Schiedams Nieuwsblad 3 POLOTUSKODA? ter meulen natuurlijk China- excursie ALSDE ter meulen natuurlijk 24?i as* y Sk sk ram) KOOPJES IN 42 SPECIAALZAKEN r °pla,c 79.450 s Nieuw uniform Vrij entree 1 a r -\ r dabrabantia' dabrabantia' Experiment van Wim van Nieuwenhuize STADSKRONIEK- SCHIEDAM Mo PHILIPS V PHILIPS 3* DONDERDAG 4 MAAR 1 1982 RIJNMOND/WEST COMBINATIE AMRIJDING GEI 010 - 260199 RIJDT U Grote maten parity... met een perfekte pasvorm en ruim tussenstuk 20 dernier, in middengrijs, camel, mistv of charmbeige Maten 44 t/m 52 Van 3,95 voor Peter Faber Toneel Film Jeugdvoorstellingen in de modekleuren... van het nieuwe seizoen. Mo- dieus schoentje op ca. 6 cm hoog hakje. In wit/brons, wit/- rood, wit/marine, marine/wit of rood/wit. 36 t/m 41. van 39,95 voor J V y I 9-581 'Bom onder voetstuk maatschappelijk werker SCHIEDAM - Wim van Nieuwenhuize. maatschappelijk werker in Schiedam-West, verliet half februari het toneel. Conflicten rond een experiment met maatschappelijk werk hebben hem de das omgedaan. De ideeen die Wim van Nieuwenhuize tijdens zijn vijfjarige Ioopbaan opbouwde kunnen niet zonder slag of stoot ingevoerd worden. is hem gebleken. Toen hij eind vorig jaar tot de conclusie kwam dat zijn experiment geen kans van slagen meer had, besloot hij het bijltje erbij neer te gooien. Annet Laar- man, eveneens maatschappelijk werker in West, had om dezelfde redenen al een maand eerder ontslag genomen. Wim geeft zijn vt- sie op de gebeurtenissen van de afgelopen jaren. Wim van Nieuwenhuize en Anne. Laarman wilden hun klanten uit de westelijke wijk meer bij het maat schappelijk werk betrekken. Daartoe draaiden ze een jaar met een groepje vrijwilligers, dat bij alles betrokken werd. Ook het beleid zou in de wijk door de klanten zelf, gevormd moe- ten worden. Voornaamste reden voor Wim om de clienten verregaand bij het maat schappelijk werk te betrekken was de manier waarop elke werker, aan- gesloten bij de Stichting Maatschap pelijk Werk (SMW), maar zelf moest zien hoe hij zijn taak invulde. „Het beleid van de stichting was totaal onduideljjk. De beroepskrachten moesten 't zelf maar zien", legt Wim van Nieuwenhuize uit. „Door de tijd heen heeft het bestuur van de stichting steeds minder greep op de inhoud van het maatschappelijk werk in Schiedam gekregen. Juist door dat gebrek aan beleid ben ik plannen gaan ontwikkelen om de mensen die je hulp inroepen meer te betrekken bij 't werk. Maar andere beroepskrachten in de stichting wa- ren het daar niet mee eens. Toen bleek dat we zo van mening verschil- den, heb ik de samenwerking opge- zegd met het team. Dat gebeurde in januari 1981. Het bestuur werd hier- onder met het conflict geconfron- teerd". Het experiment van de twee maat schappelijk werkers kwam vanaf dat moment op gang, maar niet officieel. Verscheidene wijkbewoners hielpen met alle taken. Zij deden dat vrijwil- lig. op basis van ervaring die ze zelf met het oplossen van problemen en het benaderen van instanties had- den. Enkele vrijwilligers raakten door het werk gemotiveerd om te gaan studeren of een baantje te zoe- ken, zodat het mes aan twee kanten sneed. Maar conflictloos was de si- tuatie niet. Annet Laarman en Wim van Nieu wenhuize wilden per 1 januari 1982 officieel met het experiment starten. Er waren nog heel wat problemen te overwinnen. „Stel dat je een vrijwil- liger met iemand meestuurt naar de Sociale Dienst. Die zegt dan dat hij ook aan maatschappe.ijk werk doet. Dan kijken ze vast vreemd op bij de Dienst", geeft Wim als voorbeeld. „A1 dat soort dingen wilden we tij dens de aanloopperiode van het ex periment gaan regelen". Het bestuur van de Stichting Maatschappelijk Werk zegde de medewerking toe, maar toen bleek dat binnen het be- roepskrachtenteam de meningen sterk verdeeld waren, moest een an dere oplossing gezocht worden. Uit- eindelfjk deed het bestuur een „fi- naal voorstel", waarop Annet en Wim alleen met ,ja" of „nee" kon- den antwoorden. Het werd ,Ja", omdat beide werkers dachten dat het voorstel een werkbare situatie zou opleveren. Annet zou de contacten met het team onderhouden, zoals ze ook al eerder had gedaan. Vanuit de wijk, in samenwerking met het bestuur en het Algemeen Maatschappelijk Werk zou de voortgang van het experi ment gevolgd worden. Het team be roepskrachten zou alleen het beleid toetsen aan de doelstelling van het maatschappelijk werk en verder ad- viserend en ondersteunend optreden. „Maar toen zag Annet het niet meer zitten. De conflicten met het team Verschijnt huis-aan-huis in geheel Schiedam. Onderdeel van de Rijnmond West Combinatie, waarin ook het Maassluis Nieuwsblad en de Nieuwe Vlaardingse Courant zijn opgenomen Kantoor Rijnmond West Combinatie: Hoogstraat 122,3131 BP; Postbus 306, 3130 AH, Vlaardingen Tel. 010 346711 Redact ie: M. Ames, tel. 352446 A. Beyen, tel. 352911 Medewerkers: R. Koppenhagen, pnve 010-266615 M de Zwart, prive 010 736375 Sport: P. Spek, prive 010 352615 Klachten over bezorging kan men uitsluitend doorgeven via het nummer 010 132489 (van 8 30 tot 17.00 uur). Duo's kunnen worden opgegeven tot maandag 17.00 uur, gewone advertenties tot dinsdag 11.30 uur; redactionele kopij tot maandag 17.00 uur. en ook met de wijkoverleggroep hadden zich inmiddels hoog opgesta- peld. Bovendien waren er persoonlij- ke omstandigheden die haar deden besluiten ontslag te nemen. We spra- ken toen af dat we tot 1 februari keihard zouden gaan werken om de zaak op poten te zetten. Daarna zou ik de vertegenwoordiging in het be- roepskrachtenteam op me nemen" legt Wim uit. Het pakte anders uit. Annet werd ziek en Wim kreeg in e6n keer de conflicten, de opzet van het experi ment, zijn gewone werk en alle werkzaamheden die Annet verrichtte op z'n nek. „Toen moest ik kiezen: of het project in de koelkast, of in m'n eentje verder werken aan een experiment dat niet haalbaar is door gebrek aan medewerking van de stichting". Volgens Wim zou de keuze in beide gevallen ontaarden in een mislukking. „Dus een maand la ter besloot ik ontslag te nemen", vervolgt hij. ..Maatschappelijk Werk kan in deze steeds ingewikkelder wordende maatschappij een belangrijke taak vervullen. Maar je moet wel duide- lijk kiezen voor wfe je werkt. Ik zie 't een beetje als een straat, waarin veel hobbels en kuilen zitten. Som- mige mensen kunnen zich daarover voortbewegen zonder al te vaak te vallen, maar anderen gaan om de ha- verklap onderuit. De taak van de maatschappelijk werker is te zorgen dat die mensen weer overeind gehol- pen worden, dat ze niet al te veel builen en blauwe plekken oplopen. Maar dat is zinloos, als je niet tege- lijkertijd probeert de weg te effenen. Bij de uitvoering van je werk moet je eigen belang als beroepskracht op de achtergrond staan. Je kan bijvoor- beeld knokken voor mensen die met heel weinig geld rond moeten ko- men. Je wilt die financiele situatie liefst verbeteren. Tegelijkertijd ben je dan eigenlijk bezig je eigen dik betaalde status in twijfel te trekken. Als je toch probeert de penibele fi nanciele situatie waarin een client van je verkeert aan de kaak te stel- len, ben je een bom onder het voet stuk van de maatschappelijk wer ker Wim van Nieuwenhuize wil zich na 1 maart, de officiele datum van zijn ontslag. blijven inzetten voor de westelijke wijk. Daarbij wil hij zich wat meer verdiepen in de sociale wetgeving, omdat hij heeft gemerkt dat er veel hulpvragen komen die de wet betreffen. ,.lk weet nog niet precies wat ik wil gaan doen, maar 66n ding staat vast: ik wil weer in West, waar ik indertijd ben gaan wo- nen vanwege m'n werk daar, aan de slag. Want ik wil me inzetten voor problemen in m'n naaste omgeving. Op welke manier precies, daar moet ik nog een beslissing over nemen", verklaart Wim. De dagen lengen weer. Wie zich 's ochtends staat te scheren, hoeft zich niet meer afhankelijk te voe- len van het kunstlicht in de keu- ken allSdn. De zon helpt al een beetje mee. Je moet wel heel ver van je arbeidsplaats wonen, wil je op weg naar het werk de lantaarns nog zien branden. En maandagochtend hoorde ik ze voor het eerst. Buiten, in het nog bladloze struikgewas zongen de vogeltjes. Het dode seizoen is voorbij. Het was maandag. Ik keek net uit op de eindeloosheid van de week, toen die vogeltjes plotseling de moed erin brachten. Het was niet alleen een nieuw begin, maar ook het passend einde van 'n chaotisch weekeinde vol beweging. Onge- pland was ik van manifestatie naar manifestatie gezwalkt. In geen tij- den ben ik zo ongehoord laat naar bed geweest. Ook Schiedam wordt aangegrepen door het nieuwe sei zoen. Reden: eigen menselijke ac- tiviteit. Zaterdag draaiden trots de wieken van Molen De Walvisch. Beneden stonden wij - met bijna honderd mensen blij te kijken. Net was ten overstaan van notaris Sneep het achttiende-eeuwse monument overgedragen aan de Stichting De Schiedamse Molens, die De Vrjj- heid en De Drie Korenbloemen al beheert. Ze kregen een duur cadeautje, die Schiedamse molenaars. Want aan De Walvisch zal op den duur voor vijftig mille moeten worden geres- taureerd. Vroeger gingje daarvoor subsidie halen bij de gemeente en/ of Monumentenzoig. In deze tijd van lege kassen is dat niet zo van- zelfsprekend meer. Zitten ze nu bij de pakken neer? Gaan ze van De Walvisch uit demonstreren voor het stadhuis? Nee, men gaat proberen zelf dat geld bij elkaar te krijgen. Drukkerij Elba op de Hoogstraat heeft geheel belange- loos prachtige prenten gedrukt van Schiedam, zoals je het vroe ger vanaf de Oudedijk zag liggen. Onder de afbeelding staat in sier- lijke letters informatie gedrukt over de stedelijke monumenten, die zich boven het gewemel van de gewone daken verheffen. Het is een prachtige herinnering aan het oude Schiedam, een fraai ge- schenk voor verwanten in den vreemde, ingelijst een smaakvolle wandversiering. De opbrengst gaat naar het herstei van de Schiedam se molens. Dat is wat enthousias- me, daadkracht en een beetje ori- ginaliteit vermag. Van deze dingen gaat de zon in mijn hart schijnen. Dat is de ware geest van de jaren tachtig. Het weekeinde begon een feestelijk ka- rakter te krijgen. In de Blauwe Brug vierden de Su- rinaamse Schiedammers de tweede veijaardag van de omwenteling in hun moederland. 't Gebeurde zon der vervelende officiele praatjes- makerij. Het was gewoon f£est. Het Surinaamse orkest The Indian Diamonds speelde swingende Ka- sekomuziek en zoetelyke Javaanse hits. Het droeg er nauwkeurig zorg voor niet het door benepen flatjes- volk uit Groenoord afgedwongen verbod op popmuziek te overtre- den. Want de nieuwe geest heeft de oude overal-tegen mentaliteit van Schiedam nog lang niet over- wonnen. Ik wou eigenlijk alleen maar mijn neuseven binnensteken. In mijn vak moet je dat overal doen. Maar ik haalde op het nip- pertje de laatste nachtbus naar de st ad. Wat is het mooi om in de middag wakker te worden! Het bleef een beetje tropisch. Tegen zevenen stond ik al weer naar de levende muziek te luisteren, Braziliaanse klanken ditmaal en zij werden voortgebracht door een talentvolle formatie in het nieuwe Schiedam se jazzcaf£ De Bliksem. Achter de drums zat onze bekende stadge- noot Kees van Krugten en ik be gon me af te vragen, of er in de Rijnmond en aanpalende gemeen- tes nog bands zijn, waarvan Kees geen deel uitmaakt. Het leek wel een wederopstanding van het particuliere initiatief in de goede zin van het woord. De laat ste tijd hoor je veel lofliederen op de persoonlijke verantwoordelijk- heid van de mensen. Die zijn dan meestal bedoeld om de werklozen en de zieken eens goed te laten voelen.v dat ze genadebrood eten. Wie dat soort geluiden graag hoort moet weten hoe broos de eigen welvaart is. Iederefin zit maar een stommiteit van de directie of £6n seconde, dat er te laat cp de rem werd getrapt, van een uitkering verwijderd. Dat is dus particulier initiatief van de slechte soort. Maar dat mensen de handen ineen- slaan om met elkaar onder eigen verantwoordelijkheid en zonder de kosten op de gemeenschap af te wentelen proberen de eigen levenssfeer te verbeteren, dat geeft je hoop op de toekomst. De vogels zingen weer. De lente komt. Sta op, kijk uit het raam naar de dage- raad. Er zijn goede tijden op komst. HAN VAN DER HORST WCC MAAKT 'M WEER ALS NIEUW en u krjjgt 'n gratis leenauto mee. Nieuwe Mathenesse- straat 15. A Schiedam i I 1 s. Fastfit heeft van 61k automerk de uitlaat in voorraad Monteert uitsluitend uitlaten En zo efficient, dat u tot 30% voordeliger uit bent dan bij uw dealer Bovendien klaar terwijl u wacht - zonder afspraak - en met 1 jaar schriftelijke garantie uitlaatcenters SCHIEDAM - De vereniging Vrien- den van het Stedelijk Museum Schie dam gaat zaterdag 13 maart per auto bus naar Brussel en Laken. In Brussel leidt de excursie naar het "l'aleis voor schone kunsten" waar enige levensgrote terra-cotta beelden van krijgers, die het graf van keizer Tsju Sji Huang (regerend in de twee de eeuw voor Christus) bewaakten, tentoongesteld staan. Tevens zijn op deze expositie archeologisehe vond- sten van na 1949, toen de Cinese Volksrepubliek werd gestieht, te be- wonderen. Op de terugweg wordt een bezoek gebraeht aan het Chinese Paviljoen te Laken, waar procelein uit de zeventiende en aehttiende eeuw tentoongesteld wordt. Een ieder die aan deze interessante excursie wenst deel te nemen (dit is ook mogelijk voor niet-leden)wordt verzocht een bedrag van f. 37.- per persoon (bestemd voor de toe- gangskaarten voor beide tentoon- stellingen en het vervoer) te storten op giro 471832, ten name van de vereniging Vrienden van het Ste delijk Museum Schiedam. De bus, van de snelle Vliet, vertrekt zaterdag 13 maart om 9.30 uur precies van het Stationsplein Schie dam. Men hoopt rond 18.00 uur terug te zijn. Het is gewenst dat de deelnemers aan de tocht over een Paspoort of Touristenkaart beschikken. Voor nadere inlich- tingen kan men zich wenden tot mevrouw Zuidgeest, P.K.O. laan 159b, telefoon 264438. SCHIEDAM Tijdens een rondwan- deling door Schiedam heeft het Jeugd Showkorps O.B.K. afgelopen zaterdag hun nieuwe uniform gepre- senteerd. Het kostuum van de jongens bestaat uit een zwarte broex met rode bies een blauw met goud afgezet jasje (naar Engels model met harde hoge kraag), en een zwarte halfhoge col- bak met veer. De meisjes van het showkorps dra- gen sinds zaterdag een rood jurkje met blauw, ingezet, hes en een rode hoed met witte veer. SCHIEDAM - Dienstencentrum ,,De Vier Molens" aan de Nieuwe Dam- baan 766, organiseert zondagmiddag 7 maart een ,,Vrij entree"-program- ma. Vanaf 13.30 tot 16.00 uur is er een ruilbeurs van postzegels en mun- ten in de bibliotheek. In de grote zaal treedt de muziekvereniging ,,St. Ara- brosius" op. "Langzaam haasten" is de titel van het programma waarmee Peter Faber op vrijdag 5 en zaterdag 6 maart op de planken van het theater De Teer- stoof verschijnt. In dit twee uur durende programma toont Peter Faber zijn vakmanschap door in een bijzonder snel tempo een show te brengen waarin zowel tap- dansen, jongleren, mimen en natuur lijk ook acteren voorkomen. De voor- stellingen beginnen op beide dagen om 21.00 uur. De foyer is geopend vanaf 20.00 uur. De toegangsprijs be- draagt f. 15.-. Houders van een CJP of Pas 65 betalen f. 12,50. Kaarten kunnen worden gereserveerd van maandag tot en met vrijdag via de VVV, Schiedam, telefoon 733000, en vrijdagavond plus zaterdag (na 13.00 uur) via het theater, telefoon 269455. Gereserveerde kaarten die- nen uiterlijk een kwartier voor de voorstelling te worden afgehaald. Toneeiliefhebbers kunnen dinsdag 9 maart om 20.15 uur in het Passage Theater gaan kijken naar het stuk "Harold en Maude". Aan deze pro- ductie werken onder andere mee: Mary Dresselhuys, Ina van Faassen en Guus Hermus. De kaarten voor de voorstellingen kosten f. 22,50, f. 20.- of f. 15.-. Houders van een Pas 65 en CJP krij gen f. 2,50 reductie. Plaatsbespreking kan vanaf heden geschieden aan de kassa van het theater, telefoon 269563. De kassa is dagelijks geo pend van 12.30 tot 16.00 en van 18.00 tot 22.00 uur. In de week van 4 tot en met 10 maart staat in het Passage Theater de film "Supersnoops" op de spoelen. Dave Speed (Terence Hill), eenjonge politieagent, wordt ongelukkigerwijs blootgesteld aan een kern-straling. Het gevolg is dat hij hierna over op- merkelijke krachten beschikt. Hij kan bijvoorbeeld een zware vrachtwagen, zonder chauffeur, vanauit zijn pa- trouillewagen laten wegrijden....bin nen twintig seconden twintig trappen oplopen, en dergelijke. Hij is dus in- derdaad een super-agent. Toch ver- oorzaken de geheimzinnige krachten ook een probleem. Dave is namelijk totaal machteloos wanneer hij de kleur rood ziet, of het nu gaat om een stoplicht of een leuk meisje in een rood badpak. Supersnoops is dan ook een film vol lachwekkende situa- ties. De voorstellingen, die toegan- kelijk zijn voor personen van alle leeftijden, zijn dagelijks (behalve vrij dag, maandag en dinsdag) om 7 en 9.30 uur. In Passage Bio draait gedurende de zelfde periode de "Mama wordt 100" van de regisseur Carlos Saura. Grootmoeder wordt 100 jaar. Dat is voor heel de familie een reden om naar haar grote landhuis te komen. Ook het vroegere kindermeisje en haar echtgenoot zijn van de partij. *Mary Dresselhuys is dinsdag 9 maart in het Passage Theater te zien in het stuk "Harold en Maude". Tijdens het feest worden vele herin- neringen opgehaald, die prompt tot de nodige conflicten leiden. De film, waarin de hoofdrol wordt vertolkt door Geraldine Chaplin, is toegan- kelijk voor kijkers van zestien jaar en ouder. De voorstellingen zjjn dage lijks (behalve maandag) om 2, 7 en 9.30 uur. Bij de filmclub in gebouw De Teer- stoof draait vrijdag 5 maart, om half tien 's avonds, de Franse komedie "Le Jouet". Frangois wordt, netjes verpakt, als speelgoed cadeau gedaan aan het ver- wende rijkelui's zoontje Eric. Aan- vankelijk doet hjj inderdaad dienst als "speelgoed", maar daarin komt spoedig verandering. De zaal is ge opend vanaf negen uur. De toegang bedraagt f. 5.-. Leden van de filmclub betalen f. 3,50. Zaterdagmiddag kan de jeugd in thea ter De Teerstoof gaan kijken naar het poppentheater Mijko, met "Mannetje Mansbak". Met medewerking van Valse Noot probeert Mannetje Mansbak alle or- geldraaiers in de stad een poets te bakken. Zou dat lukken? De kaartjes voor de voorstelling, die om half drie begint, kosten f. 3,50. De zaal is ge opend vanaf 2 uur. Voor reserverin- gen raadplege men de rubriek "Peter Faber". In het Passage Theater draait zater dag-, zondag- en woensdagmiddag om twee uur de Nederlands gespro- ken jeugdfilm "Oom Ferdinand en de toverdrank". Zondagmiddag om twee uur wordt in cafe de Quibus weer een kindermid- dag gehouden. Op het programma staat de voorstelling "Dat je neus van voren zit en niet je oren", van het kindertheater Dubbeldam. De toe- gang tot de Quibus is gratis. ^0^ -yyy' V #1 I L M ROTTERDAM: CENTRUM - KRALINGEN - ALEXANDERPOLDER - OMMOORD - NOORDER- BOULEVARD; SCHIEDAM: CENTRUM - KETHEL; VLAARDINGEN VEERPLEIN; NIEUWERKERK AD IJSSEL; CAPELLE A/D IJSSEL: DE TERP; KRIMPEN A D IJSSEL; CRlMPENHOF zolang de voorraad strekt EM A EUR TEFAL gourmet-raclette grill voor gezellige tafelen Stuntpri|s van 129 - voor Roestvrijstalen fluitketel met klepsluiting Inhoud 2.2 Her Philips gasaansteker met dubbele piezo dntste- king Van 15 95 voor Weerhuisje met thermo- meter. Vrouwtje naar buiten is mooi weer mannetje naar buiten is slecht weer Keukenrolhouder van BRABANTIA Zeskantige glazen bloemenvaas. Boodschappenwagen van BRABANTIA met afneembare tas PHILIPS hot-brush met stoomstoot bij elke gelegenheid snel een mooi kapsel Van 54 50 voor

Schiedams Nieuwsblad | 1982 | | pagina 3