RIJNMOND/WEST COMBINA TIE Van 25 tot en met maart I Lezingen Eigenbouwhengels Vliegvisser Zonder dobber Eenvoudig Voor de veertiende maal wordt van 25 tot en met 30 maart in het Rotterdamse Ahoy complex de vaktentoonstelling Visma gehouden. Dit jaar organiseert de afde- ling tentoonstellingen van Ahoy voor de derde keer de Visma. TEKST: PIERRE BRONSGEEST WOENSDAG 24 MAART 1982 12-519 OZZZZQiz^iniKQi De hengel staat centraal op deze sportvisserstentoonstelling. Er zal informatie worden gegeven over de meest gebruikte hengels in ons land, te weten: de vaste hengel, hengels voor strand en op zee, de karperhengel, de matchhengel, vliegenhengels en spinhengels. Over deze hengels zullen gratis fol ders worden uitgereikt. Ook aan het zelf maken van een hengel zal ruime aandacht worden gegeven. erlandse Vereniging van Sportvisfe- deraties). Sandor von Benes. organisator van den waar een ieder over zijn favoriete de Visma. haakt met deze presentatie tak van de hengelsport op goede en in op de wens van vele sportvissers vertrouwde wijze kan worden voorge- die dit kenbaar maakten via een en- licht", vindt hij. Mede dankzij Fenger guete die werd gehouden door ,,Hen- zal er tijdens de Visma een produktie- "elsport" het blad van de NWS (Ne- lijn worden getoond over hoe een hen gel wordt gemaakt. Het zelfbouwen van een hengel neemt steeds meer toe. Dit komt omdat men vaak zelf een be- paalde voorkeur heeft van lengte, ge- wicht, actie en afwerking. Maar de grootste factor is ook de prijs. Zelf een hengel bouwen is in de meeste ge- vallen goedkoper dan een afgebouwde of fabriekshengel. Gedurende de Vis ma zal Peter den Hollander laten zien hoe men zelf een hengel kan bouwen. Tijdens de Visma worden drie hen- geltypen via lezingen extra belicht. Op donderdag 25 en maandag 29 fnaart zal de bekende wedstrijdvisser Jan Aben de matchhengel behande- len. Jan Aben zal ingaan op de speci- fieke eigenschappen en kenmerken van deze hengei. Verleden jaar wist Jan Aben het Nederlands kampioen- schap matchvissen te winnen, terwijl hij het jaar ervoor een tweede plaats behaalde. Met behulp van materiaal en een overheadprojector zal de sym- pathieke Limburger ook de vistechni- sche kanten zo goed mogelijk probe- ren over te brengen -'an deze zeer aantrekkelijke vorm van vissen die gelukkig steeds meer beoefend gaat worden in ons land. Op vrijdag 26 en zondag 28 maart zullen dr. Dolf Boddeke, hoofd van de afdeling Zee van het Rijksinstituut voor Visserijonderzoek in IJmuiden, en Joop Folkers beiden kernredacteu- ren van het nieuwe tijdschrift ,,Zee- hengelsport" het vissen in zee behan- delen. Joop Folkers bespreekt mate riaal en techniek. Dr. Boddeke zal een voordracht houden over de op vangst gerichte biologische aspekten van de sportvisserij in ons lahd. Beide heren zullen tijdens de Visma ook op de stand van ,,Zeehengelsport" aanwezig zijn om op allerlei vragen betreffende zeevissen informatie te geven Op zaterdag 27 en dinsdag 30 maart zullen alle aspekten van de karper hengel worden besproken. Karpervis- Dr. Boddeke spreekt over de biolo gische kant van het zeevissen. Peter is een bekend vliegvisser en ook zeer bekwaam in het zelf maken van kunstvliegen. Maar niet alleen over het zelf maken van hengels kan men informatie krijgen, ook over het zelf maken van dobbers, spinners en plug- gen kan men uitgebreid geinformeerd worden. Met deze impulsen in de zelf- bouw hoopt Ronald Fenger een weg te zijn ingeslagen naar een vertrouwde Visma. Langs een van de zijwanden zullen manshoge karakteristieken van de meest gebruikte hengels in ons land worden uitgetekend, met korte sen is een van de snelst groeiende vor- teksten ter toelichting. Ook wordt er men van vissen en de organisatie dit jaar een plaatsje ingeruimd voor denkt dan ook dat er veel belangstel- ling uit gaat naar dit onderwerp De presentatie van dit onderwerp zal worden gehouden door een expert van het blad ..Vissport". Voor de hand lig- gend zou dat Rini Groothuis kunnen zijn maar bij het ter perse gaan van deze krant kon dit niet worden beves- tigd Sandor von Benes wordt dit jaar bijgestaan door Ronald Fenger die deel uitmaakt van het adviescomite voor de Visma. Fenger vindt de voor lichting over het totale hengelsport- gebeuren van het grootste belang. ,.De Visma moet een tentoonstelling wor- een aantal tekeningen, gemaakt door leerlingen van een lagere school uit Schiedam. Zij bezochten onlangs een hengelsportwinkel en maakten hier- voor een tekening die betrekking had op de hengelsport. Het resultaat kunt u op een van de wanden ..bewonde- ren". Ook op de stands van de NWS, de OVB (Organisatie ter Verbetering van de Binnenvisserij) en het Ministerie van Landbouw en Visserij kan men terecht voor informatie. Bij de NWS zullen naast de gratis hengelfolders ook gratis het nieuwe boekje vistrips, welke nu een betere landelijke dek- king heeft en> een eigen uitgave is, en de botengids 1982/1983 verkrijgbaar zijn. In deze botengids zijn door de NWS alle goedgekeurde schepen op- genomen die met groepen sportvissers de zee op gaan. Ook kan men hier te recht met vragen over de cursus „Sportvissen" van Teleac die sinds kort weer wordt herhaald op radio en televisie. In de bioscoop zullen naast aan trekkelijke films over vissen twee films worden vertoond over het pro- duceren van hengelsportmateriaal. Er zal een film worden gedfaaid waar men de vervaardiging van een splitca- nehengel kan zien en een film over het produceren van molens. Op een werpbaan kan de bezoeker onder leiding van experts aan wed- strijden deelnemen en proberen een van de mooie prijzen te winnen. Nieuw is een demonstratiebaan waar de bezoeker het eventueel aan te ko- pen materiaal zelf kan uittesten, wat bijvoorbeeld goed van pas komt bij het werpen met een vliegenhengel. Op deze baan zal onder andere Ian Blag- burn speciale demonstraties geven. Deze demonstratiebaan zal worden omgeven met water waarin vele forel- len zullen rondzwemmen. Dit alles zal worden verzorgd door de ,,Porrel" fo- rellen visvijvers uit Polsbroek. Alle aanwezige winkeliers en groothandels brengen dit jaar weer veel nieuwe hengels en andere acces- soires op de Visma. Gebr. Bonte hengelsport brengt naast een serie carbon vastehengels ook een eigenbouw .Winkle Picker" op de Visma. De Heul hengelsport brengt vier nieuwe Sir Edward karperhengels, deze zijn een eigen ontwerp en lopen op in lijndikte van 20/100 tot en met 28/100. De lengte van de hengel be- draagt 3.30 meter. Tijdens de Visma verschijnt het tweede nummer van Vissersmanstijding, een krant vol in formatie die voor ge'interesseerden gratis verkrijgbaar zal zijn. Naast een uitgebreider pakket vliegbindmate- riaal brengt De Heul een nieuwe te- lescopische strandsteun voor de lamp. Hengelsport Bert van der Haar 0 Joop Folkers behandelt de tech niek en het materiaal van het zeevis sen. brengt een eigenbouw quivertiphen- gel, een swingtiphengel en een Win kle Picker" op de Visma. Tevens zal bij deze winkelier een nieuwe serie Milo dobbers worden getoond. Peeters hengelsport komt met een uitgebreid pakket voor de doe-het- zelver. Zo zal men zelfbouw spinners, pluggen, dobbers en hengels brengen. De zelfbouwhengels kunnen worden geleverd als „blank", .blank" com- pleet met kurken greep of de „Blank" waarop Henk Peeters de verdeling van de ogen al heeft aangegeven. Bij dit alles wordt een uitgebreide folder over het zelf maken van de diverse ar- tikelen gratis verstrekt. Deze firma komt met maar liefst zeven nieuwe karperhengels uit die gemaakt zijn van massief boron. Ook nieuw zijn de boron grafiet vliegenhengels, om even in het carbon te blijven brengt Peeters een nieuwe serie Leo Beste dobbers met een carbon antenr.e. Naast de nieuwe serie van Hardy brengt Pee ters een nieuw type werpmolen met een nieuw slipsysteem. Wout van Leeuwen brengt een ei genbouw .Winkle Picker" met bijbe- horende swimmfeeders (voercylin- ders). Twee' nieuwe carbon karper hengels met een lengte van 3.65 meter en een vermogen van 1 3/4 lbs en 2 1/4 lbs. Een nieuwe lichte eigen bouw 70 grams zeehengel met een lengte van 3.40 meter. Een nieuwe plughengel voor onder andere het vis sen op zeebaars, 40 gram lengte 2.75 meter. Een nieuwe boothengel spe- ciaal voor het vissen vanaf kotters 20 lbs, lengte 3.45 meter en een werpver- mogen van 350 gram tot 450 gram. Twee nieuwe brasemhengels, lengte 2.70 en 3.45 meter. Ook brengt deze firma nieuwe camouflagejacks op de Visma. Ronald Fenger/Herman Zandstra 0 Verschillende voercylinders voor lid vissen met de ..Winkle Picker 0 Verschillende voercylinders voor het vissen met de ..Winkle Picker". brengt een unieke hengel/blank voor de vliegvisser. Deze hengel is geschikt voor een echte 3 lijn wat een uitkomst is voor de nymphvissers. De hengel die een lengte heeft van 2.53 meter is uitgevoerd met een pensluiting en zal ook verkrijgbaar zijn als Blank" Een bij karpervissers zeer bekende hengel, de Hardy Ten Ten, is door Zandstra weer ingevoerd en aange- past. Oorspronkelijk was deze hengel be- doeld voor het trollend vissen op zalm. Met de hierop aangebrachte ogenverdeling en reelhouder maakte het deze ongeschikt voor het karper- vissen. Maar gezien de unieke eigen schappen van deze blank" kreeg de ze een facelift en zal op de veertiende Visma als zodanig te zien zijn. Een andere nieuwe karperhengel is de Hardy Redmire die door Zandstra werd ontworpen en in Engeland werd gemaakt. De hengel heeft een lengte van 3.30 meter en een vermogen van 1 1/4 lbs voor een lijndikte van 20 tot 22/100. Deze hengel is geschikt voor het ..penvissen" en het lichte vissen in cultuurwateren. Henny Lupker hengelsport komt met een eigenbouw „Winkle Picker" en veel nieuwe Engelse viskleding. Op de Visma zal bij vele winkeliers de .Winkle Picker" te zien zijn. Dit werphengeltje wordt gebruikt voor het vissen op voorn en brasem maar is ook prima geschikt om andere vis- soorten op het droge te brengen De ..Winkle Picker" is afkomstig uit En geland en lerland. Daar wordt dit hengeltje, welke een lengte heeft van-1.80 tot 2.40 meter, door de vissers zelf gemaakt. Eind vo- rig jaar nam de Nederlandse Shakes- peareploeg deel aan het Open Bass visconcours in Noord-Ierland en werd met deze methode van vissen geconr fronteerd. De Engelsman Keith Bos- well gaf voor deze ploeg een speciale demonstratie, die erg aansloeg met name bij twee hengelsportwinkeliers Henny Lupker en Wout van Leeuwen Terug in ons land werden na enkele dagen de eerstc Winkle Pickers" ge- bouwd en in de handel gebracht. Vanaf dat moment startte een pe- riode van verkenning of het hengeltje ook in ons land het zelfde succes zou hebben. Het waren met name Kees van der Zouwen, Hans van Es en Pier re Bronsgeest die maanden lang in verschillende wateren en onder ver schillende omstandigheden het hen geltje uitprobeerden. Dit bleef met onopgemerkt en binnen enkele weken waren tal van wedstrijdvissers bezig om ook op deze manier een visje te verschalken. Het vissen met de .Winkle Picker gebeurt zonder dobber, er wordt op de top gevist. Het hengeltje wordt ge maakt van een blank die moet be- schikken over een goede topactie. De top wordt versneden en hierin wordt een volglasspriet variSrend van 30 tot 50 centimeter geplaatst. Deze gevoeli- ge top dient als beetregistrator. De kurkengreep heeft een lengte van 55 centimeter. De ogen op de „Winkle Picker" zijn erg klein. Op de gevoelige top worden vier oogjes aangebracht. In totaal worden afhankelijk van de lengte van de hengel acht tot twaalf ogen aangebracht. Het belangrijkste gedeelte is het stuk waarmee wordt aangeslagen. Dit is zo belangrijk om dat de lengte van de hengeltjes ten opzichte van de afstand waarop men vist erg klein is. Dit gedeelte bevindt zich aan het einde van de oorspronke- lijke blank, het laatste oog hiervan en tussen het eerste oog van de gevoelige top. Wanneer dit gedeelte niet genoeg body heeft zal men vaak mis slaan en zeker wanneer er op grote afstand wordt gevist. Tijdens de Visma zal Pe ter den Hollander ook informatie ge ven hoe een eigen ..Winkle Picker" gebouwd moet worden. Het vissen met dit hengeltje is ver ier vrij eenvoudig. Op de hengel wordt een licht molentje gezet met een lijndikte variferend van 12 tot en met 18/100. Vervolgens maakt men een onderlijntje met daarvoor een schuifloodje, of men maakt aan de hoofdlijn een zijlijntje met onder aan de hoofdlijn een stukje lood. Het ge- heel wordt in het water geworpen Sandor von Benes blij met themapresentatie en lezingen over populuire hengels. 0 Jan Aben houdt een lezing over het matchvissen. Ronald Fenger terug naar een Visma met goede informatie en voorlichting. CENTRAAL OP VISMA AHOY 0 Een voorbeeld van de hengelfolder in over de plaats waar gevoerd is, dan het aas op de voerplaats trekken zo- dat de gevoelige top iets krom staat. Pakt de vis het aas, dan is dit direct aan de gevoelige top te zien De hen gel ligt overigens haaks op het water Om de hengel neer te leggen worden karpersteunen gebruikt Ook wordt er met swimmfeeders (voercylinders) ge vist. Men maakt dan aan het eind van de hoofdlijn een voercylinder vast met daarboven een zijlijntje met een dus- danige lengte dat het vlak boven deze cylinder komt te hangen De voercy- it geval van de vliegenhengel. linder wordt gevuld met veer of alleen maden of ander aas. Er zijn verschil lende soorten van deze cylinders en men moet voor verschillende wateren, stilstaand of stromend water een keuze maken welke voercylinder te gebruiken Al met al een Visma die dit jaar met goede voorlichting de bezoe ker veel te bieden heeft. De Visma Ahoy zal geopend zijn van 25 t/m 30 maart. dagelijks van 11.00 tot 17 00 uur en van 19.00 tot 22.30 uur. Zaterdag en zondagavond gesloten.

Schiedams Nieuwsblad | 1982 | | pagina 7