'Bestuur moet beslissen over Amerikanen' 'Een ideaal had ikieruit halen, wat er in zat' Wim Poulus en Olympus S 'Ik wilde me later nooit een verwijt hoeven te maken' 'Dat is een instelling, die mij aanspreekt' Wilskracht Stieip hem op de been het op da. moment beter was Jaap Boon (Green Eagles): BASKETBALL lr 8 P 1 WOENSDAG 25 AUGUSTUS 1982 34-540 Op Ger Robbemond had eigen- lijk nog niemand gerekend. De voormalige robuuste verdediger van FC Vlaardingen en later trainer van RK VVIK en Naald- wijk was uitgeschakeld. Ernsti- ge rugklachten hadden de rit- miek uit zijn benen gehaald. Eenoperatievolgt.daama revali- IJzeren wilskracht hielp hem ziekenhuis. Dat was veel sneller, het verlangen naar een rentree datie. Totdat hij dravend ach- weer op de been. Bracht hem, dan hij zelfs in maart van dit opdevelden. ter zijn zoon Rob in nark 't gestart vanaf nul, terug. Slechts jaar nog voor mogelijk had ge- Nieuwelant werd gesignaleerd. anderhalf jaar na het Dijkzigt- houden. Toen was er heel licht Goede gesprekken met mensen uit zijn directe omgeving gaven t it VI hem evenwel de overt uiging, dat k nog een jaartje te wacnten. I Handhaven moeilijk S s .c v. p. w GER ROBBEMOND DURFT DE TRAINING WEER AAN V Zonder enig spoor van sentiment zet- te hij begin juni met andere trainers nog een boom op over de toch maar erg lang vacant blijvende functie bij het Maassluise VDL. ,,Het deed me werkelijk niets. Ik was er nog niet aan toe dacht ik". Toen zeven etmalen later het KNVB- magazin "Voetbal Totaal" in zijn ad- vertentie-kolommen aankondigde, dat de derdeklasser nog steeds naar een oefenmeester zocht, kwamen toch de "kriebels" boven. Het her- stel was immers sinds maart zo ver gevorderd, dat het zelfvertrouwen om zo'n job weer aan te kunnen, helemaal aanwezig was. Een "bel- letje" naar VDL volgde. Ander- halve week later zette hij zijn hand- tekening onder het contract. ..Echter niet, nadat ik mijn verhaal had gedaan. Ik wilde open kaart spelen en met mijn beperkingen on der een deken van geheimzinnigheid bedekken. Hoewel ik heus bij som- mige oefeningen wel eens verstek moet laten gaan, durfde ik het aan. Het VDL-bestuur blijkbaar ook, want ze zijn cr daarna niet meer op terug gekomen". Terwi/l ik op het moment, dat ik met het herstel bezig was, vond, dat het langzaam ging, is het, wanneer ik nu tcrugkijk toch snel gegaan. Zo hadden de doktoren na de operatic in maart 1 981 laten doorschemeren, dat mijn benen waarschijnlijk nooit meer 100 procent zouden functioneren.Ze- kerheid over de mate, waarin ik zou kunnen beweger., gaven ze niet. Dat zou grotendeels van mijn eigen inzet bit de revalidatie afhangen. Te- vens moest ik ook het geluk hebben. dat bij de mgreep zo weinig mogelijk vitale zenuwen waren beschadigd". „Men zegt wel eens, dat een mens een wezen van eenseconde is. Ben je gezond, dan staat niemand er verder bij stil. Dan kan je je niet echt voor- stellen, wat ziek-zijn is. Wat het is om geen macht over, in mijn geval, een deel van het lichaam te hebben. Ik geloof, dat ik dat nu aardig doorheb. Nadat ik in Dijkzigt had gelegen, ben ik alles behoorlijk gaan relati- veren. Realiseerde ik me, dat er veel ernstiger gevalien waren, dan ik. Ik kon me in die periode met krukken redelijk verplaatsen en had kansen op verbetering. Bij sommigen, waar- mee ik op zaal lag, was dat niet het geval". „Toch blijf je een eenling. Omdat je steeds met jezelf bezig blijft. Dat is trouwens maar goed ook, want wan neer je je ook datgene gaat aantrek- ken wat je om je heen ziet, dan ben je nergens. Depressies ontloop je toch al niet. Zo had ik toen - moedeloos en in de vermeende veronderstelling, dat het allemaal nog erger zou wor- den - zomaar mijn handtekening willen zetten onder een briefje, waar in stond, dat ik verder op twee - krukken het leven door kon In Dijkzigt heeft men mij toen uit- stekend opgevangen". „Dingen, die vroeger heel normaal waren, waren na de operatie niet zo vanzelfsprekend meer. Een ideaal hau ik me zeker gesteld. Ik wist niet hoo ver ik zou kunnen komen, maar ik wilde er wel uithalen wat erin zat. Niemand kon me evenwel vertellen wat mijn mogelijkheden waren. Het kon bij 25 procent stoppen. Dat moest ik zelf maar ervaren, zeiden de artsen. Mijn kennissen, de familie en vooral de huiselijke kring geven je dan de kracht om te beginnen. Je stelt een norm en die verleg je tel- kens. Eerst stelde het niets voor. Was Via RK It 'IK kwam hij weer terug in het voerbalcicuil. Aanvankelijk als toeschouwer, maar later - en na enige aarzeling - werd hij er leider van het tweede. Hoezeer hij het voetbalge- beuren ir.middels had gerelativeerd merkte hij pas nadat dat team uit tien parti/en niet een punt geoogst. Vroeger zou hij erover uit zijn rel zi/n gesprongen. „Dat fanatieke was totaal weg. Nul punten. ledereen had het echter toch nog redelijk naar zijn zin en dat sprak me meer aan, dan die troosteloze laatste plaa'.s". In Maassluis hebben ze het inmiddels al gemerkt: de gretigheid van wel- eer is weer helemaal terug. Ger Rob bemond heeft zijn handicap over- wonnen en wil ook met VDL alles terugwinnen. En de selectie doet met voor hem onder. ,,Want aan prestatie- drang mankeert hi t ze niet. Die is zelfs hogcr, dan I i menige andere vereniging. Na vier fijne jaren, zoals hij stelt, nam Wim Poulus afscheid van de Delftse afdelingsclub DVC, waar hij het zondagteam leidde. Op steen- lus. Deze loodste de club van "d'e tweede klas RVB naar de vierde klas KNVB. De middenvoor van toen, Henny van der Reijken, is nu voorzit- ter. Hij haalde de oude banden met Poulus aan. Ooit heette Olympus WF en was het de eerste werkgever van Wim Pou- worpafstand van zijn huis neemt ttij nu de draad weer op bij Olympus. Wat wil hij er bereiken? „Ik kende het elftal helemaal niet. Maar wie me beter kent, weet dat ik prestaties nastreef. Dat ik ook moeilijk tegen mijn verlies kan". Dat wetende, zijn zijn verlangens makkeiijk in te vul- len.... ik toen inderdaad op die 25 procent blijven steken, dan was ik wellicht nog tevreden geweest ook". „Een grandioze vooruitgang was het toen ik een kruk in de hoek kon zet ten. Dan heb je het gevoel, alsof je die atleet bent, die net de honderd meter in tien seconden heeft afge- legd. Dan zet je een nieuwe grens, totdat ook die andere kruk niet meer nodig is. Maar er zjjn ook ogenblik- ken geweest, dat de vooruitgang minder snel ging of zelfs stilstond. Dat moet je kunnen accepteren. Al- door heb ik me ergens aan vastge- klampt. Me niet laten ontmoedigen. leder stukje progressie overwinning". was een „Ik denk, dat iedereen, die in een si- tuatie verkeert, als ik in die tijd, zich ergens aan vastgrijpt. Je weet niet hoever je kan komen, maar wel wat het was geweest. Herstel blijkt af- hankelijk van de intensiteit, waarmee je de oefentherapie doet". „Zou ik dat niet goed doen, dan was het in mijn eigen nadeel. Dat heb ik me steeds voor ogen gehouden. Dus deed ik alles. Intens. Ik wilde me la ter nooit het verwijt hoeven maken, dat ik de revalidatie had ontweken of eigenwijs was geweest. Daar hoort wilskracht bij, natuurlijk, maar ik wil hetgeen ik nu bereikt heb perse geen prestatie noemen". ..Waarschijnlijk is het in mijn voor- deel geweest, dat-ik veel aan sport ge daan heb. Dat ik ervaring had in har- de training en dat ik eerst bij hortuna en later bij de FC heb leren afzien. Dan weet je wat het is om vermoeidheid voor je uit te schuiven Datzelfde maak ik nu mee in de re validatie". ..Vorig jaar was het een moeilijk sei- zoen voor iedereen. Met de jongens probeer ik er nu over te -praten. Tracht ik af te tasten waar het pijn- punt ligt. Dat is zeker niet op het veld. Evenmin bij de training. Daar merk ik alleen, dat de wil volop aan wezig is om intens bezig te zijn. Om bovendien zover mogelijk te komen. Kijk, dat is een instelling, die mi aan spreekt". ..Wanneer ik mezelf nu realiseer, dat ik twaalf maanden geleden pas zon der krukken kon lopen, terwijl ik nu. met alle beperkingen, lekker voor de groep sta, dan denk ik wel eens: zo jongen, over geluk gesproken, hoe is het met je? En dan kan ik alleen maar zeggen: met mij gaat alles pri ma, uitstekend zelfs". Green Eagles is snel omhoog geklom- men. En wat snel komt, is goed, wil de stelling. In Maassluis wordt het niet ontkend. De basketballers weten zich naar waarde te schatten. De praktijk geeft hen geljjk. Tweede werden ze achter het sterke DAS en dat was in het eerste jaar tweede divisie een formidable prestatie. Toch blijft het zaak om opde hoede te blijven. Stoom afblazen kan niet. Zou onmiddellijk worden afgestraft. „Sluipt er onbewust een verarming van de training binnen, dan wordt dat op de een of andere manier vanzelf gecorrigeerd. Dat hebben we vorig jaar nog meegemaakt", weet trainer Jaap Boon. Vijf wedstrijden hadden ze toen op |rij gewonnen, waama het plotsklaps veel stroever ging. De waarschuwing werd ter harte genomen. ,,We waren wakker. De training werd opgevoerd en ook werd er met krachtoefeningen begonnen". En zo kon Green Eagles, dat binnen vier jaar in een ruk vanuit de eerste klas district opstoomde naar de tweede divisie, blijven verbazen. En het einddoel lijkt nog niet bereikt. De tweede plaats immers gaf het team een blik op de eerste divisie. Aan ambitie ontbreekt het geenszins. „Zomaar wedstrijden spelen op een zomeravond boeit sommigen niet. Basketballen voor de lol doet hen niets. Daaruit valt te distilleren, dat ze de spanning zoeken. Dat is de basis voor de motivatie". Waar de grens voor de Maassluise adelaars ligt, durft Jaap Boon niet aan te geven. Hij leidt een brede selectie, die geen echt zwakke wissels kent. Voor het bereiken van de echte top zijn evenwel buitenland- se hulpkrachten nodig en de kans, dat dure Amerikanen naar Maassluis komen, lijkt door het ontbreken van vermogende sponsors welhaast nihil. Toch zullen ze een kampioenschap van de tweede divisie, wanneer zich dat zou aandienen, niet uit de weg gaan. „Het enige wat voor mij geldt is, dat de jongens, die onder mijn hoede *Jaap Boon... op zijn hoede. staan, vooruit blijven gaan. Eruit halen wat er inzit, dat is het streven meent hij. „Zou dat tot promotie leiden, dan weten we uit eerder gespeelde oefehwedstrijden tegen eer ste divisie-clubs, dat er op dat niveau sterk gespeeld wordt. Dat handhaven op zich al een hele toer zou worden. Maar proberen zouden we het zeker. Stop je met het nastreven van presta ties, dan stop je in feite met basket ballen Boon vindt het aantrekken van versterkingen een bestuurskwestie, waarin hij zich niet wil mengen. Vooralsnog zal Green Eagles zich dus uitsluitend moeten richten op regio- naal talent. Geen gelegenheid wordt onbenut gelaten. ,,Dat we de afgelo- pen jaren de wind mee gehad hebben, is duidelijk, maar het is niet zozeer mijn verdienste, als wel die van de vereniging", waarmee Jaap Boon een pluim op de hoed van de organisatie achter hem schuift. ,,Daar hebben mensen, vrijwilligers, die het voor hun plezier doen, het ervoor over om op de scholen basketballtraining te geven. Zo kregen we een behoorlijke greep op de jeugd. En niet alleen in Maassluis".

Schiedams Nieuwsblad | 1982 | | pagina 9