MS Mode opent nieuw ffliaal Hagoort, specialist ALS DE Schiedams Nieuwsblad DE WIJDE WERELD VANDEWEDUWE m iSR Gespreksgroep voor rouwverwerking E.H.B.O. cursus St. Liduina Zondagsschool Oprichting Comite Zuidelijk Afrika Creatieve nood ABC Taalcursus Reiinle Spieringshoek 0pla" 79.450 Bestuur Martinit Leo Wiegman als Ursus-voorzitter MM WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1981 RIJNMOND/WEST COMBINATIE 37-515 SCHIEDAM - De Sticliting Maatschappelijk Werk en Kruisvereni- ging starten in oktober met een nieuwe gespreksgroep voor Rouw verwerking. Deze is bestemd voor personen van vijftig jaar en ouder die een levenspartner verloren hebben. De bedoeling is dit verlies, via de gesprekken, met elkaar te delen waardoor bet wat aanvaardbaarder wordt. Tevens gaat men samen op zoek naar manieren om het leven zonder partner weer zinvol te niaken. De gespreksgroep, die uit ten lioogste tien deelnemers bestaat, wordt begeieid door wijkverpleegkundige Marijke Boorsma en maatschap pelijk werker Pieter van Zoest. Praten door R1A KOPPENHAGEN Aarzeling Acceptabeler it M. Ames, tel. 352446 010-266615 Film Jeugdfilm Quibus Drumbandfestival Orgelconcert Exposities 1 i 1 t Samen praten verzacht leed Een van de voornaamste oorzaken die hebben geleid tot de oprichting van gespreksgroepen voor rouwver werking is wel onze moderne maat- schappij. Hierin is rouwen een ouderwets iets geworden waar men niet goed raad mee weet. Iedereen moet immers „flink" zijn. ,,Gelukkig begint die houding nu langzaam maar zeker te veranderen", zegt Pieter van Zoest, „maar toch is er nog aJtijd weinig begrip voor de moeilijkheden van mensen die achterblijven. Ze krijgen onder andere geen kans zich te uit en". Een der deelnemers van de eerste Rouwverwerkingsgroep, die m fe- bruari van start ging, vertelt daarop: „Misschien denken de mensen wel dat ze daar goed aan doen maar dat is helemaal niet waar. Je bent nu eenmaal met je gedachten bij de dood van je partner en wil daar over praten. Je krijgt er alleen weinig kans voor want wanneer je er over begint wordt direct overgegaan op een ander onderwerp. Een goede bekende van me zei zes weken na de dood van mijn man zelfs: „Je hebt nu lang genoeg getreurd. Het is tijd er een streep onder te zetten. Vergeet het leven dat je hebt gehad en begin opnieuw". Vooral van mensen die je wat nader staan verwacht je zoiets niet. Daar reken je op meer begrip. Dat ze van je verwachten dat je al die jaren met je partner zomaar dood- zwijgt is gewoon onvoorstelbaar". Ans, die tevens deel uitmaakte van een Rouwverwerkingsgroep voegt daaraan toe: ..Direct na de dood van je partner zie je volop mensen. Maar tijd om te praten over je gevoelens is er niet want er moet van alles gere- geld worden. Wanneer dat allemaal achter de rug is kom je eigenlijk pas zelf aan het verwerken van je verdriet toe. Maar dan blijkt iedereen al weer druk bezig te zijn met andere zaken en is praten niet meer mogelijk. Dat was voor mij verschrikkeiijk want ik had daar juist erg veel behoefte aan". en denk je makkelijker: Doe niet zo egoistisch. De begeleiders Marijke Boorsma cn Pieter van Zoest Ans, die tevens deel uitmaakte van aanraking kwam met de gespreks groep: „Daar heb ik niet zelf voor gezorgd, hoor", bekent ze moedig: „Dat zou ik nooit gedurfd hebben. Bovendien was ik in die tijd, het was ongeveer zes weken na de dood van mijn man, vreselijk in de war. Dat werd veroorzaakt door de spanningen in de voorafgaande weken. We wisten namelijk dat mijn man ging sterven. Dat hoorden we vier weken voor zijn, toch nog plotselinge, dood. Het gekke is dat ik die weken heb ervaren als iets heel kostbaars. Dat kwam vooral door de instelling van mijn man die aanvaardde zijn lot op een geweldige manier en vond dat we dankbaar moesten zijn voor wat wc gehad hadden. In die tijd dacht ik daar net zo over maar na zijn dood was dat aanvaarden weg en kon ik niets anders denken dan: Waarom gebeurt mij dit? Ik had ook echt het idee dat alleen mij zoiets was over- komen. Door de gespreksgroep wordt je duidelijk dat dat absoluut niet waar is. Bovendien blijken plotseling heel wat mensen dezelfde gevoelens te hebben als jij en dat maakt het voor jezelf acceptabeler". Met deze woorden is Els, het andere oud-lid van een gespreksgroep, het roerend eens: „Er over kunnen spreken met mensen die weten waarover ze praten is echt enorm belangrijk", zegt ze, ..Buitenstaan- ders begrijpen bijvoorbeeld niet dat juist de zomer deprimerend kan werken. Toch is dat zo want wanneer je buiten komt wordt je overal geconfronteerd met complete gezin- nen die gezellig op stap zijn. Nou gun je dat die mensen best maar toch denk ik dan weleens: Was het maar winter dan bleven jullie tenminste binnen en hoefde ik dat niet te zien. Over zoiets voelde ik me voorheen erg schuldig maar nu weet dat meerderen zo denken ligt dat anders Els heeft overigens lang geaarzeld voor ze besloot zich aan te melden voor een rouwverwerkingsgroep. „Mijn man was anderhalf jaar daar- voor overleden en hoewel ik er graag over paten wilde was ik er toch bang voor. Vooral omdat een aantal bekenden die ik erover vertelde het me afraadden. Zij waren van mening dat het alleen maar mijn verdriet zou oprakelen en verder geen nut had. Maar uiteindelijk heb ik me toch opgegeven en het praten in de goep heeft me zoveel goed gedaan dat ik het een ander zeker zou aanraden. Vooral omdat de begeleiding zo goed is. Dat heeft me eerlijk gezegd gewoon verbaasd want ik had niet verwacht dat toch nog vrij jonge mensen zoveel begrip op konden brengen. Ja, dat meen ik echt", zegt ze dan tegen de wat tegensputterende begeleiders Pieter en Marijke, „en daarom mag dat best in de krant". Wie nog wat meer zou willen weten over de, zowel voor mannen als voor vrouwen bestemde, gespreksgroepen voor Rouwverwerking kan zich voor nadere inlichtingen wenden tot Pieter van Zoest. Hij is te bereiken bij de Stichting Maatschappelijk Werk, Broersveld 142, telefoon 731033 of 731485. Inschrijving voor de groep die in oktober van start gaat is mogelijk tot eind September. Vooraf wordt ieder die zich aanmeldt uitgenodigd voor een persoonlijk informatief gesprek. Pas daarna be- slist men of men wel of niet wil deelnemen aan de gespreksgroep. *De nieuwe "MS Mode zaak SCHIEDAM - Aan het winkeliersbe- stand op de Hoogstraat is vorige week een, voor Schiedam, modieuze nieuwkomer toegevoegd. Het betreft een vestiging van MS Mode die hier- mee haar eenenzeventigste verkoop- punt in Nederland opende. Zeventien jaar geleden beschikte het inmiddels bekende bedrijf nog slechts over een zaak. Al heel snel volgde uit- breiding dankzij de formule: Het brengen van een actuele modieuze collectie tegen lage prijzen. Dit wordt mogelijk gemaakt door eigen ont- werp- en productieafdelingen. Deze volgen nauwgezet de nieuwste ont- wikkelingen op het gebied van de mode en stellen aan de hand hiervan een collectie samen. Hierbij gaat men er vanuit dat iedere modebewuste vrouw, ongeacht haar leeftijd, in haar maat een ruime keus moet hebben. Het aldus ontstane assortiment be staat uit: mantels, coats, japonnen, rokken, blouses, pantalons, jumpers, vesten, truien en een ruime sortering accessoires. Teneinde de MS filialen makkelijk herkenbaar te maken zijn zij alien uitgerust met een in het oog sprin- gende pui met luifel die over in de zelfde kleuren is uitgevoerd. De rui me entree zorgt voor een makkelijke toegang die uitnodigt tot snel even binnenlopen. De Schiedamse vestiging van MS Mo de is gevestigd aan de Hoogstraat 65. De zaak is geopend van 9.00 tot 18.00 uur (donderdags tot 21.00 uur). Op maandagmorgen is men gesloten. *Een klein gedeelte van het totale Hagoort assortiment. SCHIEDAM Een showroom vol „lichtende" voorbeelden treft men sinds kort aan in de van Couwenho- vestraat. Voor de realisering hiervan zorgde de firma Hagoort Lampen, een bedrijf dat vorige week op feeste- lijke wijze haar nieuwe vestiging opende. Reeds jarenlang behoort de firma Ha goort Lainpen, die wordt geleid door de broers Aad, Wim en Jan Bakker, tot een der grootste op het gebied van moderne verlichting. Een logisch gevolg van de nauwe contacten die het bedrijf onderhoudt met vele inte- rieur verzorgers. ,,Daardoor zijn we namelijk in staat direct in te haken op nieuwe stijlen en kleuren", legt een der broers uit. „Verder maken de gebruikte materi- alen onze, toch moderne verlichting, SCHIEDAM - „Weten wat men moet doen wanneer er een ongeval gebeurt kan van levensbelang zijn", stelt de E.H.B.O. vereniging St. Liduina. Daarom roept men ook zoveel moge- Verschijnt huis aan huis in geheel Schiedam Onderdeel van de Rijnmond West Combinatie, waarin ook het Maassluis Nieuwsblad en de Nieuwe Vlaardingse Courant zijn opgenomen Kantoor Rijnmond-West Combinatie: Hoogstraat 122,3131 BP, Postbus 306, 3130 AH, Vlaardingen Tel. 010 346711 Redact ie Medewerkers R. Koppenhagen, prive M. de Zwart, prive 010 736375 Sport: P. Spek. prive 010 352615 Klachten over bezorging kari men uitsluitend doorgeven via het nummer 010 132489 (van 8.30 tot 17.00 uur). Duo's kunnen worden opgegeven tot maandag 17 00 uur; gewone advertenties tot dinsdag 11 30 uur; redactionele kopij tot maandag 17.00 uur lijk mensen op deel te nemen aan de nieuwe cursus Eerste Hulp Bij Onge- lukken. Deze start op 2 oktober aan- staande in het „Schepphuis" aan de Dorpstraat 13 te Kethel. Voor nadere inlichtingen over de cursus kan men zich wenden tot: P. Landsbergen, te lefoon 706244, Th. de Veth telefoon 706303, R. Kester telefoon 750584 of L. Vredenbregt telefoon 711707. SCHIEDAM Al vijfentwintig jaar organiseert de zondagsschool „Het Westen" kinderbijeenkomsten op de zondagmorgen voor jongens en meis- jes tussen de drie en dertien jaar. Tijdens de bijeenkomsten wordt ge- zongen, een verhaal uit de bijbel ver- teld en besproken en worden spelle- tjes gedaan zoals kwartet, memorie en levend ganzebord. De Zondags school wordt gehouden in de Dr. de Visserschool aan de Westfrankeland- sestraat 152, van toen tot elf uur. De deur is geopend vanaf kwart voor tien. Voor nadere inlichtingen kan men zich wenden tot de heer Krabbendam V. Heuven Goedhartstraat 31, tele foon 735817 of Sjaak en Elly Koppe, Aleidastraat 62c, telefoon 262227. SCHIEDAM - Op de algemene jaar- vergadering van de voetbalvereniging Martini die wordt gehouden op vrij- dagavond 11 September wil het be stuur twee nieuwe leden benoemen. Het aantal bestuursplaatsen zal dan uitgebreid worden van negen naar elf. Verder zal de huidige bestuurs- samenstelling weinig veranderen. Voorzitter A.v.d. Horst, secretaris L P. Verlinde, tweede secretaris H.W. Nijman en wedstrijdsecretaris T. Ver- hoeven stellen zich opnieuw herkies- baar voor een nieuwe zittingsperiode. SCHIEDAM In zaal Irene aan de Nieuwe Haven wordt donder- dag 10 September een bijeenkomst gehouden met het doel een plaat- selijk Comite Zuidelijk Afrika op te rich ten. Namens het landelijk Comite Zui delijk Afrika zal informatie wor den gegeven over de komende ac- tie „Nederland breek met de wes- terse beschaving van Zuid-Afrika". Een belangrijk onderdeel, en eer ste programmapunt van het op te richten plaatselijk comite, van de ze actie is een geldinzameling ten behoeve van de bevrijdingsbewe- gingen A.N.C. en SWAPO. Op de bijeenkomst, die om acht uur be gint, zal de Zuid-Afrikaanse bal ling David de Beer spreken over de situatie in Zuidelijk Afrika. Verdere informatie is te verkrij- gen bij Rob Wark, Rietkraag 19, 3121 TC Schiedam, telefoon 704701 (na 18.00 uur) of het Comite Zuidelijk Afrika, Da Costastraat 88, 1053 ZR Am sterdam, telefoon 020-832231 SCHIEDAM - De activiteiten-com- missie van wijkcentrum "De blauwe brug" heeft dringend behoefte aan mensen die les kunnen geven op creatief gebied. Een ieder die een hobby of techniek behee'rst en die aan anderen zou willen leren, wordt dan ook verzocht zich in verbinding te stellen met Jeanet de Keyzer, tele foon 708830. De cursus creativiteit wordt gegeven op donderdagmorgen. SCHIEDAM - De voetbalvereniging Ursus houdt op 14 September haar algemene jaarvergadering. Onlangs deelde voorzitter Sjaak van Vliet mede, dat hij door verandering van werkkring niet meer beschikbaar is als voorzitter. Leo Wiegman wordt op de jaarvergadering voorgedragen als nieuwe voorzitter van de Schie damse voetbalvereniging. SCHIEDAM De Lange Kerkstraat vanaf de kruising Kreupelstraat-Lan- ge Kerkstraat tot aan de Grote Mark! en de Gedempte Baansloot vanaf het Sint Janshof zijn op vrijdag 11 Sep tember afgesloten voor alle verkeer. Oorzaak van deze maatregel is het standwerkersconcours dat die dag tij dens de weekmarkt wordt gehouden. SCHIEDAM Met ingang van de maand September is de ABC-taalcur- sus weer begonnen met het geven van lessen aan buitenlanders. De lessen worden gegeven in kleine groepen. Lr wordt vooral praktisch Nederlands geleerd. Zowel mannen als vrouwen kunnen aan deze cursus deelnemen. l ike woensdagavond kan men hiervoor terecht in de Willem de Zwijgerschool, St. Liduinastraat 35 van 19.30 tot 21.30 uur. Voor bui tenlanders die niet kunnen lez.en of schriiven wordt een aparte cursus ge- organiseerd. Deze kan pas starten wanneer er zich voldoende kandida- ten hebben opgegeven. Voor alle cursussen kan men zich op de woensdagavonden aanmelden. In de week van 10 tot en met 16 Sep tember staat in het Passage Theater „Inspecteur Platvoet slaat alles" op de spoelen. Inspecteur Rizzo (Bud Spencer) van de Napolitaanse narcoticabrigade krijgt een telefoontje van een onbe- kende,die zegt dat hij belangrijke in lichtingen heeft. Wanneer hij de man, waar hij een afspraak mee maakt, ontmoet is deze stervende. Rizzo, die nog even met hem gesproken heeft, vertrekt daarop naar Zuid-Afrika. Daar aangekomen sluit hij vriendschap met Bodo, het zoontje van de in Na- pels vermoorde man die een Zuid- Afrikaanse rechercheur was. Inmid dels heeft Rizzo ook Caputo, een ou- de in Zuid-Afrika wonende vriend, overgehaald om hem te helpen. Met zijn drieen proberen ze vervolgens de bende, die Bodo's vader heeft ver- moord, op te rollen. Voor het zover komt moeten ze zich echter nog door heel wat moeilijkheden heen slaan. De film, die toegankelijk is voor per sonen van alle leeftijden, draait dage- lijks om 7 en 9.30 uur (behalve op maandag). In Passage Bio draait gedurende de zelfde periode „The elephant man". De jonge chirurg Frederick Treves ziet in een kermistent een man die zo afschuwelijk misvormd is dat hij als De Olifant Man wordt tentoongesteld. Hij neemt de man, die er slechts aan toe is, mee naar het ziekenhuis en ontdekt daar dat deze John Merrick heet. In een poging de ongelukkige man te helpen zendt Treves een stuk naar de London Times om financiele steun. Als gevolg hiervan komt een beroemd actrice John Merrick bezoe- ken. Haar voorbeeld wordt snel ge- volgd door andere leden van de high- society. Inmiddels heeft een nacht- portier van het ziekenhuis ontdekt dat hij goede zaakjes kan doen door dronken lieden, 's avonds laat tegen betaling, de Olifant Man te laten be- zichtigen. Op zekere dag bevindt zich daartussen de kermisexploitant in wiens tent Merrick voorheen werkte. Hoe het verhaal dan verloopt kunnen kijkers van zestien jaar en ouder da- geljjks zien om 2, 7 en 9.30 uur (be halve op maandag). tevens geschikt voor klassieke mte- rieurs. Nou kan je natuurlijk geen lamp met een chroomkleurige voet in zo'n interieur zetten maar eenzelfde lamp in bronzen uitvoering voldoet daarentegen uitstekend. Het is dan ook geen toeval dat wij, naast het maken en importeren van lampen, verlichtingsplannen maken voor zo wel discotheken, bioscopen, kanto- ren en woonkamers als kathedralen". In de showroom, die voor iedereen toegankelijk is, bevindt zich een assortiment van ruim vijftienhonderd lampen. Volop keusdus zowel op het gebied van binnen- als buitenverlich- ting. Hoewel het voor particulieren wel mogelijk is bij Hagoort lampen te bestellen, geschiedt de aflevering ten alle tijden via de detaillist. Hagoort Lampen is gevestigd aan de van Couwenhovestraat 15 te Schie dam. De showroom is geopend van maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 17.00 uur. en op de koop- avond (donderdag) van 19.00 tot 21.00 uur. Op zaterdag-, zondag- en woensdag- middag om twee uur draait in het Passage Theater de dwaze Walt Dis ney film ,,Blauwbaards verborgen schat". Steve neemt een kamer in de Black- beard's Inn, een bouwvallig hotel dat ooit werd gebouwd door de piraat kapitein Blauwbaard. Een stel oude dames, afstammelingen van de zeero- ver leidt nu het hotel. Ze moeten de eerste van de maand een grote som geld bijeen hebben om de schuldei- sers te betalen en houden daarom een verkoping. Steve koopt er een oude bedwarmer waarin een manuscript zit. Door dit te lezen haalt hij Blauwbaard terug uit de hel. Wat er dan allemaal gebeurt moeten jullie zelf maar gaan zien. Vanavond om 22.00 uur kan men in cafe de Quibus aan de Lange Haven gaan luisteren naar de pianist Rob- bert Berger. Vele kennen hem reeds als zanger pianist van de groep Dande lion. Zondagavond om half tien komt de Engelse Fonkformatie ,,Trunkles" naar de Quibus. De groep bestaat uit een vrouw en vijf mannen. Het jaarlijkse Drumbandfestival wordt deze keer gehouden op zaterdag 12 September van 11.00 tot 20.00 uur. De festiviteiten zullen als vanouds plaatsvinden in de Plantage. Het defi le is in de Lange Nieuwstraat van 15.00 tot 16.00 uur. In de Grote of St. Janskerk wordt op dinsdag 15 September een orgelcon cert gegeven door Andr6 Verwoerd. Het programma bevat veel werken die ook voor degeen die nooit of nau- welijks dergelijke concerten bijwonen de moeite waard zijn. Er worden on der andere composities gespeeld van Joh. Speth, Joh. Seb. Bach, G.F. Han del, Max Reger,Th. Dubois en J. Lem- mens. Het concert begint om 20.15 uur. Toegangsbewijzen zijn a f 4,— per persoon verkrijgbaar bij de ingang van de kerk. Houders van een C.J.P. of Pas 65 betalen f 2,50. Tot en met zaterdag 12 September kan men op de Hoogstraat, tussen Museum en Stadhuis, een expositie bezichtigen van de Vlaamse schilder Daniel Vanmeerhaeghe. Zijn schilde- rijen staan tentoongesteld in de eta- lages van de winkeliers op dit deel van de Hoogstraat. In het Schieland Ziekenhuis worden momenteel kunstwerken tentoonge steld van Benjamin Royaards (schil- derijen en Aquarellen) en Bert Les (plantaardige vormen van vooral hout). De expositie is vrij toeganke lijk van 9.00 tot 20.00 uur. SCHIEDAM De Scholengemeen- schap Spieringshoek (voorheen St. Liduinalyceum genaamd) viert dit jaar haar vijfentwintig jarig bestaan. Ter gelegenheid hiervan wordt op vrijdag 9 oktober een reiinie gehou den voor oud-leerlingen. Deze begint om zeven uur's avonds. Aanmelding voor dit gebeuren kan uitsluitend door overmaking van f 15,— per per soon op giro 1814505, ten name van E. Clarenbeek, Schiedam, onder ver- melding van het eindexamenjaar. Bud Spencer in .Inspecteur Platvoet slaat alles

Schiedams Nieuwsblad | 1981 | | pagina 3