Beeldhouwster Sturm TROPISCHE DRANKJES TE KUST EN TE KEUR Nieuwe trend in it Sfeerool tafelen b Het gonst van actie in de stand van De Havenloods VOOR INFORMATIE: 't MIDDEN VANDE EEMHAL Rotan- wandmeubel Honderd jaar ambachtelijk vakmanschap J* femina mmi FAMILIEBEURS Handig wijnrek van lavasteen BLIJD0RP PIT HARTSTICHTING P0LITIE NS GEB ANWB m f!s i mk Armalou: pas op! Kassa's op drukte berekend Geweldige primeurmini-duo VVOENSDAG 30 SEPTEMBER 1981 femina 40-512 de Verenigde Rotterdamse Slagers vieren het jubileum .Honderd Jaar Ambachtelijke Slagerijen" op de Familiebeurs Femina. Ter gelegenheid van dit jubileum rich ten de 130 leden van de vereniging onder leiding van voorzitter J. de Pater een uit omstreeks 1900 daterende slagerswinkel in. In nauwe samenwerking met het Slagersvakonderwijs in Utrecht verzamelden de slagers antiek gereedschap, hakblokken en messen om de nostalgische slagerswinkel gestalte te geven. Hamlap en haas Circusartiesten die in de nok van de tent levensgevaar- lijke stunts uithalen, heb- ben mij geinspireerd tot het ma ken van bronzen beeldjes. Toen ik langzamerhand ervan over- tuigd raakte dat politiek in mijn ogen niets anders is dan een circus vol dolle capriolen, heb ik de eerste karikaturale bron zen beeldjes van bekende poli- tici gemaakt". "5 f ,1" Van Agt Bananen H V i' 1 Boeken en enveloppen de organisatie van de Familiebeurs Femina heeft de voorlichtingsstand dit jaar centraal bijeen gezet in de Eemhal. Door deze nieuwe opzet kan de bezoeker op een rustig gedeelte van de beurs de gewenste inlichtingen verkrijgen en aldaar tevens uitvoerige documentatie over tal van zaken verzamelen. mimm -"-TV- 1 flW'^II'IU'OKWH'IIIH^1 "I -SJ® Kom proeven bij stagerij in vol bedriji v 41 Jfe £)e allernieuwste vleeswaren en worstsoorten gratis proeven op Familiebeurs Femina. „Jammer genoeg is het om financiele redenen niet mogelijk halve koeien of halve varkens aan de vleeshaken te pinnen waarmee het geheel nog rea- listischer wordt. Een varken kost van- daag de dag f.6,00 per kilogram en voor een halve koe moet tenminste f. 1.500,- betaald worden. Deze be- dragen gaan boven het budget van de slagers omdat het ingekochte vlees direct na afloop van de Femina ver- nietigd moet worden. Als het moge lijk is het vlees te kopen tegen de prijzen van 1900 hadden we geen se- conde geaarzeld". Aldus de heer De Pater en hij rekent voor dat in 1900 minder dan een dubbeltje per kilo gram betaald werd voor varkensvlees. Slager De Pater betreurt het echter niet deze tijden nooit gekend te heb- ben. „De slagerij had in 1900 geen koe- ling, de toonbank was niet meer dan een klein tafeltje waarop een in onze ogen armetierig stukje vlees lag uit- gestald. Elke vijf jaar moest er een nieuw hakblok worden aangeschaft omdat de steenbeuk door het in- tensieve gebruik versleten was. De boomstam was gewoon op". De moderne slager werkt met hy- gienische apparattiur en heeft een efficiente werkwijze. De slagerij waar het met bloed doordrenkte zaagsel op de grond een penetrante geur verspreidde is voor altijd ver- dwenen. Op Femina laten de slagers van Rotterdam nog eenmaal de oude tijd herleven in het nostalgische winkeltje in de entree. Vol trots voegt de heer De Pater er aan toe dat in stand 534 een hypermoderne slagerij in vol be- drijf is. Iedere beursdag demonstre- ren leden van de Verenigde Rotter damse Slagers varkens- en rundvlees uitsnijden. Tevens geven zij uitleg waarom ,,haas" veel duurder is dan „hamlap". Ook de paardenslager ontbreekt niet in de „Femina-slagerij". Leerlingen van de slagersvakopleiding houden een onderlinge wedstrijd vleeswaren- opmaak en de bezoekers kunnen smullen van de prachtig gedecoreerde worstsoorten. Om het vlees in de stand fris en vers te houden is er een speciaal air-conditioning-systeem aangebracht. De luchtstroom uit de hallen van Familiebeurs Femina kan niet in de slagerij dringen, maar de kruidige slagerijlucht dringt wel in de neuzen van de bezoekers. Op de eerste dag van Femina, vrijdag 2 oktober a.s. maken de Verenigde Rotterdamse Slagers de winnaarS be- kend van de landelijke slagersvakwed- strijd. Uit heel Nederland zonden 36 slagers maar liefst 68 nieuwe vleesproducten in. De deelnemers werd gevraagd een nieuw „vlug-klaar" product te ont- wikkelen of een nieuwe vleeswaar of worstsoort te introduceren. De win- naar, die een snijmachine ter waarde van vierduizend gulden in ontvangst kan nemen is op Femina aanwezig om het nieuwe slagerijproduct door het publiek te laten keuren Dat ik ooit eens bronsen sDotnrenten zou maken' Beeldhouwster mevrouw Bep Sturm- van de Berg uit Bentveld heeft in slechts enkele jaren met deze 25 cen timeter hoge beeldjes faam verwor- ven. Tweemaal heeft zij in het Ge- bouw van de Tweede Kamer haar collectie geexposeerd. De in brons geportretteerden kochten grif 'hun' beeldje. Ook buitenlandse politici zijn door haar 'onder handen genomen'. In brons leggen de voormalige presi- denten van Amerika de 100 meter horden in recordtijd af, terwijl onze Nederlandse Tweede Kamervoorzit- ter Dolman gezeten in een comfor- tabele fauteuil de inspanningen van Carter en Kennedy op de voet volgt. Minister Marcel van Dam proostcnd „Het maken van bijvoorbeeld een karikatuur van Van Agt (in voile sprint op de racefietsjf ontspant mij als ik intensief werk aan een serieuze opdracht. Ik krijg er veel, voor gebouwen bijvoorbeeld. Zo voltooide ik onlangs een bronzen beeld van Henry Dunant voor het Vredespaleis in Den Haag. Mijn opleiding is op serieus beeldhouwen afgestemd". „Toen ik als jong kunstenares lessen volgde aan de Rijksacademie voor Beeldende Kunsten in Amsterdam had ik er geen flauw vermoeden van •dat ik ooit 'politieke spotprenten' in brons zou kunnen maken". Mevrouw Sturm vindt haar inspiratie niet alleen bij de politici maar ook bij sportmensen en artiesten. De ver- maarde tennisspeler Bjorn Borg bij voorbeeld is de trotse bezitter van een brons. De beeldhouwster maakt de miniaturen eerst uit was. „Als een fotograaf met zijn camera, zo maak ik uit was een mensenfiguur 'uit het leven gegrepen': de nieuwe minister van volkshuisvesting Marcel van Dam staande met een glas in de hand, boven op een stoel nonchalant met zijn buik naar voren". Evenals zijn collega's toonde Marcel van Dam zich zeer ingepomen met het beeld. Van de collectie die uit meer dan 80 stuks bestaat, stelde mevrouw Sturm voor de Familiebeurs Femina een boeiende expositie samen. Oud-Burgemeester Andre van der Louw, hand in hand met de Euro- mast, is een van de zeer in het oog vallende beeldjes op deze expositie. bezoekers voor wie de stroom nouveaute's, informatie en voorlichting „te veel" dreigt te worden op Femina kunnen zich verkwikken met een nieuw tropisch drankje. Op de stand van Soiedi Nederland kunt u nippen van ,,Pina Colada" van de fabrikant Heublin. Een drank die door een geraffineerde samenstelling van rum, cocos en ananassap vermoeide beursbezoekers spoedig weer op de been krijgt. Pina Colada vindt zijn oorsprong in het Caraibisch gebied en is via een zegetocht door Amerika nu ook „ontdekt" in Europa. De firma Jacon Gerhardt Holland BV schenkt in stand 246 een voor Nederland nieuwe likeur op Armag- nac-basis. Vanweg het alcoholpercen- tage van 28 procent is het wel oppas- sen met een slokje Armalou! De tropische kruiden en bananen in Pisang Ambon worden door Henkes Verenigde Distilleerderijen BV in stand 335 gemixed tot een verfriss- sende cocktail. Een flinke scheut si- naasappelsap en tinkelende ijsblokjes maken ,,Het groene avontuur" van het exotische drankje nog „opwin- dender". Voor een werkelijke opkik- ker zorgt „Kontiki", nog een tro pische drank van Henkes. De rondgang wordt afgesloten bij Bols Nederland waar een van de drie nieuwe „creamdranken" geproefd kan worden in de smaken cherry, banana en mocca. aanbouwkeukens vormen een niet weg te denken onderdeel van Familiebeurs Femina. In diverse stands worden modellen geshowd van keukens waarin de nieuwste snufjes zijn verwerkt. Strakke moderne vormen in helder- witte kleuren, dat is de nieuwe trend in de collecties aanbouwkeukens. Daarnaast blijft de geheel massief eiken keuken in landhuisstijl een droomwens voor velen. Opvallend is dat de verlichting in de keukens meer aandacht krijgt en dat de vloerplinten dieper teruggeplaatst worden, waardoor de voetruimte groot wordt. Practisch zijn de hoekkeuken-opstel- lingen, die met name aan kleinbehuis- den onbeperkte mogelijkheden biedt. De keuze in op de keukens afgestem- de inbouwapparatuur is groot. ezoekers van Femina hoeven niet in de rij voor de kassa te staan. Tijdens de beurs zullen extra kassa's worden geopend. Om wachttijden te vermijden, gaan de kassa's elke beurs dag at om 10.00 uur open en sluiten om 22.00 uur. Ook voor de officiele aanvangstijd eh in de uren tussen de middag- en avondbeurs kunnen en- treekaarten worden gekocht. De capaciteit van de kassa's is er op berekend op de drukste tijden op- onthout aan de entree te voorkomen. traditiegetrouw toont Femina fraai serviesgoed en glaswerk in combinatie met luxe tafelgerei in edelstaal, verzilverd en echt zilver. In de stand van firma Drache uit Breda staan harmonieus gedekte tafels uitgenodigd opgesteld. In de nieuwe collectie zijn servies goed van hoogwaardig porsclein jf- gestemd op romantisch gedccorecrd bestek, waarbij kristal glaswerk fon- kelt. De tafelschikkingen worden afgerond met bijpassende tafelkleden en Servetten. De Sola Fabrieken brengen practi- sche couverts in een twintigtal mo dellen. Stijlvol zijn de complete cassettes, verpakt in etuis, waarvan alle onderdelen los verkrijgbaar zijn. In ieder model levert Sola bijpassen de kindercouvcrts met onder meer afbecldingen van Donald Duck, Tom Poes en Bruintjc Beer. Om op de/.c chique gedekte tafels een smakelijk diner te scrvcrcn sluit de collectie van Sola met een scrie kookpanncn die geschikt zijn voor elke warmtcbron. DE HA' fclkswwi. - P&'VS de Havenloods neemt tijdens Familibeurs Femina haar intrek in een actieve stand in de Eemhal. Op stand 606 starten wij met een nieuwe advertentieactie voor particulerenMini-Duo advertenties die speciaal ontworpen zijn voor lezers voor De Havenloods die nu eindelijk eens een overvolle zolder of garage willen ontruimen. Staat ej bij u in de berging ook nog zo'n prima kinderfietsje dat sinds lang niet meer wordt gebruikt? Op Femina krijgt men de kans er in De Havenloods mee te adverteren tegen een bijzonder aantrekkelijk tarief. De prijs voor de Mini-Duo adverten- tie, in Amerika razend populair, wordt berekend aan de hand van de verkoopprijs die de adverteerder voor dat niet meer gebruikte kinderfietsje in gedachte heeft. Meent men dat vijftig gulden redelijk is, dan betaalt men voor de Mini-Duo advertentie in De Havenloods niet meer dan vijf gulden, terwijl de nor- male advertentie tenminste tien gul den kost. Op de stand van De Havenloods wordt de bezoeker van Femina uit genodigd eens kennis te maken met stadsgenoten. KRO presentatrice Antoinette van de Brink laat in een boeiende film Rqtterdammers aan het woord, die onverbloemd hun me- ning geven over De Havenloods. Naast film en advertentie brengt De Havenloods de fraaie collectie boe ken mee naar Femina. Kookboeken, handwerkboeken en het rijk geillu- streerde Boek van Rotterdam zijn op stand 606 te koop. Op uitnodiging van De Havenloods is de Stichting Schepen uit Verre Landen eveneens in de stand aanwe zig. De Stichting die bezig is een unieke collectie antieke schepen en vaartuigen te verzamelen en in Rot terdam voor anker te laten gaan, biedt een schitterende collectie eerste dagenveloppen te koop aan. De altijd actieve vereniging „Vrien- den van Blijdorp" vertellen in stand 419 a iets over een extra actie. Nu er in bepaalde politieke Rotterdamse kringen plannen bestaan om een eind aan het bestaan van de diergaarde te maken streeft de vereniging er naar op Femina een groot aantal nieuwe leden in te schrijven. Op deze wijze hopen de „Vrienden" er in te slagen dat de plannen om Blijdorp te ver- plaatsen geen doorgang vinden. Daar naast verkoopt meh een serie kerst- kaarten, ontworpen door Hans Swaep. Het Postdistrict Rotterdam geeft op stand 239 informatie over nog onbe- kende postale diensten zoals Faxpost en het Postpak. Ter gelegenheid van het jubileum ,,100 jaar pakketpost" geeft PTT Telecommunicatie diverse demonstraties, onder andere van Vi- ditel. De Nederlandse Hartstichting geeft een voorlichtingsstand gewjjd aan de preventie en bestrijding van hart- en vaatziekten. De Rotterdamse gemeentepolitie is aanwezig op stand 422. Het bureau Voorlichting geeft samen met de Vereniging Veilig Verkeer Nederland tekst en uitleg over autoverlichting. Traditiegetrouw houdt de Politie de leerzame verkeersquiz De Nederlandse Spoorwegen gevep voorlichting over het reizen per trein en de tarieven ervan. Algemene informatie over energie- besparing en de centrale-antenne- inrichting is volop aanwezig in de stand van het Gemeentelijk Energie Bedrijf. De Koninklijke Nederlandse Toeris- tenbond slaat de34ste aflevering van Femina niet over. ANWB informeert over technokeuringen, rijvaardig- heidstest en verzekeringen. Iiefhebbers van het rotanmeubel kunnen op stand 226 van Rotan Hoogstraat uit Rotterdam een interessante primeur vinden. A1 jarenlang worden in allerlei stijlen zogenaamde aanbouwwanden gefabriceerd. In de sector rotan kende men echter tot nu toe zo'n handige meubelvaria- tie niet. Een Nederlandse fabrikant van rotan meubelen gaf ontwerper Aad Ernst opdracht een exclusief rotan aan- bouw-wandsysteem te ontwerpen. Het resultaat wordt nu voor het eerst op de Femina aan het publiek ge- toond. Het systeem bestaat uit losse kubus- sen waarmee men net zo klein of net zo groot kan uitbouwen als men wil. Geschikt dus voor elke beschikbare ruimte, voor bijna elk budget en voor individuele wensen. Veel mogelijkheden dus wat betreft opbergruimte en speelse effecten. Het Magic Kubus systeem, zoals de naam luidt, is uitgevoerd in zeer actueel blank manou afgewerkt met fijngevlochten mat. Het kan hangend in een laddersysteem toegepast wor den of gestapeld worden waarbij speciale plinten voor een perfekte afwerking zorgen. Rotan Hoogstraat brengt deze inte ressante meubelprimeur gelijktijdig met de Femina in haar showroom in de Rotterdamse Hoogstraat op nummer 7, bij het Oostplein. mm i j W\~ vf£> Fen rck van lavasteen voor Jlessen-opslag. de poreuze lavasteen zorgt er voor dat de wijn in het rek op een constante temperatuur blijft. De elementen van dit nieuwe wijn- rek-aanbouwsysteem zijn vochtabsor- berend en kunnen de vochtigheids- graad reguleren iets dat de kwaliteit van de wijn ten'goede komt. Een handig stapelbaar wijnrek dat overal in huis is te plaatsen en mak- kelijk hanteerbaar is door de lichte steensoort.

Schiedams Nieuwsblad | 1981 | | pagina 15