraag. De revers zijn wat minder breed of tamelijk wijd uitgesneden. De pantalon krijgt in de taille meer accent door een bindceintuur. De asymmnetrische lijn komt in het colbert duidelijk naar voren. Sluitingen en biezen zijn diagonaal aangebracht, zodat de revers in sommige gevallen totaal wegvallen of aan de korte kant zijn. Fabrikanten van sigaretten die geen reklame voor hun produkt mogen maken hebben in de kledingbranche een oplossing gevonden. De combinatie van bekende merken en sportieve kleding resulteert in een aantal opvallende collecties waar Marlboro en Camel de boventoon voeren. De Marlboro Leisure Wear heeft zowel sportkleding (tennis) als sportieve vrijetijdskleding. Naast de rood-witte kleuren wordt ook veel gewerkt met zachtblauw, geel, grijs, groen, bruin en kaki-kleuren. De accessoires varieren van een polsband tot paraplu's in diverse formaten. De Camel- collectie heeft iets ,,avontuurlijks" over zich, wat duidelijk is te zien aan de oerwoud- en woestijnkleuren die in deze collectie overheersen. De ontwerpers van Arrow presenteren drie verschillende modellen shirts die dusdanig zijn gemaakt dat de stropdas onder alle omstandigheden netjes aansluit. De kraagpunten worden namelijk met een button-down op de plaats gehouden. De pin- collar benadrukt de stropdas door een metalen staafje dat men door de kraagpunten heen boort. Een versiering als bijvoorbeeld de dasspeld staat hier erg goed op. Linnen jackets of kostuums van zacht glanzende zijde zullen het beeld voor een groot deel beheersen. Verder zal er veel gebruik worden gemaakt van suede en leer, terwijl voor de klassieke kostuums kamgaren het meest geschikt is. De linnen overhemden (met lange of korte mouw) worden voorzien van fraaie lelgekleurde motieven die sterk doen denken aan batik. Mogelijkheden te over dus voor een man die. met de nodige nonchalance, toch modebewust wil blijven. Een sportief chintijack met veel details, o.a. een capuchon verborgen achter de rits in de opstaande kraag. Klussen aan de caravan Schepen die het hele seizoen in het .water liggen moeten aan de onderkant -worden voorzien van een beschermende laag tegen algengroei. Reparaties aan zeilen, dektenten en motoren die door derden moeten .worden uitgevoerd, kunnen het beste <zo vroeg mogelijk aan de reparateur .worden aangeboden. Als de zomer echt is aangebroken hebben .zeilmakers en jachtwerven het zo druk ;dat het vaak lang duurt voor de spullen klaar zijn. Een belangrijk onderdeel van het watersportgebeuren is het kamperen. Ook de kampeeruitrusting veraient de nodige aandacht. De ruimte aan boord moet vaak zo efficient mogelijk worden benut en dat eist van de kampeeruitrusting dat deze "gemakkelijk kan worden opgeborgen -en goed tegen een stootje kan. De Met het voorjaar breekt ook het caravanseizoen weer aan. En hoewel velen denken dat een caravan weinig onderhoud nodig heeft, is dat zeer zeker niet het geval. De constructie van een caravan mag dan heel wat eenvoudiger zijn dan die van een auto, er zijn genoeg bewegende onderdelen die regelmatig een beetje aandacht nodig hebben. Neem bijvoorbeeld het remsysteem. De meeste caravans zijn uitgerust met een zogenaamd oploop-remsysteem. Wanneer de trekkende auto remt, heeft de caravan de neiging om door te rijden. Hierdoor wordt het schuifstuk in de dissel van de caravan bediend en via kabels en trekstangen treden de caravan- remmen in werking. Versleten remvoeringen en slecht werkende stangen maken dat de auto en voor zichzelf en voor de caravan moet remmen. Dit kan tot levensgevaarlijke situaties leiden. Om te voorkomen dat een caravan hij de minste of geringste snelheidsvermindering van de auto al gaat remmen, is er in het schuifstuk een demper ingebouwd. Een slechte of versleten demper zorgt voor een oncomfortabel en onveilig rijgedrag. Defecte veersystemen en slecht afgestelde wiellagers hebben hetzelfde effect. Een onderhoudsbeurt, waarin bovengenoemde punten worden gecontroleerd en bijgesteld moet tenminste een keer per jaar door een vakman worden gedaan. Daarnaast zijn er nog tal van zaken die iedereen, die een beetje handig is, gemakkelijk zelf kan doen. Het controleren van de aanhangwagenverlichting, de gas- en waterleidingen en het smeren van bewegende onderdelen zoals de pootjes. De watertanks moeten regelmatig met heet sodawater worden schoongemaakt en daarna met schoon water worden nagespoeld. De meeste gastoestellen, kachels, koelkasten en kooktoestellen zijn tegenwoordig met een zogenaamd thermo-koppel uitgerust. Deze koppel zorgt ervoor dat de gastoevoer wordt afgesloten als de vlam is uitgewaaid. De thermo- koppel is eenvoudig te controleren door het apparaat aan te steken, enige tijd te laten branden, de gaskraan dicht te draaien en na enige seconden weer te openen zonder de vlam aan te steken. Na enige tijd moet'er een zachte tik te horen zijn, waarna de gasstroom ophoudt. De ANWB heeft voor zijn leden een foldertje samengesteld, waarin alle aandachtspunten worden genoemd. Een heel ander hoofdstuk is het rijden met een auto-caravan- combinatie. Een beginnende caravanner hoeft zich niet te schamen als hij wat opziet tegen het rijden met een caravan achter de auto. De ANWB organiseert ook dit jaar weer instructie-ochtenden en -middagen in het hele land. Op de terreinen van de wegenwachtstations wordt in een drie uur durende bijeenkomst, telkens aan drie personen tegelijk, theoretische en praktische instructie gegeven. De kosten hedragen f 91,- per persoon. Informatie is verkrijgbaar op elk ANW'B-kantoor. Aanmelden kan telefonisch bij het hoofdkantoor, 070 - 264426 toestel 2468 of 2322. Voldoende vertrouwen en er'varing in het rijden met een caravan is de enige goede start van een fijne caravanvakantie. Voor iedere caravanner, niet alleen de beginnende, is een paar dagen proefkamperen de enige manier om er achter te komen of de caravan en de inventaris echt in orde zijn. Ook dit voorjaar zijn er weer enige lange weekeinden, die zich uitstekend lenen voor een korte voorjaarsvakantie. Maar of je nu kort of lang weggaat: breng de veiligheid van anderen en jezelf niet in gevaar door slordigheid en/of nalatigheid. Een goed zwemvest zorgt ervoor dat een (bewusteloze of uitgeputte) drenkeling op de rug gaat liggen en het hoofd boven water houdt. De vesten met kraag verdienen de voorkeur. Het vest moet ook goed op de plaats blijven zitten. Bandjes, die tussen de benen doorgaan, zorgen ervoor dat het vest niet omhoog kan kruipen. Een zwemvest is een zaak van levensbelang! De consumentenbond en de ANWB testen regelmatig de in de handel ziinde zwemvesten en publiceren tie resultaten van deze onderzoeken in de door hen uitgegeven bladen. nieuwste snufjes op dit gebied vind je op huishoud- en vakantiebeurzen. Soms worden er op deze beurzen handige dingen aangeboden die in de detailhandel niet verkrijgbaar zijn. De waarde van een goede slaapzak mag niet worden onderschat. Een slaapzak die niet voldoende isoleert maakt dat de kou een goede nachtrust verhindert en daarmee een uitgeruste vakantie in de weg staat. Een donzen slaapzak is erg goed, maar ook erg prijzig. Synthetische slaapzakken zijn soms wat benauwder maar zijn meestal warm eenoegen in ieder geval redelijk betaalbaar. Een slaapzak die 25 cm. langer is dan de eigen lichaamslengte verhoogt het comfort aanmerkelijk. De meeste watersporters zullen niet alleen op het water, maar ook in het water doorbrengen. Tegen regen- en buiswater bieden re^en- of zeilpakken een goede bescherming. De beste pakken zijn die, waar in de kunststof een textiellaagje is verwerkt en waarvan de naden gelast zijn. Deze pakken scheuren niet zo snel en lekken niet op de naden. Het meest praktische pak bestaat uit een jollenbroek (een hoge broek met galgjes) en een jack. De mooi-weer-vaarders hebben aan een lichtgewicht uitvoering, die gemakkelijk is mee te nemen, voldoende, terwijl een fanatieke zeiler de voorkeur zal geven aan een wat zwaardere kwaliteit. En dan bestaat er in elke tak van watersport het risico van het over boord vallen. Kinderen (en volwassenen) die nog niet goed kunnen zwemmen moeten aan boord altijd een zwemvest dragen. Ook als kinderen even op de wal aan het spelen zijn. Een kindervest moet naast voldoende bescherming ook lekker zitten en het kind niet belemmeren in zijn bewegingen. Anders zal hij het vest niet willen dragen.

Schiedams Nieuwsblad | 1981 | | pagina 21