Technische gegevens Datsuns bij Van Roon Nieuwe Renault 9 Vari werd Suzuki-dealer Citroen modellen voor1982 I AUTOTEST VOLVO 343 DL Taxi's testen Alfa-motor A p VVOENSDAG 2 DECEMBER 1981 49-517 RIJNMOND/WEST COMBINATIE Motor: inhoud 1397 cc. max. vermogen kW bij omw./sec. DIN 47/92, max vermogen pk bij omw./min. DIN 64/5500 Transmissie: automaat, continu variabel, handle met 4 standen Stuurinrlchtlng: tandheugel Draaicirkel: 9.20 m Inhoud benzinetank: 45 liter. Gewlcht: 985 kg. Afmetlngen: lengte 4,30 m, breedte 1,66 m, hoogte 1.392 m. INTERIEURl RIJGEDRAG J 'I ">i H - - - 4 r m j« Ik a Van Roon's autobedrijf: Datsun-dea ler Ideale gezinswagen Onlangs heeft Volvo de 340-serie een aantal veranderingen laten ondergaan. Een gunstiger brandstofverbruik stond hierbij bovcn- aan de lijst van de wensen. Om dit te bereiken heeft men op de 343 modellen een nieuwe stalen voorspoiler aangebracht, die een ge- heel vormt met de canrosserie. Ook het totaalgewicht is met zo'n 15 tot 20 kg (afhankelijk van type en uitvoering) verminderd. De Volvo 343 DL. zuimg en ruim VLAARDINGEN - Van Roon's Au- lobedrijf. Van Beethovensingel 138, is Datsun dealer voor Vlaardingen ge- worden. De nieuwe Datsun dealer vestigde meteen de aandacht op dit feit met een autoshow op 26, 27 en 28 november j.l. waar o.a. de nieuwe Datsun Stanza werd getoond. De heer Jelgerhuis-Swildens, direc- teur van Van Roon, is erg verheugd over het Datsun-dealerschap. „Dat- sun heeft een breed aanbod met vooral veel vertegenwoordigers in de goedkope- en middenklasse". Ook op het gebied van stationcars heeft men bij Datsun een ruime keuze. „We bewegen ons met Datsun in de prijsklasse van 14.000 tot 55.000 gul den", aldus de heer Jelgerhuis-Swil- tdens. De handles en bedteningsknoppen zi;n allemaal onder handbereik Belangrijk nieuws is ook de econo my motor, die alleen geleverd wordt op de 343/345 Luxe en DL modellen. Verdere wijzigingen aan de vernieuw- de Volvo 343/345 vindt men o.a. in de vorm van nieuwe rechthoekige kop- lampen, die van bredere reflectoren zijn voorzien. Verder is een nieuwe zwarte grill aangebracht en zijn de clignoteurs op de flanken beter zicht- baar. Tenslotte heeft men het rij- en zitcomfort verbeterd door de voorstoelen van een diepere zit en van wat meer zijdelingse steun te voor zien. Door al deze veranderingen is vooral het front van de 343/345 nu ook meer in overeenstemming met de modellen uit de 240-serie. Het interieur van de Volvo 343 DL ziet er comfortabel en ruim uit. Er is voldoende plaats voor 4 volwassenen. Ook achterin kan men redelijk met de "yoeten weg. De bestuurdersstoel heeft *tdn uitstekende zit en is volledig ver- "stelbaar. Ook voor „grotere" posturen is er voldoende ruiiate om een ideale rij-positie te creeren. Het dashboard is van veilig zacht materiaal en ziet er f harmonisch en zeer overzichtelijk uit. (Alle handles en bedieningsknoppen zijn goed onder handbereik geplaatst. Vanuit de bestuurderspositie heeft men een goed zicht op het langwerpi- ge instrumentarium. Dit omvat van links naar rechts: een temperatuur- meter, een brandstofmeter, een klok en een snelheidsmeter met dagteller. Een twaalftal waarschuwingslampjes voor o.a. choke, handrem, achterruit- verwarming, veiligheidsgordels, mist- lamp en remvloeistofniveau plaatste men links onder in dit paneel. Echter wel zo, dat ze vanaf de bestuurders stoel goed zichtbaar zijn door de vierspaaks stuurkolom. Via een viertal roosters (twee in het midden en een op de uiteinden van het dashboard) kan men heel nauw- keurig de verwarming en ventilatie van het interieur of de ontwaseming van de (zij) ruiten regelen. De aanja- ger heeft drie snelheden. Opbergruimte vindt men er in de vorm van een verlicht dashboardkast- je. Tevens is er in de middenconsole een bergvakje voor kleine spullen. De bagageruimte is royaal van inhoud (zo'n 280 liter) en wordt door een hoe- denplank afgeschermd. De opberg ruimte achterin kan aanmerkelijk uitgebreid worden door middel van een opklapbare achterbank. De vlak- ke laadvloer is dan goed voor 1200 li ter bagage. De vernieuwde Volvo 343 DL is voorzien van een 1397 cc krachtbron. De aandrijving geschiedt via de ach- terwielen. Zoals gezegd, is deze motor speciaal op zuinigheid afgesteld. De motorinhoud bleef hetzelfde, het ver mogen werd echter met 6 PK vermin derd. Mede door de verlaging van het toerental werd het brandstofverbruik gunstiger, en het geluidsniveau van de motor lager. In de praktijk komt het verbruik neer op een gemiddelde van rondom de 1 op 12. Of anders ge- steld; men kan met deze Volvo 343 Dl, voorzien van een economy motor, zo'n 2 kilometer per liter brandstof meer rijden, dan het type motor, dat in de Volvo 343 GL geplaatst is. Op de grote weg laat de Volvo zich uitstekend berijden. Mede door het feit, dat de motor voorin, en de ver- snellingsbak en differentieel achterin zijn geplaatst, heeft men een ideale gewichtsverdeling gekregen. Een en ander resulteert in een voortreffelijke en koersvaste wegligging, zowel op de grote weg, als tijdens het bochten- werk. Van zijwindgevoeligheid heb- ben we nauwelijks iets gemerkt. Op het door ons geteste model was een automatische transmissie ge- ..sw. w-v--. plaatst, die bovendien voorzien was van een kick-down. Door het gaspe- daal plotseling in te trappen, schakelt de wagen automatisch terug naar een lagere overbrengingsverhouding, waardoor de wagen beduidend meer pit krijgt, wat prima van pas komt tij dens inhaalmanoeuvres. Een nadeel is wel dat het brandstofverbruik bij dit soort handelingen aanzienlijk stijgt. Het bekrachtigde remsysteem func- tioneert goed. De benodigde pedaal- druk is opvallend gering en ook bij krachtig remmen behoudt de wagen zijn koersvastheid. Het systeem is voorzien van schijfremmen voor en trommelremmen op de achlerwielen. Resumerend kunnen we stellen, dat de nieuwe Volvo 343 DL, zonder meer het predikaat ideale gezinswagen ver- dient. De wagen is comfortabel, ruim en veilig en dan nu ook nog een stuk zuiniger. Bovendien heeft de 343 een eigentijdser gezicht gekregen, waar- mee de aantrekkelijkheid van de wa gen zonder meer verhoogd is. Renault is onlangs op de markt gekomen met een geheel nieuw model: de Renault-9. Deze wagen richt zich op de kopers die een ruime gezinsauto zoeken, die zeer zuinig is in gebruik en onder- houd. Tegemoetkomend aan de wensen van de consument en rekening hou- dend met de steeds stijgende brandstofprijzen, ontwierp Renault een geheel nieuw model: konven- tioneel van uiterlijk, maar van een uiterst moderne constructie, waar- in tal van nieuwe technische vin- dingen zijn verwerkt, die toonaan- gevend zijn in deze klasse. Om als Europese auto te kunnen worden gepresenteerd, zal de Re nault 9 in een groot aantal varian- ten worden geleverd. Drie motoren en vier verschillende uitrustingsni- veaus worden aangeboden in tien versies met handgeschakelde ver- snellingsbak, gericht op de speci- fieke wensen van de diverse Euro pese markten. Een versie met auto matische transmissie is voorzien in het voorjaar van 1982. Het brandstofverbruik ligt iets boven het recordniveau van de Re nault 5. De Renault 9 verbruikt net 10% meer dan de R5, terwijl hier een duidelijk verschil in prestatie- niveau tegenover staat. Het algehe- le comfort staat op hoog niveau door de goed afgestemde vering, de geperfectioneerde geluidsisolatie en het ruime interieur. Nieuwe, speciaal voor dit type ontworpen stoelen met een centrale verstglrail bieden, behalve de traditionele mo- gelijkheden, nog een extra verstel- mogelijkheid en geven bovendien de achterpassagiers meer ruimte om hun benen te strekken. De belangrijkste technische ge gevens van de auto zijn: dwars voorin geplaatste motor met ver- snellingsbak in een lijn gemon- teerd, een robuuste structuur, vier onafhankelijk geveerde wielen, voortrein met negatieve stuurg- traal, veel aandacht voor actieve en passieve veiligheid, uitvoerige anti- roestbehandelingen en een ver- gaand geautomatiseerde produktie door toepassen van robots, waar door een hoge kwaliteitsgraad is bereikt. Uit de fabriek in Douai zullen per dag ongeveer 1.000 exemplaren van dit nieuwe model de band verlaten, bestemd voor zo wel de Franse als de overige Euro pese markten. Mazda presenteerde tij dens de 24e Tokyo Mo tor Show twee visies op de toekomst. De Mazda MX-81 werd opgezet en ontwikkeld door Mazda in nauwe sa me nwerking met de Ita- liaanse carrosseriebouwer Bertone en laat zien wat de toekomst-benadering is. Belangrijke concept- items zijn: zuinigheid, aerodynamics, comfort en rij-plezier. De noodzaak om in de toekomst nog efficienter met de beschikbare brandstoffen om te sprin- gen, zal alleen nog maar toenemen, evenals de eis van de automobilist om meer plezier aan het autorijden te beleven. Deze tegenstrijdigheid zal uitsluitend tot een oplos- sing gebracht kunnen worden, als de menselijke vindingrijkheid en een hoogontwikkelde techno logic in goede harmonie samenwerken. De Mazda MX-81 toont het resultaat van de in het concept vastgelegde items, waarbij de onder- staande punten kenmer- kend zijn: - De aerodynamisch gun- stige styling met de fu- turistische glascapsule. De comp acte lichtge- wicht carrosserie krijgt hier.nee een licht inte rieur dat de inzittenden een gevoel van rust en vrijheid geeft. - De „cockpit" kenmerkt zich door het nieuw ontworpen stuurwiel waarin een gemakkelijk afleesbaar CRT-scherm (cathode ray tube) is opgenorren. Dit scherm informeert de bestuur- der over de toestand in- en om de auto. Naast de technische informa- tie krijgt men door een klein ingebouwd radar- systeem ook gegevens over het achteropko- mend verkeer, hetgeen bijvoorbeeld het in- en uitvoegen zeer verge- makkelijkt. - De speciaal geprepareer- de 1500 cc turbo-motor levert een groot vermo gen, maar is spaarzaam met brandstof en mi- lieuvriendelijk. Belangrijke technische gegevens van de Mazda MX-81 lengte: 3940 mm.breed te: 1690 mm.; hoogte: 1280 mm.; wielbasis: 2365 mm.spoorbreedte voor: 1430 mm.; achter: 1450 mm.; motor in houd: 149occ.; motor vermogen: 130 pk/6000 omw/min.*; motor kop- pel: 19 kgm/4000 omw/ in.* EC-specificatie. Mazda 323 EV - electro- wagen. Mazda's research-afde- ling, belast met het zoe ken naar alternatieve brandstoffen en energie- bronnen, presenteerde een prototype elctro-wa- gen op basis van de Maz da 323, waarbij gebruik gemaakt is van een nieuw ontwikkelde Ni/Zn bat- terij. De Japanse auto-indu- strie heeft hiermede haar voorsprong in de ontwik- keling van de electro-wa- gen weer een stuk ver- groot en men verwacht, dat er in het begin van de komende eeuw een aan zienlijk aantal electro-wa- gens zal rijden. De gemonteerde Ni/Zn batterij in de Mazda 323 EV is kompakt, licht en heeft een capaciteit van 62 KW/KG. Samen met de nieuw ontworpen electro-motor en randap- paratuur, gekoppeld aan een 3-versnellings radius van 160 km, hetgeen in de intwikkeling van de electro-wagen de beste prestatie tot nu toe is (de oude 323 EV, voorzien van een normale lead Acid batterij had slechts een bereik van 65 km). Het remsysteem is va cuum bekrachtigd. 'f Ami it 1 I I j Vari, tegenwoordig Suzuki-dealer. VLAARDINGEN - Vari, Taanderij- straat 5 verkocht tot voor kort voor al gebruikte automobielen. Onlangs werd men Suzukidealer het geen betekent dat men nu dus deze Japanse automobiel ook nieuw kan aanschaffen bij Vari. De heer Lagerwaard van Vari ver wacht veel van Suzuki. ,,De verkoop van deze kleine en vooral zuinige auto is het afgelopen jaar enorm ge- stegen. Daarbij zijn de Suzuki's niet duur. Topper is de Alto (f. 10.999.-), een razend populair wagentje. Suzuki bracht bovendien een terreinwagen uit waarvan de verwachtigen gespan- nen zijn". Vari blijft uiteraard ook occasions (met Bovag-garantie) verkopen. Citroen heeft haar modellen voor 1982 aangepast met een flink aantal veranderingen en verbeteringen. Zo krijgt de Eend (2CV) schijfrem men op de voorwielen en zal de 2CV- Charleston in serie uitgevoerd wor den met verchroomde koplampen en stoelen en banken bekleed met effen grijs jersey. De Visa-2 Super X krijgt een vijf-versnellingsbak als „extra", terwijl de GSA wordt voorzien van de zuinige 1300 cm3 motor. De CX wordt voorzien van een extra snelheidsrege- laar (op de Pallas met vijf versnellin- gen en de automaat en op de Prestige en GTI). Bovendien krijgt dit model nieuwe, verbrede voorspatschermen en wordt de Reflex de vervanger van de typen Confort en Super. De CX 2400 Pallas met carburateur is ver- vallen, waardoor de 2400-motoren voortaan uitsluitend met injectie le- verbaar zijn. In de Noorditaliaanse stad Mi- laan rijden momenteel tien taxi's rond die als experimentele wagen van Alfa Romeo zijn bedoeld. De wagens zijn van het type Alfa Romeo Alfetta 2.0 L en onderscheiden zich qua uiterlijk nauwelijks van de bestaande Alfetta's. Van binnen ech ter zijn ze uitgerust met de nieuwe brandistofbesparende modulaire mo tor van Alfa Romeo. Bij deze experimentele krachtbron van Alfa Romeo wordt de brand- stofinspuiting gestuurd door een mi cro-processor en is gebaseerd op de wetenschap, dat rij-omstandigheden een grote invloed uitoefenen op het brandstofverbruik. Vooral in stads- verkeer levert dit een zeer laag rende- ment op in verhouding tot de maxi- male capaciteit van de motor. Bij de modulaire motor van Alfa Romeo re- gelt een computer de brandstof- inspuiting zodanig, dat bij gennge vraag naar kracht, twee van de vier cilinders van brandstoftoevoer wor den buitengesloten. Het experiment met de tien taxi's zal gelden voor een periode van 15.000 kilometer.

Schiedams Nieuwsblad | 1981 | | pagina 5