Gekraakte school heeft weer ruiten r m 31 pCOft" pM»lNA Agent schiet man In been Tien taxi's voor e6n passagier Meer werklozen in regjo KOOPJES IN 32 SPECIAALZAKEN 39.9 6prvj\N^g 29.95 9.95 Mobilofoon gestolen Een actieve krant in actieve streek v-1yjsw Voorproefje „stomme" films in Passage: Ziekenhuisfusie 1 augustus rond CENTRALE VERWARMING AIRCONDITIONING OPR®^ OP! 19.95-7 i DOE MEE KANTOOR: HOOGSTRAAT 122 3131 BP, VLAARD1NGEN POSTBUS 306 3130 AH. VLAARDINGEN In combinatie met de Nieuwe Vlaardingse Courant en het Maassluis Nieuwsblad WOENSDAG 15 JULI198! 6e JAARGANG NO. 37 SCHIEDAM De transportwagentjes van Openbare Werken reden vorige week af en aan. De door kunstenaars gekraakte school aan het Oude Kerkhof, die tot de nok toe volgestopt was met oude ta- feltjes, stoeltjes, kasten, tekenplankjes van de Schiedamse Gemeen- schap, oude toneeldecors en gewone troep, is nu helemaal leeg en wordt binnenkort als atelierruimte in gebruik genomen. Burgemees- ter en Wethouders besloten nog net voor de zomervakantie dat het „opgeslagen meubilair in overleg met de krakers door Openbare Werken verwijderd zou worden. Kosten afvoeren voor rekening krakers". De gemeente is wel twintig keer langs geweest met een open bestelwagentje. De ambtenaren werden „gestraft voor hun eigen werk": tot op het moment dat de school gekraakt werd, dumpten ze zelf het gebouw vol met afgeschreven schoolmeubilair. De kunstenaars stelden door hun kraakactie het atelierbeleid ter dis- cussie. Wethouder Posthoorn (Vor- ming en Recreatie) stelde vast dat daar het een en ander aan ontbrak en zegde de kunstenaars zijn hulp toe. De vier krakers, Jeroen, Tony, Peter en Frits, hopen nu zo spoedig moge- lijk de ruimtes als atelier in gebruik te kunnen nemen. „We hebben de afgelopen twee maanden constant aan het gebouw gewerkt, maar aan ons gewone werk zijn we nauwelijks toegekomen", zegt Tony. In die twee maanden hebben de kunstenaars alle ramen van het oude gebouw weer van glas voorzien en geholpen met de op- ruimacties. De omwonenden uit de nieuwbouw aan de Gedempte Baan- sloot en het Sint Janshof zijn er zeer gelukkig mee. „Het lijkt me ook niks om vanuit je nieuwbouwwoning op zo'n oude gribus neer te kijken", vindt Tony. „Maar buiten de tevre- den omwonenden hebben veel ge- meente-ambtenaren ook enthousiast gereageerd. We zijn van alle kanten geholpen. Het lijkt erop dat ze wel blij zijn met onze kraakactie". Uitnodiging Nu wethouder Scheeres (als onderdee van het reddingsplan voor de gemeen- Door MILJA DE ZWART. tebegroting '81) de verhuizing van de Schiedamse Gemeenschap en de VVV van de gemeentelijke verlang- lijst heeft geschrapt, lijken de voor- uitzichten voor de kunstenaars nog gunstiger. De school aan het Oude Kerkhof zou immers het nieuwe on- derkomen voor SG en VVV moeten worden. De eerstkomende vier jaar zal dat niet meer gebeuren. Toch moet er nog een beslissing genomen worden door de gemeenteraad. De kunstenaars willen daarom alle raads- leden en wethouders uitnodigen om een kijkje in de school te nemen in het pand. Dat moet voor de raadsver- gadering 18 augustus gebeuren. „Dan kunnen ze eens zien hoe een atelier er van binnen uitziet, en dan begrij- pen ze ook meteen waarom we zulke grote ruimtes nodig hebben", meent Tony. De kunstenaars hopen over een week zover te zijn, dat ieder met het op- knappen van zijn eigen atelier kan be- ginnen. Het glas is nu bijna klaar, maar we moeten nu aan de waterlei- ding beginnen. Het probleem is eigen- lijk dat elk tientje aantikt. We heb- De gekraakte school heeft weer glas in de sponningen. Twee maanden geleden was het pand dichtgetimmerd en tot de nok toe volgestouwd met oud meubilair. Binnenkort zullen de kunstenaars hun atelierruimtes in gebruik kunnen nemen. ben tot nu toe alle reparaties zelf be- taald, en dat loopt gauw in de papie- ren. We hopen dat de gemeente het gebouw een keer komt onderhouden. Het dak lekt bijvoorbeeld, dat moet echt gerepareerd worden. Zeker nu de verhuizing van de SG en de VVV lijkt te worden opgeschoven, moet er onderhoud gepleegd worden. Anders gaat het pand alleen maar achteruit. Verder willen we proberen na de va- kantie een soort huurcontract te slui- ten", zegt Peter. Als alles meezit worden de voormali- ge klaslokalen begin augustus als werkruimte in gebruik genomen. De kunstenaars hopen zich dan weer he lemaal aan de kunst te kunnen wij- den. „Dan wordt er ook alleen ge- w&rkt in de school. Exposeren kan niet, want daar leent de ruimte zich niet voor en bovendien ligt dat moei- lijk met verzekeringen", legt Tony uit. „En al die opknapwerkzaamhe- den beschouw ik maar als een verlo- ren vakantie". SCHIEDAM De vertoning van slapsticks met „live"-orgelbegelei- ding van de Engelse organiste Ena Baga trok vrijdagavond redelijk wat publiek naar het Passage Theater. De meeste belangstellen- den waren lid van de Nederlandse Orgel Federatie (NOF), welke vereniging het cinema-orgel van het Passage Theater onderhoudt. Film-o-fielen waren slechts in beperkte mate vertegenwoordigd, waarschijnlijk omdat het een mooie vrijdagavond midden in de vakantie was. Deze zomer krij- gen ook de filmliefhebbers nog volop de kans, want er zullen zeventien filmprogramma's in het *Ena Baga bespeelt het cinema-orgel tijdens de opnamen. Film International-circuit worden opgenomen. De zeventien programma's werden vorige week voorzien van de origi- nele filmmuziek. Tjiite de Vries van Film International nodigde daarvoor speciaal Ena Baga, een bejaarde Engelse organiste uit. Zij is een van de weinige nog levende musici, die ervaring met het bege- leiden van films hebben. Ze speel- de vanaf haar veertiende in een bioscoop. Voor de opnamen werd gebruik gemaakt van het Passage Theater, dat als dank het „voor- proefje" op vrijdagavond kreeg. Over de voorsteUing bestond ech- ter wat onenigheid tussen Tjitte de Vries en de NOF. Eerstge- noemde wilde het accent op de films leggen, terwijl de Federatie Ena Baga en het cinema-orgel meer op de voorgrond wilde heb ben. Tjitte de Vries bleek niets in te brengen te hebben. Een pro- gramma, met films van Lupino Lane en Stan Laurel, werd op klein formaat geprojecteerd. Op het orgel was een flinke spot ge- richt. „Ik schaam me dood", bekende Tjitte de Vries naderhand. „Het leek wel een amateurvoorstelling". Niettemin was de orgelmuziek prima en amuseerde het meren- deel van het publiek zich opper- best. Wie de programma's wil be- kijken kan op 18 juli in het Rot- terdamse Lijnbaantheater de pre miere meemaken. Daarna zullen de films in diverse theaters gaan rouleren. M.d.Z. GARAGE VAN DALEN SCHIEDAM Een vrolijk avondje uit in twee horeca-gelegenheden in de Lange Kerkstraat ontaardde zaterdag omstreeks middemacht in vechtpar- tijen. Edn van de betrokkenen werd daarbij zelfs in het bovenbeen ge- schoten door een politie-agent. De 33-jarige W.C. uit Spijkenisse en zijn maat vroegen in een cafd twee dames ten dans. De vrouwen, die be- geleid werden door de Vlaardinger M.T., weigerden. M.T. werd daarop in het gezicht geslagen. In het tumult wist hij met de beide dames uit het cafd te ontsnappen. De twee vech- tersbazen zetten de achtervolging in, maar konden het drietal niet meer vinden. Zij belandden tijdens hun zoekactie in een tweede cafd, waar ze wegens hun gedrag slaags raakten met de zoon van de eigenaar. Deze wist hen de zaak uit te zetten, maar liep zelf een hoofdwond op. De gewaar- schuwde politie vond de Spijkenisser in de Kreupelstraat. Zijn maat was spoorloos verdwenen. W.C. nam een bokshouding aan en stompte 6dn van de agenten in het gezicht. W.C. werd overneesterd en naar het gemeente- ziekenhuis begeleid. Hij bleek zijn pink en neus gebroken te hebben. Het is nog niet duideljjk bij welke vechtpartij hij de verwondingen opge- lopen heeft. De rust was echter nog niet weerge- keerd in de Lange Kerkstraat. De po litie kreeg een melding over een steekpartij in het cafd waar de ruzie ontstond. Toen de agenten ter plekke kwamen, stormde de broer van voor- noemde M.T., de 26-jarige A.T., het cafd uit. Hij bedreigde de agenten met een mes. De poUtiemannen pro- beerden het mes af te pakken, maar slaagden daar niet in. Edn van de agenten loste een waarschuwings- schot in de lucht, maar toen A.T. het mes nog niet liet vallen zag de 30-jarige functionaris zich genood- zaakt de man in het been te schieten. Hoewel A.T. zich ook toen nog bleef verweren, lukte het de agenten het mes in beslag te nemen. A.T. werd naar het gemeenteziekenhuis ver- voerd. De kogel, die het bot van het bovenbeen had geraakt, werd opera- tief verwijderd. De politie heeft het verband tussen beide vechtpartijen nog niet kunnen ontdekken. Vaststaat dat er geen steekpartij in de cafd's heeft plaats- gevonden, maar de oorzaak van de opgewonden staat waarin A.T. ver- keerde is nog niet bekend. Hij was niet dronken. De Rijksrecherche stelt een onderzoek naar de toedracht van de zaak in. SCHIEDAM - The Star of David singers zullen zondag 19 juli in de Ha Havenkerk aan de Lange Haven 70 optreden. De Messiaans-Joodse groep zingt traditionele Hebreeuwse liede- ren, waarbij de muziek met gitaren en tamboerijnen gemaakt wordt. Hun repertiore bestaat verder uit gospel- muziek en Israelische dansen. Het programma begint om drie uur 's- middags. De toegang is gratis. SCHIEDAM - De vakorganisaties van het Gemeenteziekenhuis en de Noletstichting hebben overeenstem- ming bereikt over de rechtspositiere- gelingen en de sociale begeleiding. Beide ziekenhuizen zullen zodoende per 1 augustus fuseren. Niet alleen in organisatorisch opzicht, maar ook in ruimtelijke zin zullen de ziekenhui zen samenstellen tot het „Schieland- ziekenhuis". In de toekomst zullen beide gebouwen met elkaar worden verbonden. SCHIEDAM Twee verbaasde agenten zagen in de nacht van zondag op maandag om half vijf een stoet van vijf taxi's vanaf de Horvathweg richting 's Grave- landsepolder rijden. De politie- mannen gingen er achteraan. Op de Braauwweg kwam de colonne tot stilstand. Uit de voorste taxi stapte een chauffeur, die om zijn wagen heen rende en een passagier van de achterbank viste. Het slachtoffer werd een paar maal in het gezicht geslagen. De agenten kwamen te hulp en besloten de passagier mee naar het bureau te nemen. Doordat alle taxichauffeurs zich met de kwes- tie gingen bemoienen en de gemoederen oververhit dreigden te raken, leek hen dat het veiligst. De passagier, de 36-jarige Schiedam- mer J.V. bleek een taxirit van Am sterdam naar Schiedam genoten te hebben. Onderweg was hij in slaap gevallen. De bestuurder was de weg kwijt geraakt. Uiteindelijk werd J.V. wakker en besloot zich maar naar het centraal station in Rotterdam te laten rijden, waar hij zich verder wilde laten vervoe- ren door een andere taxi. De teller van de wagen stond inmiddels al op f 280.-. J.V. weigerde dat be- drag te betalen. In Rotterdam werd de politiehulp ingeroepen en werd een accoord bereikt van f 200,-. J.V. stapte daarop in de wagen van de Rotterdamse taxi- chauffeur A.R. de D. Kennelijk waren de chauffeurs het niet eens met het accoord. J.V. kreeg zo doende een begeleidende stoet, waaronder zich ook de Amster- dammer bevond. Het plan van de taxichauffeurs viel echter in het water door de tussenkomst van de Schiedamse agenten. J.V. heeft aangifte gedaan van het gebeurde. SCHIEDAM/VLAARDINGEN/ MAASSLUIS - Het aantal werklozen is in de maand juni met 302 toegeno- men. In totaal zijn er nu 4339 perso- nen zonder werk, te weten ^2785 mannen en 1SS4 vrouwen. De vraag naar personeel daalde van 713 naar 6S7. Een jaar geleden stonden er nog 1352 vacatures open. Het aanbod van personeel in de bouw nam toe van 303 naar 312. Er staan Rotterdam Centrum - Kralingen - Alexanderpolder - Ommoord - Noorderboulevard; Schiedam Centrum - Kethel Nieuwerkerk a/d IJssel; Capelle a/d IJssel De Terp; Vlaardingen Centrum; Krimpen a/d IJssel Crimpenhof. -OP Zak" hfS slechts 23 banen tegenover. In de me- taalsector zijn nu 521 personen werk- loos, terwijl er werk voor 450 men- sen is. Er is vooral vraag naar goed geschoold personeel. In de handel zijn nu 545 werklozen geteld, waar- van 408 winkelbedienden. Er staan 7 vacatures open. Ook het aanbod van kantoorpersoneel steeg van 527 naar 593, terwijl de vraag verder daalde naar 36 werknemers. Jongeren tot 23 jaar vormen meer dan een derde deel van de totale werkloosheid (het gaat om 1573 personen). De werkloosheid onder de vrouwen is procentueel groter dan bij de mannen. Het Gewestelijk Arbeidsbureau verwacht voor vol- gende maand een verdere verslechte- ring van de regionale arbeidsmarkt. In Schiedam zijn 1221 mannen en 613 vrouwen werkloos (1834 to taal). Vlaardingen telt 956 werk- loze mannen en 596 werkloze vrou wen (1552 totaal). In Maassluis zijn 379 mannen en 181 vrouwen zonder werk. In de steden Rozenburg, Hoek van Holland en Maasland worden respectievelijk 282, 76 en 35 werk lozen geteld. SCHIEDAM Uit een personenauto van de Dienst Centraal Milieu Behcer Rijnmond werd maandag overdag een mobilofoon ter waarde van f 3.000,- gestolen. Schiedams Nieuwsblad Ateliers binnenkort in gebruik ®»BEi Beeld en geluid veelbelovend WHSSBMEBHHE MBS) OOK TIJDENS DE VAKAN- TIEPERIODE en maak kans op een su perk rub- woordpuzzelboek. KIJK IN DEZE KRANT. Buys Ballotlaan 4, VLAARDINGEN. Tel. 348700 Lid van de algamene vereniging voor de centrale verwarmingi- en luchtbehandelingi-industrie. GRIFFIJN MERCURIUSSTRAAT 41. TEL. 34.21.63, VLAARDINGEN ZOLANG DE VOORRAAD STREKT GELDIG T/M ZATERDAG. Luxe Hibacnl om buiten de deur te eten houtskool of briketten Dienblad met zes Raamhangers, uitzoeken theeglazen. BMF Kunststof TV-kan Royale dubbele fietstassen in zware kanvas kwaliteit Witte kunststof plantenbak, 35 cm doorsnee 4-delig kookset "Piramide" van BK. Wondermooie roestvrijstalen kookset van de bekende kwaliteit Maten pannen 16,18 en 20 cm. Steelpan 14 cm.

Schiedams Nieuwsblad | 1981 | | pagina 1