Omgaan met borstkanker ;w >- mm KAPOTof radios modern Kampioenschap voor Fortuna Recreantenronde experiment voor De Coureur 1 s 1 IN RIJNW0ND Wees waakzaam tegen autodieven SLECHT WERKEND? CENTRALE VERWARMING AIRCONDITIONING Mahorokan-j eugd opnieuw Nederlands kampioen svv Oud-internationals tegen MSV f WOENSDAG 6 MEI 1981 RIJNMOND/WEST COMBINATIE 19-519 SCHIEDAM - In het Dienstencentrum „De vier molens" werd vorige week een voorlichtingsbijeenkomst gehouden over het on- derwerp „Omgaan met boretkanker". Dit project, dat onder ande- re is gericht op het bewerkstelligen van een vroege opsporing van deze ziekte, is opgezet door de Provinciale Kruisvereniging Zuid- Holland en het Studiecentrum Sociale Oncologic. Problemen Misverstanden Metal dat TV voetbal voor dedeur^ Bel 010-622300 Ook s'maandags technische dienst Nieuwpoortweg 2 - Schiedam (langs de Rijksweg) snelservice babemSte Hans van Zalm Aad van Wijk Avondvierdaagse J, VLAARDINGEN - Voor de 21e keer organiseert de Vlaardingse wielrenvereniging De Coureur aanstaande zaterdag de inmid- dels traditionele Bevrijdings ronde. Dit sportevenement wordt in samenwerking met het Comite Nationale gedenkdagen en de Vlaardingse Raad voor Sport en Recreatie gehouden. door PETER SPEK Winnaars Tennissen Jeugdsportdag HVO Olympus Voorlichtingspro ject moet taboesfeer doorbreken „De bedoeling is via dit project zo- veel mogelijk vrouwen te wijzen op het nut van regelmatig zelf-onder- zoek. Tevens hopen we erdoorte be- reiken dat men opener gaat spreken over borstkanker", aldus Monique Rutten, de leidster van het voorlich- tingsproject. „Er zijn namelijk nog altijd heel veel vrouwen die denken dat borstkanker niet te genezen is. Maar dat is hele- maal niet waar. Bijna de helft van de vrouwen bij wie borstkanker vroeg- tijdig is ontdekt, herstelt na behan- deling volledig en slaagt erin normaal verder te leven. Daarom is dat zelf- onderzoek ook zo belangrijk. Bij een regelmatige controle merkt een vrouw het namelijk direct wanneer er iets niet in orde is. Dat kan bij- voorbeeld een knobbeltje of kuiltje in de borst zijn, of een terugtrekken- de tepel. In zo'n geval doet men er het verstandigst aan zo snel mogelijk naar de huisarts te stappen want al- leen hij, of een specialist, kan immers bepalen of het om een al dan niet on- schuldige afwijking gaat. In acht van de tien keer blijkt het overigens geen kanker te zijn maar een goedaardige afwijking, die echter wel behandeld dient te worden". Elk jaar worden in Nederland meer dan tienduizend auto's gestolen, waarvan enkele duizenden niet meer worden teruggevonden. Bovendien wordt dag in dag uit aan kapitalen ontvreemd uit geparkeerde auto's. Veelal gaat het in deze gevallen om kostbare geluids-, foto- en filmappa- ratuur. Dikwijls zijn deze diefstallen te wij- ten aan nonchalance. Tien procent van de geparkeerde auto's blijkt na melijk nog steeds niet te worden af- gesloten en in een op de vier wagens bevinden zich waardevolle voorwer- pen die vragen om diefstal. £■- t Mogelijkheden tot beveiliging zijn het aanbrengen van ee. stuurslot en het inbouwen van een alarmsysteem. Ook kan men een stroomonderbre- ker aanbrengen of een zwaar slot tus- sen stuur en gaspedaal plaatsen. Kort- om: zorg voor goede sloten op de au to.. Sluit ramen, portieren en een open dak goed af. Laat de contact- sleutel er niet in zitten, ook niet in de garage. Steek de autopapieren bij u. Bewaar de kopie deel III van het kentekenbewijs altijd gescheiden van de overige autopapieren. Laat geen tassen of waardevolle voorwer- pen in de auto achter en kan het niet anders, berg ze dan op in de kofferruimte. Zorg voor een deug- delijk stuurslot. Sluit de benzinetank af met een tankdopslot. Laat even- tueel een stroomonderbreker of beveiligingssysteem aanbrengen. Waarschuw bij vermeend onraad de politie. Hoe zo'n zelf-onderzoek dient te worden uitgevoerd werd op de voor lichtingsbijeenkomst nauwkeurig uit de doeken gedaan via een dia-serie. Na de vertoning hiervan beantwoord- den een team van deskundigen, be- staande uit Marcelle Hilgeis (voedings- consulente), dokter Kortekaas (huis arts te Schiedam), mevrouw Storm (districtsverpleegster te Gouda) en mevrouw De Vos (van de Schiedamse begeleidingsgroep „Op weg naar her- stel"), vragen over dit onderwerp. Bij het stellen van de vragen bleek al snel dat de aanwezige vrouwen zich niet alleen interesseerden voor de wijze waarop men zelf de borsten kan onderzoeken, maar zich tevens afvroegen hoe men na een eventuele borst-amputatie wordt begeleid. Verder vertdden een aantal vrouwen die borstkanker hadden gehad het een en ander over het genezingspro- ces en hun persoonlijke ervaringen. Daarbij kwam vooral naar voren hoe belangrijk het is dat borstkanker meer be&preekbaar wordt. „Het is immers toch te gek dat vrou wen, waarbjj een borst is afgezet, niet durven te spreken over hun ziek te", zegt mevrouw De Vos. Zij onder- vond jaren geleden hoe slecht de op- vang en begeleiding van borstkanker- patienten functioneerden en bracht dit naar voren in de Schiedamse Vrouwenraad. Hierop volgde al snel het voorstel een begeleidingsgroep, bestaande uit lotgenoten, op te rich- ten die vrouwen die een borstkanker- operatie hebben ondergaan alle ge- wenste steun kan geven. De groep kreeg de naam: Op weg naar herstel en wordt momenteel geleid door de dames v.d. Westen-Klapdoor en De Vos. „Sinds de oprichting", vervolgt me vrouw De Vos, „is gebleken dat er inderdaad veel behoefte is aan zo'n begeleidingsgroep. Ons werk bestaat onder andere uit het, op verzoek, bezoeken van lotgenoten en het verschaffen van allerlei informatie. Er ontstaan bijvoorbeeld nogal eens misverstanden over een aan te schaffen prothese. Die zijn er name lijk in vele soorten en prijsklassen. Nu heeft een dure prothese inder daad wel aan aantal voordelen, maar wat iemand die pas geopereerd is bijvoorbeeld niet weet is dat de an dere borst over het algemeen ook iets van vorm verandert. Die kan wat gro- ter, of juist wat kleiner worden. Daarom doet men er ook wijzer aan eerst een goedkope nood-prothese aan te schaffen en pas na enige maan- den een definitieve aan te laten meten. Verder geven we de mensen adressen van instanties die we ten waar men onder andere goed passen- de badkleding kan vinden. Tevens houden we, naast deze directe bege leiding, ook lezingen voor vrouwen- groepen om aldus de taboe-sfeer rond borstkanker te doorbreken". Handleidingen voor het zelfonder- zoek en nadere inlichtingen over het project „Omgaan met borstkanker" zjjn te verkrjjgen bij het Koningin Wilhelmina Fonds, De Lairessestraat 33, Amsterdam en bij het project „Omgaan met borstkanker", Soenda- laan 2, 3131 LV Vlaardingen, tele- foon 010-342901. Vrouwen die con tact op willen nemen met de groep „Op weg naar herstel" kunnen zich rich ten tot mevrouw v.d. Westen- Klapdoor, telefoon 263455 of me vrouw De Vos, telefoon 260865. Voorlichtster Monique Rutten met de dames v.d. Westen-Klapdoor en De Vos. VLAARDINGEN - Door een 2-0 overwinning op EBOH behaalde Fortuna afgelopen zondag het kampioenschap in de derde klasse, een titel waar al lang werd uitgekeken. Met het behalen van dit kampioenschap is Fortuna naar weer terug op het niveau waarop het in 1954 in het betaalde voetbal stapte. Na een periode van 20 jaar in dat betaalde voetbal stapte Fortuna weer terug naar de rijen van de amateurs om in 1974 in de vierde klasse te beginnen met een geheel nieuwe groep. In 1976 volgde al snel promotie naar de derde klasse. Trainer Jan Postema, bedolven onder de gelukwensen afgelopen zondag, keek al vooruit naar de tweede klasse. „Natuurlijk gaan wij het kampioen- Lid van de algemene vereniging voor de centrale verwarmings- en luchtbehandelings-industrie. GRIFFIJN MERCURIUSSTRAAT 41, TEL. 34.21.63, VLAARDINGEN schap nog vieren, maar al snel na het feest moeten wij ons gaan bezinnen op die tweede klasse, maar ik geloof dat wij daar niet zoveel problemen zullen krijgen. We hebben een jong team, dat wil voetballen voor een goed resultaat", zegt Jan Postema na afloop. Aan de Marathonweg werd het afge lopen zondag een spannende wed- strijd, die in de eeTste vijf minuten van de tweede helft werd beslist, door doelpunten van Peter Sonneveld en Ron Berveling: „Net als tegen Feyenoord een week eerder sloop de spanning weer het team in, toen be- kend werd, dat Feyenoord door een gelijk spel tegen De Hollandiaan ons niet meer kon inhalen als wij de voile winst zouden pakken", laat Jan Postema weten. ,,Het wachten was op dat openingsdoelpunt en dat bleef in die eerste helft uit." Alle spanning werd gebroken, toen al in de eerste minuut Peter Sonne veld kon scoren. EBOH deed haar sportieve plicht maar al snel namen beide ploegen genoegen met die 2-0 stand, waarna het wachten was op de bloemen en de gebruikelijke taferelen bij het behalen van een kampioenschap. MAASSLUIS - Voor de zesde keer werd het jeugdteam van de Budo- sportschool Mahorokan Nederlands kampioen. In Haarlem werd het team van Jan van de Dobbelstein in de fi nale met 4-2 verslagen. Het team be- stond uit Jacco Quist, Frans van Dorp, Anton Wurth, Marcel van der Water, Nico Bolrijk, Erik Verburgen Ronald van Buuren. Mededelingen voor deze rubriek kun nen worden gezonden aan de redactie Hoogstraat 122, 3131 BP Vlaardin gen of doorgegeven aan onze sport- medewerker Peter Spek, telefoon 010-352615. SCHIEDAM - „Na lang aarzelen heb ik toch definitief de knoop doorge- hakt en ja gezegd tegen Westlandia om daar te komen trainen", zegt Hans van Zelm, de huidige trainer van de handbalvereniging Wilton uit Schiedam. „Die aarzeLing lag ook in het feit", licht Hans van Zelm toe, „dat ik sterk van plan was te stoppen met trainen. Ik ben nu meer dan 25 jaar in dat traineisvak werkzaam en ik wilde het daarom wat rustiger aan gaan doen". Toen het verzoek kwam van de Westlandse ploeg was het voor handbal-specialist Hans van Zelm moeilijk om nee te zeggen: „Ik was al eerder in gesprek geweest met West landia en het is een vereniging die mij wel aanspreekt", zegt Hans van Zelm. Bij Westlandia ligt genoeg werk te wachten. Hans van Zelm, een duide- lijke prestatie-gerichte trainer wil zo snel mogelijk het eerste heren-team van Westlandia terugbrengen naar de regionale klasse. Naast de heren-selec- tie gaat Hans van Zelm zich ook be- moeien met de jeugd-selectie van Westlandia. VLAARDINGEN - Op de jaarlijkse algemene vergadering van de voetbal- vereniging Fortuna, die raorgenavond (donderdag) wordt gehouden stelt voorzitter Aad van Wijk zich niet meer herkiesbaar. Ook penning- meester Arie Hofman stelt zich niet herkiesbaar voor een nieuwe bestuurs periode. Het al eerder aangekondigde vertrek van Aad van Wijk heeft het bestuur de gelegenheid gegeven om te zoeken naar een opvolger voor de op de rand van promotie naar de tweede klasse verkerende voetbalvereniging. Het bestuur heeft daarom Frans Cor- nelisse bereid gevonden de voorzit- tershamer van van Wijk over te nemen. Als opvolger voor penning- meester Hofman heeft A.J. Kalkman zich kandidaat gesteld. Op de agenda komt verder voor een voorstel voor een kontributieverho- ging en zullen tevens een aantal leden worden gehuldigd die 25 jaar of lan- ger lid zijn van Fortuna. SCHIEDAM - De Bouwkommissie van de Schiedamse voetbalvereniging SVV heeft een tussenbalans opge- maakt met betrekking tot de bouw van de nieuwe kleedkamers op het komplex in het Harga-park. Met enige trots kon worden medege- deeld, dat er op dit moment een be- drag van ruim 23.000 gulden is ge- spaard door de SVV-leden. „Een hoopvol bedrag, maar we zijn er nog lang niet", is de reactie van de Bouw- kommissie-leden. „De nieuwe kleed- lokalen zullen ongeveer 300.000 gul den moeten gaan kosten, maar door toezeggingen van een aantal firma's en een brok zelfwerkzaamheid kan er een grate besparing worden bereikt", laat de bouwkommissie weten. Ook heeft SVV de hoop gevestigd op subsidies van de NSF, de KNVB, de gemeente Schiedam en de provincie Zuid-Holland, om de plannen tot uitvoering te brengen. VLAARDINGEN - De avondvier daagse in Vlaardingen, die elk jaar duizenden mensen op een recreatieve manier in beweging zet, wordt gehou den van maandag 1 juni tot donder dag 4 juni. Aan dit evenement, dat Bevrijdingsronde in trek bij wielrenners M i jA ■:1\ 1 De 21 e Bevrijdingsronde kent een sterk rcnnersveld. Voorzitter Baye Loerts van de Cou reur weet te melden, dat er van de zijde van de renners een grote belang- stelling bestaat voor deze ronde. ,,Na de publikatie van de aankondiging in het bondsorgaan was de ronde bin- nen vier dagen volgeboekt, wij heb ben veel renners teleur moeten stel len", zegt Loerts. Die belangstelling" ligt voornamelijk in het feit, dat het parcours erg aantrekkelijk is. .Voor al de lengte spreekt veel renners aan, maar ook de prijzen-pot is natuurlijk van belang en die was bij ons in het verleden altijd goed gevuld", aldus de Coureur-voorzitter. Dat laatste is dit jaar toch duidelijk minder. ,,Het bedrijfsleven en de middenstand maken moeilijke tijden door en dat kunnen wij vel merken in het beschikbaar stellen van de prij- zen voor de«,e ronde, maar ondanks alles hopen wij toch weer op het oude niveau terecht te komen." De Bevrijdingsronde wordt weer ge houden op het bekende parcours Hofsingel, waar de start en finish liggen, Hoflaan, Schiedamsedijk en Julianasingel met een lengte van 1650 meter. Het rennersveld telt enkele winnaars van vorige jaren. Zo komen bij de amateurs aan de start de winnaar van de ronde van 1974 Henk van Bracht en verder de win naars van 1975 Toon Koop, 1977 Ton Griep, 1979 Geert Rapperman en de winnaar van vorigjaar de plaat- selijke favoriet Rene de Boer. ,,Dit rennersveld zal er zeker voor zorgen, dat er een aantrekkelijke wedstrijd kan ontstaan", zegt Baye Loerts. Het programma wordt op zaterdag ?eopend met een primeur voor de omgeving: „Voor het eerst wordt er een recreantenronde gehouden over een afstand van 30 kilometer, waar aan ook niet-leden van de KNWU kunnen deelnemen, een zogenaamde burgerronde", legt Loerts uit. „Voorwaarde is wel, dat de deelne- mers moeten beschikken over deug- delijk materiaal en dat zij zich moe ten laten verzekeren voor een even- tueel ongeval. Daarvoor moeten zij vooraf een kaart kopen van zes gulden." Voor De Coureur is deze recreanten ronde een duidelijk experiment: ,,Als er voldoende belangstelling be staat willen wij hier zeker mee door- gaan". Bij de liefhebbers en de veteranen doen ook een aantal bekende Vlaar dingse renners mee. Hiervoor hebben o.a. ingeschreven Rudie Liebrechts, Sjaak Koevermans en Martin Drop. Het volledige programma ziet er lis volgt uit: 11.00 uur Recreanten ronde; 12.00 uur Liefhebbers/vete- ranen; 13.15 uur junioren en 15.00 uur amateurs. MAASSLUIS - In het kader van het tienjarig bestaan van de voetbalver eniging MSV speelt het pas gepro- moveerde eerste team een wedstrijd tegen oud-internationals. Deze wed strijd wordt aanstaande zaterdagmid- dag, aanvang 17.00 uur gespceld op het terrein in de Steendijkpolder. In het team van de oud-internationals komen o.a. uit Piet Lagarde, Roel Wiersma, Piet de Vries, Reinier Kreij- ermaat, Tinus Bosselaars en Henk Schouten. door de Vlaardingse politie sport- en ontspanningsvereniging wordt georga- niseerd, staat ook in de belangstelling bij veel sportverenigingen. Dit jaar zijn een aantal veranderingen aange- bracht in de organisatie, zo mogen de groepen niet groter zijn dan 50 deel- nemers en moet elke groep minstens een leider of leidster hebben. Natuur lijk kan een vereniging met meer groepen inschrijven. Voor de groepen als voor de individuelen zullen, in- dien mogelijk verschillende routes worden uitgezet. Van maandag 25 mei t/m 29 mei kan er aan het hoofdbureau van politie aan de Delftseveerweg ingeschreven worden. In verband met de geringe belangstelling in het verleden wordt de vrijdagavond niet meer als inhaal- avond gebruikt. De avondvierdaagse in Schiedam wordt gehouden van dinsdag 23 juni t/m vrijdag 26 juni. VLAARDINGEN - De belangstelling voor het tennissen bij de hockey- vereniging Pollux en de voetbalvereni ging Vlaardingen op de halfverharde velden in de Broekpolder is erg groot. Al meer dan 150 leden van beide ver- enigingen hebben zich aangemeld. Een ledenstop is zelfs ingesteld. Be- langstellenden kunnen zich op een wachtlijst laten zetten. SCHIEDAM - De voetbalvereniging Martinit organiseert aanstaande zater dag voor alle junioren, pupillen en mini-pups een grote sportdag. De junioren kunnen deelnemen aan bal ophouden, paaltje dribbelen, hard- lopen, doelschieten, gaten schieten en bal gooien. De Pupillen kunnen gaan paaltje dribbelen, doelschieten, hardlopen, gaten schieten, zaklopen en hindernisbaan. Iedere deelnemer ontvangt een diploma met daarop het behaalde aantal punten, terwijl voor de winnaars mooie prijzen te winnen zijn. De sportdag begintom 11.00 uur. VLAARDINGEN - Het is zo langza- merhand een traditie, dat na afloop van het voetbalseizoen het bedrijfs- voetbaltoernooi wordt gehouden. Aanstaande zaterdag wordt dit toer- nooi weer gehouden op het komplex van de voetbalvereniging HVO aan de Zwanensingel. De deelnenaende teams zijn Muylaert, GAK, Fentijne, Akkerman, Swarttouw, Cincinnati, Romi, S.C.S., Windmill en HVO. Het bedrijfstoernooi begint om 9.00 uur en om 17.15 uur worden de prij zen uitgereikt. SCHIEDAM - Het vorige week gepro- moveerde Olympus Schiedam organi seert zondag een voetbaltoernooi ter afsluiting van dit seizoen. Aan dit toernooi doen mee DHS, Fortuna, HDVS, Hollandiaan, SFC en Olym pus zelf. Het toernooi begint om 9.15 uur en de prijsuitreiking wordt verwacht om 16.00 uur. l/arita Wat ben ik blij dat de bushalte zo dicht bij is, dacht ze terwijl ze ver- moeid van het zojuist gebeurde het ziekenhuis verliet. Ruim twee uur geleden, ze zouden net gaan eten, was het bericht gekomen. Moeder is niet in orde". Ze was direkt naar de vlakbij gelegen wo- ning van de hoog bejaarde done toegegaan en had de huisarts ge- waarschuwd. Deze constateerde bij zijn komst dat de zieke ogen- blikkelijk naar het ziekenhuis moest. Ze was daarop, met de am bulance, meegegaan naar de kli- niek en had bij moeder gezeten tot de dokter haar vertelde dat ze naar huis kon gaan. Gehikkig zat er nog wat kleingeld in haar mantelzak. Bij elkaar een gulden vijf tig. Door alle consterna- tie had ze verder namelijk niets bij zich. Geen buskaart en ook geen portemonee want die zaten in haar thuis staande tas. Ha daar was de bus al. Ze stapte in, pakte het geld en vroeg om een enkele reis. „Die zijn er niet meer mevrouw antwoordde de chauf feur, „U moet een strippenkaart hebben". Perplex staarde ze de man aan en vertelde hem waar- door het kwam dat ze die niet had. ,JViets mee te maken grauwde hij, ,Jk mag u zonder plaatsbewijs niet toelaten". Vol- slagen verbouwereerd had ze hem aangestaard en gestameld: .Maar wat moet ik dan?". „Lopen mevrouw". In de hoop dat een der passagiers haar wellicht te hulp kwam keek ze de bus rond maar geen mens reageerde, zodat er niets anders op zat het voertuig te verlaten. De ruim een half uur durende wandeling naar huis leek hierna dub be I zo lang. Bovendien begon het te regenen en voelde ze zich wee worden van de honger. Vindt iemand het vreemd dat de betref- fende persoon zich na deze ge- beurtenis nog altijd afvraagt of dit nu een voorbeeld was van een ,goed" geregeld openbaar vervoer.

Schiedams Nieuwsblad | 1981 | | pagina 5