Ford Probe 1nu op weg DERAG DERAG Verkoop Saab stijgt Subaru 1800 Hatchback 4WO: Derde deur voor Alfasud Zuinig rijden kan ook in het gewone verkeer Unieke vierwiel - aandrijver KSS""9 CENTRALE VERWARMING AIRCONDITIONING WOENSDAG 29 JULI1981 RIJNMOND/WEST COMBINATIE Mia a- Vormgeving en uitvoering Motor en transmissie MERCURIUSSTRAAT 41, TEL. 34.21.03, VLAARDINGEN Rij-eigenschappen en prestaties Autotest door Fred v.d. Vlugt Boezemweg 136-138 a OV LAtll* Rotterdam J l/> Telefoon 010-140619 Rubensplein 12 V"' Schiedam Telefoon 010-261975 's maandags gesloten, In deze tijd, waarin voor het tweede achtereenvolgende jaar de auto- verkopen met zo'n twintig procent teruglopen, mag niet onvermeld blij- ven dat een enkel merk zich tegen de stroom in een groter marktaandeel verwerft. Zeker niet, wanneer dat nu eens een Europees merk is en geen Japanner. Saab heeft de eerste drie maanden van 1981 - vooral door de komst van de 900 Sedan - een verkoopstijging geboekt van zo'n 15%. Op dit moment nadert het marktaandeel van Saab zelfs het voile procent, hetgeen nog nimrner eerder is voorgekomen. Uitgaande van een totale verkoop dit jaar van slechts 400.000 nieuwe personenwagens in Nederland, komt Saab aardig dicht in de buurt van de 4.000 wagens, hetgeen de Zweden zelfs in hun beste jaar niet is gelukt. Bij dit alles dient te worden bedacht dat Saab vorig jaar is gestopt met de 96 en dat het aantal modellen uit de 99-serie aanzienlijk kleiner is ge- worden. Dit maakt de nu geleverde prestatie nog unieker. Onder de aan de achterzijde schar- Twee jaar geleden toonde Ford een model op ware grootte van een auto zoals Ford die in de toekomst denkt te fjaan maken. Een aerodynamisch zeer gunstig gevormde wagen met een lucht- Weerstandscoefficient van slechts 0,25. Inmiddels heeft Ford van dat motorloze model een echte experimentele auto ge- maakt die staat op het onderstel van de Ford Mustang vier-, zes- en achtcilin- dermotoren. Er is dus voldoende keuze yoor de aandrijving van de Probe 1. Uiteraard is de luchtweerstandscoSffi- cient van de rijdende Probe hoger dan die van het oorspronkelijke model. Nu immers, moeten luchttoevoeren wor den gcmaakt terwijl tevens de weer- stand van de lucht die onder de wagen doorstroomt groter is dan bij het model, dat een gladde onderzijde heeft. Met Probe 1 doet Ford uitgebreide proefne- mingen waarvan de resultaten de ko- mende jaren merkbaar zullen worden in de door Ford op de markt te brengen nieuwe modellen. Zeker in de vorm van gunstiger gestroomlijnde auto's waarin veel meer elektronica is verwerkt dan nu het geval is. De standaarduitrustmg van de wagen is Japans compleet. Het rijkelijk van meters en knoppen voorziene dash -board is goed overzichtelijk en boven- dien geldt ook hier weer dat van de geijkte paden is afgeweken. De vorm geving is duidelijk eigen en een aantal zaken is zeer praktisch opgelost. Zo worden bijvoorbeeld de belangrijkste zaken door twee grote draaiknoppen direct achter het stuur bediend. Verder zijh de dag- en totaalteller iosgekop- peld van de snelheidsmeter en is een overzichtelijke „plattegrond" van de Wagen opgenomen waarop eventueel niet goed gesloten portieren etc etc on- middellijk worden gesignalcerd Een toerenteller is een van de instrumenten die tot de standaarduitvoering behoort In het midden van het dashboard is het bedieningspaneel van de goed wer- kende kachel- en ventilatie-unit opge- steld Daaronder is plaats voor een ra dio en nog verder naar beneden zit de asbak met aansteker Op de midden- tunnel treffen we de twee poken aan waarmee wordt geschakeld en waar- mee de vierwielaandrijving het rij- $en kan worden in- en uitgeschakeld Wei is vereist dat bij het inschakelen niet harder dan 80 km/uur wordt gere- den en dat de wagen rechtuit rijdt. Een afsluitbaar dashboardkastje en andere aflegmogelijkheden completeren het dashboard. De voorstoelen met volle- dig verstelbare rugleuning en hoofd- steun bieden een comfortabele zit en geven voldoende zijdelingse steun. De vrolijk Schots geruite stoffen bekle- ding is prettig stroef waardoor glijden op stoelen of bank wordt voorkomen. Lid van de algemene vereniging voor de centrale verwarmingj- en luchtbehandelings-industrie. GRIFFIJN Ruim 90 joumalisten uit 12 verschil- lende landen hebben aangetoond dat zuinig rijden, met inachtneming van alle normale verkeersregels, ook moge- lijk is. Zij deden dit tijdens de 13e Mobil Economy Run, die net als de voorgaan- de afleveringen met Fiats werd verre- den. Bij loting kregen de deelnemers hun auto toegewezen, zodat welke vorm van onregelmatigheden dan ook bij voorbaat uitgesloten was. Er deden twee categorieen mee - diesel en benzi ne - beide in Fiats van het type 127. De wedstrijd zelf was verdeeld in een tou- ringklasse en een snelheidsklasse. De eerste klasse mocht over het traject van 92 km 1 uur en 35 minuten doen (gemid- delde snelheid minimaal 58,1 km/uur) en de tweede klasse had 1 uur en 24 mi nuten beschikbaar zodat daarin de ge- middelde snelheid minimaal 65,7 km/uur was. Een te late binnenkomst had diskwalificatie tot gevolg. Aangezien de wagens slechts door de bestuurder mochten worden bemand, was het bijzonder moeilijk scherp op de maximaal beschikbare tijd te rijden. Om geen risico's te nemen, zorgden de deelnemers ervoor ruimschoots op tijd binnen te zijn, waardoor de gereden ge- middelde snelheden nogal wat hoger waren dan geeist werd. Dat is uiteraard ongunstig in verband met het brand- stofverbruik, dat nu eenmaal ten nauw- ste samenhangt met de snelheid. In de touringcategorie voor benzinewagens kwam de winnende Fiat 127 900 Super tot een gemiddeld verbruik van 1 op 17,968 bij een gemiddelde snelheid van 63,569 km/uur. In de speedtest reed een 127 1 op 16,6 bij een gemiddelde snel heid van meer dan 70 km/uur. Duidelijk nog beter kwamen de on- langs in Italie op de markt gebrachte Fiats 127 Diesel er af. In de touringklas- se haalde de winnaar bij een gemiddel de snelheid van bijna 65 km/uur (de man had tien minuten over bij het pas- seren van de finishlijn) een verbruik van 1 op 20,917. De winnaar van de snelle afdeling van de diesels kwam bij een gemiddelde snelheid van meer dan 72 km/uur tot een verbruik van 1 op 17,483. De cijfers tonen nog eens aan dat het met moderne kleine en efficiente auto's in het normale verkeer mogelijk is tot indrukwekkende verbruikscijfers te komen. Dat daarbij de diesel het ruimschoots wint van de benzineuit- voering, is iets dat wij al wisten.. De Alfasud bestaat nu al zo'n tien jaar en al die tijd heeft de auto het moeten doen met een carrosserie met schuine achterzijde waarin geen derde/vijfde deur was opgenomen. Slechts speciale versies als de Sprint Veloce beschikken over zo'n klep, maar het standaard produkt moest hem ontberen. Wei had Alfa al langer een stationcar op basis van de Sud, maar die auto is nooit aangeslagen. Nu dan een Alfasud driedeurs versie, leverbaar met 1300-motor voor 17.740,- of met 1500-motor voor 18.300,- of als 1500 TI voor 19.300,-. De laatste versie beschikt over een motorvermogen van liefst 70 kW (95 pk) wat van de betrekkelijk lichte en rond vier meter lange wa gen een sportief en snel paradepaardje maakt. Om van de normale Alfasud een driedeurs versie te maken, was het no- dig de achterzijde van de auto belangrijk te versterken. De derde deur wordt van binnenuit geopend en hij geeft toegang tot een royale koffer- ruimte die nog eens aanzienlijk kan worden vergroot door de hoeden- plank weg te halen of de gehele bank naar voren te klappen. In het laatste geval is een ruimte van 1,2 kubieke meter beschikbaar voor het opbergen van bagage. De toegang tot die ruimte is goed, al loopt de derde deur niet verder dan tot de achterlichten waardoor een tamelijk hoge opstaande rand overblijft. Subaru is een uitermate eigenzinnig Japans merk dat in vrijwel alle opzich- ten afwijkt van de andere Japanse auto- fabrikanten. Het is bepaald geen fa- briek die auto's maakt waarvan er der- tien in een dozijn passen. Dat is meteen pok de reden dat Subaru veel minder bekend en groot is dan bijvoorbeeld Toyota of Datsun. Maar in de specifieke segmenten van de markt waarin Suba ru opereert, is het merk een geziene gast. Subaru heeft met name enorm veel succes met de door haar ontwikkelde Vierwielaangedreven personenwagens. Deze uiterlijk nauwelijks van de nor male voorwielaangedreven Subaru's te onderscheiden auto's staan hun man- ijetje in het terrein als waren het echte Jeeps. En dat is een combinatie die ve- len aanspreekt: een normaal ogende en veel comfort biedende personenauto die ook in het zwaarste terrein goed uit de voeten kan. Standaard zijn hogedruk sproeiers aangebracht die de lampen na al het ge- ploeter door het terrein netjes schoon- spuiten. De bumper is fors en er zijn gro te rubber hoekstukken op aangebracht. Een zware middenstijl tussen de zijrui- ten geeft de carrosserie de in het terrein vereiste extra stijfheid. De Subaru Hatchback, de kleinste vierwielaan- drijver van Subaru, heeft een grootste lengte van 3,98 meter bij een breedte van 1,62 meter en een hoogte van 1,42 meter (mede een gevolg van de grote bo- demvrijheid). De wielbasis van de wa gen is betrekkelijk kort: 2,37 meter Mede hierdoor is de beenruimte achter- in voor volwassenen wat aan de krappe kant. Verder biedt de Hatchback gezien de buitenafmetingen zeker voldoende ruimte De rijpositie is voor een ieder goed in te stellen en de benodigde be- dieningsorganen zijn goed onder bereik geplaatst. Het interieur van de Subaru is leuk uitgevoerd en goed afgewerkt. nierende motorkap treffen we niet al- leen de viercilinder watergekoelde bo- xermotor en de vierbak met handscha- keling aan, maar tevens het reservewiel dat dus achterin de koffer geen effectie- ve ruimte wegneemt. De motor heeft een inhoud van 1781 cm3 waaruit een maximum vermogen wordt gehaald van 59 kW (80 pk) bij 5200 toeren. De compressieverhouding van 8,7 1 staat het gebruik van normale benzine niet in de weg. De motor heeft een maximum koppel van 133 Nm bij slechts 2400 toe ren. Hieruit blijkt al wat op de weg dui delijk tot uiting komt, namelijk dat de motor mooi soepel is. Gesteld dat hij op temperatuur is, want koud vertoont de machine nukken en moet er nogal met de choke worden gewerkt. Dit is een kwestie van enkele kilometers De vier cilinder boxer - die zoals vrijwel alle boxers een beetje rauw geluid produ- ceert - drijft normaal de voorwielen aan. Door een hendel tussen de voorstoelen om te zetten, kunnen ook de achterwielen worden aangedreVen. Dan wordt de Subaru 1800 Hatchback 4WD een ware terreinrijder die opmer- kelijk veel presteert onder de zwaarste omstandigheden. De handgeschakelde vierbak laat zich prettig bedienen en de koppeling vergt slechts een lichte pe- daaidruk en hij komt mooi soepel in aangrijping. Wei zou de transmissie best wat stiller mogen zijn. Op de gewone weg betaal je met de 4WD Subaru natuurlijk enigszins de tol voor de capaciteiten van de wagen in het ruige terrein. De bodemvrijheid is groter, de veren stugger en de dempers idem dito. Bovendien zijn de M S ban- den natuurlijk op de normale weg geen partij voor gewone radiaalbanden. Dat alles neemt niet weg dat de Hatchback op het punt comfort gcd kan meeko- men. De banden zingen op een glad wegdek en de stugge vering doet hob- beltjes wat meer voelen, maar toch is de auto zeker voldoende comfortabel om ook op de lange afstand plezierig voor- uit te komen. Wordt normaal gereden met alleen de voorwielaandrijving in- geschakeld dan is de Hatchback een wat onderstuurde auto die in snel geno- men bochten liever rechtuit zou gaan. Met de vierwielaandrijving ingescha- keld is de Subaru onder alle omstandig heden vrijwel neutraal gestuurd. Voor al wanneer het glad is - sneeuw bijvoor beeld - moet de Subaru-rijder zich zeer superieur voelen ten opzichte van iedere andere automobilist. De Hatch back stuurt prettig - ook in het terrein niet te zwaar - en de wagen beschikt over een goed stel remmen. Wie net uit een modderpoel komt rijden, moet wel even de schijven v66r schoonmaken door een paar keer te remmen. Anders zouden in een noodsituatie de remblok- ken weleens weinig houvast op de be- modderde schijven kunnen hebben. De topsnelheid van de Subaru Hatchback bedraagt 145 km/uur en de wagen acce- lereert in 14,5 seconden van 0 tot 100. Geen al te indrukwekkende cijfers voor een 1,8 liter personenwagen, maar in ieder geval ruimschoots voldoende. Onder zware omstandigheden en wan neer een aanhanger moet worden ge- trokken, komt de Subaru het best voor de dag. De wagen ploegt door mul zand of door modder dat het een lieve lust is en de grote bodemvrijheid maakt het mogelijk steile klims te maken of grote stenen te ontwijken. De korte overhang voor en achter zorgt ervoor dat de Su baru niet gauw vastloopt wanneer hij van een helling afkomt of er tegenop moet. De Subaru 1800 4WD Hatchback is een zeer veelzijdige auto die ook als tweede wagen in het gezin bijzonder goed tot zijn recht kan komen. Gezien de complete uitvoering en de unieke vierwielaandrijving kan de prijs van 21.399,- met de beste wil van de wereld niet te hoog worden gevonden. Zeker niet wanneer zo'n auto wat langer dan normaal wordt gehouden, waardoor de afschrijving per jaar lager uitvalt. De robuuste uitvoering maakt het moge lijk lang met deze twee- en vierwielaan- drijver te doen. De vierwielaangedreven Subaru 1800 Hatchback heeft een modern ge- lijnde tweedeurs carrosserie met schui ne achterzijde waarin de derde deur of- wel de grote achterklep is aangebracht. Deze klep geeft toegang tot een redelij- ke kofferruimte die aanzienlijk kan worden vergroot door de achterbank (in twee gedeelten) weg te klappen. Uiterlijk onderscheidt de Subaru zich duidelijk van andere wagens die een- zelfde carrosserieconcept hebben. De wagen heeft voldoende karakter om on- middellijk te worden herkend als Suba ru. De 1800 4WD (four wheel drive) staat hoger op de potc n dan een normale sedan en de wagen is uitgerust met spe ciale witte terreinvelgen waar stan daard gewone banden om liggen, maar die tegen extra betaling worden uitge voerd met M S banden. In de praktijk neemt iedereen deze stoere rubbers die in het terrein veel beter tot hun recht komen. Zij vergen wel een extra inves- tering in de orde van grootte van 500 gulden. Aan het uiterlijk van de Subaru aragen zij ook een steentje bij: zij ma ken de auto stoerder. Vdor zijn recht- hoekige koplampen ter vveerszijden van de matzwarte grille opgenomen.

Schiedams Nieuwsblad | 1981 | | pagina 3