Alet Schouten bewijst zich keer op keer BOEKEN NIEUWS Kinderboeken vanaf 7 jaar en ouder Spectrum Jeugd Encyclopedic: meegroeiboek Historische kinderboeken van Rosemary Sutcliif Om je dood te schamen Voor alle vom van Elf lage landjes Voetje voor voetje Autoleasing is Interleasing |HB| Het grote verraad WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1982 RIJNMOND/WEST 37-527 wm RADIO, T.V. REPARATIE TEL. 262996 Na18.00uur 707143 Radio HENFLI Schiedam VOtlJt VOOR VOETJE 1 4 Alet Schouten, schrijfster van prach- tige kinderboeken, bewijst zich zelf keer op keer. In 1971 kreeg zij de Gouden Griffel voor 'De mare van de witte toren' en vier jaar later (1975) ontving zij deze hoge onderscheiding op het gebied van de kinderboeken- literatuur voor 'Iolo komt niet spelen'. Dit jaar verscheen van haar hand 'De vrouw met de hondekar'. Op- nieuw een boeiend geschreven ver- haal dat evenals de meeste van haar boeken speelt in het verleden. Zonier 1861: hoofdpersonen zijn de jongen Kees, die bij de vroegere gouvernante van zijn vader logeert aan de duinen bij Haarlem, en een vreemde vrouw uit een vreemd land. Zij loopt naast een hondekar waarin zich vele mappen met gedroogde bloemen en planten bevinden. Vol- gens 'juf' is dit een waardevolle verzameling. De vrouw met haar allesziende ogen boezemt Kees angst maar daarentegen wordt hij goede maatjes met haar hond. Op een dag blijkt de vrouw verdwenen. Ze wordt gevonden, totaal uitgeput. In een ziekenhuis komt ze weer op krachten. WmM X I *De vrouw met de hondekar. Door de zorgvuldig herbaria te verkopen samengestelde kan de vrouw Rosemary Sutcliff (1920), een Engel- se schrijfster die er op het gebied van historische jeugdliteratuur duidelijk uitspringt publiceerde in de afgelo- pen jaren een flink aantal boeiende kinderboeken. In deze boeken, die een lust zijn om te lezen omdat de schrijfster zo goed in staat is geschiedkundige feiten en fantasie in elkaar over te laten vloeien waarbij de mensehjke bele- venissen en emoties een cerheersen- de rol spelen, krijgt de lezer een goede indruk van de tijci waarin het verhaal speelt. Steeds weer vindt men in haar boe ken de thema's terug van licht en donker, vrijheid, vriendschap, trouw, moed en verdraagzaamheid van het zichzelf overwinnen na een inner- lijke tweestrijd. Bij uitgeverij Christofoor verschenen de (zeer goed verzorgde) boeken van deze schrijfster "Om het rood van de krijger" (f 22,50), en "Op weg naar de regenboog" (f 22,50). Bij uitgeverij Leopold werden "De adelaar van het Negende", "Schild en kruis" en "Helden en monsters" uit- gebracht. Alle boeken zijn voor be- stemd voor 1 2 jaar en ouder. de dokter betalen. Min of meer be- rooid vertrekt ze dan weer naar haar vaderland. Kees, aangedaan door het onverwachte avontuur met de vreem de vrouw isopgelucht dat ze vertrekt. Later, als hij student geworden is be- reikt hem het bericht dat Amalia Dietrich want zo heette de vrouw, beroemd is geworden door haar her baria. Naast het in treffende bewoordingen geschreven verhaal bevat dit boek werkelijk schitterende ragfjjne illu strates van Lidia Postma. Deze treft men eveneens aan in twee eerder verschenen boeken van Alet Schouten: 'Huon en de ganzenjonk- vrouw'. In het kort: Op het rivier- huis kent iedereen de ware aard van Marsent en Alys. Alleen de Vrouwe zelf ziet geen kwaad. In blind ver- trouwen stuurt ze juist deze vrouwen met haar dochter Bertha (dat is de Ganzenjonkvrouw Bertha met dc brede voeten, de legendarische moe- der van Karel de Grote, de echtge- note van Pepijn dc Korte) mee naar het hof van Pepijn. Het duuit een jaar voordat hun af- schuwelijke misdaad wordt ontdekt. Toch heeft een het al die tijd gewe- ten. Huon, de kleine ganzenhoeder die de bruidsstoet volgde en toen een moord zag plegen en thuiskwam en niets zei. Want hij was nog te jong om zoiets onder ogen te zien. Maar een jaar later doet Huon wat de grote mensen hebben nagelaten. Ten tweede het boek: „De vier we- zen." De gebeurtenissen van Jan en Ferdi nand (die Muis wordt genoemd) en Niesje en Saar werden door Alet Schouten met oog voor de werkelijk- heid en veel gevoel voor humor en menselijke tekortkomingen aan hel papier toevertrouwd. Alledrie de boeken zijn bestemd voor 10 jaar en ouder. „Ze zijn eerder groot" zeggen vol- wassen mensen over de kinderen van vandaag. ,,Ze weten meer, je kunt ze geen knollen voor citroe- nen verkopen." weten ze ook nog te vertellen. En dat is in deze tijd waarin informatie en inspraak, jeugdjournaal, projecten, mondig zijn, meepraten enzovoort zaken zijn waarmee kinderen tegen- woordig dag indag uit geconfron- teerd (soms doodgegooid) worden ook niet verwonderlijk. Een van de gevolgen van al dit soort zaken is onder andere dat er kinderboeken ontstonden (en dat aantal is nog voortdurend groeiende) die een eigentijds beeld vertonen. Guus Kuijer is daar een goed voorbeeld van. Hij beschouwt kinderen niet als on- mondige onvolwassenen maar als grote kleine mensen. Twee boekjes die al wat langer ge- leden uitkwamen geven allebei een beeld aan van deze tijd waarin kinderen in aanraking komen met zaken als een echtscheiding, een ouder die naar de gevangenis moet met de gebreken en tekortkomin gen van ouders en andere volwas- senen. De titels zijn „Om je dood te scha men" (f 19,90) en ,,Eva en Bert samen alleen" (f 18,95) van de schrijzer Hans Heyting. In 1974 ontving deze schrijver de culturele prijs van Drenthe en in 1979 kreeg hij de Koninklijke on derscheiding voor de vertaling van Anne de Vries' Kinderbijbel in het Drents. Leeftijd vanaf 10 jaar. Uitgeverij Kosmos. Nederland oftewel „Elf lage lage land jes en een heleboel water". Een wan- deling door de 11 provincies in ons kleine land. Een boek waarmee je, evenals het land zelf, met zevenmijls- laarzen door heen kunt stappen want het is maar een dun boekje. Desondanks krijgt de wandelaar/lezer een grote hoeveelheid waardevolle in formatie over de geschiedenis, midde- len van bestaan, de natuur, strijd te- gen het water en bijna alles wat de Nederlanders eigenhandig maakten want er is geen land ter wereld dat zo door zijn eigen bewoners veranderd is als ons kikkerlandje aan de zee. Ge schreven door Co Loerakker. Prima plaatjes fleuren de ruim 50 pa- gina's op. Prijs f. 12,50. Uitgeverij Oberon. Leeftijd vanaf 10 jaar. ■f •- .ItImxiii11i'T'«*>-:.* ->• - -»■: - -ft** 7 Tomie de raola Als de grootvader van Bobbie, naar wie hij genoemd werd maar die aan- gesproken wordt als Bob, een beroer- te krijgt en in het ziekenhuis verdaagt is hij helemaal van slag. Zijn grote en tevens zijn beste vriend die hem leer- de lopen en altijd tijd voor spelletjes en verhaaltjes had is ernstig ziek. Als grootvader thuiskomt is de te- leurstelling en het verdriet niet over, integendeel. Grootvader is nog lang niet beter. En dan worden de rollen omgedraaid. Bobbie leert Bob weer praten en lopen, voetje voor voetje. Een ontroerend verhaal met leuke illustraties. Een mooi beschreven voorbeeld van hoe de ene mens de ander nodig kan hebben om te kunnen leven. Een juweel van een boekje! Leeftijd 5-8 jaar. Prijs f.15,90. Uitgeverij Gottmer. Geschreven door Tomie de Paola. Uitgeverij Fontein, prijs f 17,50 (ge- bonden). (verder ontving Alet Schouten in 1979 een Zilveren Griffel voor „het huis van Roos en Lap"). Eerder bespraken wij een aantal kijk- en leesboeken voor peuters en kleuters. Deze keer behandelen we een aantal boeken voor kinde ren vanaf 7 jaar en ouder. Dat zijn voornamelijk boeken die je de wereld om je heen doen ver- geten: spannende avonturen mee- beleven die zich onlangs of eeu- wen geleden afspeelden. Tenslotte nog enige informatieve boeken die je wjjzer maken dan je neus lang is. Annemieke van der Houwen V i INTERLEASING NEDERLAND B.V. J Filiaal Rotterdam, Strickledeweg 109 (spaanse polder) 3125 AV Schiedam, Telefoon: 010 - 374911, Telex: 23177 Aan de hand van voorbeelden uit het dagelijks leven beantwoorden de auteurs van de Spectrum Jeugd Encyclopedic de meest uiteenlo- pende vragen die jongeren kunnen stellen. Enkele van deze schrijvers zijn bij voorbeeld Nico Scheep- maker (die onlangs de prijs voor de Dagbladjournalistiek won). Hans van den Doel, Henk van Hoorn en Ella Reitsma. De Spectrum Jeugd Encyclopedic (gebonden 440 biz.) bevat naast tal van onderwerpen zoals mis daad en straf,geld verdienen.onze planeet, sport, vrije tijd,wonen en werken, wie is de baas? zo zit dat. dat is (geen) kunst, coinmunicatie en dieren vier delen van a tot en met z waarin vreemde woorden en onbekende begrippen moeiteloos opgezocht kunnen worden. Naast de grote hoeveelheid tekst bevat deze prachtige vraagbaak voor jongeren vele duidelijke teke- ningen en schema's en foto's. Hoewel de prijs vanzelfsprekend niet laag genoemd kan worden (ondanks het gezegde dat vragen vrij staat) moet men zich wel reali- seren dat dit standaardwerk een boek is dat als het ware met het kind meegroeit. Leeftijd vanaf 12 f 79,50. Uitgeverij jaar. Prijs Spectrum. Helemaal niet zo'n leuke leeftijdsfase puber zijn. Je kinderjaren loslaten en groeien naar volwassen zijn. Hermien, de hoofdfiguur in 'Het f rote verraad' weet er alles van. Het is spannend en beangstigend gelijkEigenlijk wil ze niet verande- ren. Ze wil geacceptcerd worden zoals ze is. Ze wil zichzelf niet ver- raden, daar gaat het om in d,t eerste jeugdboek van de schrijfster Anne Marie Baart. Zij schreef eerder voor volwassenen. In dit boek beschrijfl ze gebeurtenis sen en gevoelens die voor opgroeien- de kinderen heel herkenbaar zijn. Uitgeverij Ploegsma, prijs f 17.50. Vanaf 13 jaar. Dit boek behoort tot de reeks jonge- renboeken van Ploegsma die inmid- dels een flink aantal omvat van schrijfsters zoals An Rutgers v.d. Loeff, Miek Dorrestein, Leonie Kooi- ker enzovoort. \Jx'))Q3Q

Schiedams Nieuwsblad | 1982 | | pagina 13