Schiedams Nieuwsblad Uitkering voor alleenstaanden DE WIJDE WERELD VAN DE WEDUWE m 3m. HI ALSDE NIETS BIEDT Gemeente wil hergebruik huisvuil bevorderen - b °P"5e 79.450 Lentefeest Taxichauffeur verdronken Spoor van vernielingen Voorbijganger blust brand Grondaankoop van Stallone is mislukt Half miljoen voor J. R. WOENSDAG 2 DECEMBER 1981 RIJNMOND/WEST COMBINATIE 49-516 SCHIEDAM - „Een paar weKen geleden werd ik gebeld door ie- mand van Bijzondere Wetten en die zei dat er nog een schillenboer bijkwam. Maar daar geloof ik niet in want alleen een gek begint hier nog aan". Aan het woord is de beer Stoop die nu al weer ruim vijf jaar de enige schillenboer van onze stad is. door: RIA KOPPENHAGEN Onrendabel Veevoer iiiiiti i si - 8 mmx xM r Allerlei Vervolg voorpagina Film Quibus Exposities Jeugdfilm Waar blijven de schiUen? Hoewel J. Stoop Schiedammer is van geboorte woont hij momenteel in Delft. „Daar ga ik ook drie halve da- gen in de week langs de deuren om schillen op te halen", vertelt hij, ,,en de overige twee doe ik dat dus in mijn geboortestad. Geen leuk werk maax het houdt me wel op de been. Ik ben dit namelijk gaan doen op aanraden van een specialist die me ja- ren geleden heett geopereerd. In die tijd werkte ik nog in de bouw. Dat heb ik, voor mijn zlekte, bijna twin- tig jaar gedaan. Ten die professor me dan ook vertelde dat ik iets anders moest gaan doen, voor -zo'n vier a Gemeente-voorlichter de heer Dingenouts. vijf uur per dag, wist ik niet wat me overkwam. Toch besloot ik zijn raad maar op te volgen en zo ontstond dus Stoop, de schillenboer". Je mag gerust we- ten dat ik het in het begin maar vies werk vond. Niet dat je in de bouw nooit vuile handen hebt, maar dit is toch anders. Sommige mensen gooien namelijk de gekste dingen tussen de schillen, zoals zakjes met koffiedrab, en dat moet er toch tussenuit". Op de vraag of het ophalen van schil len een rendabele zaak is, antwoordt de heer Stoop: ,,Bij lange na niet. Er moet echt geld bij. Het is dat ik ge- woon iets te doen moet hebben, of het nu wel of niet iets opbrengt, want anders had ik het bijltje er al- lang bij neergegooid. Als je nagaat dat de wagen waarmee ik rij, wordt onderhouden door het Sociaal Fonds Bouwnijverheid, alleen de benzine komt dus voor mijn rekening, en je weet dat er ondanks dat niet meer dan een f 40,- a f SO,- per week aan verdienste overblijft, dan besef je wel dat geen mens hiervan zou kunnen le- Ven. De schillen brengen op dit mo ment zeven cent per kilo op en dat is nog heel wat want het fabrieksvoer is maar een paar cent de kilo duurder. Bovendien is een boer die fabrieks voer gebruikt altijd zeker van vol- doende aanvoer en dat moet de boer waar ik mijn schillen breng maar af- wachten. Het aanbod wordt namelijk steed.^ kleiner. Hoewel ik daar niets van be- grijp want overal wonen toch mensen die eten en dus schillen hebben. ToqJ^. zijn er heel veel straten waar, on danks dat ik er al jaren kom, nooit meer dan drie bakken buitenstaan of worden aangeboden. Misschien komt daar verandering in nu de gemeente heeft besloten meer bekendheid te geven aan mijn komst. Maar hoe ze zich dat voorstellen? Wellicht zou het lukken wanneer ik een soort speaker had om door te roepen, want op mijn bel reageert geen mens. De moeilijk- heid is alleen dat zo'n ding voor mij niet te betalen is". Ondanks deze sombere geluiden uit de mond van schillenboer Stoop wordt er bij de Gemeentelijke instan- ties hard gezocht naar manieren om het hergebruik van huisvuil te bevor deren. ,,De bergen afval die we pro- duceren worden steeds groter en daar moeten we echt iets aan proberen te doen", legt de voorlichter van de Openbare Nutsbedrijven Schiedam de heer Dingenouts uit. ,,Het meest effectieve is daarbij het scheiden bij de bron. Wat schillen be- treft weten we bijvoorbeeld dat er heel veel in de vuilniszak belandt en dat is toch jammer. Vooral wanneer je weet dat er in heel wat straten een schillenboer langs komt. Vermoede- lijk beseffen de mensen niet eens meer dat die schillen prima veevoer zijn en dus nog gebruikt kunnen wor den. Via publicaties en dergelijke wil- len we daar meer op gaan wijzen". Terwijl bij de O.N.S. verder wordt bekeken hoe men kan komen tot een meer gescheiden inzameling van huis vuil, rijdt de heer Stoop langs de deuren voor zijn schillen. Op maan- dagmorgen komt hij onder andere in Schiedam-Oost, -Zuid en -West (de - S S.--S -m. \i?M\ f - s A j De enige schillenboer die Schiedam kent, de heer Stoop. hoek tussen Vlaardingerdijk, Aleida- P.K.O.laan en Boerhaavelaan weder- wordt begrensd door Aleidastraat, straat, Nieuwe Haven en B.K.laan). om naar het Westelijk stadsdeel om Vlaardingerdijk, v. Haarenlaan en Donderdagsmorgens rijdt hij via de schillen op te halen in het gebied dat West-Frankelandsedijk. Huishoudelijke cursussen SCHIEDAM - De Stichting Huishou- delijke Voorlichting geeft ook dit jaar weer verschillende cursussen. Wie graag creatief bezig is kan kiezen uit de cursussen: Zelf kleding maken. De cursusduur bedraagt twaalf lessen van tweeeneenhalfuur. Deze worden gegeven in het wijk centrum De Blauwe Brug (op maandagavond, 1 .dinsdagmorgen, woensdagmorgen en woensdagavond) en in het M.C.M. de Groothuis (van maandag tot en met .donderdag zowel's morgens, 's mid- dags als's avonds). De kosten bedra- gen f.80,-. Wandkleden. Eveneens twaalf lessen van tweeen eenhalfuur voor f.75,-. Cursusplaats, het wijkcentrum De Blauwe Brug. Poppen maken. ■Op dinsdag in het M.C.M. de Groot huis. Acht lessen van tweeeneenhalf- i4iur voor f.50,-. Bloemschikken. Acht lessen van tweeeneenhalfuur voor f.50,- op maandagavond in het M.C.M. de Groothuis. Kookliefhebbers kunnen hun hart ophalen bij de cursussen: Koken voor beginners(ook mannen). Twaalf lessen van tweeeneenhalfuur op dinsdagavond in de huishoud- school „De Hargahof". De kosten bedragen f.85,- plus ingredientengeld. Fijne keuken. Op maandagavond in de huishoud- school ,,Liedewijde". Acht lessen van tweeeneenhalfuur voor f.57,50 plus ingredienten. Gezond vegetarisch koken. In de scholengemeenschap „Schie- land". Zes lessen van tweeeneenhalf uur op donderdagavond. De kosten voor deze cursus bedragen het ingre dientengeld, plus f.60,-. Hiervoor ontvangt men tevens een uitgebreid receptenboek met informatie. Indische keuken. Voor f.57,50 krijgt men acht lessen van tweeeneenhalfuur in de huis- houdschool „Liedewijde". Op don derdagavond Koken voor bejaarde mannen. Aanmelding voor deze cursus kan geschieden in het dienstencentrum „De vier molens". De lessen worden gegeven op dinsdagmorgen in Scho lengemeenschap „Schieland". Het gaat om twaalf lessen van twee uur, voor f.85,- plus ingredientengeld. Exotische keuken. Zes lessen van tweeeneenhalfuur voor f.45,- (plus ingredientengeld). Op maandagavond in de huishoudschool „De Hargahof'. Daarnaast verzorgt de stichting ook nog de cursussen: Eenvoudige reparaties in huis. Deze cursus, bestaande uit acht lessen van twee uur voor f.60,-, wordt gegeven op woendagavond in het ontmoetingscentrum Overschie- sestraat 44. Schoonheidsverzorging. Op dinsdagmorgen en woensdag avond in het M.C.M. de Groothuis of het wijkcentrum De Blauwe Brug. De kosten exclusief preparatengeld, be dragen f.40,- voor vijf lessen van twee uur. Bridge. Twaalf lessen van twee uur voor f.65,- op donderdagmiddag en don derdagavond in het M.C M. de Groot huis. Hatha yoga. Voor deze cursus betaalt men f.80,-, voor twaalf lessen van e6n uur. Op maandagmiddag in de zaal van Socia- le Belangen. Op dinsdagavtjnd in het dienstencentrum ,,De vier molens" en in het Kruisgebouw in Groenoord. Op woensdagmorgen in het M.C.M. de Groothuis en op donderdagavond in „De vier molens". Gymnastiek. Op maandagavond in het diensten centrum ..De vier molens" en op donderdagmorgen in het gebouw van Sociale Belangen. De cursusprijs be draagt f.60,- voor twaalf lessen van 66n uur. Deze lessen worden gegeven door een physiotherapeute. Inschrijvingen voor de cursussen kun nen geschieden bij de administratie van de Huishoudelijke Voorlichting in het M.C.M. de Groothuis, Stad- houderslaan 30. telefoon 264781. Het kantoor is geopend van maandag tot en met donderdag, van 9.30 tot 12.00 uur, en op maandagavond van 19.00 tot 20.30 uur. Tijdens de schoolvakanties is het kantoor geslo- ten en worden er ook geen lessen ge geven. Mensen die een A.W.W.-uit- kering ontvangen kunnen gratis een cursus volgen. Inlichtingen hierover zijn verkrijgbaar bij De Trechter, Broersvest 107, telefoon 265255. Verschijnt huis-aan-huis in geheel Schiedam. Onderdeel van de Rijnmond-West Combinatie, waarin ook het Maassluis Nieuwsblad en de Nieuwe Vlaardingse Courant zijn opgenomen. Kantoor Rijnmond-West Combinatie: Hoogstraat 122,3131 BP; Postbus 306, 3130 AH, Vlaardingen Tel. 010-346711 Redactie: M. Ames, tel. 352446 A. Beyen, tel. 352911 Medewerkers: R. Koppenhagen, prive 010-266615 M. de Zwart, prive 010-736375 Sport: P. Spek, prive 010-352615 Klachten over bezorging kan men uitsluitend doorgeven via het nummer 010-132489 (van 8.30 tot 17.00 uur). Duo's kunnen worden opgegeven tot maandag 17.00 uur; gewone advertenties tot dinsdag 11.30 uur; redactionele kopij tot ^^naandag^7Ci0^jiur^^ SCHIEDAM De aanvraagtermijn om voor een eenmalige uitkering in aanmerking te komen, voor gezinnen en ongehuwden met kinderen, is op I november afgesloten. Hiema is een aanvang genomen met de aanvragen om een eenmalige uitkering voor „al- leenstaanden" met een eigen huis- houding. Tot degenen die in deze fase kunnen aanvragen, worden gerekend: Onge huwden die geen kinderen hebben voor wie recht op kinderbijslag be- stond over het tweede kwartaal 1981; Samenwonenden die een uit kering willen aanvragen voor een SCHIEDAM - De stichting „Lente- feest" is gestart met een klaverjas- club die altijd op woensdag bijeen komt. Het vrije kaarten begint om 10.00 uur en om 14.00 uur het onderlinge concours. Iedereen die zin heeft om mee te doen is welkom. Voor verdere informatie kan men zich wenden tot de Stichting Lentefeest, Broersvest 101. een ingrijpende zaak is, zal hiervoor met de betrokken bewoners, winke- liers en organisaties worden gespro- ken. Uitgangspunt bij dit overleg de aanleg van de trambaan (die zelf dus niet meer ter discussie staat). Het overleg, waarbij gesproken wordt over de aankleding van de baan en de voorzieningen voor het overige ver- keer, zal per deelgebied plaatsvinden. Voor betrokkenen en andere belang- stellenden uit het gebied Nieuwland en Bijdorp wordt een informatie- avond gehouden op dinsdag 8 decem- ber 1981 om 20.00 uur in het dien stencentrum „De Vier Molens" aan de Nieuwe Damlaan. Op deze avond wordt gesproken over de aanleg van het twe^le gedeelte van de baan naar Schiedam-Noord tussen de Prove- niersbrug en rijksweg 20 (nabij de sporthal). Daarnaast krijgt men nade- re toelichting over het eerste gedeelte en de wijze waarop deze plannen tot stand zijn gekomen. Vanaf woensdag 2 december 1981 tot en met dinsdag 8 december zijn bij de receptie van het Stadskantoor tekeningen te be- zichtigen van de stedebouwkundige uitwerking van het trace. Zowel in het Stadskantoor als in het diensten centrum „De Vier Molens" zijn for mulieren beschikbaar waarop men readies op de plannen kan geven. huishouding van twee ot meer perso- nen; Zij die na 1-1-1981 getrouwd zijn of na 1-1-1981 voor het eerst een bijstandsuitkering voor een echtpaar ontvingen omdat zij samenwonen en Ongehuwden die voor een of meer kinderen geen recht hadden op kin derbijslag over het eerste kwartaal, doch wel over het tweede kwartaal 1981. De hoogte van de eenmalige uitkering wordt bepaald door de gezinssituatie op de dag van aanvraag. De uitkering bedraagt maximaal f. 150.- (voor al leenstaanden); f. 250.- (voor gezin nen van twee personen); f. 350.- (voor gezinnen van drie personen) en f. 450.- (voor gezinnen van vier of mer personen). Deze bedragen zijn belasting-vrij. Er worden ook geen sociale premies irigehouden. Het ligt in de bedoeling om de betaling van de eenmalige uitkering te verrichten in de maand februari 1982. I Wie hulp bij het invullen van het formulier wenst of er vragen over heeft kan telefonisch contact opne- men met de Gemeentelijke Sociale Dienst te Schiedam. Er zijn twee spe- ciale telefoonnummers beschikbaar 731614 en 264044. Bejaarden kun nen tevens terecht op de volgende a- dressen: Dienstencentrum „De Vier Molens", Nieuwe Damlaan 766 (van 9.00 tot 17.00 uur); Dienstencen trum „De Woudhoek", Heijermans- plein 38 (van 9.00 tot 17.00 uur); Wijkhulppost Lorentzlaan 32 (van 9.00 tot 10.00 uur) en de Wijkhulp post Westerkade tegenover nummer 24 (van 9.00 tot 10.00 uur). SCHIEDAM Een vijfentwintigjari- ge taxi-chauffeur uit 's Gravenzande is zaterdagavond rond 20.07 uur ver dronken in de Schie. De man, J. Bur- gersdijk, belandde met zijn auto te water nabij de Oude Sluis. Vermoedelijk is dit gebeurd terwijl hij achteruit rijdend, vanaf de brug en langs de Brede Marktsteeg, over de Lange Haven reed. Duikers van de inmiddels gealarmeerde brandweer haalden de bestuurder op de kant, waar direct werd begonnen met het toedienen van mond op mond beade- ming en hartmassage. Vervolgens werd het slachtoffer per G.G.D. naar het Schieland-Ziekenhuis gebracht al- waar werd vastgesteld dat hij was overleden. Daar nog niet bekend is hoe het on- geval precies is gebeurd, verzoekt de Schiedamse Politie eventuele getuige contact met hen op te nemen via nummer 260760. SCHIEDAM De Schiedamse politie heeft begin november vijf jongens aangehouden die zich in de vooraf- gaande maanden schuldig hebben ge- maakt aan een groot aantal inbraken. Het vijftal, in de leeftijd van elf tot en met vijftien jaar, bezochf voorna- melijk scholen en kantines waar in totaal voor ongeveer duizend gulden aan snoepwaren werd weggenomen. Daarnaast werd voor ongeveer ne- genduizend gulden aan vernielingen aangericht. SCHIEDAM Doordat er een bran- dend voorwerp via de brievenbus naar binnen was gegooid, vloog vrij- dagavond de deurmat van een drogis- terij in de Aleidastraat in brand. Een passerende voorbijganger vernielde de toegangsdeur en bluste het vuur met een poederblusser. i i Scene uitSphinx" In de week van 3 tot en met 9 de cember draait in het Passage Theater de gewelddadige film „In de greep van de Zombies". Door een geheimzinnige virus zijn de doden tot leven gewekt. Overal zwer- ven ze rond op zoek naar voeding, die voor hen bestaat uit levende wezens. Is er iemand die dit kan overleven? De voorstellingen, die toegankelijk zijn voor personen van zestien jaar en ouder, zijn rdagelijks om 8 uur (be- halve op maandag). In Passage Bio staat gedurende dezelf- de week de thriller „sphinx" op de spoelen. Tijdens een verblijf in Egypte ont- dekt de jongc Engelse Erica Baron een schatkamer onder die van Toe- tanchamon. Nader onderzoek wijst uit dat deze schatkamer deel uit maakt van de tombe van Seti I. Wat Erica echter niet weet is dat via deze ruimte een smokkelroute loopt naar de zwarte markt. Na een aanslag op haar leven bekent Khazzan, met wie zij een verhouding heeft, dat zijn fa- milie de schatkamer reeds lang gele den ontdekte en er al vele schatten uit heeft verkocht. Erica vraagt hem daarop met haar mee te gaan naar Engeland maar Khazzan heeft andere plannen. De film draait dagelijks, be- halve op maandag, om 2, 7 en 9.30 uur. Personen van 12 jaar en ouder kunnen hem gaan zien. In cafe De Quibus aan de Lange Ha ven wordt zondagavond een Spaanse avond, met Sangria en Paella, gehou den. De muzikale omlijsting is in han den van de Schiedamse Pop-formatie „Jada". De groep, die rond half tien begint te spelen, bestaat uit Peter Frings (gitaar en zang), Joost Everts (cy-boards), Wim Keysets (drums), John Keysers (sax), Rens Groenen- dijk (sax en fluit) en Mano Celesten (bas). De Quibus is zoals altijd gratis toegankelijk. Op zaterdag-, zondag- en woensdag- middag om twee uur draait in het Passage Theater de Nederlands ge sproken jeugdfilm „Alleen op de we- reld". Tot 7 december kan men in het Ste- delijk Museum aan de Hoogstraat gaan kijken naar „Die Zinke", een kunstenaarsgalerie van 1959 tot 1962 in Berlijn. In de tentoonstelling is werk te zien van verscheidene dichter kunstenaars. Het Stedelijk is dagelijks geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Zondags van 12.30 tot 17.00 uur. De toegang is gratis. In de Galerie van het Schieland-Zie kenhuis aan de Stadhouderslaan treft men momenteel exposities van Jaap Kraanen en Otto Zeegers, De ten toonstelling met werk van Jaap Kraa nen werd samengesteld in overleg met zijn vrouw en zoon. Ze kan dan ook worden gezien als een ere-saluut aan een groot grafikus, wiens nagela- ten stukken in vele museums ter we- reld te vinden zijn. Otto Zeegers, een voormalig onder- wijzer, heeft zich vanaf 1974 geheel aan de pottenbakkerij gewijd. Op de tentoonstelling van zijn werk zijn on der andere de eerste pogingen te zien van een nieuwe glazuurtechniek (Ra- ku). Sylvester Stallone is niet geslaagd in de aankoop van een fors stuk na- tuurgebied. De acteur, die goud ver- diende aan films als Rocky" en ..Nighthawks" kreeg van de Australi- sche overheid geen toestemming om dit ongerepte natuurterrein te kopen. Sylvester raakte ervan onder de in- druk tijdens een ticndaagse vakantie- trip. In gedachten had hij al een film die hij er wilde maken. Ook dat is nu op losse schroeven komen te staan. Larry flagman, de verguisde hoofd- rolspeler J R. uit de televisie-serie Dallas krijgt voor twee weken werk in de film „The little whorehouse in Te xas" maar liefst een half miljoen dol lar. De andere. maar minder goed be- taalde hoofdrollen in deze film wor den vertolkt door Burt Reynolds en Dolly Parton. -- v 0 De opvolger van de plaat „Alles 1st gut" van DAF, Deutsche Amerikani- sche Freundschaft zal binnenkort verschijnen. Op de plaat komt een in- strumentaal nummer voor en een stuk dat onder de noemer Schlager valt.

Schiedams Nieuwsblad | 1981 | | pagina 3