Succesformule van Co-op geboren uit sociale nood Even terug naar het verleden Tachtig jaar actief in het Waterweggebied RIJNMOND/WEST WOENSDAG 6 OKTOBER 1982 De bakermat van de Coope- ratieve verenigingen in het Rijnmondgebied ligt in de Kethelstraat in Schiedam. Hier verkreeg de cooperatie- ve gedachte namelijk tachtig jaar geleden gestalte. Op 22 September 1902 leverde de bakkerij aan de Kethelstraat de eerste broden af aan de le- den van de cobperatie. De cobperatie, een organisa- tie die uit sociale nood werd geboren, groeide in het tijds- bestek van tachtig jaar uit tot een keten van winkels, die niet alleen in Schiedam maar ook in Vlaardingen, Maassluis en andere Nederlandse steden als paddestoelen de grond uitschoten. De idee achterde cooperatieve verenigingen bleek al snel een succesfor- mule te zijn. Het principe van een co-op berust er voorna- melijk op dat de klanten te- vens de aandeelhouders zijn. Grond, gebouwen, machines en transportmiddelen waren immers gemeenschappelijk ei- gendom. Op basis hiervan kregen de leden-verbruikers jaarlijks een dividend uitge- keerd. De winst kwam dus ook ten goede aan de klanten. Andere voordelen van een cobperatie waren de verbeter- de arbeidsomstandigheden van de werknemers zoals goed loon, kortere arbeids- duur en geen nacht- of zon- dagswerk alsmede het vor- men van een kapitaal voor nuttige zaken voor de ge- S meenschap als - herstellings- oorden, vakantiekolonies, woningbouw. Kortom een zeer progressieve opzet van een organisatie, die de levens- standaard van de burgerij wat opvijzelde. Contact Noodzaak Belang 40-524 Banketwinkel Hoogstraat 12, SCHIEDAM Vanaf vandaag kail men in het Coop-gebouw aan de Kethelstraat 10 te Schiedam een tentoonstelling bezichtigen die is getiteld: „Alsof je een emmer leeg gooit". Deze expositie, die vanmiddag om 16.30 uur is geopend door burgemeester Te Loo, geeft een indruk van de ma nier waarop vrouwen leefden van- af de eeuwwisseling tot vandaag. De tentoonstelling is gesplitst in drie onderwerpen namelijk: het huis (hoe vrouwen het huishouden draaiende hielden en houden),het werk (hoe was en is de positie van vrouwen op de arbeidsmarkt) en de straat (waarin de strijd voor het vrouwenkiesrecht, de acties voor het recht op werk en tegen beper- king van vrouwenwerk en de strijd voor het zelfbeschikkingsrecht van vrouwen over hun eigen lichaam tot uitdrukking komt). Wie na het bezichtigen van de expositie nade- re achtergrond-informatie wenst, vindt dit in een uitvoerige bijbe- horende catalogus. Hierin staan onder meer een aantal vraagge- sprekken met vrouwen, tussen de 20 en 80 jaar, die vertellen wat ze in hun leven hebben meegemaakt en verwerkt. De tentoonstelling is geopend: op woensdag 6 oktober (van 19.00 tot 22.00 uur), donderdag 7 oktober (van 14.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 22.00 uur), vrijdag 8 oktober (eveneens van 14.00 tot 17.00 en van 19.00 tot 22.00 uur) en zaterdag 9 oktober (van's morgens 10.00 tot 16.00 uur). De Co-op Nieuwe Waterweg maakt deel uit van een wereldorganisatie die haar oorsprong vindt in Engeland. Een aantal flanelwevers in Rochdale legde in 1844 de grondslag voor de modeme verbruiks-cooperatie. Dit voorbeeld kreeg pas in 1902 navolging in Schiedam met de oprichting van de Algemene Cooperatieve Bakkerij. later gewijzigd in Cooperatieve Bakkerij en Ver- bruiksvereniging 'Door Eendracht Sterker In Vlaardingen werd twee jaar Het hoofdkantoor van de Co-op Nieuwe Waterweg aan de Kethel straat 10 ademt een ouderwetse sfeer uit. Het lijkt er in eerste instantie meer op alsof het personeel samen een hobby bezigt dan op een bedrijf waar toch aardig wat geld omgaat. Uiterlijke schjjn? Feit is dat er bij de cooperaties vele mensen zijn die zich al jaren met hart en ziel voor de zaak inzetten. Zo iemand is mevrouw Sies- werda, de secretaresse van het dage- lijks bestuur en tevens sedert veertig jaar lid. De bewogenheid met de co op is haar met de paplepel ingegoten. Haar vader was destijds bestuurslid van een vereniging in Den Helder. later (1904) de cobperatie 'De Voorloper' gesticht. In 1965 kwam het tot een fusie tussen deze twee verenigingen om zodoende een groter draagvlak te verkrijgen in de regio Nieuwe Waterweg. De heer H. van der Lee is reeds 47 jaar aan de co-op verbonden, waarvan de laatste 27 jaar als directeur. Hij praat onder andere over het verleden.heden en toekomst van de co-op. Een boeiend relaas. *Het uitrijden van de bakkerswagens. "Dat contact met de leden-verbrui kers is in de loop der jaren jammer genocg verwaterd. De klanten hadden toen toch meer het idee dat de win- kel ook van hen was. Er was een veel sterkere band dan met elke andere bakkerij of kruidenier. Ik kan me voorstellen dat de huidige klanten van de co-op dan anders ervaren. Ik voel me echter nog steeds helemaal thuis in een co-op winkel. Dat mede- verantwoordelijk voelen voor de zaak is nog aanwezig", aldus mevrouw Sieswerda. Die band met de leden-verbruikers werd vroeger versterkt door het uit- keren van een dividend. De bood- schappen werden genoteerd in een huishoudboekje en op basis daarvan werd jaarlijks een bedrag uitgekeerd. "Ik herinner me nog goed dat het voor vele gezinnen een feest was wan- neer het dividend werd uitgekeerd. Dat gebeurde meestal tegen Sinter- klaastijd en dan kon men een extra centje wel gebruiken. In de dertiger jaren waren de crisispakketten van de coop overigens wijd en zijd bekend. Bovendien kregen de afnemers bij ge- boorte, sterfte of trouwerij een extra uitkering in de vorm van bijvoorbeeld twee weken gratis brood". Het aantal afnemers van de co-op in Schiedam steeg alleen in het eerste jaar van bestaan van 170 naar 412 leden in 1903. De Cooperatieve ver enigingen in Nederland hebben wei- nig dieptepunten gekend en zijn lang- zaam blijven groeien zodat in de ja ren zeventig een totaal aantal leden van 350.000 werd bereikt. "Een dergelijke instelling als de co-op was vroeger gewoon noodzakelijk. Van overheidswege was het allemaal nog niet zo goed geregeld als nu. Niet voor de consument maar ook niet voor de werknemers. Behalve dat bij de co-op de arbeidsvoorwaarden in tegenstelling tot particuliere bedrjj- ven beter waren, produceerde de co-op ook kwaliteitsartikelen. De winkeliers rommelde vaak maar wat aan. De meeste ellende vond plaats bij de bakkerijen. Vandaar dat de eer ste cooperaties in deze branche 'sprongen'. De mensen hadden be- hoefte aan een vertrouwde bakkerij, waar de broden gelijk van procede en gewicht waren. Sommige bakkers til- den hier niet zo zwaar aan. Waar de burgers weerd de dupe van waren". De cooperatieve bakkerijen hebber het daarom vaak aan de stok gehad met de particuliere bakkers, die het er niet op lieten zitten dat hun klan ten werden afgenomen. Terecht ove rigens. De chef-bakker van de vereni ging is nog wel met de weegschaal langs de deuren gegaan om de broden die de mensen van de particulieren hadden gekocht, te wegen. Dan wa ren de mensen zo overtuigd, je gaat natuurlijk niet meer betalen voor een kleiner brood. De co-op ondervond in die beginjaren grote tegenstand. Zo werden leegstaande panden niet aan de vereniging verkocht. Deson- danks waren er op een zeker moment 260 cooperaties in Nederland. De heer van der Lee vertelt dat er momenteel in het Waterweggebied 14 supermarkten en 5 slijterijen zijn ge- vestigd. De co-op keert thans geen di vidend meer uit, terwijl het gebruik van de afnemers ook niet meer wordt geregistreerd, (vroeger kreeg men im mers op basis van het verbruik een uitkering). "Desondanks is het belang van een dergelijke vereniging nog steeds aan wezig. Elders in de wereld spreekt het nu sterker dan in Nederland met de huidige voorzieningen. Een co-op heeft veelal een controlerende func- tie en moet een zeker tegenwicht ge- ven aan de monopolie-positie van de grote bedrijven. *De kruidenierswinkel Singel 210 "Het is namelijk heel gevaarlijk als enkele bedrijven alle touwtjes in han- den hebben en dus de prijzen kunnen bepalen. Zolang er nog een co-op is, kunnen de mensen daar voor hun boodschappen tegen redelijke prijzen terecht. In Nederland traehten we Je prijzen zo laag mogelijk te houuen. Ik beweer eeht niet dat een co-op goedkopcr is, maar we zijn ook niet duurder dan de concurrent. Boven dien moet je niet alleen naar de prijs kijken, maar ook naar de service. En daarin schuilt de kracht van een co-op, naar mijn mening: de consu ment winkelt in een vertrouwde om- geving. Dit is het beeld van de co-op zoals het door de jaren heeri is ge- groeid", besluit de heer Van der Lee. *1 Vie de strooppot zonder Worsen volschept mag hem gratis meenemen. SCHIEDAM- Tegelijk met het 80- jarig bestaan van de COOP Nieuwe Waterweg viert het Coop-Museum haar eerste lustrum, hetgeen gevierd wordt met een aantal (door het be stuur van de Verenining van Vrien- den van het Cooperatiemuseum geor- ganiseerde) activiteiten. Deze feeste- lijkheden worden gevierd in ,,'t Win- keltje" en het „Coop-Museum" aan de Kethelstraat 12 te Schiedam. De ter ere van het jubilcum georga- niseerde activiteiten in het anno 1920 ingerichte winkeltje (waar aller- hande „oude" producten verkrijgbaar zijn) bestaan uit: een uitstalling van 150 blikjes met oude afbeeldingen en opschriften uit de collectie van Adin- da Bot te Vlaardingen, snoepjes ra- den )wie het juiste aantal, in een at- gesloten ouderwetse stopfles zittende snoepjes raadt of er het dichtste bij- zit ontvangt een prijs) en stroop schenken zonder morsen (hierbij is het de bedoeling op de ouderwetse manier, dus met behulp van een enor- me pollepel, de stroop zonder morsen in het potje te krijgen). Wie dit lukt mag de stroop gratis meenemen. Wie het niet lukt moet er voor betalen. Daarnaast zijn in 't Winkeltje (speci- aal ter gelegenheid van dit vijf-jarig bestaan ontworpen) affiches, buttons en ansichtkaarten verkrijgbaar. Tevens is er door de familie Ouwendjjk een, 20 a 30 minuten durend, dia-klank- beeld over het ontstaan van de Cobpe ratie gemaakt. Dit klankbeeld draait permanent in een aDarte ruimte. Niet alleen 't Winkeltje is echter be- trokken bij de feestelijkheden rond het vijf-jarig bestaan, maar ook het Coop-Museum. Allerlei schenkingen hebben er namelijk tot geleid dat de bestaande expositie-ruimte moest worden uitgebreid met een tweede zaal. In deze zalen worden onder an dere boeken (uit de bekende Haka- jeugdbibliotheek), foto's, affiches en allerhande gebruiksvoorwerpen en cadeau artikelen uit het verleden ten- toongesteld. 't Winkeltje en het Coop-Museum zijn ter gelegenheid van hetjubileum geopend op: donderdag 7 oktober (van 14.00 tot 17.00 en van 19.00 tot 22.00 uur), vrijdag 8 oktober (van 14.00 tot 17.00 uur) en zater dag 9 oktober (van's morgens 10 tot 's middags 4).

Schiedams Nieuwsblad | 1982 | | pagina 5