RIJNMOND/WES T COMBINA TIE Twirlen: kunst, hobby of sport? Veel helangstelling voor Westland Marathon Zeskamp nieuw onderdeel in programma Zaterdag de topper Zwaluwen - PPSC Conny van Rietschoten winnaar Whitbread Round the World Race Nationale en internationale atleten aan start VLAARDINGEN - Het Comity Nationale Gedenkdagen heeft voor Koninginnedag weer een groot aantal sport-evenementen op het programma staan. Nieuw is het onderdeel Zeskamp, dat in samenwerking met de afdeling Sportieve Recreatie van de VRSR wordt georganiseerd. Op het Veerplein zullen tussen 16.00 en 17.30 uur naar verwachting tien ploegen strijden om de prijzen op diverse onderdelen. Jeugd Hoogtepunt WOENSDAG 7 APRIL 1982 14-517 Herstel .dte&aaSs&'iik* ROTTERDAM/BERKEL EN RODENRIJS Eigenlijk heb- ben Maureen, Mildred, Helga en Jenny maar een hobby: spierbe- heersing. Toch zitten deze meis- jes niet op jazz-ballet. Ze doen geen rythmische gymnastiek en ook geen kunstrijden op de schaats. Nee, ze twirlen. door Nick van der Woerd. Fortuna Sportevenementen op Koninginnedag Verder staat er weer aan eental be- kende punten op het programma, waarvan de 36e Havenloop rond de Oude haven als hoogtepunt mag wor- den gezien. Deze wedstrijd- en pres- tatieloop trekt elk jaar weer meer deelnemers. Het programma rond de Oude Haven begint om 12.30 uur met een presta- tieloop voor de jeugd tot 12 jaar over 66n ronde. Hiema komen de wed- strijdatleten aan de start, beginnende met de jongens A/B die drie ronden moeten afleggen. Daarna de heren en de damesatleten van de KNAU, met een wedstrijd over vijf ronden. Om 13.45 uur zullen de deelnemers aan de prestatieloop worden wegge- schoten, die kunnen kiezen uit twee, drie of vier ronden. Deelnemers kunnen vanaf 11.30 uur inschrijven bij de Visbank. Het inschrijfgeld be- draagt f.3.50 en men ontvangt na afloop een fraai herinneringsvaantje. Ook dit jaar zorgt de Vlaardingse atletiekvereniging Fortuna weer voor de organisatie. Traditioneel staat tevens op het pro gramma het korfbal- en voetbaltoer- nooi voor de jeugd vermeld. Het korfbaltoernooi wordt op de velden van Vlaardingen (Holy), Spirit (Zuid- wijk) en Oranje Nassau (Westwijk) gehouden. Het welpen-voetbaltoer- nooi wordt zoals gebruikelijk gehou den op het terrein van VFC. Verder vindt er een demonstratie plaats van de modelbootclub Vlaar dingen in de vijver bij de Maassluise- dijk en George Stephensonweg. Op het Liesveldviaduct vindt een minia- tuur-autorace plaats. Oude auto's zijn er op Koninginne dag te bewonderen op diverse plaat- sen in de stad. Op het terrein aan de Broekweg zal een handicaprace wor den gehouden. Een hoogtepunt is ook jaarlijks het doelschieten in de Put bij de Voor- straat. Overigens een evenement, dat waarschijnlijk voor het laatst op deze plaats gehouden zal worden, omdat op de plek nieuwbouw staat gepland. Pirn Doesburg, de doelman van PSV, zal weer proberen zoveel mogelijk strafschoppen te stoppen van de Vlaardingse voetballertjes. Dit evene ment begint om 16.30 uur. De jeugdbrandweer komt in actie voor spuitwedstrijden op de West- havenplaats. Het Vliegerfeest vindt weer plaats op het open terrein in Holy-Noord. Een nieuw onderdeel is da Dam-simultaan die wereldkampi- oen Harm Wiersma zal spelen tegen spelers van de Vlaardingse Damver- eniging. De lokatie voor dit evene ment is echter nog niet bekend. Niet op Koninginnedag, maar wel een onderdeel van het Comite Nationale De atletiekvereniging Fortuna verwacht een record aantal deelnemers bij de Havenloop-prestatieloop. Gedenkdagen is de wielerronde, die op het bekende parcours rond de club De Coureur zorgt voor de orga- gehouden wordt op zaterdag 1 mei Hofsingel. De Vlaardingse renners- nisatie. Satelliet ontkomt niet aan degradatie VLAARDINGEN - Voor SatelUiet is degradatie naar de afdeling van de RVB bijna een feit. Tegen koploper Hoogvliet werd afgelopen zaterdag met 1-0 verloren. Een ongelukkige nederlaag voor de Nieuwlant-ploeg, die pas enkele minuten voor tijd tot stand kwam. Een onnodig verlies voor de ploeg van Wim Poulus. De aandacht verslapte even in de ver- dediging, waardoor Hoogvliet weer een stap dichter bij de titel kwam. Er was nauwelijks een krachtverschil zichtbaar in dit voor beide ploegen belangrijke duel. Satelliet, noodge- dwongen in een verdedigende hou- ding spelend, omdat Wim Poulus op het laatste moment niet kon beschik- ken over Marcel Z^ebrechts (ge- schorst) en de talentvolle Andy Ortis Esques (door familie-omstandighe- den). „Daarom was ons uitgangspunt om via een verdedigend concept een punt te pakken, dat leek ook te lukken, maar dan verlies je deze wedstrijd toch onnodig in de laatste minuut", aldus Wim Poulus teleurgesteld ach- teraf. De Vlaardingse vierde klasser lijkt degradatie daarom niet meer te kunnen ontkomen. „Een duidelijk feit, na het verlies van zaterdag, maar de competitie is nog niet afgelopen", wist Poulus de moed er nog in te houden. Satelliet presteerde goed tegen Hoog vliet, dat geen moment haar kopposi- tie in Vlaardingen waar maakte. Vooral verdedigend zat het goed in elkaar bij Satelliet onder aanvoering van Joop Mosmans. In de afdeling van het zaterdagvoet- bal herstelde CION zich nade verras- sende nederlaag van een week eerder. Winst op Onit betekende opnieuw een stap dichter naar de titel. Titel- kandidaat Nedlloyd verloor, zodat CION weer riant met drie punten voorsprong op kop gaat. VDO wist haar positie te handhaven en blijft een serieuze kandidaat voor de titel nu het Stellendam met een 2- 2-0 nederlaag naar fyuis stuurde. Ook DSS blijft op de loer liggen voor de titel na de winst (1-0) op WFB. In de zondag-competitie wordt het in de derde klasse erg spannend voor De Hollandiaan. Door met 2-1 van Groe- neweg te winnen staat de Vlaardingse ploeg nu gelijk met VDL op de voor- laatste degradatie plaats. De volgende wedstrijden zijn nu beslissend welke ploeg ook moet gaan degraderen. Het Paas-programma laat de topper zien tussen Zwaluwen en het Schie- damse PPSC. Voor Zwaluwen de laat ste mogelijkheid om aansluiting te behouden met de koplopers Be Fair en PPSC. Met veel spanning kan deze ontmoeting daarom tegemoet gezien worden. Het volledige programma ziet er als volgt uit: Zaterdag Zwaluwen-PPSC, SC Hoogvliet, Egelantier Boys-DVO, SDV-CION. Maandag: HVV-VFC, Feijenoord-De Hollandiaan. PORTSMOUTH - De grote triom- fator in de derde editie van de Whitbread Round the World Race, de monsterzeilwedstrijd over 27.000 zeemijlen rond de we re Id, is ongetwijfeld onze land- en stadgenoot Conny van Riet schoten. Met zijn nieuwe bijna 23 meter lange Flyer herhaalde hij het succes van vier jaar gele- den in deze race. Weliswaar lag het streven toen anders. Van Rietschoten wilde op handicap winnen en deed dat, nu zeilde hij met zijn schitterende schip in Kaapstad, Auckland, Mar del Plata en Portsmouth als eerste over de lijn. Of daar de dubbel aan toegevoegd kan worden is nog een vraag. Concurrent Char les Heisieck is nog niet binnen en vrijdag om circa 06.30 uur ligt voor dit Franse schip de dead line. Komen de Fransen later over de finish dan is Conny van Rietschoten winnaar op handicap en op gezeilde tijd. Records zijn er en ook dat was de bedoeling, eveneens gesneuveld: de beste we re Id tijd in rond deze aardkloot zeilen (maar liefst meer dan 14 dagen sneller) en de langste dag- afstand 308 mijl in 24 uur-bijna 13 mijl gemiddeld-j. Een formi- dabele prestatie van een Hol lander die op latere leeftijd zijn hobby uitoefend op glorieuze hoogte. Van Rietschoten en zijn bemanning in de overwinningsroes. De merknaam op de champagnefles is ironisch genoeg de naam van.de groot- ste concurrent voor de totale zege. Het heeft er wel allemaal veel mee te maken. „Noem het maar kunstrijden zonder schaats. Of ballet met een stokje", zo leggen de jongedamesuit. Twirling is nog maar een jonge sport en, althans in Nederland, vrijwel on- bekend. Maar het staat wel op de nominatie om in 1984 aan bod te komen bij de Olympische Spelen en Nederland kan daarbij een goede rol spelen. Alleen worden er in de Nederlandse twirl- en majorette-wereld nogal wat verschillende uitgangspunten gehan- teerd. Zo is men het er zelfs niet over eens of het nu een sport, een hobby of een kunst is. „Een kunst" zegt Paul Hermes, trai ner van de vanuit het Zuidhollandse Berkel opererende Helicon-majoret tes, die bij hun optreden ruimschoots van de twirl-technieken gebruik ma ken. „Voor mij is het een sport" zo protesteert echter een van zijn pu- pillen, de 17-jarige Jenny van den Bulk. „Een sport" zegt ook de heer J.J. Klompenhouwer, voorzitter van het Rotterdams Majorette Peloton(RMP) dat er ook een Twirl Team op na- houdt. ,,Maar oorspronkelijk was het mijn hobby", zo vult de jeugdige twirlster Mildred Groenewegen (14) aan. SHOW Het RMP en Helicon kunnen gerust- elkaars tegenpool op twirlgebied ge- noemd worden. Want gebruikt Her mes twirltechnieken om een zo boei- end mogelijke revue-show met zijn zeventien Helicon-meisjes te maken, Jos en Marja de Melker Worms, trai ners van het Rotterdam Twirl Team, leren hun pupillen de onvervalste en uit de Verenigde Staten overgewaaide sport. „Zij zijn technisch gezien dan ook ge- woon een stuk verder" zo bekent de Berkelse trainer, „en ik zou willen dat ik die meisjes in mijn groep had. Dan konden we nog meer doen". Paul Hermes is choreograaf. Hij laat „zijn" meisjes een tot in de punties VLAARDINGEN/MAASSLUIS - De 13e Internationale Westland Mara thon, aanstaande zaterdag in Maas- sluis, kent een record aantal deelne mers. De organisatie verwacht meer dan 300 atleten aan de start voor de 42 km en 195 meter, terwijl een nog onbekend aantal prestatielopers aan de halve marathon zal deelnemen, een nieuw onderdeel op dit evene ment. Op de deelnemerslijst staan weer vele nationale en internationale bekend- heden, die Maassluis willen gebruiken om de limiet te behalen voor de Europese kampioenschappen, die in augustusin Athene worden gehouden. Een van die atleten die mikt op uit- zending naar Athene is Cor Vriend, die vorig jaar op deze Westland mara thon de nationale titel pakte. Vriend moet dan wel in de buurt komen van de 2 uur en 14 minuten om de Euro pese kampioenschappen te halen. Ook vele buitenlandse atleten hebben ingeschreven voor dit evenement, waaronder atleten die goed zijn voor tjjden rond de 2 uur en 15 minuten. De atletiekvereniging Fortuna komt ook met een grote groep atleten aan de start. Een groep van 20 man is al maanden bezig onder leiding van trai ner Sjaak Hoogendijk om zich op deze marathon voor te bereiden. Voor de Vlaardingse vereniging ko men aan de start Mari de Snaaijer, Henri Rjedijk, Gerard Langstraat, Luc Dumont, Marie Paalvast, Mari Schippers, Karel Leeuwangh, Karel van Leeuwen, Bertus Stigter, Ed Schlarmann, Bram de Jong, Wim Mastenbroek, Johan Kopal, Ton verzorgde show opvoeren, waarbij de muziek (veelal klassiek) het uitgangs punt is en waarbij de eenheid in de groep een van de belangrjjkste din- gen is. „De uitvoering moet boeien, van het begin tot het eind" zo legt hij uit. „Op tijdstippen dat de groep iets minder interessant wordt voor de kij- ker - dus wanneer ze weinig bewe- gen - trekt de miss-majorette de aan dacht door technische demonstraties te geven. Zo vangt het elkaar hele-' maal op"' „We komen ook in een zeer snel mars tempo op. Dat trekt meteen de aan dacht. Een andere trainer zei ty'dens het concours eens tegen mij: jij hebt al gewonnen als je nog niet eens be- gonnen bent. Maar zo moet het na- tuurlijk juist", aldus de Helicon- trainer lachend. TECHNIEK. „Ons twirlen wordt nog teveel met majorettes vergeleken. Maar in feite hanteren wij een heel ander uitgangs punt" zo zegt RMP-voorzitter Klom penhouwer daarentegen. ,,Bij onze vereniging krijgen de twirlsters een opleiding van Amerikanen en les van topleraren." Dat zijn dus Jos en Mar ja de Melker, de eerste Nederlandse twirlkampioenen en mede-verant- woordelijk voor de ontwikkeling van de sport in Nederland. Zelf hebben ze het twirlen ook van Amerikanen geleerd en nu geven ze regelmatig cursussen in het gehele land. Majorettes en twirlsters groeien on- dertussen wel naar elkaar toe „De techniek van majorettes vordert nog steeds en bij de echte twirl-teams wordt de show steeds beter", aldus de heer Hermes, die eind vorig jaar in de Sterrenhal in Berkel-Rodenrijs een nationaal majoretten-solisten-con- cours organiseerde. De Berkelaar liet de vertegenwoordig- sters van de verschillende categorien gewoon tegen elkaar uitkomen en dat werd zo'n succes dat er dit jaar waar schijnlijk weer zo'n evenement ge houden zal worden. Daarnaast werkt Hermes aan het tot- standbrengen van een officiele oplei ding voor de majorette/twirl-sport. „De besturen van de verenigingen zjjn zich in ieder geval wel bewust van de noodzaak daarvan" zo zegt hij. Tranier Jos de Melker legt uit dat er binnen de twirlsport ook weer een aantal verschillende categorien zijn. „Dat is het twirlen, de dance twirl, de strutting en de free style, waarbij de eerste drie door elkaar gebruikt worden. De ene sport is wat moei- lfjker dan de andere, maar wie de sport serieus beoefent moet wel drie tot vier uur per dag trainen". Voor zitter Klompenhouwer van het Rot terdams Majorette Peloton vult aan: „Tijdens de voorbereidingen van een kampioenschap slijten de meisjes in een dag een paar gymschoenen finaal door". INTENSIEF RMP-twirlster Maureen Tuinman (12) die samen met Mildred Groenewegen op het door Helicon georganiseerde concours een eerste prijs in de wacht sleepte: „Je blijft er wel lenigvanen ook in de gymles op school is het wel te merken". Mildred en Maureen draaiden voor die eerste prijs overigens binnen twee weken z61f een show in elkaar door erg intensief te trainen. Vanwege hun verschil in lengte is het echter twijfel- achtig of ze als duo verder mogen werken. Overigens zijn er nog twee divisies boven hen. „De meisjes van ons twirl-selectie-team zijn nog veel beter" zeggen Maureen en Mildred dan ook bescheiden. Voor Helga van den Aardwegh (19) de miss-majorette van Helicon, vormt het majorette-zijn toch ook meer en meer een prestatie-gericht iets. Vroe- ger was het mijn hobby, nu is het mijn sport, aldus de gespierde Bericel- se. „En het gezamenlijk trainen - drie tot vier keer per week - is zeker geen peuleschilletje. Je kan wel zeggen dat het simpele majorette-lopen tot een topsport is uitgegroeid". En dat is nu precies de ontwikkeling die menig toeschouwer bij het zien van een concours versteld doet staan. Want de aanvankelijk eenvoudigweg door elkander marcherende jongeda- mes voeren nu een steeds perfectere beatballet-achtige show uit. En hoewel steeds meer mensen hun weg vinden naar sporthal of -zaal voor het bijwonen van een twirlmani- festatie, is het verschijnsel nog lang niet bij iedereen bekend. „Hetgevolg daarvan is dat sponsors moeilijk te vinden zjjn", aluds Rotterdammer Klompenhouwer. .Daarom wordt er nu naarstig ge- spaard om dit jaar het wereldkam- pioenschap in Japan te kunnen be- zoeken. Nederland neemt achter Amerika, Canada en Japan een vier de plaats op de wereldranglijst in. De toekomst van het twirlen zie ik dus toch wel zonnig, want er is hier genoeg talent". Stoffels, Henk Rijke, Jan van de Gaag, Jaap Wapenaar, Hans Heijdra, Wiep Stam en Sjaak Hoogendijk. De start van de marathon en de halve marathon is bij de sporthal in de Steendijkpolder in Maassluis-West. De atleten worden om 14.00 uur weggeschoten door de burgemeester van De Lier, de heer Van Bochoven. De eerste lopers worden rond 16.15 uur terug verwacht bij de sporthal. v w. Cor Vriend, een van de favorieten voor de ovcrwinning in Maassluis zal pro beren de limiet te halen voorde Europese kampioenschappen.

Schiedams Nieuwsblad | 1982 | | pagina 5