RIJNMOND/WES T COMBINA TIE i I I Gemiddelde fietsrit u Fietsenproduktie in Nederland sterk gestegen I duurt 10 minuten Cong res over fiets f n Motormarkt biedt voor elk wat wils I X V k! Win een fiets ii opde RAI PROF. DR. L. BAK: I S I m m II aw \Ld. WOENSDAG 10 FEBRUARI 1982 t i si ft ,,De fietser zit nog steeds behoorlijk in de knel en er wordt veel te weinig aan gedaan om dat te verbeteren t I BUSBANEN a 22 tlm 28 februari 82 EXPORT OPLOSSINGEN TURBO VEERSYSTEMEN 1 X p m i* !*i „Fietser zit in de knel" Dat zei professor dr. L. Bak, buitengevvoon hoogleraar aan de Vrije Uni- versiteit in Amsterdam tijdens de pcrsconferentic voorafgaand aan de tweewieler-RAI, die van 22 tot en met 28 februari in het Amsterdamse tentoonstellingsgebouw wordt gehouden. f P 4 4 A ..Men heeft in dit land de mond vol over bevordering van het openbaar vervoer en het langzaam verkeer, maar de praktijk is helaas anders. Blnnen de bebouwde kom heeft Ne- derland naar schatting 40.000 kilome ter weg. Slechts zes procent daarvan is uitgerust met fietspaden of fiets- stroken. Van de 70.000 kilometer weg buiten de bebouwde kom heeft slechts lien procent een fietspad of -strook Professor Bak onderkent dat bij de overheid een ..stuwmeer van fietspa- denplannen ligt", maar er komt vol- gens hem maar weinig uit. ..Zeker in deze tijd besteden gemeentcn hun geld liever anders", aldus de heer Bak. ,,Er wprdt wel veel geld geinves- teerd in vrije bus- en trambanen, maar dat levert erg weinig op. Een beetje tijdwinst en een klein beetje extra vervoer. Maar het staat mijns inziens niet in verhouding tot de kos- ten die worden gemaakt". Ter onder- steuning van zijn betoog heeft de heer Bak geprobeerd enig cijfermateriaal bij elkaar te krijgen. maar een duide- lijk beeld over de mobiliteit van het Nederlandse volk kon hi] niet geven. „Die mobiliteit drukken we uit in rei- zigerskilometers (kilometers per rei- ziger red.) en volgens schattingen van het Centraal Bureau voor de Sta- tistiek tnaken de fietsers, bromfiet- sers en motorfietsers per jaar onge- veer 12 miljard reizigerskilometers. Dat is circa tien procent van het to taal Vergelijken we die cijfers met die uit 1960, dan blijkt dat dit aandeel is teruggelopen. De toegenomen be- langstelling voor de fiets heeft het af- nemende aandeel van de bromfiets niet kunnen compenseren". Van 22 tot en met 2H februari wordt de 1 weewicler HA I gehou den. Op 22. 000 vierkante meter tehioonstellingsriiimte zullen 124 exposanten uit 25 luhden fiet sen. bromjietsen. motoren. scoo ters. zijspunwagins, alsmede spe- ciale kleding en andere accessoires laten ziett De tentoonstelling is (behalve in het weekend) geopend van 10 tot 17 en van 10 tot 22 uur. Op zaterdag en zondug is de tentoonstelling alleen overdag voor het puhliek loegankelttk. De Tweewieler RAI wordt tedere twee juar gehouden. In I OHO trok de tentoonstelling 135.314 bezoekers. Twee juar geleden trok de Tweewieler-RAI ruim 135.000 bezoekers De Nederlander is per jaar ge- middeld vierhonderd uur onder- weg. Daarvan zit'en we per week gemiddeld een uur op de fiets. Die fiets gebruiken we hoofdzakelijk voor het overbruggen van een korte afstand. De helft van het aantal ritten is niet langer dan een kilometer. Vijftien procent gaat over ten hoogste twee ki lometer. Gemiddeld zitten we dus per rit tien minuten op de fiets. Het ziet er niet naar uit dat dat in de toekomst zal veranderen. Hoewel door teruglopende welvaart en toene- mende verkeersbeperking voor gemo- toriseerd verkeer, alsmede door de groeiende belattgstelling voor gezon- de lichaamsbeweging de belangstel- ling voor de fiets groter wordt, zijn er toch verschillende nadelen op te noe- men. Zo zullen in de komende jaren de afstanden, door schaalvergroting van de steden en dorpen. te groot worden. Door een vergrijzing van de bevolking neemt het gebruik van de fiets af. Het aantal voorzieningen in dit verkeer is voor de fietser onvol- doende en de jeugd krijgt steeds eer- der belangstelling voor een auto en laat steeds meer de fiets staan Minister-president mr. A A. M. van Agt opent op woensdag 24 fe bruari het eerste Internationale Fiets Congres (Cycling in the Eigh ties). Het congres wordt georgani- seerd door RAI en ANWB en duurt drie dagen. Op het programma staan ondenyerpen als de fiets in cijfers, het ontwerp van de fiets, fiets en kleinhandel. fietssport en fietstechniek. i to I' i "4 t Tijdens de Tweewieler RAI zullen iedere dag diverse evcncmcnten plaatsvinden. Elke dag kan een be- zoeker een fiets winnen. Op een vergroot circuit in de West- hal toont stuntman Jean Pierre Gov staaltjes van zijn kunnen. Trouwe be zoekers herinneren zich ongetwijfeld de uiterst spectaculaire show van de ze jonge Franse trialrijder op het laat- ste Motorweekend Commentaar is als vanouds van Cor Termaat. Op hetzelf- de parcours vinden ook de fietsde- monstraties en wedstrijden plaats Deze worden georganiseerd in samen- werking met de KNWU Naast deze demonstraties organi- seert Shell in samenwerking met de RAI races met twee rnotorfietssimula- toren. De Veteraan Motoren Club pre- senteert diverse classic bikes, die tus- sen 1945 en 1960 zijn gebouwd. Veel nieuws op Tweewieler-Rai ■to. - c i. a O Geheel nieuw is deze uit kunststof vervaardigde fiets van Gitane 0 Batavus toont op de RAI een nieuw model fiets. Toepasseltjk kreeg dit ontwerp de nuam ,,ligfiets" mee. Zoals gebruikelijk wordt op de Tweewieler RAI weer veel nieuws uit binnen- en buiten- land getoond en dan gaat het niet alleen om aanpassing van bestaande modellen en toepas- sing van allerlei nieuwe snufjes, maar ook om geheel nieuwe modellen en geheel nieuwe pro- dukten. Wat opvalt is de opmars van de aerodvnamica bij de produktie van fietsen, waarbij ook veel aandacht voor onderdelen en toebehoren. zoals aerodynamische on- derdelen van Shimano en een aero-fietsframepomp van Karasawa. Batavus komt met een aerodynamische pro- fessionele racefiets, gebaseerd op rie fiets waarmee Ge rard Schipper deelnam aan de vorig jaar in Brno ge houden wereldkampioenschappen Ook Motobecane en Gazelle hebben een aerodynamische fiets in de wat goedkopere prijsklasse. Nieuwe en tot nu toe minder gebruikelijke grondstoffen vinden meer en meer toe- passing. Zo is uit Franknjk van het merk Gitane een geheel uit plastic vervaardigde fiets te zien en eveneens uit Frankrijk van Tepp kunststof spatborden met alu minium inlage voor race- en trimfietsen en van Wolber aluminium velgen voor daadbanden en tubes. Er is een duidelijke trend om steeds meer onder- houdsvrije onderdelen toe te passen (roestvrij staal) zoals te zien is bij de Shogun Inox, een nieuwe sport- fiets van Unikap. Een opmerkelijk nieuw model is de ligfiets van Batavus. waarbij gebruik is gemaakt van aerodynamische en ergonomische voordelen. Opvallend is ook de Rodeo van Motobecane, een speelfiets naar het skateboard-idee. maar met drie wielen en een rem Nieuw is oak de Super Cross Ketting van Tsubaki in Japan, waarbij door een speciale warmtebehandeling van alle componenten een aanmerkelijk langere levens- duur is verkregen en de rek tot een minimum is terug- gebracht. Van Shimaro een stuurpen met ingebouwde elektronische snelheids- en tijdmeter en eveneens uit Japan een soortgelijk accessoire van Catey, waarmee snelheid, afgelegde afstand. nog af te leggen afstand. tijd en gemiddelde snelheid kan worden gecontroleerd Bij de zadels valt een nieuw boxleren gezondheidsza- del van Lepper op en van Brooks een heel exclusief za- del met koperen klinknagels TI-Raleigh monteert op fietsen het SafeStop achterlicht, dat ook licht geeft als de fiets stilstaat; van belang voor de veligheid in het verkeer Tl-Raleigh brengt ook een voorvorkslot met gesoldeerde diefstalpreventie en combinatieslot. Het aanbod van fietskleding wordt steeds, groter. Goed nieuws op dit gebied is de trenchcoat voor dames en he- ren (regenkleding) van AGU en een fiets-overall van Tl-Raleigh AGU importeert ook kinderfietskleding uit Italic? en heeft eveneens kihdercrosskleding. AGU toont op de tweewieler-RAI verschillende saorten fietskleding. zoals deze 100 procent waterdichte regenjas. Bromfiets moet kansen krijgen Na een tijdperk van economische groei en welvaart worden we nu dagelijks geinformeerd over stilstand en „inleveren". Overheid en particulier wikken en wegen inkomsten en uitgaven. Zo is het thans zeer de vraag of de overheidsbegroting zal tocstaan bestaan de knelpunten in het wegen- en spoorwegnet de komende jaren aan te pakken. Ook de consument bezuinigt, en waarom niet op ontspanning en transport? - dat waren tenslotte de sterkste groei- posten in het budget van de afgelopen jaren. Door deze ontwikkelingen zullen de mobiliteit en de voertuigkeuze zeker beivloed worden, maar beslist met van de ene dag op de andere. Een massale overstap bijvoorbeeld van de particuliere auto op het openbaar vervoer is om redenen van capaciteit, bereikbaarheid. acceptabele reistijd, comfort, enz. op korte termijn niet te verwachten Maar het is ook onjuist om, zoals beleidsmatig nog wel eens gedaan lijkt te worden. alleen maar te kijken naar auto en openbaar vervoer. De tweewieler biedt voor veel ver- voersproblemen oplossingen en kan in de komende jaren nog een belangrijke ontwikkeling doormaken Allereerst dat oer-Nederlandse ver- schijnsel de fiets: goadkoop in aan- schaf en onderhoud, schoon en ge- luidloos, goedkope en kleinschalige weg- parkeer- en stallingsvoorziemn- gen Bovenal, fietsen is gezond voor wie de ganse dag zit vastgeprikt op stoel of kruk Geen wonder dat fietsen weer ,.in" is. Nederland telt op veertien mil- joen inwoners ruim tien miljoen fietsen. Maar de fiets heeft zijn bcperkin- gen, ook in het woon-werk- en woon- schoolverkecr Niet icdcreen wil zich iedere dag lichamelijk inspannen Hot gebruik van de fiets is dan ook af- standgevoclig Uit onderzoek welen we dat de huidigo opbloei van het fictsgebruik mode gezocht moet wor den in de recreatieve (ook trimmen) en toeristische sfeer. Ook de motorfiets is hcrontdekt Bedroeg het aantal motorfietsen in ons land in 1960 ruim 170.000. in 1972 was dit getal gezakt tot 60 000 Sinds- dien echter is het motorfietspark bij- na verdubbeld (thans ca. 110.000). Hoewel een verdere groei zeker moge- lijk is. lijkt een spectaculaire groei van het aantal motorfietsen voorlopig met waarschijnlijk Motorrijden is tot nu toe vooral een aangelegenheid van liefhebbers geweest en dat zal pas op langere termijn ingrijpend kunnen veranderen En dan de bromfiets De voordelen van deze luchtige machine deels die van de fiets. deels die van de motor fiets - zijn evident. Men zou verwach ten dat de bromfiets een gewaardeer- de rol speelt bij het voorzien in de vervoersbchoefte. Dat is echter op het ogenblik in mindere mate het geval dan vroeger. In Nederland stagneer! de groei van het bromfietspark sinds 1970. In dat jaar bleef de omvang ge- lijk aan die van 1969 1,9 miljoen exemplaren Evenzo het jaar crop, maar daarna moet een teruggang worden geconstateerd tot ca. 850 000 bromfietsen in 1980. Omdat de bromfiets in Nederland wettelijk gezien altijd een buiten- beentje is geweest, wordt de belang^ rijke vervoersfunctie, die de brom fiets nog steeds vcrvult, onvoldoende opgemerkt. Deze onvoldoende aan dacht van overheidszijde, kan ertoe leiden dat, als het bcleid niet wordt gewijzigd, het bromfietsgebruik ver- der terugloopt Omgekeerd lijken bij een juiste aanpak de loekomslmoge- hjkheden meer dan gunstig Nederlanders staan ovef de ge- hele wereld bekend als ccn fiets- graag volkje. Vraag een buiten- lander die ons land bezoekt maar eens wat hem het meest opvalt. Een van de dingen die steevast wordt genoemd is het grote aantal fietsen in het verkeersbeeld. Echter niet alleen als gebruikers, maar ook als producenten van deze wel zeer milieuvriendelijke vervoer- middelen slaan wij geen slecht figuur Na zich een groot aantal jaren in de buurt van de 800.000 a 900.000 stuks per jaar te hebben bewogen, kwarti de produktie in 1977 voor het eerst bo- ven het miljoen te liggen. De daarop- volgende jaren hebben een verdere stijging te zien gegeven tot 1,3 miljoen stuks in 1980. Naar het zich nu laat aanzien zal het resultaat over 1981 hier nog wat boven komen te liggen Gedurende de eerste negen maandert van het jaar kwamen er 968.000 fiet sen gereed, tegen bijna 922.000 in de- zelfde periode van het jaar daarvoor. De export gaat bij de Nederlandse fabrikanten van fietsen een steeds be- langrijkere plaats innemen. Terwijl er in 1975 nog maar een kleine 152.000 fietsen onze landsgrenzen werden af- gezet, lag dit aantal in 1978 met bijna 206.000 stuks voor het eerst boven de grens van 200.000. Daarna is de uit- voer vrij explosief gegroeid. Zo kwam het totaal voor 1980 uit op ruim 417.000 stuks, meer dan een verdub- beling ten opzichte van 1978. Het heeft er alle schijn van dat de groei zich ook in 1981 heeft voortgezet. Dit kan worden afgeleid uit de voor de eerste negen maanden van het jaar ter beschikking staande cijfers, die onge- veer vijf procent hoger liggen dan het in dezelfde maanden van 1980 bereik- te resultaat. Enige cijfers over de bedrijfstak worden gegeven in de Produktiesta- tistiek rijwiel- en motorrijwielindus- trie van het Centraal Bureau voor de Statistiek; de in 1981 gepubliceerde overzichten gaan helaas niet verder dan 1978. Het blijkt dat er in dat jaar vijftien bedrijven met in totaal ruirn 2.400 werknemers waren die zich be- zig hielden met de produktie van hoofdzakelijk fietsen en enkele brom fietsen. Daarnaast waren er ook nog 21 bedrijven in de sector van de twCe- wieler-onderdelen en -toebehoren. Na de autowereld hebben nu ook de grote motorfietsfabrikanten de tur bo of uitlaatgascompressor ontdekt. waarmee op betrekkelijk eenvoudige wijze de prestaties en het rendement van een motor opgevoerd kunnen worden. De bromfiets is in de stud een snel vervoermiddel. Niet voor niets ge bruiken koeriers veelvuldig de brommer. Voor de teruggang die de bromfiets de afgelopen tien jaar heeft doorgc- maakt, kunnen de volgende oorzaken worden aangegeven: de massale opkomst van de auto; - de functie van de auto als ,,status- symbool"; de reputatie van de bromfiets, vooral veroorzaakt door het ge- drag van een bepaalde groep berij- ders. De invloed van deze factoren lijkt op het ogenblik echter van minder be- tekenis. Wel'zal het autopark nog toe- nemen, maar de grootste groei ligt achter ons. Daarmee samenhangend is de betekenis van de auto voor de mensen veranderd Van symbool van de welvaartsstaat is het een vervoer middel geworden. Omgekeerd is ook de betekenis van de andere vervoerrniddelen gewijzigd. De tijd dat degene die zich op een fiets verplaatste, sociaal lager werd geklasseerd, ligt achter ons. Ook de motorfiets heeft een herwaardering ondergaan en de beurt is nu aan de bromfiets A1 jaren wordt in Nederland ge- studeerd op een tweewieler-categon- sering die zowel de verkeersveiligheid als de mobiliteit verbetert. Een pro- bleem daarbij is dat do deskundigen die het vraagstuk bestudoren maar zelden motor- en bromfietservaring hebben. Oplossingen echter die van- achter het auto-, het fietsstuur of de schrijftafel worden bedacht, zullen de bromfiets met helpen Wat nodig is, is een verandering in de wetgeving die een stroomlijning van de technische ontwikkeling mo- gelijk maakt Onnodige voorschriften die kostenverhogend, belemmerend of zelfs gevaarlijk zijn, moeten worden afgeschaft. De wettelijke bepalingen die in ons land gelden voor bromfiet sen maken die tweewieler duurder dan nodig is Achterhaalde construc tive verplichtingen (o.m. het trapas- stelsel) maken voor de grote tweewie- lerfabrikanten ons land een minder interessante markt, hetgeen de ont wikkelingen niet bevordert Geen fietspedalen dus, maar vaste voet- steunen (de moderne telefoon is toch ook niet meer voorzien van een slin- ger?). Ook een elektrische starter moet worden toegestaan, althans voor de zwaardere categoric Voor de lichtere bromfiets. die dan, met 25 km/u maximum snelheid. in de plaats van de huitlige snorfiets zou kunnen komen, zou het gebruik van een valhelm (evenals thans bij de snorfiets) niet verplicht gesteld die- nen te worden. Wanneer dit soort wij- zigingen in de wetgeving wordt door- gevoerd, krijgt de bromfiets meer kansen dan thans het geval is Bij een turbo of uitlaatgascompres sor wordt de bewegingsenergie van de uitlaatgassen benut om de turbo aan te drijven. De circa 800°C hete uit laatgassen komen samen in een uit- laatbuis, waarin de turbo is opgeno- men. Met name de Japanse fabrieker. zijn er in geslaagd turbo's te ontwik- kelen die niet veel groter zijn dan een flinke mannenvuist. De uitlaatgassen drijven een schoepenwiel aan, dat dank zij speciale materialen en aparte lagering met een toerental van maxi- maal 210.000 toeren/min. kan draai- en. Het turbowiel zit op een door- gaande as, welke aan de andere zijde een compressorwiel bevat. De com- pressorkant zuigt buitenlucht via het luchtfilter aan, en blaast deze lucht onder druk in de cilinders. Het zal duidelijk zijn dat naarmate er meer brandstof in de cilinders terecht komt, er meer vermogen uitgehaald kan worden. Een conventionele motor zonder turbo ..inhaleert" circa 80 procent van de theoretische cilinder- mhoud aan brandstof. Bij een turbo wordt deze hoeveelheid circa 150 pro- cent! Eon duidelijke vermogenswinst zal dus het gevolg zijn. Met de turbo zijn tevens heel wat nieuwe constructies gelanceerd. Zo maakt de Honda CX500 Turbo ge bruik van elektronische benzine-in- jectie en deed bij Yamaha de boord- computer zijn intrede. Uit de racerij werden moderne ontwikkelingen als anti-duik voorvorken en monoshock achtervering overgenomen. Honda, Yamaha. Suzuki en Kawasaki bren- gen alle een turbo op de markt of zul len dit binnenkort doen. In Europa is Moto Morini het verst gevorderd met de turbo-ontwikkehng. Anti-duik voorvorken hebben als voordcel. dat een motorfiets bij het afrrmmen niet te ver voorover duikt. De motorfiets blijft vlakker. hetgeen gunstig is voor de stuureigcnschappen (bij het mve- ren van de telescoop verandert de stuurgeometrie, waardoor instabili- teitsverschijnselen kunnen optreden). De monoshock veersystemen die bij de diverse fabrikanten allerlei fraaie namen hebben gekregen zoals Pro-link (Honda), Full-Floater (Suzu ki), Uni-trak (Kawasaki) en Mono- cross (Yamaha) werken alle met een centraal veerelement, dat door middel van hefbomen aan de achter- vork verbonden is. Dank zij dit hef- boomsysteem heeft de achterwielve- ring een meer progressief karakter gekregen, waardoor de vering aan het begin van de slag erg soepel kan zijn en aan het eind van de slag toch vol- doende stug is om doorslaan van de vering te voorkomen. Gegoten wielen en tubeless-banden zijn allang met nieuw meer in de motorwereld. WeJ nieuw is de ontwikkeling en toepas- sing van geventileerde remschijven, xiverigens ook een ontwikkeling die uit de autowereld stamt. Met name Honda is op dit gebied erg actief. De Honda CBX550 heeft zelfs een heel aparte voorrem: de schijf is volledig ingekapseld, zodat er geen vuil en het belangrijkste geen regen op de- schijf kan komen. Opmerkelijk is ook dat de grote mo torfietsfabrikanten zich niet langer beperken tot een bepaald motortype (bijvoorbeeld de viercilinder lijnmo- tor of de boxertwin), maar een zo breed scala van modellen en motorty- pen bouwen, dat er voor elk wat wils is. Elke fabrikant bouwt (althans de vier Japanse reuzen, die samen ruim 80 procent van de Nederlandse markt in handen hebben) een-cilinders, twins, vier-cilinders, twee- en vier- takten. wegmachines. terreinmachi- nes, off-roads, choppers, kortom u kunt het niet zo gek bedenken, of het wordt door de Japanse merken ge maakt. De onderhnge concurrence as hevig.

Schiedams Nieuwsblad | 1982 | | pagina 5