RIJNMOND/WEST COMBINATIE LJ 'Fruitmultinational won respect en i 'Wmj 'In Polen is geen honger. De winkels zijn leeg, de koelkasten vol'. 'Politici maken economische plannen. Ingenieurs plukken de kersen' m 0,1 1 m 8 y W: 'Zakendoen in Comecon, kwestie mvan geduld en vertrouwen' Baby-voeding naar Poolse gevangenissenI Tafelen op damast' WOENSDAG 14 OKTOBER 1981 II ET VERHAAL VAN HENK DE LEEUW is het verhaal van een Rotterdamse jongen, die zijn eigen weg ging en het uiteindelijk bracht tot een bemiddeld, onafhankelijk zakenman. Zo men wil een kapitalist, maar dan een, die het respect en vertrouwen wist te x 42-516 winnen van andersdenkenden achter het IJzeren Gordijn Karel Frische sprak met hem, met name over de sociaal-economische situatie in de Oostbloklanden. Een situatie die zo onverbrekelijk lijkt te zijn verbonden met de politieke stabiliteit in Europa. V .V-' ROTTERDAM/LEKKERKERK - „De my the van de Russische Beer is sterk overdreven. Die van de Russische boer niet. Een Russische boer is vaakzelfs God te slim af." Een van de opmerkelijke, vaak niet van humor gespeende uitspraken van de Rotterdamse on- dememer Henk De Leeuw (49). Als eigenaar van een gelijknamige, in Barendrecht gevestigde handelsonderneming heeft deze De Leeuw een langjarige ervaring opgedaan in binnen- en bui tenland. Al meer dan twintig jaar vertegen- woordigt hij de handelsbelangen van een aantal communistische Oostbloklanden. De Leeuw's Handelsonderneming is zo langza- merhand uitgegroeid tot een bescheiden multi national: De branche is fruit, ook wel groente. Er wordt geimporteerd, verwerkt, gekocht, ver- kocht alsmede geexporteerd. Handelen en on derhandelen, met het accent op een stuk dienstverlening aan leverancier en klant. De leeuw noemt dat de belangrijkste taakstelling van zijn bedrijf. ■v V :v:vs fcen gesprek dat zich onvermyde- lyk toespitst op de zorgelijke situatie in Polen. „De Leeuw":Net als in naburige sateliet-staten zoals Bulgarije en Tjecho-Slowakye een direct gevolg van het starre communis tische denkpatroon. Politici ma- ken hier de economische plannen en ingenieurs plukken de kersen. Dat kan uiteraard nooit goed gaan. De vakbond „SoLidariteit", heeft duidelyk de vinger op de zere plek gelegd. Maar al te vaak wordt Solidariteit beschouwd als een organisatie met voomamelijk politieke aspiraties. Ik zou niet willen beweren, dat Walesa en de zynen geen maat- schappelijke hervormingen na- streven, maar de onvrede bij de Poolse arbeiders is duidelyk te- rug te voeren op het economisch denkpatroon. Door Karel Frische In mijn branche heb ik ervaren, dat Poolse producenten in feite bang zijn van hun eigen schaduw. Ze zijn totaal afhankelijk van een star beleid, wars van enige creati- viteit. Van een begrip als vrije markteconomie, had men hier tot dusver kenneljjk nog nooit ge- hoord. En had men dat wel, dan bleek onderhandelen op die basis gewoonweg niet mogelijk. Een aardig voorbeeld: Voor Staatscooperaties in het Oostblok maakt het geen verschil of je nu 25 of 1000 ton goederen kcopt; iedereen betaalt hetzelfde. Voorts wordt in deze landen geprodu- ceerd op basi- van een kostprijs die soms twee maal zo hoog ligt als in het Westen; zo raakt de export in het slop. Onderhandelen met ver.egenwoordigers van deze cooperaties is vaak frustrerend. „Men is vaag, weet iets maar half en moet alles vragen. Daar staat tegenover, dat wanneer een ver- trouwensrelatie ontstaat - en dat vergt tijd en geduld - goede trans- acties kunnen worden afgesloten." Polen worstelt met een enorme economische inzinking. Stagne-, rende export, verkeerde investe- ringen, torenhoge schulden in het buitenland en voortdurende geld- ontwaarding. Wat dient volgens U te gebeuren „Ik ben geen econoom, nog min der een politicus." Maar het wordt hoog tijd, dat de staat de econo mic loslaat. Daardoor wordt het mogelyk dat de producent recht- streeks contact legt met de af- nemer en de prijs van zijn pro duct kan sturen c.q. afstemmen op de concurrentie. Een derge- lijke koerswijziging zou zeker export-bevorderend kunnen werken. In feite heeft die ont- wikkeling zich al aangediend. Ver- geet niet, dat juist Solidariteit deze vrije re economie tracht af te dwingen. Iedereen heeft inmid- dels geconcludeerd, dat de pro ducent zijn eigen markt moet zoeken. in de handel is dat nu al voelbaar. Je merkt dat rechtstreekse contacten tot gro- tere zaken leiden. En dan nog iets over de Poolse Zloty. Die lijkt niet veel waard gezien het enorme aantal Zloty's dat - op de zwarte markt - voor een dollar wordt geboden. Offi- cieel krijg je er 33, officieus soms wel 300. De diepere oorzaak van deze wildgroei is, dat een hele- boel goederen niet verkrijgbaar zijn en de Pool zijn geld niet in Zloty's kan besteden. Vandaar de belangstelling voor de dollar. Daarmee kan men terecht in zogeheten PEWEX-shops waar die goederen wel verkrijgbaar zijn. m S* W Lw i - 4. -v- f 0 T -J - v* HENK DE LEEUW 'AGENT' IN OOSTBLOK Henk De Leeuw, ooit werkzaam b(j de Holland Amerika Lijn op de afdeling expeditie, deed zijn eerste „zaak" als zelfstandig agent in I960. Toen kocht hij in Bulgarije 75 ton tomatenpuree, vond een koper in Rotterdam en streek een commissie op van f 432,25. Thans leidt de in Lekkerkerk woonachtige ondernemer een groep van bedrijven, afzonderlijk gespecialiseerd in ondermeer de aankoop, verwerking, transport en opslag van industriefruit. Duizenden tonnen kersen, bessen, aardbeien, appels, pruimen en bra- men, afkomstig uit Oost-Europese landen vinden jaarlijks hun weg naar de „vrije wereld" en visa versa. Daar worden deze vruchten omgezet in halffabrikaten, ver werkt tot pulp bestemd voor de industrie, tot sappen en concen- traten - soms voor medicinale doeleinden, gepasteuriseerd en ingevroren. De handelsonderne ming heeft zijn dienstverlening in- middels uitgebreid en brengt nu ook conserven op de markt via db eigen UNICO-fabriek. „Op het gebied van fruit kunnen we alles", benadrukt De Leeuw. En niet zonder trots: „er is een organisatie ontstaan met onbe- perkte mogelijkheden: met name in de functie van intermediar kun nen we nog aanmerkelijk groeien. Met de unieke ervaring, opgedaan door onze contacten in de COMECON-landen (Oostblok red.) menen we een brug te kun nen slaan naar landen als de Ver- enigde Staten en Canada. Landen waar nog veel, vaak niet terechte vooroordelen leven inzake contac ten met communistische zaken- mensen." I n terwijl de telex ratelt en een order binnendruppelt: ,,Een agentschap bestaat voomamelijk uit een berg papier, een schVijf- machine en een fikse portie inven- tiviteit. In ons vak ontbreekt het niet aan spanning en avontuur Doorgaans moet je bliksemsnel reageren, zulks met het oog op een sterk fluctuerende markt. Neem nou de aankoop van bij- voorbeeld duizend ton Bulgaar- se kersen. Dan dien je als agent een behoorlijk inzicht te hebben in kwaliteit, de levertijd, de trans- portmogelijkheden en uiteraard de prijs. Een miskleun komt hard aan. Het gaat vaak om miljoenen- transacties. Het bedrijf, ietwat ondoorzichtig voor de leek, wekt de indruk van een duiventil. ,,Zijn" mensen stappen regelmatig in de auto of het vliegtuig richting Polen, Hon- garije, Roemenie, Joegoslavie of Rusland. „Die reizen zijn nodig", verduidelijkt De Leeuw. Hen goede communicatie brengt men niet enkel telefonisch tot stand en zeker niet in de Oost- blok-landen. Daar moet je naar toe, de mensen ontmoeten, veel naar ze luisteren, want ze hebben behoefte aan persoonlijk contact. „Du moment", dat een Pool, llon- gaar of Bulgaar je na een bespre- king thuis uitnodigt, kun je met gerust hart de afwikkeling van een zaak tegemoet zien. Dat be- tekent overigens niet, dat met elke transactie goud wordt verdiend. In de handel met de COMECON- landen is het een kwestie van geven en nemen. Met geduld, be grip en een beetje inzicht in de mentaliteit van communistische zakenmensen kom je uiteindelijk tot het besef dat er echt nog wat valt te verdienen. Volgens De Leeuw hecht de Oost- Europese zakenman bijzonder veel belang aan een fundamentele ver- trouwensrelatie. ,,Dat wordt door veel ondernemers nauwelijks be- grepen. Ik ken nogal wat gerenom- meerde Nedetlandse beclrijven die orders missen bij de vleet. Dat is te betreuren en zeker niet bevor- derlijk voor de broodnodige uit- bouw van de economische betrek- kingen." „Wat denkt U van acties als „A'e- derland helpt Polen", kortom de grootscheepse voedselhulp. Er zou sprake zijn van honger. Polen is geen Biafra, dat kunt U gevoeglijk vergeten. Men heeft zich daar nogal geergerd aan de opgeklopte publiciteit rond de hulpverlening. Denk maar aan de reactie van het Poolse elftal, dat onlangs in Rotterdam voedselpak- ketten weigerde. De winkels mo- gen dan leep, zijn; de koelkasten zitten propvol al is het natuurlijk waar, dat een aantal producten moeilijker verkrijgbaar zijn. Van daar de lange rijen wachtenden voor de winkels. Die rijen zijn illustratief voor de Poolse menta liteit. Gewapend met een plastic zakje maken ze vrolijk een praatje en kijken tegelijkertijd of er tus- sen de koopwaar iets van hun gading is. Met alle respect voor de hulpverle ning zou ik in dit verband nog even kwijt willen, dat uit Neder- land afkomstige baby-voeding uit eindelijk blijkt te zijn beland in Poolse gevangenissen. Met de coordinate zit het dus niet hele- maal snor." „Dat klinkt ietwat cynisch. Ik ben geen cynicus, wel realist. Wanneer je de Poolse arbeider ob- serveert, val je van de ene verba- zing in de andere. Ik heb me wel eeiis laten vertellen, dat alle Polen economische wonderen zijn. Ze verdienen 50 Zloty, besteden er 100 en zien dan nog kans om te sparen. Daarmee zou ik enkel willen aan- geven, dat Polen niet zozeer ver- legen zit om voedsel- en andere materiele hulp, veeleer zit te springen om volwaardige econo mische c.q. handelsbetrekkingen met de kapitalistische democra- tieen. Er is hier een schreeuwende behoefte aan import van know- how en een herstructurering van bijvoorbeeld verouderde produc- tie-methoden. Moderne fabrieken zijn er ook in Polen. Maar wanneer er des- ondanks „ouderwets" wordt ge- produceerd, dan blijft het resul- taat ver achter." Kansen voor het Nederlands be- drijfsleven Kansen genoeg, maar ze worden soms grandioos verknoeid. Ben daar meermalen getuige van ge- weest. Het heeft me altijd ver- baasd hoe gemakkelijk het be- drijfsleven nieuwe markten aan- boort en tegelijkertijd bestaande markten op een steenworp af- stand, totaal verwaarloost. Je zou het paniekvoetbal kunnen noe- men. De huidige jacht op petro-dollars in het Midden-Oosten is niet al- leen zaligmakend voor onze eco nomie. Ik zal de laatste zijn, die het nut van Arabische orders in twijfel trekt, maar de inspannin- gen in dat gebied, mogen niet ten koste gaan van andere markten. In het Oostblok gaan veel reeele mogelijkheden verloren. Met name vanwege een gebrek aan geduld. En dat geduld is beslist noodzake- lijk bij het ondernemen in landen die volop bezig zijn met de her structurering van het economisch denkpatroon. Het element vertrouwen heb ik al eerder benadrukt. Polen, Bulga- ren, Hongaren en Russen doen za ken op basis van langjarig vertrou wen. Voor mijn handel geldt:„Een klacht verreken je met de volgen- de zaak. Ik ben er nog nooit een cent aan tekort gekomen. Oat verhaal van die slimme Rus- tische boer. Een anecdote van klasse. Kocht ooit eens 500 ton kersen in de omgeving van Odessa. Nadat wij vijf ton hadden gekeurd werden we onthaald in een oude boeren- schuur. Zelden ben ik zo in de watten gelegd en heb zo lekker gegeten. Er werd stevig getafeld op een damasten kleed; by elke kandelaar stond een pot kersen van puike kwaliteit. De wodka deed de rest. In een sfeer van broederlijkheid werd het proto col getekend. Die 500 ton kersen, bleek achteraf de meest slechte en rotte party die ik ooit heb ge kocht. We hebben er maar puree van gemaakt. Achteraf heb ik wel gelachen, maar dan als een boer met kiespijn."

Schiedams Nieuwsblad | 1981 | | pagina 9