Bouwplannen GTB-terrein bespreekbaar I - fs CDA FJPRIKKERS L.E.A.O. verhuisd i' M 6&e I I /P mm Burchthuys Inter! eur 1349.- 69.- Titel 'Hoogste van Europa' gaat naar 'De Noord' Spreekuren Maatschap- pelijk werk MATIGSHI 9569." 20.- 25 23.50 ^53: M 1*7r :rant in een actieve streek dranken service rotterdam r vrijdag Vendomatic vol zig-zag naaimachine - vrijdag zaterdag voordee Vendomatic kleuren-tv Sportief herenjack Honderd woningen voor gezinnen en bejaarden Brandende problemen snel opgelost Ruzie over prijs taxirit Bingo in Nieuwland Hond en kat waarschuwden voor brand A DONDERDAG 4 MAART 1982 7e J AARGANG NO. 17 SCHIEDAM - Onder belangstelling van een groot aantal "Molen- gekken" heeft afgelopen zaterdag de overdracht van molen "De Walvisch" aan de gemeente Schiedam plaatsgevonden. Tot op dat moment was deze steenkorenmolen, sinds 1928, in het bezit van de Vereniging "De Hollandsche Molen". Met de overdracht van De Walvisch zijn nu alle in onze stad staande molens weer gemeente- lijk bezit geworden. Het beheer van de vier (De Walvisch, De Noord, De Vrijheid en De Drie Koornbloemen) is in handen van de stichting "De Schiedamse Molens". Afscheidscadeau Vader op zoon 1 HENKES Rum OLD MARINER feiie"00' VOLOP TAPIJT EN KARPETTEN I I I I I I Altijd halve prijs bij Tapijtparadijs BurcWW® deschrikvande dWeubei*ereld. Gravenlandseweg 600-604 Schiedam ZIE ONZE ADV. uitvoering. Met 3 naaldstanden Geschikt voor o.m. blindzoomsteek, stikkende zig-zag, straight-stretch steek, overlocksteek, dubbelriaalds stik- werk. KEMA-keur. Incl kap Met 56 cm/110° HiBri kleurenbeeidbuis. Tiptoetsen voor 12 verschillende voorkeurprogramma's. In/uitschakelbare kontrastautomaat. Aansluitingen voor tweede luid- spreker, hoofdtele- foon, video recorder. 44997- Polyester/katoenen poplin Met raglan mouw, opstaande kraag en kontrastpiping. In navy en grijs. Maten 46 t/m 56. VROOIVm DREESM ANN KANTOOR: HOOGSTRAAT 122 3131 BP, VLAARD1NGEN POSTBUS 306 3130 AH. VLAARDINGEN /P In combinatie met de Nieuwe Vlaardingse Courant en het Maassluis Nieuwsblad Walvisch voor een gulden terug in gemeentehanden Geheel in stijl vind het ondertekenen van de transportakte, ten overstaan van notaris Sneep, plaats onder de kap van de fier draaiende Walvisch. De Vereniging "De Hollandsche Mo len" werd hierbij vertegenwoordigd door de voorzitter, de heer v.d. Waal, en de secretaris, de heer Kolf. Voor de gemeente Schiedam tekende wet- houder/loco-burgemeester en voorzit ter van de stichting "De Schiedamse Molens" de heer Scheeres, die ter plekke de symbolische overdrachts- som van f 1uit zijn zak toverde oin aan de verkopers te overhandigen. In zijn hierna gehouden toespraak vertelde Scheeres onder andere: "De enige manier om zich een beeld te vormen over het ontstaan van De Walvisch is via de geschiedenisboek- jes. Daaruit blijkt bijvoorbeeld dat niet, zoals men doorgaans denkt, de Walvischsteeg naar de molen werd vernoemd maar de molen naar de er recht op aan vperende steeg. Bouwer, of althans opdrachtgever daartoe. was een zekere Antonies Nolet die in 1794 de eerste steen legde. Geduren- de zijn bestaan werd De Walvisch, evenals de andere Schiedamse mo lens, herhaaldelijk geteisterd door brand en stormen. Zo verhaalt de geschiedenis dat de kolos rond 1900 lange tijd met slechts een halve wiek heeft gemalen. De laatste ramp waar- door de molen werd getroffen vond plaats in 1938, toen De Walvisch bij- na geheel uitbrandde". Dat de Vereniging "De Hollandsche Molen" maar node afstand van De SCHIEDAM - De stadsvernieuwings- plannen in Schiedam-Zuid vorderen gestaag. Vrijdagavond 12 maart wor- den de nieuwbouwplannen voor het noordelijke deel van het voormalige G.T.B .-terrein toegelicht voor be- langstellenden. Het projectteam, dat de stadsvernieuwing voorbereid, en de architect hebben al plannen lig- gen voor zo'n honderd woningen. Daarvan zijn ongeveer zeventig stuks bestemd voor gezinnen met kinderen, terwijl dertig te bouwen woningen voor bejaarden gereserveerd zijn. Vooral geinteresseerden uit die groe- pen zijn vrijdag om acht uur welkom in het G.T.B.-kantoor aan de Dwars- straat 42. Het projectteam, waarin gemeente- ambtenaren en vertegenwoordigers van de bewoners- en middenstan- dersvereniging zitten, moet dit jaar nog plannen indienen bij het Rijk om in aanmerking te komen voor finan- ciele regelingen, die de gemeente in staat stelt extra geld te krijgen voor stadsvernieuwingsprojecten. Het ar- chitectenbureau ARO heeft nu een bouwplan en een zogeheten verkave- lingsplan klaar. Het verkavelingsplan geeft de ligging van straten, bouw- blokken, speelterreinen, parkeerplaat- sen en groen aan. Voor dit gedeelte van het G. T.B.-terrein liggen plannen voor honderd woningen klaar. De belangstellenden die vrijdagavond naar de informatie-avond komen. kunnen kennis nemen van de nieuw bouwplannen en hun mening geven over de bouwwijze. De omwonenden van het G.T.B.-terrein worden een andere keer uitgenodigd. Ook zij mo- gen hun zegje doen over de plannen. Walvisch deed, bleek even later uit de woorden van de heer v.d. Waal. "Ik voel me vandaag een beetje als een vader wiens dochter gaat trou- wen. Je weet dat ze in goede handen komt en de leeftijd heeft het huis te verlaten maar toch Teneinde het afscheid iets lichter te maken ontving de voorzitter van "De Hollandsche Molen" ter herinnering aan De Walvisch het gevelbord (met de naam van de vereniging) dat ja- renlang op de romp van de molen zat bevestigd en een, ingelijste, re- productie van een eeuwenoude prent van de stad Schiedam waarop zowel de vier molens als enige andere karak- teristieke gebouwen te vinden zijn. De prent, waarvan een behoorlijke oplage is gemaakt, werd gratis her- drukt door drukkerij Elba die zich om met de woorden van de heer Scheeres te spreken) hiermee de grootste donateur van de vereniging "De Schiedamse Molens" kan noe- men. Op de feestelijke bijeenkomst ter ere van de overdracht werd tevens het antwoord bekend gemaakt op een vraag die reeds menige molenliefheb- ber jarenlang bezighoudt namelijk: Is De Walvisch de hoogste molen van Europa? Volgens het laatst uitgeko- men "Guiness book of records" kan De Walvisch op deze titel aanspraak maken. De leden van de stichting "De Schiedamse Molens" wilden hier echter zekerheid over en bezochten daarom, gewapend met een meetlat, alle molens die wellicht hoger zouden kunnen zijn. Met dit onderzoek stGot ten zij tot hun leedwezen, De Wal visch van zijn troon. Het leed was echter snel geleden toen bleek dat de titel wel in Schiedam bleef, want de metingen hadden uitgewezen dat "De Noord", staande aan de Noordvest, echt de hoogste van Europa was. Met de bedoeting ook de Schiedamse jeugd bij het molengebeuren te be- trekken had de stichting "De Schie damse Molens" in dit kader een wed- strijd, met vragen over de Schiedamse Molens, uitgeschreven. Prijswinnaars hiervan werden Marie-Jose Hup (eer ste prijs) Arnold Korsten (tweede) en de gebroeders Thomas en Bram vjd. Boon (die derde werden). Terwijl onder aan zijn voet al deze feestelijkheden plaatsvonden maalde "De Walvisch" onvermoeibaar verder. Veel van de belangstellenden namen sMIm 1 De molen "De Walvisch V. dan ook de kans waar naar boven te klimmen om eens te zien wat daarbo- ven nou allemaal precies gebeurde. Molenaar Gerrit van Driel-Kluit zag dat alles met gepaste trots aan. Stam- mend uit een molenaarsgeslacht groei- de hij op tussen de wieken. Sinds 1952 is hij huurder van De Walvisch waarin hij en zijn opvolger zoon Arie, zoals hij zelf zegt: "Het beste meel malen dat er te krijgen is". Door de jaren heen maalde de heer Kluit eerst CDA PROVINCIE ZUID-HOLLAND Discussie-avond vrijdag 5 maart Hotel Atlanta, A. v. Nesstraat Rotterdam, aanvang 8 uur. - Gabor, lijsttrekker provincie - Van Atten, prov. lijst Rotterdam - Van Vlijmen, lid Tweede Kamer Hermes, staatssecretaris christen democratisch jlaapbankitellen, enorme sorterlng. Ook alle BEKA banken uit voorraad te lever en. Vr. folder. Fabrlekitoonzalen Induitrlegebouw. Goudseslngel 66, R'dam. Tel. 010-13.80.18 Citroen Brandewijn Bruin of wit Old Grand Dad Whisky HENKES JongeJenever liter 15? BLACK PRINCE Whisfcy nes15? Wat is voor u het dichtstbijzijnde FT-filiaai? Bel: 010-132728. J SCHIEDAM - Door een tweede brand, vlak voor de voorjaarsva- kantie, is de wrhuizings van de openbare Leao-school die was ge- vestigd aan het Oude Kerkhof een paar maanden vervroegd. In de Kerstvakantie brandde reeds een vijftal noodlokalen, met de ge- hele inventaris, van deze eerste openbare praktijkschool voor La ger Economisch en Administratief Onderwijs af. De Willem de Zwij- ger Mavo bood daarop direct on- derdak aan enkele klassen van de Leao. Na de tweede brand bleek ook de voortzetting van het on derwijs in het oude hoofdgebouw niet meer mogelijk. Enige oplos- sing was dus een versnelde verhui- zing. De voorbereidingen hiervoor wa- ren namelijk reeds in voile gang. Volgens de plannen zouden de openbare Leao en de Willem de Zwijger mavo in het schooljaar 1982/1983 samen de schoolge- bouwen aan de St. Liduinastraat en de Van der Leeuwlaan gaan ge- bruiken. Door de fantastische me- dewerking van alle betrokkenen was het mogelijk dit reeds nu te realiseren. De Rijksscholenge- meenschap bood onderdak aan het Gymnasium, dat drie lokalen in het schoolgebouw aan de Van voor de boeren, vervolgens voor de bakkers en tenslotte voor de huis- vrouwen. Momenteel worden zijn Hoe verbonden de molenaarsfamilie met De Walvisch is blijkt echter pas wanneer mevrouw Van Driel-Kluit vertelt: "Voor we naar Terbrugge verhuisden hebben we vijfentwintig jaar in de molen gewoond. Dat was een heerlijke tijd. Je voelde je name lijk ontzettend veilig tussen die dikke muren. Een ander pluspunt was dat ik boven een reusachtig zonneterras tot mijn beschikking had. Daar heb ik vroeger menig uurtje doorgebracht. Wanneer we de ruimten beneden niet voor het bedrijf nodig hadden gehad. zouden we hier ook beslist zijn blij- ven wonen". Aan De Walvisch, die sinds de over dracht weer een van Schiedams mo- numenten genoemd kan worden, zul- len binnenkort enige reparatiewerk- zaamheden verricht moeten worden. De kosten hiervan zullen circa f. 50.000,- bedragen. De stichting "De Schiedamse Molens" gaat trach- ten dit geld via de verkoop van druk- werk en het werven van donateurs bijeen te brengen. Een ieder die het werk van de stichting wil steunen kan dit doen door zich als lid op te geven, of een totaal pakket met moleninfor- matie te bestellen. Dit kan geschie- den door overmaking van f. 25,- op postgiro 4265934 ten name van de stichting "De Schiedamse Molens", onder vermelding: totaal pakket. Voor nadere inlichtingen over het lid- maatschap of de molendocumentatie kan men zich wenden tot de Stich ting "De Schiedamse Molens", Hofje van Belois 1 (aan de Aleidastraat), te- lefoon 261291 SCHIEDAM - De spreekuren van de maatschappelijk werkers in West ko men voorlopig te vervallen door he! vertrek van twee krachten. Clienten kunnen met hun vragen terecht van 9.00 tot 17.30 uur op werkdagen bij het centrale bureau aan het Broers- veld 142, tel. 731033 of 731485. In de wijk Oost is op donderdagen van 9.30 tot 12.30 uur een spreek- uur in Centrum Oost. In de Blauwe Brug in Noord zijn op woensdag van 14.00 tot 16.00 uur en op donderdag van 9.30 tot 11.30 uur spreekuren. In Nieuwland is op maandag van 9.30 tot 10.30 uur spreekuur in de Jeugdhaven en op dinsdag van 14.00 tot 15.00 uur in de Vier Molens. Voor Zuid is de maatschappelijk werker Piet van Zoest bereikbaar via het centrale bureau. SCHIEDAM - Onenigheid over de prijs van een taxirit van de Vlaardin- gerstraat naar het Wibautplein heeft zaterdagmiddag om een uur of vier voor een opstootje in Nieuwland ge- zorgd. De taxicheuffeurs wist enige vakbroeders te mobileseren om zijn passagiers, de 34-jarige J.W.H. en de 30-jarige J.H. van V. te overtuigen. Er ontstond een vechtpartij, waarbij de auto van een toevallige voorbij- gangers door J.W.H. be werk t werd en de taxicheuffeur een gehavend Col bert opliep. De politie kwam tussen- beide en rekende de passagiers in. Zij werden na verhoor heengezonden. M8* Vanaf 2 maart is de Leao gevestigd in de Van der Leeuwlaan. der Leeuwlaan in gebruik had. De Willem de Zwijger mavo maakte eveneens ruimte, waarop met ver- eende krachten (in de voorjaars- vakantie) dat wat nog over was vari de Leao-school kon worden verhuisd. Tevens werd er het nodi- ge nieuwe materiaal aangeschaft. Op dinsdag 2 maart zijn de lessen voor alle leerlingen van de open- bare Leao, in het schoolgebouw] aan de Van der Leeuwlaan 3, be- gonnen. De samenvoeging van de diverse scholen is mogelijk omdat ook inj Schiedam, met de totale bevol- king, het kindertal sterk terug- loopt. a\wen"a" uit div. (aillisementen Sterrenweg 13 - Berkel Tel. 01891-5930 SCHIEDAM - De Wijkvereniging Nieuwland organiseert dinsdag 9 maart een bingo-avond in de Vier Molens aan de Nieuwe Damlaan 766. De zaal gaat om zeven uur open en om acht uur wordt het eerste num- mer afgeroepen. Kinderen beneden de veertien jaar zijn alleen onder ge- leide welkom. SCHIEDAM Dank zjj de oplettend- heid van de huisdieren van mevrouw J.J.B. kon een uitslaande brand in haar woning aan de Snelliussingel beperkt blijven tot de keuken. Die brandde wel geheel uit. Bovendien vonden twee parkieten de dood. De 64-jarige vrouw is ondergebracht bij kennissen totdat de schade is hersteld. De vrouw hing vrijdagochtend vroeg was te drogen boven de keuken- kachel, waama zjj weer naar bed ging. Toen het goed vlam vatte wek- ten de hond en de kat van mevrouw B. haar door in paniek de slaapkamer binnen te stormen. Mevrouw B. trachtte de brand te blussen met behulp van een deken, maar dat mis- lukte. De brandweer slaagde ei wel in door twee fikse stralen water op de vuurzee te richten. PANIEK Handgeweven sierkussentjes Met franje. Naturel katoen Div fraaie weef-effekten. Nil, per 2 stuks, 27r- Luxueuze city-bag Royale tas met praktisch rits- voorvak. Marine, bordo, beige of donkerbruin Opvouwbare baby-buggy In blauw/wit Licht in gewicht. sterk nylon met verstevigde rug. Schuimbandjes. Vendor dekbed overtreksets 100% Katoen. Strijkvrij. Div. des- sins en modieuze kleuren 200x200 cm. incl 2 slopen 7»E5(T65.- 135x200 cm, incl. 1 sloop ook geldig op de plaatselijke koopavond

Schiedams Nieuwsblad | 1982 | | pagina 1