Unicef-rapport r BON VOOR GRAtTs^ SPAKENREFLEKTOR Judoka's blijven op temperatuur BON iW Theatercafe 'Kinderen vroeg verkeersbewust maken' Unicef-transport in rally Pariis-Dakar Vereniging Bescherming Voetgangers: EU DEDUBBELKRANT m J iliHte - - G. Klok wint Kerstzeehengelwedstrijd Wijwensenu een voorspoedig 1982 RIJKEN LANGE Nederlanders nemen medicijnen mee DINSDAG 29 DECEMBER 1981 RIJNMOND/WEST COMBINATIE 53-522 Het leven van een kind is minder dan SI00 waard volgens het recent verschenen Unicef- rapport „State of the World's Children". De dood van 17 miljoen kinderen in 1981 had voorkomen kunnen worden als dit bedrag per kind was besteed aan projecten voor basisvoor- zieningen in de derde wereld. Maar een op de tien kinderen werd ingeent tegen de zes bekende kinderziekten. Om alle kinderen in ontwikkelingslan- den te laten inenten kost ongeveer S5 per kind, en als dat niet gebeurt kost dat 5 miljoen doden per jaar. Grootste geneiatie Maximaal U wilt toch ook gezien worden? Wij in iedergeval well Alsu vanaf 5januari bij een van onze verkooppunten eenvrije Volk-Metropool krant koopt en tegelijkertijd deze bon inlevert, dan krijgt u als introduktiekado de ,,Dubbelkrant-verrassing": Zo'n super-veiligmakende spakenreflektor voor uw fiets of brommer, zolang de voorraad strekt. Voordelige aanbiedingen KROMMENHOEKbv DANIEL WAYENBERG en LOUIS VAN DIJK Niet alleen V erkeersomgeving Sombere tijdeit voor kinderen van de wereld Het ziet er naar uit dat de jaarlijkse decimering van pasgeboren kinderen zal doorgaan, mogelijk zelfs tot ver in de toekomst. In veel arme landen wijzen de economische tendensen erop <jat de strijd tegen de armoede niet alleen afneemt maar zelfs terugloopt, zegt de heer James Grant, direkteur van het kinderfonds. Ontwikkelingshulp is in de laatste 15 jaar gedaald van 0.49 pet. tot 0.37 pet. van het bruto nationaal produkt. „Er bestaan twijfels en pessimisme over ontwikkelingshulp", zegt Grant, ,,en de hoop om een eind te maken aan de armoede is nooit zo gering geweest". In het rapport van verleden jaar stond dat het kindersterftecijfer in ontwikkelingslanden aan het eind van deze eeuw zal kunnen zijn tot 50 of minder (doden per 1000 levend geborenen). Dat de levensduur ver- lengd zal kunnen zijn tot 60 jaar en ouder. Dat de kinderen tenminste 4 jaar onderwijs zullen volgen. In de praktijk betekent dat een verdubbe- ling of een verdriedubbeling van de snelheid waarmee de wereld zich ontwikkelt. Een doel dat in de huidige economische context nai'ef zou kunnen worden genoemd. ,,Maar het realisme of de naiviteit van welk doel dan ook is evenzeer een kwestie van prioriteiten als van mogelijk- heden. Lagere school-opleiding en ge/.ondheidszorg voor de meerder- hejd van de kinderen zal kunnen worden bereikt voor minder dan het bedrag dat de gei'ndustrialiseerde wereld elk jaar uitgeeft aan alcohol", zegt Grant. Het is belangrijk nu te voorzien in de Als de aanwezige middelen die nodig zijn om in de levensbehoefte van kinde ren te voorzien op hetzelfde peil blijven, is de enige manier de verhouding te vergroten tussen de aanwezige financiele middelen en het nuttig gehruik ervatt, ten behoeve van de kinderen. levensbehoeften van kinderen omdat de leeftijdsstructuur in de wereld is veranderd. Met 40 pet. van de bevolking van de derde wereldbevol- king beneden de 15 jaar is dit de grootste generatie kinderen die ooit heeft bestaan. „Niet alleen is hun dagclijkse be- hoefte groot", zegt Grant, „maar het falen niet in die behoefte te voorzien, kan de tendens naar een minder grote bevolkingsgroei in de toekomst on- „Het standpunt dat de verlaging van het kindersterftecijfer nteer geboor- ten en meer moeilijkheden zullen veroorzaken is onjuist", zegt Unicef.' „Wij kunnen 6f toestaan dat deze generatie slecht gevoed, ongezond en zonder scholing opgroeit en de ouders van weer een volgende genera tie slecht gevoede, ongezonde en onontwikkelde kinderen worden", zegt Grant, „of we kunnen de leefsituatie van de kinderen verbete- ren en tegelijkertijd investeren in hun dermijnen. De relatie tussen de twee Tvoedanighekl als ouders van morgen is dat acceptatie van gezinsplanning en voorwa^rden seheppen die nodig erg afhankelijk is van veranderingen zijn d'fe Vevolkingsgroeite gaan. als verbeterde gezondheidszorg, min der kindersterfte en meer onderwijs. De stappen die nodig zijn de kinder sterfte terug te brengen tot 50 per 1000 zullen ook als resultaat hebben dat er 12 tot 20 miljoen kinderen per jaar minder worden geboren. Deze keuze moet worden gemaakt' Het Unicef-rapport erkent dat er nauwelijks kans is op een economi sche opleving in de komende jaren. En de jeugd kan daar ook niet op wachten. ,,Als de aanwezige middelen, 'die nodig zijn om in de levensbehoeften van kinderen te voorzien, nationaal en internatio- naal, op hetzelfde peil blijven is de enige manier de verhouding te vergroten tussen de aanwezige finan ciele middelen en het nuttig verbruik ervan ten behoeve van de k.inderen. Om meer ontwikkelingshulp uit een dollar te halen, stelt Unicef voor gebruik te maken van para-beroeps ontwikkelingswerkers zoals de „blote-voeten" dokters in China, die gczondheisvoorzieningen voor 1 mil- jard mensen mogelijk maakten voor slechts $7 per persoon per jaar. F.en andere manier is het meedoen van de mensen zelf. als er een black box" geweest,zou zijn dm te registre- ren wat er fout is gegaan tijdens een mislukt projekt, zou steeds blijken dat de mensen voor wie het projekt werd bestemd, vonden dat zij hun tijd betcr konden besteden. Aan de andere kant heeft deelname van de bevolking van Malawi bij het graven van greppels, en de installatie van een pijpleiding, schoon water ge- bracht bij 150.000 dorpelingcn voor niet. meer dan $3 per persoon. De extra middelen die nodig zijn om kinderen in ontwikkelingslanden de noodzakelijke voorzieningen te geven worden beschouwd als ,,consump- tie", hierdoor wordt er niet geihves- teerd en kan er geen economische groei plaatsvinden. Unicef vindt, met veel andere ontwikkelingsorganisa- ties, dat dit een sterk verouderd standpunt is. „Arbeid is net zo belangrijk als kapitaal in het proces van stijgende produktiviteit", zegt Grant, „en een slecht gevoede, ongezonde, ongelet- terde arbeider is een serieuze belem- mering voor de verhoging van de produktiviteit. In dit licht gezien is het besteden van geld aan sociale voorzieningen voor kinderen een investering in de economische groei met als gevolg een minder sterke stijging van het bevolkingsaantal en daardoor een grotere economische groei per hoofd. Unicef heeft deze lessen al in praktijk gebracht, door in de laatste 12 maanden 3/4 miljoen para-beroeps ontwikkelingswerkers op te leiden. Door mee te helpen bij het instal- leren van 100.000 water-toevoer systemen en door de aanleg van meer dan een kwart miljoen we's. Een van de dingen die een organisatie als Unicef kan doen is putten uit 35 jaar ervaring in het samenwerken met mensen en hun regeringen in meer dan honderd landen om zo nieuwe manieren te ontdekken elke dollar maximaal te benutten in deze eco- nomisch moeilijke tijd. 'Verandering vanspi|s doet eten' ROTTERDAM Het eerste dat op- valt als men de nieuwe show „Is deze i M Mm Wm.~: I Winterse wandelingen langs de kust zijn in trek. Warm ingepakt ziet men wandelaars moeizaam maar opgewekt door het natte 'zaiid stappen. Wat ongebntikelijker is het om in de koude een aantal judoka's vrolijk aan de slag te zien in de duinen. Het boven- staande tafereeltje was afgelopen zaterdag te aanschouwen in Hoek van Holland. Onze medewerker Pierre Bronsgeest, toevallig ter plek- ke, vond het wel een plaatje waard. Waarop hij zich snel naar huis spoedde teneinde bij de warme kachel weer op temperatuur te komen. kruk vrij?" van „Frans Halsema the Angels of Hope,, ziet, is het nieuwe gezicht van Halsema. Met zijn gemillimeterue haar lijkt hij er enige jaren jonger op geworden. Maar niet alleen zijn gezicht heeft een verande ring ondergaan, ook zijn nieuwe show moest eraan geloven. Frans wordt tegenwoordig begeleid door een drietal goeduitziende muzi- kale dames. Halsema: „Het idee is eigfinlijk al; ontstaan in de tijd dat ik met Gerard Cox samenwerkte. Daacna heb ik sa- men met Ruud Weismann (die tegen-; woordig met het Weismann-ensemble speelt) een show gedaan waarin we' twee vleugels gebruikten, en toen een: aantal one-,man-shows. Maar ik wilde wel eens iets anders, want verande ring van spijs doet eten! En de samenwerking met drie vrouwen was- nog niet vertoond." De „Angels" Emilie Havelaar (Eleo,. trische piano en zang) en Marijke Nekeman (synthesizer en zang) ko men voort uit andere cabaret-groep- jes. De derde „Angel" Corrie van, Binsbergen (basgitaar en Zang)."is de; enige die nog geen toneelervaring heeft. Via een advertentie in een aan tal bladen is zij tenslotte bij de be- geleidingsgroep terecht gekomen. De Show verloopt nu al drie maanden succesvol en zal nog in een groot aan-. tal plaatsen in ons land te zien zijn.J Behalve „rekwisietenhumor" bevat! de show ook echte conferences en een monoloog. Marijke Nekeman is de enige van het vrouwelijke drietal, die solistisch optreedt, met een paar eigen nummers. Alle nieuwsgierigen en belangstellen- den kunnen Frans Halsema bewon- deren vanaf vrijdag 1 t/m zondag 10 januari 1982 in het Hofpleintheater. Alleen maandag 4 januari zal er geen voorstelling zijn. Aanvang iedere avond 20.15 uur. Als nieuwjaarsaanbieding geeft deze krant u voor de voorstellingen op 1X 3,5,6 en 7 januari, een reduktie. De toegangsprijzen zijn f 23.50 f 19.50 en f 16.50. Op vertoon van deze bon kan men aan de kassa van het Hofpleintheatei plaatsen bespreken a f 19.50 f 15.50 en f 12.50, een reduktie dus van f 4.- per plaats. De kassa is dagelijks ge- opend van 10.00-16.00 uur, en op, zon- en feestdagen van 12.00-16.00 uur. Telefoon 66.20.44. HOEK" VAN HOLLAND Ruim 170 deelnemers waren verleden week naar het strand van de ,,hoek" gekomen voor een wedstrijd, georganiseerd door Duba hengelsport in samenwerking met de Zeebaars. Er werd weiniggevangen. Het vele vuil maakte het soms bijna onmogelijk. Na drie uur vissen kon Ge rard Wijnholtz de eerste prijs overhandigen aan G. Klok die 33 75 gram wist te vangen. Tweede W. v. Dam met 650 gram en derde J. Terlouw met 575 gram. Op de foto meet controleur Cor Been een bot, die later goed was voor een van de vele prijzen. Rechte en kromme plastic buizen Rioleringsbuizen - regenwaterbuizen polyester golfplaten electrische buizen - p.v.c. golfplaten dakgoten uitsparingsbuizen hulpstukken IJZER- EN KUNSTSTOFFENHANDEL Linscbotenstraat 43-21 Rotterdam Tel 010-370933, (4 liinen) sigberen hun grammofoonplaten op WOENSDAG 30 DECEMBER van 13.00 tot 14.30 uur in onze platenafdeling Voor u een tdeale mogeli|kheid om deze bekende pianisten persoonlijk te ontmoeten sze K0RTE UJNBAAN 28 3012 ED ROTTERDAM JEl 1010) ri 94 00 ROTTERDAM—In het Theatercafe van de Rotterdamse Schouwburg is een tentoonstelling ingericht van "mens-beelden" gemaakt door de kunstenares Maria Carlier. De beelden zijn levensgrote figuren uitgevoerd in polyester en textiel. Door de beschildering, waarin het effect van overbelichting gebruikt is, lijken de gezichten van de poppen op drie-dimensionale portretten. Het e'xpressionistische karakter van de beelden, die vaak naar model gemaakt zijn, wordt nog versterkt door de kleding. Maria Carlier vervaardigde volgens haar eigen methode ook een tiental beelden voor het wassenbeelden museum Madame Tussaud. ben gedeelte van de expositie in het hea- tercafe is gebasseerd op een religieus thema. Daarnaast zijn er ook twee beelden van tweelingen (e zien. Een daarvan stelt de Rotterdamse kunstenares voor met haar tweeling- zusje op eenjarige leeftijd De tentoonstelling kan doordeweeks bezocht worden tijdens de normale openingsuren van de schouwburg en in het weekend, met uitzondering van de zonclagavond. vanaf 23.00 uur. Even goed als kinderen het recht hebben om zorgeloos buiten te spelen. hebben kinderen het recht om via een veilige weg naar school te kunnen gaan. Volwassenen hebben de plicht er voor te zorgen dat kinderen ook van dat recht gebruik kuhnen maken. Dat is de mening van del Vereniging Bescherming Voet gangers (VBV). Dat er aan de veilig- heid van vele schoolroutes nog wel het een en ander mankeert is niet alleen de mening van de VBV. Regelmatig voeren buurtcomite's, schoolbesturen en oudercommissies actie om de onveilige schoolroute voor jonge kinderen veiliger te maken. Ieder jaar gesft de VBV een folder uit waarin ouders en verzorgers van jonge kinderen gei'nformeerd worden over de gevarer vzaar kinderen in het verkeer mee te maken kunnen krijgen. Maar niet alleenwijst de VBV via de folder op de gevaren in het verkeer. Ook geeft zij aan hoe volwassenen jonge kinderen kuhnen beschermen in het verkeer. In de komende weken krijgen de kinderen, die voor het eerst dit schooljaar de kleuter- of de lagere school bezoeken, het foldertje mee naar huis. Naast een pakje folders ontvangt elke kleuter- en lagere school in Nederland een door Arend van Dam getekend affiche dat door de school op een zichtbare plaats kan wordenopgehangen. Dit affiche roept volwassenen op kin deren in het verkeer te bescher men. Hoe bijdehand kinderen ook kunnen zijn, beneden de zeven jaar is het niet verantwoord ze alleen aan het verkeer te laten deelnemen. Ouders van jonge kinderen moeten hun kinderen halen en brengen. Tenzij de schoolroute helemaal veilig is ge maakt. Kunnen ouders of verzorgers hun kind niet elke (Jag halen en brengen dan is het raadzaam met andere ouders de alspraak te maken Wanneer kinderen met de fiets naar school gebracht worden, is het verstandig om ze aan de kant van de school af te zellen. Ze hoeven dan niet onnodig de rijbaan over te steken om de school te kunnen ingaan. Dit geldr ook voorhet ophalen. Jonge kinderen zijn niet aan te passen aan het verkeer. Kinderen spelen meestal, onbewust van het gevaar in hun omgeving. Kinderen zijn klein en hebben daarom be- perkter zich op verkeerssituaties. Kinderen kunnen moeilijk snelheden en afstanden schatten. Daarom is het noodzakelijk dat de verkeersom- geving aan kinderen wordt aangepast. Er zijn genoeg mogelijkheden om de verkeersomgeving voor kinderen vei lig te maken, bijvoorbeeld door het instellen van woon- en sChoolerven, veilige schoolroutes en oversteek- plaatsen en door het verlagen van de maximum snelheid in woon- en schoolgebieden. Wanneer de verkeersomgeving onvei- lig is voor kinderen, zijn gesprekken en overleg met buren, oudercommis sies en/of schoolbesturen over het veilig maken van die verkeersomge ving een goede aanzet om tot actie over te gaan. Verstandig is om de gemeente bij de gesprekken te betrekken, bijvoorbeeld door raads- leden te benaderen. De VBV kan daarbij ondersteuning verlenen. Zo is het mogelijk dht de verkeerskundige van de VBV de onveilige situatie ter plaatse bekijkt om vervolgens na te gaan wat het beste gedaan kan worden. In de meeste gevallen wordt er dan door de VBV een advies op papier gezet. Wanneer buurtcomite's, schoolbestu ren of ouderkommissies. gebruik willen maken van de deskundighei/i van de VBV op dit gebied kunnen zij bellen of schrijven. Het adres is: VBV, Bezuidenhoutseweg 121, 2594 AD Den Haag. Telefoon 070-471501. De adviezen zijn gratis. SCHOOL Drie jeep-trucks van de Stichting Ral ly Cross Rescue Team uit Boekel gaan met een speciale opdracht deel nemen aan de vierde rally Parijs - Da kar, die van 1 lot en met 20 januari wordt gehouden. De trucks zullen onderweg op de route Algiers - Da kar, namens het Kinderfonds van de Verenigde Natfes in Geneve (Uni cef). grote hoeveelheden medicijnen afleveren. Aanvankelijk lag het in de bedoeling van het Rally Cross Rescue Team o'm voor deze zware rally, dwars door woestijnen, oorwouden en onherbergzaam Afrikaans gebied, uitsluitend enkele bedriiven als sponsor te zoeken. Na contact met Unicef in Geneve werd besloten om het team, dat start in de categoric wagens van 3,5 tot 10 ton, in totaal 4 Unicef-medicijncon- tainers van elk 500 kilo mee te geven. De in Unicef-kleuren gespoten jeep- trucks worden op 2e Kerstdag ten- toongesteld in de Amsterdamse RAI, waar ook de andere Nederlandse deelnemers hun materiaal tonen. Vandaag 29 december vertrekt men met de hulpgoederen naar I'arijs. Het Rally Cross Rescue Team uit Boekel is actief bij de circuit-wed- strijden, in de rally-sport en gespe- cialiseerd in het wegslepen van ge- strande auto's. Bekend is het team onder meer van het TROS-televisie-evenement 'ach- teruit rijden' op het Eurocircuit in Valkenswaard. "pen van de jeep-trucks die in het kitder van een actie van Unieej gaat deelnemen aan de rally Parijs-Dakar 5* tiiSmT "•.■vy'frf'T' i

Schiedams Nieuwsblad | 1981 | | pagina 5