DE HISTORIE VAN DE RIETZEILERS IN SCHIEDAM S\ UE L HB Voorwoord Deelnemende bedrijven SPECIALE EDITIE TER GELEGENHEID VAN HET 11-JARIG JUBILEUM VAN CARNAVALSVERENIGING DE RIETZEILERS— 11-11-'81 Karnavalsoptocht 20 februari 1982 SlHetmrari 1982 Dansmariekes van de Rietzeilers Buutreedners-festival karnavalslied Schiedam 1982, Buutreedners-festival Karnavalslied 1982 Boerenkapellen-festival Informatie Aktiviteiten-agenda De oprichting van de karnavalsgroep de Rietzeilers is nauw verbonden met de oprichting van de stichting Net Lentefeest. Op een zekere dag werd dhr. Bannenberg, de huidige voorzitter van de Rietzeilers, benaderd door mevr. R. Konings met het verzoek, om Prins Karnaval te zijn op een kamavalsavond die door de stichting was geor- ganiseerd, om daar met een haastig geformeerde Raad van Elf, mee te doen, om de bejaarden, bedpatienten en gehandicapten een plezierige avond te bezorgen. Brabander en Bourgondier in hart en nieren, kon Geert deze uitnodiging niet weigeren en zie daar Prins Geraldo I was opgestaan, nog niet de Stadsprins, maar wel de le enig echte onvervalste Prins van de Kamavalsvereniging de Rietzeilers. Met een aantal enthousiastelingen werden ook in het tweede en derde jaar van deze club de aktiviteiten voor- bereid. Jammer kwamen er verschillen van inzichten tussen het intussen geformeerde bestuur van de Rietzeilers en de leiding van de Stichting Lentefeest. De Rietzeilers besloten tot een loskoppeling van hun vereniging met de Stichting, waardoor voor hen de mogelijkheid groter werd, om zich te richten tot alle groeperingen van minder validen, bejaarden en andere hulpbehoevenden en de revenuen van hun aktiviteiten dienovereenkomstig aan te wenden. Daarnaast was men er intussen bij de Rietzeilers van overtuigd geraakt, dat de Schiedammer best gevoel had voor het vieren van Karnaval en de algemene promoting van dit festijn, stond dan ook hoog in het vaandel. Jammer weer, dat deze algemene doelstellingen niet door ieder werden begrepen en niet door iedereen in dank werden afgenomen. Desondanks groeide de vereniging gestadig en begon de plaats te krijgen van DE Kamavals vereniging van Schiedam. De suggestie een optocht door Schiedam te laten gaan, werd met enige huiver en schrobm door gemeentebestuur, politie, brandweer en VROM bekeken maar de optocht ging door. Hoewel nog niet overal echt karnavalesk, werd de eerste optocht een sukses. Er ging een nieuwe karnavalswind door de stad waaien en Prins Geraldo de eerste, sloot zijn carriere af door enkele malen enig echte onvervalste Stadsprins van Schiedam te zijn. Intussen breidde het aantal aktiviteiten van de Rietzeilers zich uit o.a naar huize Franke- land, Thurlede, Myosotis, de Vier Molens en nog vele andere instanties. Ook werden gastbezoeken afgelegd naar Breda, Eindhoven, Amsterdam, Hoorn, Zwijndrecht. Rotterdam, Ridderkerk enz. enz. Een aantal Prinsen volgden elkaar op. Prins Geraldo I slaat hierbij het record, met vijf maal Prins zijn. Hij werd opgevolgd door Geraldo II gedurende een jaar, daarna werd het gedurende twee achtereenvolgende jaren Prins Hendrik de Grote. Deze werd gevolgd door Prins Frans I en hij op zijn beurt door Geraldo III. Na de receptie op 11/11 a.s. in zaal Irene, zal op 14/11 a.s. de Prins van het jubileumjaarl981/1982 bekend gemaakt worden, tijdens het openingsbal. In dit jubileumjaar hebben de Rietzeilers nogal wat extra aktiviteiten. Ook winkeliers worden ingeschakeld. Goede voorbeelden geven hierbij de winkeliersvereniging van Kethe! en het Wibautplein met een gezamenlijke advertentie-aktie in deze krant, en de winkeliersvereniging van Museum tot Stadhuisplein, met een in de volgende karnavalskrant aan te kondigen aktiviteit. Hopelijk zet dit andere middenstands-groeperingen ook tot aktiviteiten aan. Ik wens de Rietzeilers nog vele jaren sukses in hun streven naar het volvoeren van hun motto: GEZONDEN VOOR ZIEKEN. Vanzelfsprekend wens ik hen daarbij ook zelf veel genoegen. Moge dit jaar hun gekozen motto bewaarheid worden: ELLUF 'TIS TE GEK y 5 OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOQCMK>CKMKM>OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCK>OOOCKKKK)OOOOOOOOOOOO<NaH0MM>OOPOO6 Op alle avonden van de Rietzeilers gaan ze maar weer, die onvolpre- zen Dansmariekes van de Rietzei lers. Ze geven cachet en werveling aan alle optredens. Hulde voor hun prestaties en voor de vele uren oe- fening die daaraan voorafgaan Het is met genoegen dat ik als mede oprichter van de kamavalsvereniging de Rietzeilers en thans voorzitter van deze vereniging nu in 't elfde jaar. V openingswoord mag schrijven. Elf jaar karnaval, elf jaar Rietzeilers. Je begin t met een karnaval op be- scheiden schaal. Een genoeglijke kar- navalsavond voor gehandicapten in zaal Irene. Maar wie had toen kunnen voorspellen dat dit uit zou groeien tot „HET KARNAVAL" van onze stad Schiedam. Met vele avonden, bezoeken aan bejaarden- en zieken- huizen, een optocht en de overhan- diging van de stadssleutel op 't oude Raadhuis. Maar nog geweldiger is het positieve resultaat, zodat wij buiten dit karnavalsgebeuren ook nog in staat zijn gehandicapten of organisa- ties welke zich inzetten voor gehandi capten, enige financiele steun te ver- lenen. Dit alles is alleen mogelijk dankzij een geweldige ploeg actieve medewerkers achter de schermen, een prins met zijn Raad van Elf nar- ren, dansmariekes, boerenkapel en... u alleen, want u vraagt zich af, wie doet er nu mee aan karnaval in Schie dam? Welnu zonder dat u 't weet doet u eraan mee. Door als publiek aanwezig te zijn langs die optocht route bent u deelnemer aan het feest en dan zal u de jaarlijkse „Elluf\ 't is te gek". vertalen in „Kamaval't is zo gek nog niet". Let op, nu moet 't startschot van't elf jarig bestaan van de kamavalsvere niging de Rietzeilers vallen en ik hoop en vertrouw, dat, met u alles, dit een grandioos festijn zal worden, opdat in Februari de eens gedane uit- spraak „Schiedam karnavalsstad van de Rijnmond" werkelijkheid wordt. Alaaf, alaaf alaaf. De Vorst. Sluitings bal Optocht Prinsenbal Kinder carnaval Jubileum avond Neuzenbal Boerenbal Openingsbal Half-vasten- bal Ook in het jubileumiaar van de Schiedam- se Kamavalsvereniging „De Rietzeilers" wordt er weer een kairnavalsoptocht genouden. ue acntste karnavalsoptocht ai weer; wat dat betreft gaan we ook lang- zamerhand naar een jubUeum. En, de vergelijking met onze clf-jarige voortzettend, kunnen we zeggen dat ook de Schiedamse Karnavalsoptocht steeds groter en omvangrijker geworden is. Van de eerste optocht met zeven voertuigen is de karnavalsoptocht uitgegroeid tot - vorig jaar de zevende - een lange stoet met zo'n 68 deelnemende eenheden. En ondanks de koude, de natte sneeuw en hagel vorig jaar waren er toch duizenden Scniedammers die keken naar onze eigen Schiedamse Karnavalsoptocht!! Inderdaad, 20 februari 1982. De zaterdag van het grote karnavals-week-end en dus de zaterdag van de Schiedamse karna valsoptocht Al een klein half jaar werken we rustig achter de schermen aan de voorbereiding van deze achtste optocht. We proberen hem er weer grandiozer en beter uit te laten zien dan de vorige. Het recept is in grote lijnen bekend. De Schie damse Karnavalsoptocht bestaat uit een bonte, kamavalleske, versierde stoet deel- nemers, voertuigen of loopgroepen, drum- bands. verenigingen. particulieren en be- drijven; kortom iedereen die mee wil doen. doet mee! Alles is toegestaan, zelfs reclame: waarom niet? Als de bedoeling er maar is Schiedam wat te geven, Schiedam aktief te laten zijn. Schiedam een grote stad te laten zijn, met een karnavalsoptocht die er zijn mag. Natuurlijk zijn we nog iang geen ..Bra- bantse" of „Limburgse" optocht. Bij ons is karnaval echter pas zo'n elf jaar oud en rijden we pas onze achtste optocht. We hoeven ons echt niet te schamen over wat we in die tijd bereikt hebben!! De verhouding bedrijven/verenigingen en particulieren lag vorig jaar ongeveer 50/50. Behalve echter de ontwikkeling dat er steeds meer verenigingen en particulieren mee gaan doen, verheugt ons ook de ontwikkeling dat bedrijven steeds meer op een kamavalleske manier gaan meedoen. Ons wordt soms weleens een „flirt" met de commercie verweten, terwijl deelne mende bedrijven verweten wordt te veel met hun firmanaam naar voren te komen. Degenen die de verwijtcn maken ver- geten echter, dat de bijdrage van bedrijven de financiele kurk vormen waarop de op tocht drijft. Hoe bedrijven mee doen, mogen ze zelf weten. Wat ons betreft natuurlijk het liefst op een kamavalleske manier. Bedrijven betalen inschrijfgeld; afhankelijk van het voertuig f. 175,tot f.250,-. Alle ons bekende bedrijven hebben in de afge- lopen weken informatie over de optocht gekregen. Bij die informatie zat ook een oranje kaartje waarmee U zich voorlopig op kon geven. Informatie niet ontvangen? Belt U dan even, dan krijgt U ze als nog. Om maar meteen met de deur in huis te vallen: verenigingen en particulieren kun nen gratis meedoen; ze betalen geen in schrijfgeld. Ze kunnen echter wel een prijs winnen en voor het eerst zit aan het win- nen van een prijs een geldbcdrag vast, als vergoeding in de onkostcn die gemaakt zijn voor de deelname. Verenigingen kun nen als eerste, tweede en derde prijs behal ve een beker respectievclijk f.250,-, 175,- en 100,- winnen, particulieren winnen behalve een beker respectievclijk f.100,-, f.75,- enf.50,-. Uit onze eigen ervaring weten we dat deze bedragen vaak maar een kleine vergoeding zijn voor de onkosten die gemaakt moeten worden om mee te doen. Misschien echter kan het een stimulans zijn voor die vereni gingen of particulieren die tot op heden twijfelden omtrent hun deelname. Alle ons bekende verenigingen hebben in de afgelopen weken informatie ontvangen over de karnavalsoptocht 1982. Particulieren niet; die hopen we via bij- voorbecld dit artikel te bereiken. Heeft U interessc? Belt U even. En echt, het lijkt nog Iang te durcn voor het februari 1982 is; het is het echter sneller dan U denkt!! Informatie over de optocht en over deel name kunt U krijgen via de voorzitter van de optochtcommissie, dhr. P.M.L. Dries. Overdag is hij telcfonisch bereikbaar via nummcr 010- 159433, 's avonds via nr. 010- 700123. 's Avonds kunt U ook bellen met de sccretaris van de optochtcommissie dhr. W.A. v.d. Steen. Hij is bereikbaar onder nummer 010- 734093. Schriftelijk kunt u de optochtcommissie bereiken via postbus 260, 3100 AG Schiedam. Het duurt nog wel een tijdje voor het 20 februari 1982 is. De tijd gaat echter sneller dan u denkt. Overwcegt u ook eens om deel te ncmen aan de Schie damse Karnavalsoptocht 1982 en geeft u zich nu alvast op!! We hopen u te mogen begrocten!! In haar jubileumjaar wil de Schiedamse Kamavalsvereniging „De Rietzeilers" het karnaval in Schiedam een extra stimulans geven door het organiseren van drie wedstrijden, te weten een buutreedners- festival, een wedstrijd betreffende het karnavalslied Schiedam 1982 en een boerenkapellcn-festival. De drie wedstrijden worden gehouden op zaterdagavond 30 januari 1982, wanneer de Kamavalsvereniging „De Rietzeilers" haar jubileumavond viert in Zalencentrum „lrene". De wedstrijden zullen gejureerd worden door een deskundigc jury op originaliteit, artisticiteit, kamavalleske sfeer en over- komen bij publiek. Behalve een oorkonde, die verbonden is aan de eerste, tweede en derde prijs, bestaat de eerste prijs ook uit een geldbe- drag. Een buutreedner is iemand die op een feestelijke kamavalsavond een „buut" uitspreekt. Een buut is een humoristische voordracht, die te maken heeft met karnaval en vaak geent is op plaatselijke, regionale en/of landclijke aktualiteit (al dan niet politiek). In Limburg wordt, evcnals in bijvoorbeeld Duitsland, de buut door een groot aantal mensen beoefend. Zij spreken hun buut uit op feestavonden van karnavalsvcrenigjngen in hun plaatse- lijk dialakt. In onze streken is de buut een vrij on bekend verschijnsel. Zij laat zich Op de feestavond van Kamavalsvereniging „De Rietzeilers" zullen in totaal 4 buuts uitgesproken worden. Behalve uit een oorkonde bestaat de eerste prijs uit een geldbcdrag van f 250,-. De tweede en derde prijs zijn oorkondes. Wij nodigen een ieder uit deel te nemen aan onze buutreednerswedstrijd. U dient zich hiervoor uiterlijk 31 december 1981 ingeschreven te hebben via onderstaand adres of telefoonnummer. Uiterlijk 6 januari 1982 wordt u uitgenodigd voor een voor-selectie. Voor nadere informatie kunt u ook bij onderstaand adres of telefoon nummer terecht. Elke zichzelf respecterende karnavalsstad heeft in karnavalstijd een eigen karnavals lied. Daarom nodigen wij een ieder uit een Karnavalslied Schiedam 1982 te maken en te zingen. Op onze jubileum avond op 30 januari 1982 zal uit de inzendingen het Karnavalslied Schiedam 1982 gekozen worden. Dit lied zal door de Schiedamse Kamavalsvereniging „De Riet zeilers" als zodanig geproclameerd worden en alle mogelijke promotie vanuit de vereniging krijgen. Op de feestavond van Kamavalsvereniging „De Rietzeilers" zullen in totaal vier liedcren ten gehore worden gebracht door de ingeschreven artiesten zelf. Behalve uit een oorkonde bestaat de eerste prijs uit een geldbedrag van f 250,-. De tweede en derde prijs zijn oorkondes. Wilt u zich laten inschrijven voor de wedstrijd, dan dient u dit uiterlijk 31 december 1981 te doen. Uiterlijk 16 januari 1982 ontvangt u een uitnodiging voor een voorselectie. Voor inschrijvingen en/of informatie kunt u terecht bij onderstaand adres en tele-_ foonnummer. Onderdeel van de feestavond van Kama valsvereniging „De Rietzeilers" is een zgn. Boerenkapcllcn festival. In totaal 6 Boe- renkapellen krijgen elk een kwartier de tijd om de zaal „plat" te spelen. Daarbij de opmerking dat het publiek in de zaal zit en er geen polonaise of iets dergelijks gedaan kan worden. Vooral de kamavalleske sfeer is bij deze wedstrijd belangrijk. De eerste prijs bestaat uit een oorkonde en een geldbedrag van f 500,-. De tweede prijs bestaat ook uit een oorkonde en een geldbedrag van f 250.- De derde prijs bestaat eveneens uit een oorkonde en een geldbedrag van f 100.-. Wilt u inschrijven voor de wedstrijd, dan dient u dit uiterlijk 31 december 1981 te doen. Uiterlijk 16 januari 1982 ontvangt u dan een uitnodiging voor een voorselec tie. Voor inschrijvingen en/of informatie kunt u terecht bij onderstaand adres en tele foonnummer. nog h renct- De iju hgKfchii!r V iken met een confe r is sterk op karna- U kunt voor inschrijvingen en informatie de jubileumcommissie op de volgende manieren bereiken: Schriftelijk via postbus 260, 3100 AG Schiedam, telefonisch via nr. 010- 7340093 (de heer v.d. Steen, alleen's avonds). 11/11/'81 receptie 12/11 bezoek aan de 3 maasste- den openingsbal met prins ver- kiezing bezoek aan Amsterdam bezoek Heemstede jubileumavond met o.a. boerenkapellen festival Myosotis bezoeken boerenbal kinder karnaval bezoek huize Frankeland bezoek Fr. Haverschmidt bezoek huize Thurlede bezoek De vier Molens en Woudhoek optocht en Prinsenbal bezoek Schieland Zieken- huis Neuzenbal Sluitingsbal half Vastenbal zGi\ef&

Schiedams Nieuwsblad | 1981 | | pagina 9