Gas te duur? Nieuwe ruimte voor Sint Jozef Zorg Goedkeuring KOOPJES IN 31 SPECIAALZAKEN 29.50 3.95 6.95 4,95 9.95 39.95 I, 17.95J 12,95 19.95 Een actieve krant in een actieve streek Eerste resultaten stadsveraieuwing west Rijnmondband gaat titel verdedigen 1fiesfBwr& Mededeling Kansen Zs V SCH1EDAJVI - Niet alleen de verhuizing van de Stichting Sint Jozef Zorg, maar ook de aanbouw van een nieuw gezinsverzorgend te- huis, moet de hulpverlening met betrekking tot geestelijk gehandi- capten in Schiedam gaan bevorderen. Sint Jozef Zorg, of voluit de Katholieke Stichting voor Sociaal Pedagogische Zorg Rotterdam- Rijnmond, steekt zowel geestelijk gehandicaptten als hun familie- leden de helpende hand toe. Tot voor kort had de Schiedamse af- deling spreekuur in het Dienstencentrum „De Vier Molens". On- langs nam Sint Jozef Zorg een pand aan het Broersveld 47 in ge- bruik. De in het hart van de stad gesitueerde ruimte kan nu een be- langrijke rol als „aanloopcentrum" krijgen. Daardoor wordt het makkelijker voor de clienten om even langs te komen wanneer er problemen zijn, terwijl de medewerkers van Sint Jozef minder tijd kwijt zijn met op en neer reizen tussen het werkgebied en het hoofdkantoor. I (Rotterdam Centrum - Kralingen - Alexanderpolder - Ommoord - Noorderboulevard; Schiedam Centrum - Kethel [Nieuwerkerk a/d IJssel; Capelle a/d IJssel De Terp; Vlaardingen Centrum; Krimpen a/d IJssel Crimpenhof. 4.50 KANTOOR HOOGSTRAAT 122 313! BP. VLAARDINGEN POSTBUS 306 3130 AH. VLAARDINGEN En combinatie met de Nieuwe Vlaardingse Courant en hef Maassluis Nieuwsblad WOENSDAG 3 JUN! 1981 96e JAARGANG NO- 31 De uitgaven behorende tot de Rijnmond West Combinatie, Vlaardingse Courant, Schiedams Nieuwsblad en Maassluis Nieuws- blad, verschijnen in verband met Pinksteren niet op woensdag 10 juni, maar op donderdag 11 juni. De directjc SCHIEDAM - Berichten over gas- verbruikers die te veel zouden be- talen hebben raadslid A. van Loe- nen van de PvdA ertoe bewogen vragen te stellen aan het college van Burgemeester en Wethouders. In een rapport „meetverschillen" van het Haagse Gasbedrijf ward meegedeeld dat gebruikers van aardgas over een reeks van jaren te veel hebben betaald. Volgens het rapport zou dat ook bi.j andere gasbedrijven in Nederland het ge- val zijn. De gasbedrijven verkopen jaarlijks namelijk veel meer gas, dan zij van de Nederlandse Gas- unie inkopen. Bij een stijging van temperatuur neemt het volume van het gas toe, terwijl de verbran- dingswaarde niet toeneemt. De verbruiker betaalt dus te veel. A. van Loenen ziet graag dat het col lege een onderzoek naar de Schie- damse situatie instelt. Wanneer daaruit zou blijken dat de Schie- damse verbruiker eveneens te veel betalen, hoopt hij dat het college maatregelen treft am de verschil- len te verrekenen. "Het nieuwegezinsvervangende tehuis in aanbouw. In de wirwar van afkortingen van onderwijsvormen, opvangcentra, in- ternaten, teams van deskundigen en overkoepelende org inisaties, lijkt het moeilijk een lijn te vinden in het werk voor geestelijk gehandicapten. Toch is het al jaren niet meer zo, dat ouders van een zwakzinnig kind vertwijfeld naar het telefoonboek grijpen om een hulpbiedende instel- ling op te sporen. De vier medewerkers van de Stichting Sint Jozef Zorg, Georg Grund, Heleen Kooloos, Joke Sprij en Jan Eric Unger, leggen uit dat de opvang van geestelijk gehandicapten en hun ouders op steeds professioneler wijze geschiedt. „ln Schiedam bestaat een Kinderteam, waarin artsen, thera- peuten en maatschappelijk werkers zitting hebben. Zo'n team is tamelijk uniek in Nederland. Het kinderteam volgt kinderen die met een „risico" geboren zijn, bijvoorbeeld van moe- ders die moeilijk bevallen zijn. Ook later aangemelde kinderen, in de leeftijd van nul tot vijftien jaar, komen in het team ter sprake. Op die ijze komt heel snel naar voren of e* n kind lichamelijk of geestelijk ■0ehandicapt is, terwijl ook kin deren met ontwikkelingsachterstan- den in een vroeg stadium behandeld kunnen worden. In het kinderteam wordt besproken welke instanties zich over de kinderen moeten ont- fermen", legt Georg Grund uit. Joke Sprij, die samen met Jan Eric Unger als maatschappelijk werker in het team is vertegenwoordigd, vertelt dat over het algemeen gevallen van van zwakzinnigheid snel naar voren komen. „Daardoor wordt het maat schappelijk werk eerder dan vroeger ingeschakeld. De begeleiding van ouders, die tien jaar terug nog op een laag pitje stond, en de behandeling van het kind zijn zodoende veel waardevoller geworden". Het maatschappelijk werk ten behoe- ve van geestelijk gehandicapten is erop gericht de kinderen zoveel mogelijk kansen te geven tot ontwik- keling. Daarnaast moeten ouders tjjdens het erg emotioneel verlo- pende proces, waarin het geestelijk gehandicapte kind geaccepteerd moet worden, bijgestaan worden. „Ouders moeten eerst onderkennen dat hun kind geestelijk gehandicapt is. Soras hebben ze te kampen met schuldge- voelens. Daarbij moeten ze ook de reactie van de familie, de buren en in het algemeen met de maatschappij verwerken", verduidebjkt Georg Grund, „De Sociaal Pedagogische Zorg (SPZ) begeleidt de gehandicapte en zijn ouders gedurende het hele (even van de gehandicapte. Het is niet zo, dat de medewerkers van Sint Jozef elke dag op de stoep staan bij hun clienten, maar de levensloop van de zwakzinnige wordt gevolgd, Renovatieproject aSgeirond SCHIEDAM - Het eerste renova tieproject in het stadsvernieuwings- gebied West is achter de rug. In mei 1979 begonnen de besprekin- gen over de huizen Mariastraat 4 tot en met 10, waarfoij de bewo- ners te kennen gaven dat ze het liefst wilden blijven wonen. Na een bouwtechnisch onderzoek bleken de panden voor renova- tie in aanmerking te komen. Samen met de bewoners werd besproken hoe en wat er verbe- terd zou worden. De voor- en achtergevels werden grondig op- geknapt, terwijl binnen de keu- ken en het toilet, de electrische leidingen en de plafonds werden vernieuwd. De rcnovatie, die een paar maan- den in beslag heeft genomen, was niet zo ingrijpend dat de bewo ners hun huizen uit moesten. Toch hebben zij tijdens de werkzaamheden wat ongemak ge- had. Wethouder Zijdeveld van Ruimtelijke Ordening kwam dit goedmaken door iedere bewoner een bloemstukje en een bedank- brief te overhandigen. De huur- ders gaan voor hun opgeknapte pandjes f 107,55 per maand betalen. De oude huur was f 58,90. De huizen worden voor- lopig voor minimaal tien jaar ge- handhaafd. Er is f 23.345,- per woning geihvesteerd. De bewoners zijn erg blij dat ze in de Mariastraat kunnen blijven wonen. De meesten wonen er al jaren en hebben er hun kennissen- kring en familieleden in de burnt. Met de huurverhoging ging ieder- een accoord. Wethouder Zijdeveld overhandigd bloemstukjes en bedankbrieven aan de bewoners van de Mariastraat. Helpende hand voor zwakzlnnigen waarbij adviezen en informatie over opvoeding, opleiding, werk en huis- vesting gegeven kunnen worden. De SPZ fungeert als ,,toegangspoort" tot de voorzieningen voor geestelijk gehandicapten, want zij kan de zwakzinnige doorverwijzen. Wanneer het kind drie jaar is, kan het naar een kinderdagverblijf. De Schiedamse kinderen kunnen naar „de Zonne- hof" in Vlaardingen. Tot hun vjjfde of zesde jaar leren de kinderen daar zich bijvoorbeeld aan- en uit te kleden, te eten en te drinken, spelen, spreken, boodschappen doen en dergelijke. Als het kind oud genoeg is om naar school te gaan, kan het geplaatst worden op een school voor moeilijk lerende of voor zeer moeilijk lerende kinderen, tenzij het daar een te laag niveau voor heeft. Als de kinderen een jaar of vijftien zijn wordt bekeken of ze kunnen werken, bijvoorbeeld op de Sociale Werk- plaats of in het vrije bedrijf. Degenen die daartoe niet in staat zijn, evenals jonge kinderen die niet naar school gaan, kunnen naar dagverblijven voor ouderen, zoals „de Woutershof" in Schiedam. Naast opleidings- en werkvoorzie- ningen zjjn er ook verschillende huisvestingsmogelijkheden. Afhanke- lijk van de situatie kunnen oudere geestelijk gehandicapten thuis blijven wonen, zelfstandig gaan wonen, in een internaat of Gezinsvervangend SCHIEDAM Tussen 4 en 27 juli zal in het Zuid-Limburgse stadje Kerk- rade het negende Wereld Muziek Concours worden gehouden. Duizen- den muzikanten, uit meer dan vijf- entwintig landen van over de gehele wereld, strijden daar dan om de hoogste muzikale eer. Onder deze deelnemers schaart zich voor de vier- de maal de Schiedamse Rijnmond- band. De medewerkers van Sint Jozef Zorg. Tehuis gehuisvest worden. In Schie dam is momenteel e6n gezinsver vangend tehuis, ,,de BLijhof', waar 25 zwakzinnigen wonen. Als het tweede tehuis, dat aan de Jozef Ore- liossingel gebouwd wordt'in opdracht van Stichting Paus Johannes de 23ste, in September klaar is, wordt er voor een groot deel in de behoefte voorzien. Hoe groot de behoefte in werkelijkheid is, hangt echter af van de ideeen over internaten. Vooral Jan Eric Unger, die veel te maken heeft met jonge zwakzinnige kinde ren, voelt veel meer voor gezinsver vangende tehuizen. Internaten zijn veel grootschaliger opgezet. Daardoor vervreemden de bewoners heel erg van de maatschappij. In een gezins vervangend tehuis zijn de mogelijk- heden om de zeltstandigheid te bevorderen veel groter", meent hij. De vier medewerkers van Sint Jozef zijn het er in ieder geval allemaal over eens dat hun werk erg leuk is. Heleen Kooloos, die met licht gehandicapten werkt, benadrukt het dynamische van haar taak. „Op het ene moment gaat alles goed, op het andere ogenblik gebeurt er iets vreemds en moet ik snel tot actie over gaan. Iemand raakt bijvoorbeeld plotseling z'n baantje kwijt of is ineens dakloos. Daardoor is het erg moeilijk om m'n agenda te plannen, maar dat vind ik wel een prettige manier van werken". Joke Sprij heeft een heel practische rol toebedeeld gekregen. Haar baan wordt uit een driejarige subsidie van de Kinder- postzegels betaald. Ze heeft nu zo'n anderhalf jaar ervaring met het thuis helpen oplossen van practische pro blemen. Zo adviseert ze over aan te schaffen speelgoed, kamerinrichting en hoe ouders eeten slaapproblemen kunnen oplossen. Georg Grund ten- slotte heeft meer met diepere zwak zinnigen te maken. „Mijn taak is daardoor tamelijk stabiel, want er verandert niet snel iets in de situatie van mijn clienten. Ik heb dan ook erg veel met de ouders te maken", besluit hij. De Stichting Sint Jozef Zorg heeft voorlopig spreekuur op woensdag- middagen van twee tot half vier en op vrijdagochtenden van negen tot elf. Het telefoonnummer is 264172. Buiten deze tijden is Sint Jozef Zorg te bereiken via het hoofdkan toor te Rotterdam, telefoon 136034. Gemakkelijk zal de Rijnmondband het niet krijgen want zij moeten dit jaar de in 1978 behaalde titel ,,Na- tionaal Kampioen Marswedstrijden" verdedigen. Er wordt dan ook al m aan den stug gerepeteerd op de bei- de Tsjechische marsen, die men deze keer presenteerd' „Osvobozeni" (Vrijheid) en „Defileermars". Dit ge- beuren zal plaatsvinden op 25 juli. Een ieder die geinteresseerd is in deze muzikale strijd en deze dag wil mee- maken kan zich opgeven bij IJ.J. Fer- werda, telefoon 748533 of C. Magiel- sen, telefoon 702637 (graag voor 10 juni). De prjjs voor bus en entree- kaart bedraagt f. 32,50. SCHIEDAM - De Hervoimde Jeugdvweni- ging „de Rotssteen" organiseert vrijdag- avond 12 juni een Algemene Verenigings- avond voor leden, ouders en belangstellen- den. Om kwart voor acht begint de avond met een bijbelversteUing. Daama worden er spelltjes gedaan. Iedereen is welkom in de Opstandingskerk aan de Burgemeester Honnerlage Gretelaan. SCHIEDAM Gedeputeerde Staten van de provincie Zuid-Holland heb ben de goedkeuring Verleend aan be- sluiten van de gemeenteraad van Schiedam waarbij, met een wijziging van de begroting 1980, de volgende kredieten zijn verleend: f. 371.500,- voor de eerste fase van het bouwplan woningbouw bin- nenstad; f. 393.000,- als voorbereidingskos- ten le fase woningbouw in het I.S.R.- gebied West la; f. 700.000,— voor een telefooncen- trale in het ziekenhuis; f. 177.000,- als voorbereidingskos- ten van de fusie tussen de schiedamse ziekenhuizen f. 160.000,- als herstelkosten voor de brandschade aan het parkeergara- ge-dek Brandersbrug. ZOLANG DE VOORRAAD STREKT GELDIG T/M ZATERDAG. maat 90 x190 cm. Van gevlochten bamboe pijpjes. als deurgordi|n gebruiken NU voor Schol, tong of andere vis bakt U lekker bruin in deze ovale vispan van Tefal Van 37,90 Voor Speciale Westmark teflon spatel Royale strand of boodschappentas. gevoerd Brooddoos op maat Een transparante brooddoos die "meeslinkt" van een heel tot een half je Gezellig tafelen met dit smeedwerk gourmetstel, kompleet met teflon pannetjes 4 pits 45^ Autowasborstel. Voorzien van afsluitkraan en zachte kunsthaarvulling Zwart-geel gestreepte tuinslang, totaal 15 mtr lengte Harmonica-imperial, past op iedere auto Royale teakhouten slabak

Schiedams Nieuwsblad | 1981 | | pagina 1