SCHIELAND IN BLOEI LASTEN STIJGEN GEMIDDELD 7 PROCENT 5 NIEUWE DUIKER DOOR WEG HITLAND Bouw Kralingseveer begint volgend jaar Schieland wil zelfstandig blijven ■r verboden bloemen teplukken Nieuw plan voor zoet water Schieland Open dag Begrotingsbehandeling Onderhoud wegen duurder Zuiveringen Gemaal VERONTREINIGINGS- HEFFING RIOOLWATERZUIVERINGSINSTALLATIE KRALINGSEVEER WOENSDAG 14 OKTOBER 1981 42-37 HOOGHEEMRAADSCHAP VAN SCHIELAND, MAASBOULEVARD 123, ROTTERDAM, TELEFOON 010 33.07.55 OPLAGE: 250.000 EXEMPLAREN SAMENSTELLING EN REDACTIE: BUREAU VOORLICHTING SCHIELAND V..1 De afvalwaterzuiverings- installatie Bleiswijk aan de Merenweg houdt „open huis" op a.s. zaterdag. Ook het gemaal De Kooy aan de Rotte kade zet de deur wijd open. Naar beide installaties is met pijlen een verwijzing gemaakt. Inwoners van Moerkapelle, Bergschenhoek en Bleiswijk kunnen nu eens van dichtbij zien wat er met hun water gebeurt. Hoogheemraadschap van Schieland Snelweg A16 -***-n-r*i+1 •*t» a .ntniyVKf De Cii3 Schieland Krant ROTTERDAM Samenvoeging van waterschappen is in deze tijd een on- gewenste zaak en leidt ongetwijfeld tot hogere lasten voor de gemeen,- schap. Dit standpunt is ingenomen door de Verenigde Vergadering, het hoogste bestuurscollege van Schie land. als reaktie op voorstellen van de provinciale stuurgroep ..Hollandse Eilanden en Waarden". In het kader van de reorganisatie van het waterschapsbestel in Zuid-Hol- land zfjn in de afgelopen jaren onder leiding van het college van Gedepu- teerde Staten van Zuid-Holland twee studies verficht. Een studie betrof een mogeli.ike integratie van de water schappen Delfland erl Schieland. De tweede studie behelst een onderzoek naar de mogelijkheid het onlangs op- gerichte zuiveringsschap Hollandse Eilanden en Waarden uit te bouwen tot een „all-in" waterschap, belast met onder meer het beheer van de waterhuishouding en de dijken. De binnen het zuiveringsschap gelegen waterschappen zouden dan omge- vormd worden tot relatief zelfstandi- ge polderafdelingen, belast met de micro-waterhuishouding. In eerste instantie was Schieland al- leen betrokken bij de studie over een mogelijke samenvoeging van Delfland en Schieland. In een later stadium werd Schielands waterkwaliteitsbe- heer in de tweede studie betrokken. Vrijwel het gehele waterschapsbestel in Zuid-Holland stond zodoende ter diskussie. Inmiddels zijn Gedeputeerde Staten tot de conclusie gekomen, dat samen voeging van Schieland en Delfland geen voorkeur geniet, noch uit finan- cieel, noch uit bestuurlijk oogpunt. De stuurgroep Hollandse Eilanden en Waarden" kwam tot de drie volgende uitgangspunten: - de doorzichtigheid van de bestuur- lijke organisatie eist dat op een grondgebied niet meer dan twee waterschappen werkzaam zijn; - een gemeente dient op haar grond gebied slechts met 6en beheerder van de waterkwaliteit te maken te heb- ben; - een waterschap dient over voldoen- de bestuurskracht en een breed draagvlak te beschikken, waarbij een goede relatie tussen bestuur en be- stuurden mogelijk moet zijn. Alle hoofdtaken (waterkwaliteit, -kwantiteit en -kering) in een hand - het zogenaamde „all-in" water schap - roept uit oogpunt van demo cratic, duidelijkheid en bestuurlijke slagvaardigheid grote bezwaren op, concludeerde de st urgroep in haar onlangs verschenen rapport over de waterschapssituatie in het zuidelijk deel van Zuid-Holland. Op grond van haar uitgangspunten leek het de stuurgroep noodzakelijk het beheer over det kwaliteit van het oppervlaktewater in Rotterdam- Noord (rechter maasoever) en de rest van Schieland in handen te leggen van het zuiveringsschap. Schieland heeft een commissie ad- hoc ingesteld om de ontwikkelingen inzake de reorganisatie van het water schapsbestel nauwgelet te volgen. Deze commissie verwacht door het collectieve heffingssysteem in Rotter dam geen problemen met een gedeeld beheer van de waterkwaliteitstaak in deze stad en wijst ook om andere redenen een dergelijke reorganisatie af. Gedeputeerde Staten zijn wel van mening dat een zelfstandig water schap Usselmonde voor de provincie zeker ongewenst is. Het draagvlak is te klein. De stuurgroep heeft zich hier- over gebogen. Waterstaatkundig be- zien ligt een combinatie van Ussel monde en Schieland niet voor de hand. Beide gebieden verschillen in waterstaatkundige struktuur: Ussel monde is een poldergebied, waarbij het water rechtstreeks op het buiten- water uitslaat. Schieland is hoofdza- kelijk een gebied van droogmakerijen en boezemvaarten. Tegen samenvoeging pleit, dat Schie land deel uitmaakt van het vaste land van Zuid-Holland. Uit bestuurlijke overwegingen geeft de stuurgroep toch de voorkeur aan een samenvoeging van een ,,overblij- vend" Schieland met Usselmonde. Niet alleen het.waterkwaliteitsbeheer van Rotterdam komt dan onder een beheerder, maar ook de zorgvoorde waterhuishouding en waterkering. In dit geval egn nieuw waterschap Schieland-IJsselmonde. Een integratie brengt onafwendhaar een lastenveihoging voor de eigena- ren van grond en gebouwen met zich, is de mening van Schieland. De Vere nigde Vergadering vindt een samen voeging, die in totaliteit tot hogere lasten leidt, moeilijk te verteren en pleit voor het ongewijzigd voorlbe- staan van het Hoogheemraadschap. Dit standpunt is aan Gedeputeerde Staten meegedeeld. Nog dit jaar zal de reorganisatie van het waterschapsbestel behandeld worden in I'rovinciale Staten. Dit col lege heeft de bevoegdheid het bestej te wijzigen mm MOORDRECHT - Het hoogheem raadschap heeft dit jaar een geslaag- de proef gedaan met een milieu- vriendelijke bermbegroeiing. Langs de Middelweg (de verbindingsweg tussen de snelwegen A12 en A20) is dit voorjaar de berm ingezaaid met 75 soorten bloemen en krui- den, waaronder 9 beschermde bloe men. Dit zaaiwerk heeft deze zomer een bloemenpracht opgeleverd, waar bij velen niet de neiging konden on- derdrukken de bloemen te plukken. Toch is dat niet de bedoeling. Als de bloem is uitgebloeid, valt het zaad op de grond en zorgt er voor dat de bloem volgend jaar weer op- komt. Op deze wijze kan de bloem zich na een paar jaar handhaven en ontstaat er een natuurlijk evenwicht. In 1976 was de proef ook gedaan, maar door de droogte mislukt. Gees- telijke vader van deze proef is prof. Zonderwijk, die al enkele jaren pleit voor een milieuvriendelijke marrier van bermonderhoud. Daarbij hoeft het gras niet telkens gladgemaaid te worden, en kan met een keer op- ruimen van de uitgebloeide bloemen en kruiden volstaan worden. Schieland is het eerste waterschap dat deze bermbegroeiing gebruikt. Het Hoogheemraadschap heeft echter niet veel daarvoor geschikte wegen. De begroeiing kan namelijk niet plaatsvinden bij wegen waar langs sloten lopen.Aiie meerdere keren per jaar een schoonmaakbeurt krijgen. om dichtgroeien van de sloot te voor- komen. b'oto: Martin Droog, (ioudse Courunt Schieland doet meer in 1982 ROTTERDAM - De begroting van het hoogheemraadschap van Schie land voor het jaar 1982 vermeldt een totaal bedrag van 41 miljoen. Dat is bijna "3,5 miljoen gulden meer dan voor dit jaar. In deze begroting (het huishoud- boekje van Schieland) staat vermeld wat het hoogheemraadschap volgend jaar allemaal wil en moet doen. en hoeveel dat waarschijnlijk gaat kos- ten. Alles wordt duurder in deze tijd. Ook het werk van Schieland, en dus ook de "tarieven" van het water schap. De stijging van het budget heeft een verhoging van de omslagen en zuive- ringsheffing tot gevolg. Deze verho ging bedraagt gemiddeld 7,2 pet. Ver- geleken met de tarieven van de afge lopen drie jaar komt het neer op de volgende bedragen: heffing „gebouwd") de geschatte huuropbrengst, berekend volgens de normen van de oude wet op de grondbelasting. Een informatieblad met alles over de wijze van heffing is op aanvraag ver- krijgbaar. Een telefoontje naar Schie land, 010- 330755 is voldoende. De begroting 1982 wordt behandeld in een aantal vergaderingen. Schie land is voor wat de waterhuishouding betreft verdeeld in drie distrikten: het Rottedistrikt (het gebied langs de Rotte en ten noorden van Rotter dam), het Ringvaart-distrikt (het ge bied rondom d; Ringvaart) en het Stadsdistrikt (Rotterdam en een deel van Schiedam en Capelle a/d IJssel). hotid ervan voor een totaalbedrag van 1.4 miljoen op de begroting. In 1982 zullen de wegen van Schie land volgens het onderhoudsschema veel geld voor onderhoud nodig heb- ben: volgens berekeningen 1 miljoen meer dan in 1981. Zo'n stijging zou de omslag voor het algemeen beheer met 22 pet. laten stijgen. Dat is vol gens het bestuur van Schieland on- aanvaardbaar. Door egalisatie van de in de jaren 1982 t/m 1985 benodigde bedragen kan in 1982 de begrotings- post met circa f 725.000,-verminderd worden en bedraagt de stijging f 341.000,- ten opzichte van 1981. De stijging van de onderhoudskosten is voornamelijk het gevolg van de sterk gestegen prijzen van aardolie-, produkten. De prijs van asfalt is in; sommige gevallen met 40 pet. geste gen. 1982 stijging 1981 stijging 1980 stijging 1979 Algemeen beheer (per ha.) Kwantiteitsbeheer(per ha.) Kwaliteitsbeheer (per v.e.) f 32,60 f 124,50 f 52,00 8,7 pet. 5,6 pet. 7,4 pet. f 30,00 f 117,90 f 48,40 2,4 pet. f 29,30 4 pet. f 113.40 10 pet. f 44,00 6.5 pet. 3.6 pet. 10,6 pet. f 27,50 f 109,50 f 39,80 llet uit deze begroting beschikbaar Deze distrikten behandelen de begro- In 1982 krijgen de volgende wegen komende bedrag gaat voor een groot ting in openbare vergaderingen op: volgens plan een onderhoudsbeurt: deel (f 28 miljoen) op aan aktivitei- Bredeweg, Onderweg, Ringvaartweg, ten tot bestrijding van de verontrei- Bergse Linker Rottekade (in Rotter- niging van oppervlaktewater. Een ver- dam), Zuidplasweg. Zevende Tocht- hoging met twee miljoen gulden. Het istr11 ^oensdag 1 "ov^mb®r wdg, Middelweg, Htrenweg, Laantje werk aan de waterhuishouding (het a"r ,n gebouw Berghonk, V£m Akkeroord, Tweede Moordrecht- waterkwantiteitsbeheer) in Schieland Burg. v. Oostenweg 2, Bergscnen oe se xiendweg en Rottekade (in Moer- vraagt f 5,3 miljoen in 1982; bijna Rmgvaartdistrikt donderdag no- kapelle) engedeelten van Noordeinde, 4 ton mee; dan dit jaar. vember 9.30 uur ,n het Kerkel.jk Bermweg, Tweede Tochtweg, Zui- Het algemeen beheer, waaronder ook ventrUnV It/H ,fye^lnc s r'la delijke Dwarsweg, Westringdijk, (Te zorg voor de waterkering en het NjeuwerkerK a/a iJsse Oostringdijk en Rokkeveenseweg. beheer en onderhoud van (vaar)we- Stadsdistrikt do 8 Het komend jaar zal Schielands Hoge gen hoort. komt in 1982 op bijna J.6'3® u"r ,n.hIc' Gp™^Ha™ ZeediJk tlissen het bedrijf Van Vliet vijf miljoen gulden uit. Maasboulevard 123, Rotterdam. en de zuiveringsinstallatie Korten- Alles bij elkaar betekent dit een stij- oord verstevigd worden. ging van de totale lasten. Om de tariefstijging te beperken haalt Aan deze vergaderingen gaat geen in- WatPrhuishaudina Schieland f 275.000,-uit de reserves, spraak-halfuur vooraf, maar er is - de overige hoofd- en andere water- gangen dienende tot af- en aanvoer van water met de zich daarin bevin- dende lozings- en inlaatmiddelen. Ook het regelen van het peil in de eerder genoemde boezemwateren, ringvaarten, hoofd- en andere water- gangen behoort tot die taak, net.zo- als het tegengaan van de natuurlijke verzilting. Het beschermen van het poldergebied tegen water van buiten en van lager gelegen polderdelen tegen water uit hoger gelegen polder delen maakt eveneens deel uit van de zorg voor de waterhuishouding. In 1982 ligt het in de bedoeling baggerwgrken te verrichten in een ge- deelte van de Ringvaart van de polder Prins Alexander. In de Zuidplaspol- der wordt gebaggerd in: de Tocht tussen Beyerincklaan en IJsermanweg vanaf de van Dordt Kroonweg tot het vijzelgemaal 2e Bloksweg; de Tocht vanaf Vijzelgemaal 2e Bloksweg tot de Blinde Tocht (zuidelijke dwars- tocht) en de Blinde Tocht vanaf dam- wandkering tot het afvoerkanaal naar gemaal Zuidplas. In de Ooslpolder komt de afvoer- tocht in de bebouwde kom van Moordrecht aan bod en in de polder Bleiswijk: tie 3e Tocht vanaf de Wil- dersekade tot de Duikertocht; de Duikertocht vanaf de Schiebroekse- weg tot de 3e Tocht en een gedeelte van de Boezemvaart vanaf de Molen- laan in noordelijke richting. De totale kosten zijn geraamd op f 284.000,-. Aan loonwerk van der- den zal voor het krozen en maaien van de ongeveer 280 km boezem- en hoofdwatergangen van Schieland een bedrag van f 139.000,- nodig zijn. Aan energiekosten is voor het regelen van het peil door op- en uitmaling van de overtollige hoeveelheid neer- slag, kwel en dergelijke een bedrag geraamd van f 742.000,-. Naast de normale lasten, zoals salarissen, rente en afschrijving van kapitaalwerken en onderhoud van gebouwen, machines en materieel is het in 1982 nodig een- groot aantal investeringen te doen. Na goedkeuring van het peilbesluit van de Oostpolder zal Schieland enige voorzieningen treffen in de vorm van damwanden/overstorten en inlaatleidingen. Voorts moet er een gemaal met kleine capaciteit (ca. 10 m3/min) komen. De investering hiervoor is geraamd op ca. f 100.000,-. Voor de verbetering van de water huishouding langs de A. van 't Hart- weg e.o. in Nieuwerkerk aan den IJssel zal een bestaand vijzelgemaal worden vervangen door een nieuw te plaatsen gemaal met een dubbele ca paciteit. Deze vervanging is noodza kelijk vanwege het steeds uitbreiden- de verharde oppervlak. Uitbreiding van de glastuinbouw, het stichten van een nieuw industrieterrein en de gro te oppervlakten verharding van de nieuwe rijksweg 20 zijn hiervan de oorzaak. De netto-investering be draagt na aftrek van allerlei subsidies in totaal zo'n f 150.000,-. Ter vervanging van een trekker met klepelmaaier en kroosmaaiinstallatie is f 115.000,- noodzakelijk. waterkering 6 procent (vaar)wegen 7 procent waterhuishouding 14 procent waterzuivering 73 procent In het reglement van Schieland staat, dat de te maken kosten gedekt wor den via een heffing van o.a. een twee- tal omslagen over de onroerende goe- deren ip het gebied van Schieland. De kosten vafl de zorg voor de waterver- ontreiniging zijn te verhalen via het principe "de vervuiler betaalt". De omslagen worden berekend op basis van het grondbezit en (bij de spreekrecht tijdens de vergaderingen. Daarna vindt de behandeling van de begroting plaats in de "Verenigde Vergadering" van alle gekozen en be- noemde leden in het algemeen be stuur. Deze vergadering vindt plaats op woensdag 25 november om 14.00 uur in het Gemeenlandshuis, Maas boulevard 123 in Rotterdam. Ook deze verenigde vergadering is openbaar. llet hoogheemraadschap heeft zo'n 100 km. aan wegen in beheer en on derhoud. Dit jaar stond het onder- In het voorliggende jaar 1982 zullen Schielands taken op het gebied van de waterhuishouding een bedrag ver- gen van circa f 5.300.300,-. Dit komt neer op een bedrag van f 1 24,50 per ha ofwel f 1 24,50 per 500 gulden be- lastbare opbrengst gebouwd. Tot de taak van het kwantiteitsbe- heer behoort de zorg van de water huishouding in een ca. 15.300 ha groot gebied in de driehoek Zoe- termeer-Gouda-Rotterdam. Schieland zorgt voor de instand- houding van: - de Rotte-boezem; - de Ringvaart van de Zuidplaspolder; - de Ringvaart van de polder Prins Alexander; - de Hennipsloot; BERGSCHENHOEK - De aanleg van een nieuwe duiker onder de Oost- eindseweg en vaart is in voile gang. De duiker van het syphon-type gaat onder de vaart en de weg door en ver- bindt het water in het westelijk deel van de polder Bleiswijk met het oos- telijk deel. De syphon-duiker vervangt een 200 jaar oude houten duiker en de aan leg is begroot op 1,9 miljoen gulden. De werken zullen ongeveer 9 maan- den in beslag nemen. Gedurende die tijd is de vaart afgedamd en het weg- verkeer ondervindt hinder van de werkzaamheden. NIEUWERKERK AAN DEN IJSSEL Er is een nieuw plan opgesteld voor toevoer van zoet water naar de pol- dergebieden van Schieland. Na twij- fel aan de noodzaak van het zoet- waterkanaal Waddinxveen-Voorburg zijn in Provinciale Staten andere mo- gelijkheden aan de orde geweest. Op basis van een van die varianten heeft Schieland een nieuw plan in hoofdlijnen opgesteld om toch zoet water te krijgen. Het plan voorziet ui een noodverbin- ding vanuit de Krimpenerwaard onder de Hollandse IJssel door naar Schielands Ringvaart. Er komt een nieuwe inlaat op de boezem vanuit de Hollandse IJssel; de ringvaart zal plaatselijk verruimd worden. Het plan bevat ook de aanleg van twee nieuwe gemalen en enkele andere technische werken. De totale kosten zijn nu geraamd op 22 miljoen gulden. In tegenstelling tot een ander variant biedt dit plan geen oplossing voor de bij Moordrecht liggende „Snelle Sluis". De technische toestand van deze uit 1827 daterende sluis is zorgwekkend. Een onderzoek naar de gebreken le- verde op, dat de sluis zeer dringend hersteld moet worden. Het belang van Schieland bij deze sluis is gering, maar de recreatievaart maakt er nog druk gebruik van in de vaarroute IJssel-Rotte. Het nieuwe plan voor ziet niet in verbetering, maar het laatste woord over de „Snelle Sluis" is nog niet gesproken. Bij herstel zal de vaarroute lange tijd gestremd zijn. Openingstijden 17 oktober 10-16u U BENT VAN HARTE WELKOM. NIEUWERKERK AAN DEN IJSSEL- De gemeenten Nieuwerkerk en Capel le aan den IJssel hebben samen met Schieland een aanvraag tot herinde- ling ingediend bij de dienst Landin- richting ten behoeve van het recrea- tiegebied Hitland. Bij een nieuwe indeling van het ge bied langs de Hollandse IJssel zal rond de Middelwatering een kern van boerenbedrfjven gehandhaafd blijven. Het overige gebied heeft de bestem- ming recreatie. Schieland heeft in middels een nieuw waterbeheersings- plan ontwikkeld. ROTTERDAM - De heffing in de ge meenten Rotterdam en Capelle aan den IJssel was in 1981 niet te realise- ren. Inmiddels heeft de gemeente Rotterdam de lozingspunten op de linker maasoever aan het zuiverings schap overgedragen en toegezegd met ingang van I januari 1982 de lozings punten op de rechter maasoever aan Schieland over te dragen. De gemeente stelt daarbij als voor- waarde dat aan haar wtinsen ter/ake van'een volledige collectieve heffing (woningen en bedriivert) wordl vol- daan. Gedeputeerde Slalen van Zuid- Holland willen in verband hiermee de Verordening waterk waliteitsbeheer Zuid-Hollapd wijzigen en hebben daartoe de procedure in werkibgge- zet. Waarschijnlijk zal een collectieve hef- ifing in de gemeente Rotterdam per I januari 1982 mogelijk zijn. In overleg met de gemeente Capelle aan den IJssel zal ook in 1982 een in- dividuele heffing op gang komen. In deze gemeente doet zich de bijzondcr- heid voor dat tot nu toe geen het l ing voor walerverontreiniging (in welke vorm dan ook) heeft plaatsgevonden. Op landelijk niveau staat momenleel de wijze van heffing ter discussie. Er is een lendens te hespeuren het hui- dige systeem voor woonruimten te vervangen door een heffing op basis van het watcrverbruik. De verwach- ting is, dat een dergelijke heffing heter in de maalschappij past. jj.i'i! li jX Lji 1LU jJ 7-n-m'r 1. snijroosterput- verdeelwerk 1 2. voorbezinktanks 3. verdeelwerk 2 4' contacttank 5. beluchtingscircuits 6. slibretourgemaal- verdeelwerk 3 7. nabezinktanks 8. meetgoot 9. hevelstation 10. primairslib indikker 11. secundairslib indikker 12. dienstgebouw 2 13. na-indikker 14. gashouder 15. slibgistingstanks 16. zand- en drijflaag ver wijder i ngsgebouw 17. vuilwatergemaal 18. dienstgebouw 1 19 kolkenzuigerput 20 primairslibgemaal 21. slibdump 22. leidingkoker 23. kompostfilters 24. ventilatorgebouw 1 25 ventilatorgebouw 2 26. gaswasser 27. schoorsteen im—Mi Hi w CAPELLE AAN DEN IJSSEL - In de tweede helft van 1982 gaat de eerste paal de grond in van de afval- waterzuiveringsinst alia tie Kralingse veer Na een jarenlange voorberei- dingstijd en herhaalde wijziging van de plannen wordt nu in 3 jaar tijd een nieuwe installatie gebouwd, die het afvalwater uit een groot deel van de rechter maasoever gaat zuiveren. De kosten zijn globaal begroot op 230 miljoen. Ook Bergschenhoek en delen van Capelle vallen onder het verzorgings- gebied. De installatie krijgt een capa citeit van 300.000 vervuilingseenhe- den en zal naar verwachting in 1985 in bedrijf zijn. Aanvankelijk waren er plannen voor een installatie van 1.000.000 v.e., waarbij ook het zui- den van Rotterdam op deze installa tie aangesloten zou worden. Bij een nieuw plan daalde de capaciteit tot 600.000 v.e.. Na het Dokhaven/Maas- havenplan ging de capaciteit omlaag tot ca. 300,000 v.e. Het plan Doklia- ven is nogniaals gewijzigd en daarna heeft het Ingenieursbureau DHV een Jelinitief plan gereed gemaakt. De gemeente Capelle werkt hard aan een nieiiw bestemmingsplan voor dit gebied en bereiilt ondertussen de ver- svhillende vergunningen voor. De in stallatie wordt visueel ingepakt achter een wal met groene/beplan- ting. Alle mogelijke maatregelen zijn genomen om de stank tcpt de grens van het terrein te beperken. De af- gezogen lucht krijgt een behandeling in een biofilter. Een hoge schoor steen zorgt voor afvoer van de vrij- komende gassen, die eerst nog een ozon-gaswasser passeren. Praktisch de gehele installatie wordt afgCdekt. Het schoongemaakte water gaat op een veilige plek de Maas in. Het wes- ten van Zuid-Holland is voor een groot deel afhankelijk van het schone water uit de Hollandse IJssel. Bij calamiteiten is Maaswater nodig voor het drinkwaterleidingbedrijf van Rot terdam. Er is gezocht naar een veilig lozingspunt van het toch al voor ruim 95 pet. gezuiverde afvalwater. Er moet voor de drinkwater-noodvoor- ziening nog een desinfectie-installatie komen. Ook voor het slib is gezocht naar een permanente oplossing in de vorm van hergebruik. Men denkt nu aan een zwarle grond verwerking. Daar zijn weinig investeringen voor nodig maar wel een terrein om het slib te verwer- ken. Hoewel het ministerie van Volks- gezondheid en Milieuhygiene nog twijfels heeft over deze vorm van ver werking, streeft de provincie herge bruik na. v/

Schiedams Nieuwsblad | 1981 | | pagina 12