NIETS BtEDT Kennismakingsexcursies en Open Dag bij Vogelasiel Jubileum- agenda \foordeel-week! leer en suede cpalfhenette Creatieve cursussen Rene Bloemsierkunst heropend ALSDE Schiedams Nieuwsblad Nieuw bedrijfspand voor GOM Oranjebrug afgesloten s rene °P'a'e 79.450 m (f%y CENTRALE VERWARMING AIRCONDITIONING Na een grandioze verbouwing openden wij opnieuw onze deuren op 9 September 1981. Tef) U bent van harte ^|f J -?>'* welkom WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1981 RIJNMOND/WEST COMBINATIE 38-516 SCHJEDAM/VLAARDINGEN - De Koninklijke Nederlandse Na tuurhistorische Vereniging viert dit jaar haar tachtig-jarig bestaan. Ter gelegenheid van dit jubileum heeft de afdeling Waterweg- Noord (die het gebied tussen Rotterdam en Den Haag bestrijkt) een aantal activiteiten opgezet. Deze bestaan uit het inrichten van informatieve vitrines in de bibliotheken, het verschaffen van inlich- tingen met betrekking tot natuurboeken en het organiseren van excursies. van woensdag 161 m dinsdag22 September w op het piekfijn reinigen van Zeldzaam Vogelasiel GARAGE VAN DALEN Don Quishocking Film Jeugdvoorstellingen Quibus Orgelconcert Exposities St. Liduinastraat 92 Schiedam Tel: 26.31.32-265265 Tachtlgjarige vecht voor natuur beSkoud Woensdag 16 September worden kennismakingsexcursies gehouden in het Beatrixpark te Schiedam (verzamelpunt het Pannekoek- huis), de heemtuin te Vlaardingen (verzamelen bij de ingang Marnix- laan) en de Commandeurspolder te Maassluis (vertrekpunt de bus- halte b(j de afrit van rijksweg 20). De afdeling Waterweg-Noord hoopt via deze activiteiten wat meer be- kendheid te geven aan de werkzaam- heden van de Koninklijke Nederland se Natuurhistorische Vereniging. „Onze vereniging houdt zich name- ljjk niet alleen bezig met wetenschap- pelijke onderzoek maar organiseert ook veel tochten voor mensen die ge- woon wat willen rondkijken in de na- tuur", vertelt Henk Eikenbroek, vice- voorzitter van de afdeling Waterweg- Noord. „Dat gebeurt onder andere tijdens de excursies. Daarbij wandelt men, in gezelschap van een aantal van onze leden, door de natuur. Het prettige, voor de niet-kenners, is dat men op die manier altijd iemand bij de hand heeft waaraan iets gevraagd kan wor den. Bovendien wordt er ondetweg het een en ander verteld over de na- tuurlijke gesteldheid van het gebied dat men doorkruist. Een excursie be- staat dus niet uit een tijdlang op je knieen kijken naar, bijvoorbeeld, een boterbloem. Mensen die interesse hebben voor een bepaald onderdeel kunnen plaatsne- men in aparte werkgroepen. Binnen onze afdeling zijn er zo vier. Een strand-, een planten-, een vogel- en een insectenwerkgroep. Gemiddeld tellen zij vijftien a twintig leden, die zich gezamenlijk verder verdiepen in het onderwerp dat hen het meeste interesseert. Lid worden van een Al deze excursies 19.00 uur. beginnen om Zaterdag 19 September is er een Open Dag bij het Vogelasiel aan de Schiedamsedijk 2a (in het volkstuinencomplex Vijfsluizen) te Schiedam. Belangstellenden kunnen hier terecht van 10.00 tot 12.00 en van 14.00 tot 16.00 uur. Zondag 20 September organiseert de afdeling Waterweg-Noord een excursie naar het strand van Hoek van Holland waar bijzondere aan- dacht zal worden besteed aan de flora en fauna van het zoute wa ter. Vertrekpunt voor deze excur sie, die om 09.00 uur begint, is de semafoor in Hoek van Holland, ledereen, dus ook niet-leden van de Koninklijke Nederlandse Na tuurhistorische Vereniging, is wel- kom bij de excursies en op de Open Dag. ."ILir-te iI 1 Hendrik-Jan Dijkerman en Henk Eikenbroek van de afdeling Waterweg-Noord. werkgroep schept overigens absoluut geen verplichtingen. ledereen is vrij om al dan niet met excursies niee te gaan of de avonden, waar dieper 5- korting SCHIEDAM - Op veertien plaatsen in Zuid-Holland zullen in de maanden oktober en november creatieve cur sussen worden georganiseerd. Deze zijn bedoeld voor vrijwillig(st)ers in het jeugdwerk. De handvaardigheidscursus bestaat uit zes avonden. Naast handvaardig- heidstechnieken wordt vooral aan- dacht besteed aan de manier waarop met kinderen is te werken met beel- dende materialen. Deze cursus, waar- van de kosten f 33,50 bedragen, wordt gegeven in Leiden, Koudekerk aan de Rijn, Boskoop, Gouda, Krim- pen aan de IJssel, Heinenoord, Spij- kenisse, Rozenburg, Vlaardingen, Den Haag en Katwijk. Tevens worden er een drietal experimentele cursus sen, van drie avonden,georganiseerd. Bij voldoende belangstelling kunnen deze met nogmaals drie avonden wor den verlengd. De plaatsen waar deze cursussen worden gegeven zijn: Vlaardingen (met als inhoud dans en bewegingsexpressie), Barendrecht (werken met audiovisuele middelen) en Berkel (creatief spel). Hiervan be dragen de kosten f 16,75. Verdere inlichtingen over, of opgave voor, de cursussen kunnen geschie- den bij: Centrum voor Jeugdwerk in Zuid-Holland Janzeuven. Jan van Nassaustraat 7, 2596 BL Den Haag, telefoon 070-244736. wordt ingegaan op de achtergrond kennis, te bezoeken". „De voornaamste doelstelling van de Koninklijke Nederlandse Natuurhis torische Vereniging is feitelijk: de mensen leren mee te genieten van de natuur en te proberen deze niet ver der te laten verpesten", neemt de voorzitter Hendrik-Jan Dijkerman het gesprek over. „Wat dat laatste betreft heeft onze afdeling een goed contact met de plantsoenendiensten van Schiedam en Vlaardingen. Zij werken er duide- lijk aan mee om zeldzame planten de kans te geven zich te verspreiden. Zo troffen we een aantal jaren geleden in het Beatrixpark een bijzondere bo- dembedekker aan, de Maagdenpalm. Deze werd toendertijd weggesehof- feld maar tegenwoordig laat men haar groeien. In Vlaardingen vond een van onze leden enige tijd terug zelfs een Aardaker, een praktisch uit- gestorven plant die alleen nog voor- komt in Limburg en de Achterhoek. Nadat we dat hadden gemeld heeft de Vlaardingse plantsoenendienst di rect maatregelen getroffen om de plant te beschermen. Naast de activiteiten binnen onze af deling kunnen de leden van de vere niging ook deelnemen aan allerlei lan- delijke activiteiten. Deze omvatten bijvoorbeeld het maken van excursies in natuurgebieden elders, zowel in binnen- als buitenland, en het organi seren van kampen. Verder ontvangt ieder lid het verenigingsblad ,,Natu- ra". Daarin staat al het nieuws dat op het gebied van de natuur te vermel- den is". Het, in Schiedam, meest bekende werkterrein van de Koninklijke Ne derlandse Natuurhistorsche Vereni ging is waarschijnlijk wel het Vogela siel aan de Poldervaart. „Gedurende dit jaar hebben we er al ruim acht- honderd vogels verzorgd", vertelt Hendrik-Jan verder. „Dat betekent een verdubbeling ten opzichte van het eerste jaar. Over enkele weken komen daar waarschijnlijk nog heel wat gevleugelde gasten bij, want dan begint de trek. Daarna volgt snel de winter. In die tijd gaan leden van on ze vereniging, op plaatsen waar en wanneer dat nodig is, de vogels voe- deren. Zo zijn we dus constant zomer en winter door bezig met het be schermen, en daardoor in stand hou- den, van de natuur". Een ieder die nadere inlichtingen wenst over de Koninklijke Neder landse Natuurhistorische Vereniging kan zich voor verdere informatie wenden tot H.J. Dijkerman, telefoon 071-148333 toestel 7749 (overdag) of 010-707505 ('savonds). Buys Ballotlaan 4, VLAARDINGEN. Tel. 348700 SCHIEDAM—Rene Bloemsierkunst in de Liduinastraat is heropend. Deze handeling werd ven-icht door de tweejarige Tommy. Hij reed hiertoe de zaak van zijn ouders binnen, door een papieren deur, op zijn met bloe- men versierde tractor. In de geheel gemoderniseerde zaak ontstond onder andere een betere mogelijkheid voor de opstelling van vaste planten. Net als voorheen treft men bij Rene Bloemsierkunst een ruime sortering snijbloemen, vazen, sierpotten en vaste planten aan. "Het grote voor- deel van de verbouwing is echter dat die vaste planten nu beter kunnen worden opgesteld", vertelt de trotse eigenaar. "Verder hebben we er voor gezorgd dat de gemoderniseerde zaak goed toegankelijk werk voor rolstoel- gebruikere. Voorheen moesten die mensen altijd van buitenaf inkopen doen, want de rolstoelen paste niet door de deur. Dat is nu gelukkig ver- anderd. We hebben er een extra brede toegangsdeur in laten zetten en een lage drempel, met oprit, aan laten brengen. Hierdoor kunnen zij in het vervolg zelf binnenkomen en rustig rondkijken". Rene Bloemsierkunst aan de Liduina straat 92 is dagelijks geopend van half negen tot half zes. Op de koop- avond is de zaak gesloten. Het tele- foonnummer van de bloemenwinkel is 263132. i wMMm *v.v Simone Signoret, Jean Rochefort en Delphine Seyrig in „Gcachtc Onbeken- de". Het theaterseizoen van De Teerstoof opent vrijdag 18 September met het programma ,,Wij zijn volstrekt in de war". Het ziet er naar uit dat deze avond een laatste optreden betekent van de cabaretgroep Don Quishoc king. Anke en George Groot, Ja- ques Kloten, Willem-Jan Gevers en Freed Florusse hebben namelijk be- sloten er dit jaar mee op te houden. Het cabaret begint om 21.00 uur. De foyer van De Teerstoof in de Nieuw- straat is geopend vanaf 20.00 uur. De toegangsprijs bedraagt f 17,50. Hou- ders van een Pas 65 of CJ J\ betalen f 15,-. Kaarten kunnen worden gere- serveerd van maandag tot en met vrij dag via de V.V.V.Schiedam telefoon (266000) en vrijdagavond via het theater (telefoon 269455). In de week van 17 tot en met 23 Sep tember draait in het Passage Theater de ijzingwekkende film „Doodschip". Een passagiersschip wordt in de Ca- raibische Zee aangevaren door een mysterieus vaartuig. Slechts zeven personen, waaronder Trevor en Mar garet Marshall en hun twee kinderen, overleven de ramp. Zij klimmen aan boord van een plotseling uit het niets opdoemend schip, dat bij nader onderzoek een verlaten oud Duits oorlogschip blijkt te zijn. Hiermee varen de overlevenden, onder com mando van de zich vreemd gedragen- de kapitein Ashland, een nog onbe- kend gruwelijk lot tegemoet. De voorstellingen, die toegankelijk zijn voor personen van zestien jaar en ouder, zijn dagelijks om 7 en 9.30 uur (behalve op vrijdag, zaterdag en maandag). In Passage Bio staat gedurende de- zelfde periode „Geachte onbekende" op de spoelen. Gilles (die invalide is) en zijn zus Louise wonen al twintig jaar in Bre- tange. De enige persoon waarze con tact mee hebben is Yvette, die elke morgen vers brood brengt. Wanneer Gilles ernstig ziek wordt besluit Louise, uit angst om alleen achter te blijven, een persoonlijke oproep te plaatsen in de plaatselijke krant. Ze ontvangt hierop slechts een reactie van haar broer. Zij besluit met hem te gaan corresponderen onder een pseudoniem. De film draait da gelijks om 2, 7 en 9.30 uur (behalve op zaterdagmiddag en maandag) en is geschikt voor personen van alle leeftijden. Zaterdagmiddag om half drie kunnen kinderen van vijf tot en met tien jaar in De Teerstoof gaan kijken naar het poppentheater van Marianne Rijpma met ,,De Elfenplaats". Verdwaald in het bos valt Liesje, juist op de plek van aardmannetjes en elfjes, in slaap. Sinds kort wordt deze plaats echter onveilig gemaakt door een indringer. Hoe dat allemaal af- loopt? Dat moeten jullie zelf maar gaan zien. De foyer van De Teerstoof is geopend vanaf 14.00 uur. De toe gangsprijs bedraagt f 3,50. Kaartjes kunnen worden besteld van maandag tot en met vrijdag via de V.V.V. Schiedam (telefoon 266000) en vrij dagavond plus zaterdag na 13.00 uur via het theater (telefoon 269455). In het Passage Theater draait zater dag-, zondag- en woensdagmiddag om twee uur een feestelijke film vol avonturen van Disney figuren. Na- tuurlijk is Donald Duck het middel- punt van dit tekenfilm spektakel. An dere goede bekenden zijn Knabbel en Babbel, Goffy, Mickey Mouse en Plu to. In cafe De Quibus aan de Lange Ha ven kan men zondagavond om half tien gaan kijken en luisteren naar de, vijftien man sterke, Engelse theater- groep „Bizarre Repertoir". De toe- gang tot de Quibus is gratis. In verband met de tijdelijke sluiting van het Stedelijk Museum zal het op zaterdag 19 September georganiseer- de orgelconcert van de „Vrienden van het Stedelijk Museum Schiedam" plaatsvinden in de Oud Katholieke Kerk op de Dam 30. Het daar aanwezige, uit 1866 date- rende, orgel zal worden bespeeld door Auke Pol met medewerking van Marieke van der Horst, fluit. Uitge- voerd worden werken van Carl. Ph. E. Bach, Bruckner, Vierne, Martin en Bellini. Het concert, dat ongeveer drie kwartier zal duren, begint om 15.00 uur. De toegang is gratis. In de Galerie van het Schieland Zie- kenhuis (Stadhouderslaan) vindt men momenteel exposities van Benjamin Royaards (schilderijen en aquarellen) en Bert Les (plantaardige vormen). De tentoonstellingen zijn dagelijks te bezichtigen van 9.00 tot 20.00 uur. De toegang is vrij. In theater De Teerstoof kan men voor de aanvang van de voorstellin gen gaan kijken naar een achttal droomlandschappen van Daniel Van- meerhaeghe. zakennieuws muillAUR /lAirOTOAUDIMATIC Verschijnt huis-aan-huis in geheel Schiedam. Onderdeel van de Rijnmond-West Combinatie, waarin ook het Maassluis Nieuwsblad en de Nieuwe Vlaardingse Courant zijn opgenomen Kantoor Rijnmond-West Combinatie: Hoogstraat 122, 3131 BP; Postbus 306, 3130 AH, Vlaardingen Tel. 010-346711 Redact ie M. Ames, tel. 352446 A. Beyen, tel. 352911 Medewerkers: R. Koppenhagen, prive 010-266615 M. de Zwart, prive 010 736375 Sport: P. Spek, prive 010-352615 Klachten over bezorging kan men uitsluitend doorgeven via het nummer 010-132489 (van 8.30 tot 17.00 uur). Duo's kunnen worden opgegeven tot maandag 17.00 uur; gewone advertenties tot dinsdag 11.30 uur; redactionele kopij tot maandag 17.00 uur. SCHIEDAM Door de onthulling van een miniatuur (van een kunst- werk dat de zeven Gom-bedrijfsdien- sten uitbeeldt) opende dr. W. Albeda, nog net in de funktie van minister van Sociale Zaken, donderdag 10 Sep tember het nieuwe hoofdkantoor en distributiecentrum van Com Bedrjjfs- diensten voor Gebouwen. Het is inmiddels al weer vijftien jaar geleden dat de Com, als Gebouwen Onderhoud-Maatschappij, werd opge- richt. Gedurende deze jaren specia- liseerde het bedrijf zich dermate op het gebied van schoonmaak- en technisch onderhoud dat het uit- groeide tot een der grootste verle- ners van bedrijfsdiensten in ons land. Het takenpakket werd onder meer uitgebreid met de zorg voor glas- en gevelreiniging, schilderwerken, be- waking en veiligheid, portiersdien- sten, adviezen bij nieuwbouw, inter ne verbouwingen, levering van schoonmaakmateriaal en linnenser- vice voor bedrijven, kantoren, (over- heids) instellingen, ziekenhuizen, scholen enzovoorts. Hierdoor biedt het bedrijf thans werkgelegenheid aan een kleine vijfduizend medewerk- sters (waarvan tweederde part-time). Zij verrichten hun werk vanuit de negentien Nederlandse en twee Bel- gische vestigingen. Men verwacht dat het aantal werknemers tengevolge van de nieuwe uitbreiding nog zal toenemen. ,,De ontwikkelingen voor de toe- komst van de arbeidsmarkt voor schoonmaakpersoneel zijn dan ook niet ongunstig", zei dr. Albeda tjj- dens zijn toespraak, waarin hij tevens vermeldde: „Het wordt tijd dat het schoonmaakberoep zijn lage sociale status kwijtraakt. De verbeterde ar- beidsomstandigheden en de mogelijk heid tot scholing van het personeel, dat hierbij leert omgaan met de nieuwste technische voorzieningen op het schoonmaakgebeid, zullen hier ongetwijfeld een goede invloed op hebben". Gom heeft er voor gezorgd dat in het nieuwe bedrijfspand, architectonisch en technisch, alle voorzieningen zijn aangebracht om het onderhoud en de bewaking tot een minimum te beper- ken. Hierdoor zijn twee schoonmaak- sters in staat het gehele gebouw in enkele uren per dag schoon te hou den. Gom Bedrijfsdiensten voor Gebou wen is gevestigd aan de 's Graven- landseweg 258, Postbus 144, 3100 AC Schiedam, telefoon 623333. Lid van de algemene vereniging voor de centrale verwarmings- en luchtbehandelings-industrie. GRIFFIJN MERCURIUSSTRAAT 41, TEL. 34.21.63, VLAARDINGEN SCHIEDAM - Van 24.00 tot 06.00 uur in de nacht van 22 op 23 Septem ber is de Oranjebrug afgesloten voor alle verkeer. Deze afsluiting geschiedt in verband met, door de Dienst Ge- meentewerken, uit te voeren herstel- werkzaamheden aan het wegdek. HEROPENING

Schiedams Nieuwsblad | 1981 | | pagina 3