10 Wie zag daders moord? Ouderbrigades in de knel KOOPJES IN 40 SPECIAALZAKEN K Veel padden maken gebruik insecticiden overbodig --aLr.i Woonbehoefte doorgelicht Een actieve krant in actieve streek A 'Je staat met het zweet in je handen' iSi m RIETZEILERS t/V£ is WOcNSDAG 10 FEBRUARI 1982# 7e JAARGANG NO. 14 SCHIEDAM - De ..Paddenwerkgroep Schiedam" is naarstig op zoek naar niedewerkers(-sters) die in het voorjaar willen helpen met de ..Padden-oversteek" op de Harreweg. Doel van deze actie, waarbij de pad veilig naar de overzijde van de weg wordt geholpen, is het zo nuttige dier voor uitsterving te behoeden. Nuttig - mzssmm - - 9 9 9 9 volgende week in het Schiedams Nieuwsblad 9 9 9 ROTTERDAM: CENTRUM - KRALINGEN - ALEXANDERPOLDER - OMMOORD - NOORDER- BOULEVARD; SCHIEDAM: CENTRUM - KETHEL; VLAARDINGEN: VEERPLEIN; NIEUWERKERK A/D IJSSEL; CAPELLE A/DIJSSEL: DE TERP; KRIMPEN A/DIJSSEL: CRIMPENHOF 1 fobrabantia fobrabantia I Schiedams Nieuwsblad KANTOOR: HOOCSTRAAT 122 3131 BP. VLAARDINGEN POSTBUS 306 3130 AH. VLAARDINGEN In combinatie met de Nieuwe Vlaardingse Courant en het Maassluis Nieuwsblad Paddenwerkgroep zoekt aantal medewerkers De vorig jaar opgerichte werkgroep bestaat uit een vaste kern van vier personen: mevrouw Van Hoek, Aad Schermer, Wum v. Upenbuig en Theo Willemse. „Het idee", zo vertelt ini- tiatiefneemster mevrouw Van Hoek, „ontstond tijdens een van de wande- lingen die ik altijd met mijn hond over de Harreweg maak. Daarbij was me opgevailen dat de I'addenstand met rasse schreden achteruit ging. Op een gegeven moment raakte ik hier- over in gesprek met iemand die in Vlaardingen een Paddenwerkgroep had opgericht en mij wel wilde hel pen om hetzelfde in Schiedam te rea- liseren. In het begin, ik had in ver- schillende winkels briefjes met een oproep opgehangen, leek dat niet te lukken, maar na een advertentie in de krant kwam er plotseling schot in de zaak. Weldra was ik dan ook bezig met brieven schrijven naar de gemeente en het rijk. Want voorje Padden mag redden moet je eerst, juist omdat ze beschermd zijn, een ontheffing aan- vragen van de Natuurbeschermings- wet om ze te mogen beetpakken. Pas daarna konden we dus, met behulp van de nodige vrijwilligers, echt aan de slag". De Paddentrek, die rond begin maart begint, duurt over het algeineen zes weken. Wakker geschud door de ver- beterende weersomstandigheden, die de overgevoelige geslachtskleuren prikkelen, komen de dieren uit hun schuilplaats onder de grond en trek- ken naar de paai-plaatsen (sloten) om de eieren af te zetten. In veel gevallen moet daarbij een verkeersweg worden overgestoken. Doordat de Pad een traag dier is kost dat ieder jaar weer vele slachtoffers. Teneinde dit aantal te beperken zijn Paddenwerkgroepen opgericht. ,,Gedurende de zes weken van de trek zijn we elke avond, met drie el- kaar afwisselende groepen, paraat op de Harreweg", vervolgt mevrouw v. Hoek. „De eerste groep loopt er van half 8 tot 9. De tweede van 9 tot halt 1 I en de derde van half 11 tot 12. Langer dan anderhalfuur wacht draai- en is namelijk niet te doen want het kan in die tijd van het jaar soms nog goed koud ziin. Bovendien wordt het werk dikwijls bemoeilijkt door zich haastende automobilisten die wat wij doen maar flauwekul vinden. Die mensen beseffen blijkbaar niet dat een Pad bijzonder nuttig is. Dat komt doordat het beest uitslui- tend insecten eet. Met een goede pad- denstand kan het gebruik van insecti ciden dus danig worden teruggedron- gen. Bovendien wordt met dit werk tegelijk een controle uitgevoerd op water- en luchtvervuiling. Dit gebeurt door middel van metingen die, geza- menlijk met de gegevens over de Pad den (aantallen, lengte en sekse), op lijsten worden genoteerd. ledereen die zich als vrijwilliger aanmeldt, krijgt vooraf te horen hoe zo'n lijst precies moet worden bijgehouden". „De Grootste moeilijkheid, bij het vinden van vrijwilligers, is echter dat Zie verder pagina 3 Mevrouw van Hoek temidden van de andere leden van de Paddenwerkgroep, tijdens een vergadering in de Blauwe Drug. Vooral op de Harreweg worden veel Padden doodgereden SCHIEDAM Onderzoek heeft uit- gewezen dat Bernard Theodoor van Hek naar alle waarschijnlijkheid woensdag 27 januari, tussen 12.30 en 16.30 uur, in zgn woning aan de Toon Verheijstraat 15 om het leven is gebracht. Er is sprake van twee daders wiens signalement luidt: 25 a 30 jaar, lengte 1.70 a 1.75 meter, zwart half lang haar en zwarte bakke- baarden. Een van hen was gekleed in een donkerkleurige blazer en droeg vermoedelijk een spijk^rbroek. Ook de ander was donker gekleed. Hjj droeg naar alle waarschijnlijkheid een donkere trui zonder col waarin de kleuren lichtbruin, rood en donker- bruin voorkwamen. Uit de woning van het slachtoffer nam het tweetal een video-recorder (nierk Lisher Betacord V.B.S. 7000) mee die zij in een kartonnen doos en daarna in een plastic- zak staken. ,-rv -t m m 'J M Kzmmmfcy- mmziAzzzz zzvian ,.,-w A :;m..z,.> v.. ,>v:tm:a ^MllMMiSIIWIlilgi^^ Bij het aangaan van de school komen ze druppelsgcwijs maar bij het uitgaan vliegen ze in hele groepen over. - -r - --frr-wcr -7 S5C1 CTTETli SCHIEDAM - Precies op de dag dat de Ouderbrigade van de Kohn- stainmschool haar werkzaamhe- den, na een zes weken durende stop, weer hervatte, legde die van de St. Bemardusschool het bijltje er bij neer. Al geruime tijd kamp- te de Klaar-Overs, die vier maal per dag de kinderen de drukke B.K.-laan overzetten, met een tekort aan krachten. „Herhaalde verzoeken om hulp hadden echter weinig resultaat", weet de con- tactpersoon van de Ouderbrigade mevrouw Durenkamp te vertellen. „Dat is ook de reden waarom we gestopt zijn, want wanneer zich alsnog voldoende ouders zouden aanmclden, beginnen we weer met frisse mocd". Het hoofd van de Bemardusschool de heer Paalvast zegt desgevraagd het vreseliik jammer te vinden dat de Ouderbrigade er niet nicer is. „ln de afgelopen week hebben we weer kunnen zien hoe gevaarlijk dat oversteken zonder begeleiding is", vertelt hij. „We hebben zelfs al een kind van het midden van de weg afgehaald dat daar stond te dansen en zong: „Ha, ha ik mag lekker oversteken waar ik wil". Je staat dan echt met het zweet in je handen. loch hebben we zowel de kinde ren in de klassen, als de ouders na- drukkelijk gewez.en op de gevaren en hun eigen verantwoordelijk- heid. Voor de kinderen blijkt dat af en toe. Denk er om! echter toch niet genoeg te zijn. Wat de, ouders betreft zijn de readies totaal verschillend. Ten eerste zijn er een paar die zich alsnog hebben opgegeven voor de Ouder brigade. Dan zijn er de ouders die alleen laten weten het jammer te vinden dat er geen Klaar-Overs meer zijn en tot slot een groep die redeneert: Ik breng ze toch zelf. Dat laatste is natuurlijk prima maar we hebben alleen nooit begrepen waarom veel van deze ouders niet bij de Ouderbrigade overstaken, maar op andere pun- ten. Vermoedelijk realiseerden zij zich niet hoeveel invloed een goed voorbeeld heeft. Bovendien is het wel zo veilig voor het geval een kind bij uitzondering, in geval van ziekte van vader of moeder, plots wel alleen moet want dan loopt het steevast de route die het gewend is". Niet alleen de Ouderwacht van de B.K.-laan heeft overigens met pro- bleinen te kampen want ook de Klaar-Overbrigade van de Kiveva kleuterschool, die in de Aleida- straat de oversteekplaats bewaakt, staat op springen. Blijkbaar reali- seren de ouders zich echter pas het nut van de Brigades wanneer ze er niet meer zijn. Dat bewijst althans de Kohnstammschool waar, na een stop en een daarop volgende actie voor nieuwe leden, zich inmiddels elf nieuwe Klaar- Overs aanmeldden. KKNRSS8C Hiermee stapten zij om 16.30 uur op de Laan van Bol' bs, ter hoogte van het arbeidsbureau, op bus 52. Zij kwamen op dat moment uit de rich- ting van de kruising Laan van Bol' Es- Diepenbrockstraat, alwaar een taxi- oproeppaal staat. Een van hen nam in de bus plaats op de stoel achter de chauffeur. De andere ging zitten op de plaats aan de andere zijde van het gangpad. In de bus spraken zij Engels met elkaar. Op de Broersvest verlie- ten zij de bus en namen vandaar een taxi naar het station N.S. Schiedam waar zij om 16.55 uur aankwamen. De video was toen nog slechts in de kartonnen doos verpakt. Vanaf het station is het tweetal vermoedelijk per trein naar Den Haag of Rotter dam gereisd. De politie verzoekt een ieder die de daders hebben gezien of horen pra- ten (op weg van de plaats van het misdrijf naar de bus, in de bus van de Laan van Bol' Es naar de Broers vest, in de omgeving van de Broers vest waar een van hen enige tijd in het portiek van sigarenmagazijn Dullaard heeft gestaan, in het N.S. station bij de loketten op een perron of in een trein) contact met hen op te nemen. Ook voor inUch- tingen omtrent de video-recorder wordt men verzocht zich te melden. Alle inlichtingen zullen zo vertrou- welijk mogelijk worden behandeld. Men kan hiertoe contact opnemen met de Recherche van de Politie Schiedam, telefoon 010- 260760 toestel 160 of zich schriftelijk wen- den tot Gemeente Politie Schiedam, regionaal recherche bijstandteam Noord-West Nederland, Postbus 1502 3100 EB Schiedam. Aan de hand van getuigeverklarin- gen werden deze compositiefoto's van de daders gemaakt. 9 a zolang de voorraad strekt Royale afvalbak met klapdeksel in bruin/beige Openhaard-blokken^ geven ruim 2'/^ uur gezellig haardvuur Sstuksvoor Koekepan 24 cm met extra hoge rand en anti- aanbaklaag Kleur bruin Deze klok heeft een in hout en messing uitgewerkte kast en is voorzien van een quartz uurwerk Van 99 - voor Metalen kiekeboe van BRABANTIA NU voor de halve prijs Set a 3bussen van BRABANTIA in de kleur bruin Gootsteenplank. houten snijplank die op praktisch elke gootsteen past door uitschuifbare steunen. TV-isoleerkan, nu met nieuw bomendecor SCHIEDAM In verband met de ontwikkeling van plannen voor nieuwbouw en woningverbetering, gaat de gemeente Schiedam probe- ren een nader inzicht te krijgen in de woonwensen van alleenstaanden en tweepersoonshuishoudens, in de leef- tijden tussen 18 en 65 jaar. Daarom is, op initiatief van de „Stuurgroep 1 pi.2" een woonvor- menkrant gemaakt. Hierin zijn de verschillende huisvestingsmogelijkhe- den- voor een- en tweepersoonshuis houdens aangegeven. Ook de kosten van de woningen en de tijd die naar verwachting verstrijkt voordat een dergeliike woning kan worden toegewezcn, zijn daarin vermeld. Bij de krant zit een vragenformulier dat, na te zijn ingevuld, tegelijk met het inschriifformulier van bureau huisves- ting moet worden ingeleverd, Alleen staanden en tweepersoonshuishou dens die reeds als woningzoekenden bn bureau huisvesting staan inge- schrevcn, krijgen de krant met het vragenformulier thuisgestuurd. Ove- rige belangstellenden kunnen hem aan diverse balies verkrijgen.

Schiedams Nieuwsblad | 1982 | | pagina 1