'Zeilsport ook een denksport' it Visconcours in Delftsche Schie I Patienten- vereniging opgericht V- I.'"''*' los Carels kan weer vissen mm It! Neppy Noya: 5 J RIJNMOND/WEST COMBINATIE 25-519 VLAARDINGEN - Met het behalen van de Europese titel in de Cimoun'485 klasse zijn de broers Fred en Cees van Vliet deflnitief doorgedrongen tot de intemationale zeiltop. Voor de twee Vlaar- dingse zeil-enthousiasten was het behalen van de Europese titel echter niet zo'n verrassing: „Wij hebben er dit jaar hard aan ge- werkt om die intemationale top te bereiken. Vanaf januari zijn wij intensief bezig geweest met de voorbereidingen en gezien de gele- verde prestaties in het voorseizoen moesten wij een goede kans ma- ken", vertelt Fred van Vliet ontspannen. door PETER SPEK Conditie Rekenwerk ROTTERDAM - Mooi weer. wind, vis en 150 deelnemers uit het hele land. Dit alles wa- ren zondag jongstleden de ingre- dienten van een visconcours in de Delftse Schie. Op die plaats werd de eerste uit een serie van drie concoursen vervist met als inzet de titel ..Shakespeare kampioen 1981". Om vier uur in de ochtend waren aan de wa- terkant een drietal mensen van de organiserende vereniging „Vroeg in de Moigen" bezig met het uitzetten van de kant- nummers. Pierre Bronsgeest .;::f Kern A - t, rtUcuvauAO i JUJ\i 1981 Eerste Europese zeiltitel voor Fred en Cees van Vliet De race werd gevaren op het woeli- ge IJsselmeer met als thuishaven Hoorn. „Voor veel deelnemers was het water erg ruw, maar dat kwam voor ons echter goed uit, omdat wij de afgelopen maanden veel getraind hadden onder deze omstandighe- den", zegt Fred van Vliet. De broers van Vliet kregen de titel niet cadeau: „Er moesten vijf wed- strijden gezeild worden. In de eerste race lieten we concurrenten ver achter ons. Maar in de tweede race ging het allemaal mis. Wij sloegen om en braken een mast. Tot diep in de nacht zijn wij daarna bezig ge weest om er een nieuwe mast op te zetten en dat lukte uiteindelijk en konden wij daarna steeds bij de eer ste drie eindigen, voldoende om de titel te pakken", aldus Fred van Vliet, die al meer dan 14 jaar samen met zijn broer de zeilsport beoefent. Fred en Cees van Vliet hebben ook vier jaar zeezeilen achter de rug. „Omdat wjj al zo lang samen in een boot zitten weten wij natuurlijk pre- cies wat we aan elkaar hebben en hoe wij snel in bepaalde situaties moeten handelen. Alleen de lichamelijke con ditie, die er ook zeker moet zijn, laat wat te wensen over. Maar daar willen wij nu ook hard aan gaan wer- ken om op dit niveau te blijven", zegt Fred van Vliet. Al eerder dit seizoen wonnen de broers van Vliet de Nederlandse titel in deze klasse, die in augustus in Friesland een vervolg zal krijgen. Ook in de afgelopen jaren zaten de Vlaardingers dicht tegen de nationale top aan. „Maar steeds lukte het niet om die eerste plaats te pakken. Vorig jaar zijn wij op zoek gegaan naar nog beter materiaal en werkte broer Cees, van beroep zeilmaker, aan nog betere zeilen". De inspanningen werd en beloond. „Juist mijn broer, die toch van het zeilen maken moet leven, een goede reklame", zegt Fred van Vliet. Was de concurrence groot in Hoorn de belangstelling voor de zeilsport is toch dalende. „Daarvoor zijn twee oorzaken aan te wjjzen", legt Fred van Vliet uit. ,,In de eerste plaats de economische situatie in Ne- derland: de zeilsport is een erg dure sport. Ten tweede de stijgende be langstelling voor de surf-sport. Veel zeilers zijn inmiddels overgestapt naar deze goedkopere vorm van watersport". Naast het beschikbare materiaal en Fred en Cees van Vliet. Goed weer en veel vis zorgden voor sfeer Met het opkomen van de zon ver- schenen de eerste vissers waaronder mannen uit het verre Limburg. Ook zij waren gekomen om te proberen zich te plaatsen voor de finale wed- strijd die op 16 augustus in het zelf- de water werd vervist. Met de wetenschap dat de eerste vijf zich zouden klasseren voor de finale werd om zeven uur het startschot gegeven. Het duurde niet lang alvo- rens de eerste brasem en voorn uit de Delftse Schie werd geschept. Niet iedereen kon een visje verschalken maar men kon altyd genieten van een heerlijk zonnetje. Het was Bert van Gerven die een zeer goede start had hij ving rap de ene na de andere brasem maar viel na enige tijd volle- dig stil. Dit gebeurde bij vele vissers, behalve bjj Rinus Martijn. Het was een lust voor het oog. Zij dobber kreeg soms niet eens de tijd om te gaan staan. Hij ving voomamelijk voom en bliek. Om elf uur klonk het eindsignaal en kon de vis worden gewogen en terug gezet. De prijsuitreiking werd gehou- den in het Rotterdamse cafe Van Vliet. Daar stond een fraaie tafel met prijzen waaronder een zevental bekers voor de korpsen. Voordat de heer Baard van Shakespeare hengel- sport de prijzen uitreikte, schonk hij aan de achttienjarige Jos Carels uit Schiedam twee hengels, een molen en een viskoffer met inhoud. Jos was vorige week op de fiets van zijn vader, op weg naar zijn visstek. On- derweg werd hij echter onwel (Jos heeft epilepsie) en viel van zijn fiets waarbij hij in een coma raakte. Toen Jos weer bij kennis kwam was zowel de fiets als zijn hengels en toebeho- ren gestolen. Op initiatief van Hans Verhaal en Peter van Asten en dank- zij de heer Baard kan Jos weer volop zijn hobby beoefenen. De prijzen gingen naar individueel eerste Rinus Marijn (6675 gram), tweede H. Slieker (6550 gram), drie H. Roeffen (5550 gram), vier E. Ho- genhof (5050 gram) en vijf W. v.d. Schee (4850 gram). Bij de korpsen zegevierde 't Voorn- tje uit Grubbenvorst Limburg met een totaal gewicht van 13100 gram, tweede werd het korps van de „Vrolijke vissers" uit Hank met 11125 gram, derde het eerste korps van Krimpen a/d Ussel met 9670 gram. Het volgende concours werd vervist op 12 juli in de Vlaardingse Vaart. Men kan zich hiervoor telefonisch opgeven bij P. van Asten 010- 267925 en bij W Versteeg 010- 733169. De loting voor deze wed- Winnaar Rinus Martijn. strijd wordt gehouden in caf6 Van Vliet op 8 juli aanstaande. Aanstaande zaterdag organiseert „Vroeg in de Morgen" in samen- werking met Shakespeare hengelsport en De Havenloods en Het Zuiden een nationale jeugdviswedstryd. Deze zal worden gehouden in de Heemraad- singel te Rotterdam. Inschrijven is mogelijk voor jongens en meisjes tot en met vijftien jaar door eerderge- noemde telefoonnummers te draaien. De wedstrijd begint om 09.00 uur en eindigt om 12.00 uur. Het inschrijf- geld bedraagt f. 1,50 per persoon. Er is een fraai prijzenpakket en voor elke deelnemer een aandenken. De winnaar van deze jeugdwedstrijd zal deelnemen aan de grote finale op 16 augustus in de Delftse Schie. de techniek die men in huis moet hebben om tot top-zeiler uit te groei- en, moet er ook het nodige denkwerk aan boord worden gedaan. „Het klinkt misschien vreemd, maar de zeilsport is ook een denksport. Met het kompas en een rekenschijf moet goed worden omgegaan en daar komt veel rekenwerk bij kijken", zegt Fred van Vliet, die het zeilen al van jongs af aan door zijn vader werd bijgebracht. Debeide Vlaardingers willen voor- lopig proberen zich in deze Cimoun '485 klasse te handhaven om mis schien later een stap te maken naar een Olympische klasse. „Daarvoor is nog veel training nodig, niet iedereen is zomaar een Bakker of een Volle- brecht, de twee topzeilers in de Olympische klasse, maar wie weet krijgen wij ook die kans nog wel- eens'V zegt Fred van Vliet tenslot- te. Meer rebel dan meeloper In zijn etagewonir.g in Amsterdam vertelt Neppv Noya. percussionist van internationaal slag, dat hij het de iaaiste tijd nogal druk heeft Hij is net terug van een tournee door Europa met Eric Burdon en heeft ook nog zijn bijtlrage geleverd aan de debuutelpee van snarenstreler Chris Latul Grootheden als Stan Getz. Golden Earring en Earth and Fire om er maar een paar te noemen hebben dankbaar gebruik gemaakt van Neppv's kunsten. maar de man is er absoluut zichzelf bij gebleven ..Ik zie het als een soort voorbestemming Het is me cadeau gegeven; als het ware in mijn schoot geworpen De meeste musici hebben een gedegen opleiding achter de rug. maar die heb ik door de jaren heen. spelenderwijs verworven. Toen ik net begon had ik van muzikale theorieen geen kaas gegeten. maar toch zat ik van meet af aan al op een goed hoog niveau. Ik mocht met jazz- musici meespelen, die beslist met onbekend waren'' Neppy, geboren in Indonesie. is van Japanse afkomst. Een Zuidmolukse familie heeft hem m'eegenomen naar Nederland, waar hij een Molukseopvoedinggenoot Tijdenszijn HBS-tijd in 1965 was hij op zijn manier ..provo' Hij voelde zich geroepen om lets aan het Zuidmolukse vraagstuk te doen (..ik ben Japans, maar Zuidmoluks geworden..."). en deed dat op een geweldloze manier. Hij raakte teleurgesteld toen hij ondervond dat politiek en geweld meestal samengaan Vanaf die tijd heeft hi] zich volledig op de muziek gestort. „Ik ben meer een rebel dan een meeloper Toen ik besefte dat in de politiek de zaken anders gingen lopen dan ik gedacht had. koos ik bewust voorde|)|f muziek Want ook op die manier kun je iets doen voor je volk. Molukkers worden vaak gezien als terroristen maar door je aandeel in de muziek. zien ze Molukkers ook als kunstenaars". Toch heeft Neppy ook op muzikaal gebied het een en ander moeten verwerken: ,.De muziekwereld is helemaal met zo vi edig als ik dacht. de politiek is ook hierin doorgedrongen ..De muziek van tegenwoordig is mets anders dan van vroeger Alleen de klank is anders. Maar klank of geluid heeft mets met muziek te maken de kern is hetzelfde gebleven. Wij gaan terug in de toekomst, wat muziek betreft" Neppy heeft geen voorkeur voor het soort muziek dat hij speelt Hij is een gevoelsmens die zich veelal door zijn emoties laat leiden. „Er zijn natuurlijk ook momentrn dat je je gevoelens moet intomen. terwille van je omgeving" Neppy speelt bij veel muzikanten een ondersteunende partij mee. heeft hi] nooit eens aan een solo-project gedacht"' „Ik functioneer het Dec»e in andermans projecten Ik ben meer gespecialiseerd in mstrumenten dan in het solistisch zijn. Als men mij vraagt, dan ben ik altijd stand by en geef ik het beste dat in mijn vermogen ligt. Op dit moment ben ik een uiterst tevreden mens en ik leef min of meer bij de dag. Plannen voor over vijf jaar, heb ik niet". Een feit is dat we de komende vijf jaar veel van deze haast introverte man zullen horen, die uitgekiend zijn slag weet te slaan ft Percussionist van internationaal slag SCHIEDAM - De Patienten Belangen- Verenigjng (PBVS) werd woensdag 10 juni officieel opgericht. Hiertoe was in de Vier Molens een algemene ledenvergadering belegd. Het voltallig ledenaantal installcerde een elftal be- stuursleden. De heer van Ewijk, voor- malig lid van de commissie voor het Gemeenteziekenhub, werd tot voor- zitter van de kersverse PBVS geko- zen De dames Jo Ouwens (voormalig raadslid PvdA) en Els Hellwig (raads- lid CDA), die zich beijverden voor de oprichting van een pati6ntenvereni- ging, wilden geen bestuurstaak op zich nemen om de vereniging geen politiek tintje te geven. De PBVS zal zich donderdag 18 juni voorstellen aan wethouder Taverne (Sociale Za ken en Gezondheidszorg. Voorzitter van Ewijk deed woensdag- avond uit de doeken wat de vereni ging zoal voor ogen staat. ,,De PBVS b geen actiegroep. De vereniging zal zich tegen niemand keren. We willen bij problemen tussen arts of gezond heidszorg en patient door overleg tot een oplossing komen. Daartoe moet de PBVS een ombudsfunctie krij gen". Als tweede belangrijke taak van de PBVS noemde Van Ewijk mentali- teitsverandering bij arts en patient. Zij moeten meer begrip voor elkaar gaan krijgen. De vereniging is niet alleen toeganke- lijk voor mensen, die al patient zijn. Omdat in principe iedereen het rbico loopt ziek te worden, staat de PBVS open voor iedere Schiedammer. Het lidmaatschap is gratb. De vereniging streeft in eerste instantie naar een ledenaantal van 2000. Wie meer in- formatie over de Patienten Belangen Vereniging wil hebben kan bellen naar nummer 700892. De heer Baard van Shakespeare frechts) overhandigt hengelsportartikelen aan Jos Carels. Links op de foto Peter van Asten. De achttienjarige Schiedammer Jos Carels kan weer vissen. Verleden week was hij op de fiets van zijn va der op weg naar zijn visstek. Onder- weg werd hij echter onwel (Jos heeft namelijk epilepsie) viel van zijn fiets en raakte in coma. Toen Jos na enige tiid weer bij zijn positieven kwam merkte hij dat al zijn visgerei verdwe- nen was. Verontwaardigd bemerkte hij ook nog dat de fiets verdwenen was. Dit hele gebeuren schoot totaal in het verkeerde keelgat van twee be- stuursleden van de visvereniging „Vroeg in de morgen" Hans Verhaal en Peter van Asten. Zij startten di- rekt een inzameling voor nieuwe hen gels voor Jos Carels. In verband met drie grote nationale concoursen van de firma Shakespeare was de directeui de heer Baard in Schiedam om een en ander voor te bereiden. Toen hij van dit voorval hoorde reageerde hij spontaan en bood aan om het gesto len materiaal te vergoeden. Wei en dat gebeurde zondag jongstleden bij de prijsuitreiking van het eerste na tionale concours. Jos werd naar Rot terdam gehaald waar de heer Baard hem een vaste hengel, een werphen- gel, een molen en een visdoos met in houd overhandigde. Voor Jos Carels kon het niet meer stuk. Van de dader is nog geen spoor. Het hengelmateriaal en de fiets die gesto len zijn daar is nog wel overheen te komen maar om iemand die can zijn fiets is afgevallen en in coma raakt zomaar te laten liggen en nog te be- stelen ook is toch wel een hele minne zaak. s.

Schiedams Nieuwsblad | 1981 | | pagina 5