Eerste verzetsgroep ontstond in Schiedam Afgesloten wegen Jeugdbende opgerold Uitgefeest Burgemeester sluit vrede O.B.K. in het nieuw Reconstructie B.K. Laan SG en VVV uitde brand Omlegging r KOOPJES IN 40 SPECIAALZAKEN J I I »i5L Sifi"v-4 Een actieve krant in een actieve streek Officiele opening op 2 maart T J I (f fobrabantia e%B&t WOENSDAG 24 FEBRUARI 1982 7e JAARGANG NO. 16 SCHIEDAM - Burgemeester en wethouders van Schiedam hebben de gemeenteraad voorgesteld straten en pleinen, vallende in het deelplan 2 fase 2a te Schiedam-Noord, te vemoemen naar verzets- strijders uit de Tweede Wereldoorlog. Het gaat in het bijzonder om de namen van leden der Geuzengroepen, die voor een groot deel bestond uit Vlaardingers en Schiedammers. Door loslippigheid en onvoorzichtigheid arresteerden de Duitse bezetters eind 1940 een aantal Geuzen waarvan er vijftien, gelijk met drie personen die hadden deelgenomen aan de februaristaking, op 13 maart 1941 werden gefusilleerd. Aan deze mensen wijdde Jan Campert zijn aangrijpende gedicht „De achttien doden". Hersteld 9'nder KftsfntTcntf. HI -3K I - HALVE PRIJS chiedams Nieuwsblad KANTOOR: HOOCSTRAAT 122 3131 BP, VLAARDINCEN POSTBUS 306 3130 AH. VLAARDINCEN In combinatie met de Nieuwe Vlaardingse Courant en het Maassluis Nieuwsblad Straten in Noord vernoemd naar Geuzen Na de kademuren wordt nu het wegdek van de Kortc Haven under lian- den genomen. De Geuzen, niet de afzonderlijke le den ervan, symboliseerden het verzet. Het was Bernardus IJzerdraat, van beroep onderwijzer en woonachtig aan de Vlaardingerdijk in Schiedam, die reeds kort na de meidagen van 1940 begon met schrijven van de Geuzenbrieven. In die, met de hand geschreven, brieven riep hij op tot verzet tegen de onderdrukkers. Na ze te hebben vermenigvuldigd stopte hij de brieven in de bussen van wonin- gen, met het verzoek deze na het le- zen door te geven aan anderen. Enke- ie weken later leidde een toevallige ontmoeting met enkele Vlaardingers, die nain machteloze woede de gevol- gen van het terreurbombardement op Rotterdam te hebben aanschouwd er naar verlangde iets tegen de bezetters te ondernemen, tot de oprichting van de Geuzengroep. Terwijl de teneergeslagenheid, de ver- warring en de onzekerheid over de toekomst bij de meeste Nederlanders vooral leidden tot een houding van afwachten en met daadwerkelijk ver zet nog slechts aarzelend door enke- len een voorzichtig begin werd ge- maakt, groeide de Geuzengroep. Vooral in het Waterweggebied, maar al snel met vertakkingen ver daarbui- ten. Tot midden november van het eerste bezettingsjaar ontplooiden de Geuzen hun ondergrondse activitei- ten op velerlei terrein. Toen sloegen de Duitsers toe... Na 1945 hebben de Geuzen en hun Geschiedenis weinig aandacht gekre- gen. De betekenis van andere, latere verzetsorganisaties werd, veelal te- recht, groter en belangrijker geacht. In zijn boek ,,De Geuzen, de eerste verzetsgroep 40-45", schrijft Harry Paape dan ook: De heel specifieke waarde van hen, die in het verzet het spits hebben afgebeten, werd lange tijd niet gesignaleerd. In Schiedam tracht men dit verzuim te herstellen door de nieuwe pleinen en straten in de Woudhoek naar de Geuzen te ver- noemen. De eerste tien daarvan luiden: de Jan Kijnestraat, het Albertus Johannes de Haasplein, de Jacob van der Endehof, de Bernardus IJzerdraatsingel, het Jan Jacobus Smitpad, de Leendert Langstraathof, de Leendert Kees- maathof, de Ary Koplaan, het Jan Wernard van den Berghpad en het Frans Rietveldpad. De resterende na men zullen vanuit het oogpunt van de gewenste concentratie in ptincipe worden gebruikt bij de naamgeving van de aansluitende fase 2b. Uit de wandelvercniging Flardinga ontstond de eerste verzetsbeweging van Nederland, de zogenaanide Geuzen. Rechts voor aan Arv Kop. SCHIEDAM Een twaalftal Schie- damse jongelui in de leeftijd van 13 tot en met 17 jaar heeft zich gedu- rende' de afgelopen maanden schul- dig gemaakt aan een groot aantal in- braken en vernielingen. De groep, die in verschillende combi- naties samenwerkte. brak onder an dere in bij een tiental scholen, de kantine van de voetbalvereniging SCHIEDAM - Voor een veertienja- rig Schiedammertje heeft de Carna- valspret dit jaar niet lang geduurd. De jongen, die aan een der in de op- tocht mee rijdende auto's was gaan hangen, kwam zwaterdagmiddag op de Rembrandtlaan ten val. Doordat hij daarbij met zijn voet onder een achterwiel geraakte liep de jongen een (vermoedelijk) gebroken enkel op. S.V.D.P.W. (die maar liefst vijf maal werd bezocht), een woning in de Kuypeilaan en een jacht in de Schie. Tevens namen de jongelui uit twee geparkeerd staande vrachtwagens een MC-bak en een mobilofoob weg, waarbij een schade van f.5000,- werd aangericht. Daarnaast vernielden de jongelui een honderdtal ruiten, elf fietsen, een auto, twee in de Schie liggende jach- ten en een agregator ter waarde van f. 10.000,-. Tijdens het verhoor bekenden zij ook een in november gepleegde beroving van een oude man, die onder invloed was, op de Nolenslaan. Deze daad leverde hen ongeveer duizend gulden op. Van de beroning werd geen aangifte gedaan. De praktijken van de jeugdbende kwamen aan het licht nadat enkele van hen in verband met gepleegde vernielingen waren aangehouden. Een gedeelte van de gestolen goederen, dat werd achterhaald, werd aan de eigenaren terugbezorgd SOHIFDAM - De problemen ftissen de Stichting Lentefeest en de Cama- valsvereniging De Rietzeilers zijn voor Burgemeester Te Loo aanleiding geweest om met enkele bestuurders van beide verenigingen rond de tafel te gaan zitten. Hierbij werd geconstateerd dat er twee zelfstandige verenigingen zijn die zich, de een als onderdeel en de het jaarlijkse carnavalgebeuren. Na het gesprek bleek er wederzijds begrip voor elkaars werkwijze en werd in absolute overeenstemming besloten op basis van, in 1978, gemaakte afspraken door te gaan. Beide verenigingen zullen hun bijzon der nuttige functie blijven vervullen en zich houden aan wat in hun statu- ten en reglementen staat vermeld. SCHIEDAM Het Jeugdshowkorps O.B.K. presenteert aanstaande zater- dag, tijdens een rondwandeling door Nieuwland, hun nieuwe uniform. De feestelijke tocht start om 14.30 uur bij het clubgebouw in de Nolenslaan 87. Bij het showkorps is nog plaats voor jongens en meisjes kunnen 8 en 16 jaar die zin hebben om een instru ment te bespelen of majorette te worden. Jongens en meisjes die zich misscchien als lid willen opgeven, zijn te alien tijde welkom op een der re- petities. De band oefent op woensdag- avond van 19.00 tot 20.15 uur en de mini- en midi-majorettes op zaterdag- morgen van 10.00 tot 12.30 uur. Voor nadere inlichtingen kan men zich wenden tot de heer Van Dijk, te- lefoon 738757. SCHIEDAM Dee week is gestart met de reconstructie van de Singel, voor het gedeelte Emmastraat tot Stationsplein. Derhalve is de Singel volledig afgesloten voor het door- gaande verkeer. De omleiding wordt door middel van bbrden aangegeven Uitsluitend voor de winkeliers en het verzorgend verkeer zijn beperkte voorzieningen aangebracht. Na de herstelwerkzaamheden aan de kademuren van de Korte Haven is men nu begonnen met de definitieve herbestrating. In verband hiermee is de Korte Haven afgesloten voor doorgaand verkeer. Ook hier zijn be perkte voorzieningen getroffen voor het verzorgend verkeer. Wegens het vernieuwen van een dui ker is de Nieuwe Damlaan, ten noorden van het Nieuwlandplein, ge- deeltelijk afgesloten. Het verkeer uit Groenoord wordt daarom via rijks- weg 20 naar het centrum geleid. Wanneer alles naar verwachting ver- loopt zal het karwei rond 6 maart gereed zijn. SCHIEDAM In aansluiting op de herprofilering van voorgaande gedeel- ten wordt thans de laatste fase van de Burg. Knappertlaan, het gedeelte tussen het Rubensplein en de Vlaar dingerdijk, onder handen genomen. Daar men is begonnen met de trot- toirs en fietspaden, zal het autover- keer voorlopig uitsluitend rekening dienen te houden met het werkver- keer. Afsluiting van de rijstraat, waarbij het verkeer door middel van bebording zal worden omgeleid, is pas in een later stadium aan de or- de. De reconstructie omvat onder andere het plaatsen van papierbak- ken en fietsbeugels en het inplanten van de aan te leggen middenberm. Daarnaast kunnen bewoners van dit gedeelte van de B.K. laan een plant- vakje aan laten brengen voor hun woning. Het groen hiervoor moet men zelf kopen, aanbrengen en on- derhouden. De gemeente zal de aar- de aanbrengen. De plannen zijn tot stand gekomen in overleg met de bewonersvereniging Schiedam-West. 'ten kijkje in het nieuwe V. V. V. kantoor. SCHIEDAM-Ruim een half jaar nadat een felle brand de, in het Proveniershuis gevestigde, kanto- ren van de V.V.V., de Stichting de Schiedamse Gemeenschap en de stichting Vormings- en Ontwikke- lingswerk in de as legde zijn deze organisaties verhuisd naar hun nieuwe adres aan de Buitenhaven- weg 9. Gedurende de maanden dat aldaar druk werd gewerkt om de, reeds jaren leegstaande, voormalige poli- tiepost voor dit doel geschikt te maken vonden de drie instanties onderdak in het bureau Burgerza- ken op het Stadserf. Aan deze tijd van behelpen en improviseren is met ingang van maandag 22 fe- bruari een eind gekomen. Vanaf deze dag kan men in het totaal verbouwde pand aan de Buitenha- venweg, hoek Koemarkt, dan ook terecht voor alle zaken die betrek- king hebben op de werkzaamhe- den der V.V.V., S.G. of de stich ting V. en O. In de schitterende kantoorruimte van de V.V.V. vindt men onder andere allerlei toeristische infor- matie over vakanties in het eigen land. Kaarten, gidsen en dergelijke staan overzichtelijk opgesteld in speciaal voor dit doel bestemde kasten. Daarnaast zijn aan de balie verscheidene Schiedamse souve- niers verkrijgbaar zoals de beken- de dassen en shawls (in de kleuren zwart, blauw, bruin en rood) tas- ssen, stickers, handwerkpakketten (die binnenkort uit het assort ment zullen verdwijnen) en T- shirts. f I &ti m tjl 'Met ingang van 22 februari zijn in dit gebouw de V.V.V.S.G. en de stichting Vormings en Ontwikkelingswerk gevestigd. Meest opvallend in de overige ruimten, waarin de S.G. en de stichting V. en O. zijn gevestigd, is dat hier werd gekozen voor een inrichting die voor meerdere doe- len geschikt is. De nieuwe bureau's z(jn bijvoorbeeld makkelijk ver- plaatsbaar, waarna ze aaneen ge- schoven, als vergadertafel dienst kunnen doen. Hierdoor zullen in de toekomst b(jna alle vergaderin- gen in eigen huis kunnen worden gehouden, wat een belangrijke kostenbesparing oplevert. Overi- gens moet in deze kantoren gedu rende de komende dagen nog heel wat werk worden verzet teneinde alles gereed te hebben voor de of ficiele opening die op 2 maart door burgemeester Te Loo en de wethouders Posthoorn en Schee- res zal worden verricht. De nieuwe kantoren van de V.V.V. S.G. en de stichting V. en O. aan de Buitenhavenweg 9 zijn alle werkdagen geopend van 09.00 tot 17.30 uur. Het telefoonnummer is 733000. SCHIEDAM - In verband met de bouw van woningen aan de Blaak zal de route van tramlijn 8 met ingang van 1 maart worden gewijzigd. In de richting Schiedam rijdt lijn 8 zijn eigen route tot de Goudsesingel bij de Mariniersweg om daar vervol- gens via Goudsesingel, Pompenburg, Hofplein, Coolsingel, Van Oldenbar- neveltplaats en de verdere normale route naar Kralingen te gaan. In de richting Kralingen wordt de gewijzigde route in tegenover ge- stelde richting gereden. De halten Mariniersweg voor de Hoogstraat. Nieuwstraat bij Westnieuwland, Blaak bij Keizerstraat en Coolsingel bij Beursplein komen tijdens de omleg ging voor lijn 8 in beide richtingcn te vervallen. Tijdens de omlegging zullen de tram- haltes Goudsesingel bij Jonker I rans- straat (beide richtingen), Pompen- burg bij Hofplein (beide richtingen) en Coolsingel bij Hofplein (richting Kralingen) ook voor lijn 8 gelden. Op net trajectgedeelte Blaak-Coolsingel (en retour) kunnen passagiers van lijn 8 gebruik maken van tramlijn 3. ROTTERDAM: CENTRUM - KRALINGEN - ALEXANDERPOLDER - OMMOORD - NOORDER- zolang de voorraad strekt BOULEVARD; SCHIEDAM: CENTRUM - KETHEL; VLAARDINGEN: VEERPLEIN; NIEUWERKERK A/D IJSSEL; CAPELLE A/D IJSSEL: DE TERP; KRIMPEN A/D IJSSEL: CRIMPENHOF PtLdilTMTllilliCj u y e.' Echt leren zeem, huid- model Natuur zeem leer bhjft het beste Van 12 95 voor 2 pits schotelwarmer van BRABANTIA Stevig plakplastic voor mooie kastplanken In verschillende dessins Rol a 2 meter Kunststol plantenspuit van TIGER Van 8 95 voor '•Our, r Aluminium droogmolen met 50 meter drooglijn Fissler "Tepura" snel- kookpan met roestvrij- stalen deksel Inhoud 6 liter Inzetbakje 23<95 Mooi wit geglazuurde aardewerk poes. Daalderop dubbel- wandige theepot. 10 kops Van 64.50 voor

Schiedams Nieuwsblad | 1982 | | pagina 1