Spirit: mixture routine en jeugdig talent 'Het gaat erom, dat het klikt tussen mens en paard' r s k r HOCKEY PAARDRIJDEN Pony-concours Degradatie zonder traan DAMMEN KOOPJES IN 50 SPECIAALZAKEN Dames-1 hoger dan heren Dick Kolijn (Manege Oranjehoeve): .Jti WOENSDAG 25 AUGUSTUS 1982 34-547 Nieuwe achterhoede t Combinatie 7 SSKALORIK Of we het maar even wDden noteren. De damesformatie van de hockey- vereniging Spirit speelt immers dade- lijk voor het eerst in de historie hoger dan het herenteam. Lekker, puh. Wie had dat nu verwacht aan het begin van de competitie 81/82, nadat net een duikeling uit de eerste klas was gemaakt en jonge meiden de plaats van heel geroutineerde cracks hadden ingenomen: Niemand toch. Trainer/ coach Frank Litjens smeedde oud en jong, de laatste manifesteerden zich aanvankelijk zeer onzeker, aaneen tot een hechte combinatie. Hij bezielde hen en hield hen slechts e6n doel voor:het kampioenschap, Litjens was een gelukkige coach. Zijn strategie faalde niet. Aanvoerdster Francis van Deven- ver maakte het van dichtbij mee. Ook de omwenteling van overwegend oud tot een mixture van routine en jeugdige onzekerheid. De branie van de jeugd liet zich niet zomaar distiileren. De Spirit-tieners presen- teerden zich wat schuw op het hoogste verenigingsniveau. ,,De stap van meisjes A naar zeker dames e6n schijnt niet makkelijk te zijn", overweegt de aanvoerdster. Ze zegt schijnt" omdat ze zich een laatbloeier noemt en pas na de meis- jes-A-tijd begon te spelen en gelijk senior werd. „Naar mijn indruk waren ze mentaal nogal zwak en in het begin ook erg traag. Gewoon om dat het tempo voor hen nogal eens te hoog bleek te zijn". Vrouwelijke solidariteit hielp de for- matie over deze horde heen. „Me- de, dankzij vooral de coach, die veel met hen heeft gepraat. Ook wij, de ouderen, hebben van start af aan ge- tracht de jongeren, die behoorlijk te- gen de ouderen opkeken, bij het ge- beuren te betrekken. Want wat we zeker wilden voorkomen, was hel vormen van groepjes. Nu waren we 6en, praatten met elkaar over hockey, ervaringen en over wat ons bezielde". Het leverde resultaat op. Letterlijk en figuurlijk. De jongeren pasten zich, vlotter dan werd verwacht, aan en hielpen op een meer dan verdienste- lijke wijze mee het voordien verloren terrein te veroveren. „Het ging boven verwachting", aldus Francis van Deventer, die vanuit haar eigen posi- tie - laatste vrouw goed kon waarne- men, dat de geheel nieuwe achter hoede zich prima weerde. En naar mate het competitie-slot na- derde en daarmee de druk op aan- Geboeid luisteren de Spirit-dames naar hun trainer Frank Litjens'midden). staande kampioen Spirit toenam, hielden jong en oud het hoofd koel. Dat afstand nemen van de zenuwen zal het team dadelijk in de eerste klas goed van pas komen. Francis van Deventer houdt het er alvast op, dat de ploeg zich zeker als middenmoter zal kunnen handhaven. „Dat we die positie in 1981 ver- speeld hadden was achteraf niet eens vreemd. Het team was zeker niet de minste uit die afdeling, maar verloor wel telkens schlemielig met kleine cijfers. Dat gaat op zeker moment een rol spelen en krijg je op den duur toch het gevoel de mindere van die anderen te zijn. Op die manier word je de echte underdog en dat tast het zelfvertrouwen aan". Dat hebben ze nu van zich afgezet. Goed, die eerste klas is technisch en tactisch een stap verder dan de twee- de klas. ,,Er wordt ook meer met het koppie gespeeld. Maar we weten wat ons te wachten staat. Temeer omdat de ouderen van ons het allemaal al eens hebben meegemaakt en zich niet makkelijk voor een tweede keer zullen laten intimideren". *De jeugd te pony bij de manege "Oranjehoeve". Mocht iemand in de verondersteUing verkeren, dat paardrijden simp el is, dan moet hij zich maar eens meiden voor de drie introductie-cursussen van Manege ..Oranjehoeve". Dan leert hij niet alleen, dat het best leuk is, maar tevens, dat er meer voor komt kijken, dan even in het zadel klimmen en de viervoeter de sporen geven. „Het lijkt makkelijk. Paard rijden heeft echter veel te maken met ritme", ontzenuwt Dick Kolijn. „Het is de cadans. Het uit het zadel komen, wanneer de beweging van het paard dat vraagt. Een kwestie van oefenen. De een heeft het sneller door dan de ander". Bij de Oranjehoeve kan men al heel jeugdig terecht. Zelfs is er een peuterklas voor vier- en vyfjarigen. Zij rijden op pony's. Niet allemaal hebben die kleintjes gelijk hun angst overwonnen. Daar zijn de instruc- teurs op ingesteld en wanneer de waterlanders en de kriebels naar de achtergrond gedrongen zijn, komt het plezier van het rijden er voor in de plaats. Niet anders gaat het bij ouderen. Dick Kolijn: „Het is veel zinvoller om nieuwe leerlingen eerst met het sfeertje te laten kennismaken en daarna met het paard. Daarom leiden we hen meestal eerst rond door het bedrijf en de stallen. Weten ze gelijk de weg. We zetten ze ook niet direct tussen een stel al wat langer lessende ruiters in een klasje. Dat komt later wel. De meesten houden we het eerste half uur met het paard aan de longe (het touw), waarbij de instruc- teur in feite het paard leidt". Meestal is dat Marcel Dijkman, soms Dick Kolijn. Ze hechten aan kwaliteit. Maar na de eerste voorzichtige rondgangen op de rug van het paard, draait daarna alles om de combinatie mens-paard. Het gaat er om, dat het klikt tussen die twee. Vandaar ook, dat Dick Kolijn stelt, dat een goed ruiter niets kan doen met een slecht paard en dat een goed paard evenmin tot zijn recht komt met een slecht ruiter. Nu weet Kolijn toevallig heel goed waar hij over praat, want niet voor niets behoort hij tpt de top van het Nederlandse ruitervolkje. Was vorig jaar als deelnemer present op de Europese kampioenschappen in Kopenhagen. ,,Onze betrokkenheid by de wedstrijdsport stimuleert veel leerlingen. Wil je echter echt op hoog Door de manege Oranjehoeve wordt op zondag 29 augustus een Pony-svringconcours georgani- seerd. Het is de bedoeling om er een jaarlijks terugkerend evene- ment van te maken voor jonge rui ters en amazones uit het Westland. Dit concours dat om tien uur be- gint, omvat een springconcours klasse licht en klasse zwaar, springconcours heen en weer voor combinaties van rubriek 1) en een springconcours Speel uw Spel (voor combinaties van ru briek 2). niveau komen, dan is het pure noodzaak om dagelijks te trainen. Ik heb er de mogelijkheden voor, maar de meeste doorsnee-ruiters niet". Voor mensen, die de fraai gelegen Oranjehoeve, aan de Maasdijkse Schenkeldijk langs de boorden van de Oranjepolderplassen, frequenteren, houdt het meestal op bij de spring- en dressuurconcoursen van de Neder landse Bond van Rij- en Jachtvereni- gingen (NBVR). Daarvoor is aan de manege de Ruiterclub ..Maassluis en Omstreken" verbonden. „Omdat manege en club op een terrein zitten, zijn wij uiteraard nauw bij het verenigingsgebeuren betrok- ken", legt Dick Kolijn uit. ,,Maar onze leerlingen zijn niet verplicht om er lid van te worden. Wie gewoon recreatief wil blijven rijden, kan lessen bij de manege. Maar iemand, die er zijn sport van wil maken, kan zich aansluiten bij de RMO. Die organiseren veel, zoals behendigheids- wedstrijden en tijdens de winter- maanden een dressuurcompetitie". Zo bruist de Oranjehoeve, met zijn binnen- en buitenmanege plus een ruime springweide, het gehele jaar door - letterlijk dag en nacht - van het leven. Boordevol talent (noem maar op Ron Heusdens, Rob van Eyk, Wim Vrij- land) en toch degraderen uit de eerste klas van de damcompetitie. Niemand heeft er evenwel een traan om gelaten. loch houdt Louis Vryland het er op, dat „Schiedam" terugkomt. ..Direct na de promotie - twee jaar geleden - heb ik al eens voorspeld, dat niet het eerste, maar het tweede jaar het moeilijkst zou zijn. Welnu, dat is helemaal uitgekomen". Toch meent hij, dat het Schiedamse tiental die eerste klas makkelijk moet aankunnen. „De kwaliteit is er", stelt hij. „Maar ik veronderstel, dat ze~onvoldoende het resultaat laten prevaleren. Ze missen de echte wil om te winnen. Wellicht kan een goede teamleider of aanvoerder hen inspireren", aldus Louis Vrijland, die gevraagd is teamleider te worden, maar dat vooralsnog afwijst. Dat ..Schiedam" zich zonder mokken heeft laten slachtofferen in de eerste klas, noemt hij een uitvloeisel van de sfeer, waarin deze damclub zichzelf heeft gedompeld. „We zijn duidehjk meer een gezelligheids- dan een prestatieclub", voert hij aan. „Meer waarde hechtten we ook aan het opklimmen van het tweede, waar- door de kloof tussen het eerste en de reserves minder groot werd. Het tweede promoveerde niet. Dat het gat uiteindelijk door de degradatie van het eerste gedicht werd, was natuurlijk de bedoeling niet". f r r ROTTERDAM CENTRUM KRALINGEN ALEXANDERPOLDER OMMOORD NOORDER BOULEVARD. SCHIEDAM CENTRUM KETHEL VLAARDINGEN VEERPLEIN NIEUWEHKERK AD IJSSEL. CAPELLE A D IJSSEL DE TERP KRIMPEN A D IJSSEL CRIMPENHOF roiang de »oo"aad sl'ekt geldig Im dinsdag Draaiplateau, haodig in kastje en op tafel Zowel dubbele als enkete u»t- voermg Dubbel at m Gemaakt voor uw gemak. raamwtsser met spons en Mrekker De steel is uit- trekbaar Van 8 95 voor 2U Elektronische gas^ns ta ker met piezo ontsteking IJzersterke sisal deurmat afmetmg 35 x 60 cm Tosti-toaster, roosterl 2 tosti s tegelijk aan beide kanten bruin NU Grote glazen olielamp, sfeerverlichting voor huis en tuin Lampolw i liter Toiletkast in luxe uitvoering met spiegeldeuren. ver- lichting. stopkontakt en 2 ruime laden In moderne kleuren NU voor u v 1

Schiedams Nieuwsblad | 1982 | | pagina 5