Ski-gymnastiek als voorbereiding VELLEKOOP BRAAWROOOAAARBRCH CAREX Kazeniers sinds 1870 WOENSDAG 10 NOVEMBER 1982 45-519 ze hebben er at zo'n 112 jaar kaas van gegeten ...verse kaas, geitekaas, schapekaas, boerenkaas en nog veel meer SOORTEN KINDEREN BINDINGEN Is dit het geluid van uw uitlaat? Geen paniek. Er is 'n uitlaatcenter met ervaren uitlaatmonteurs die uw nieuwe uitlaat gratis monteren. Klaar terwijl u wacht. Afspraak is niet nodig. Voor elk automerk de juiste uitlaat 1 jaar garantie. Dat uitlaatcenter heet Carex Befaamd om z'n kwaliteit en lage prijzen! Nu ook specialist in schokbrekers. SCHOENEN GRATIS MONTAGE. KLAAR TERWIJL U WACHT. 1 JAAR GARANTIE OP UITLATEN. 2 JAAR OP SCHOKBREKERS. Ook op de piste verkeersregels Met het oog op de risl mmm i rU'„ bs" 4 *Alvast oefenen in Nederland Een wintersportvakan'.ie vraagt om heel wat meer voorbereiding dan een zomervakantie. Behalve dat men de reis moet uitzoeken en reserveren, speciale ski-kleding moet aanschaffen, de huur of koop van ski's of en skischoenen zal verzorgen, vraagt ons lichaam om een goede conditietraining. In de bergen krijgt men immers te maken met een ijlere lucht, waardoor we sneller vermoeid ra- ken en tevens met de intensieve skibewegingen gedurende twee tot vier uur per dag. Wie onge- traind gaat skien, loopt grote kans op een ongeluk wanneer aan het eind van -de dag de oververmoeide spieren het laten afweten. Een goede mogelijkheid om ge- heel fit naar de wintersport te gaan, bieden de cursussen ski-gym nastiek van de ANWB, die in bijna tachtig plaatsen in Nederland worden gehouden. Naast de op- bouw van de conditie geven de le- raren vele nuttige tins en informa- tie over de ski-uitrusting en het" veilige skien. De ANWB geeft deze cursus in Rotterdan op de dinsdag-, woens- dag- en donderdagavond. Kosten zijn f 98,- voor leden en f 115,- voor niet-leden van de ANWB. Voor aanmelding of informatie kan men contact opnemen met de ANWB, Westblaak 210 te Rotter dam,tel. 010-140000. Wie gaat skien heeft het een en ander nodig. De lange latten natuurlijk met bijbchorende bindingen, de schoenen en de stokken. De aanschaf van dit ma- teriaalost wanneer men het goed doet een lieve duit. Ski-uitrusting: eersthuren! Hoogstraat 120 tc Vlaardingen tel.: (010) 34 40 16 Beginners die voor het eerst gaan skien en helemaal nog niet weten of ze het wel zo leuk vinden dat in de toe- komst iedere vakantie in de sneeuw wjardt doorgebracht, wordt daarom aangeraden die ski-uitrusting te hu- ren. Volgens de Nederlandse Ski Ver- eniging kan dat het beste in ons eigen land. Het is niet alleen goedkoper, maar ook heeft de winkelier hier alle tijd voor zijn klant. Bovendien steekt ook de kwaliteit van het hie'r verkrijg- bare materiaal en het deskundige ad- vies in de regel gdbd af tegen die in het buitenland. ,,En kwaliteit en des- kundigheid, zowel bij het huren als bij het kopen van de uitrusting. is een absolute vereiste", aldus directeur Jens. Ski's zijn er in alle soorten en ma- ten. Echt slechte ski's zijn er, volgens de skivereniging, nauwelijks meer. Wat wel fout kan gaan is dat men het verkeerde type ski koopt. Daarom moet bij aankoop op'een aantal punten gelet worden. De twee soorten ski's, die bijna voor alle win- .tersportgangers ideaal zijn, zijn de compactski en de mediumski De eer- ste draait erg makkelijk door het rela-- tief soepele voorstuk, terwijl het wat stijvere achterdeel van de lat zorgt voor een goede grip. Een ideale ski voor beginners en enigszins gevorder- de skiers. De lengte van deze ski moet ongeveer vijf centimeter boven of on- der eigen lichaamslengte zijn. De medium- of midski is langer dan i de compactski en daardoor stabieler I bij hogere snelheden. Uitstekend dus voor de grootste groep skiers: de enigszins gevorderden en goede skiers. Deze ski's koopt men acht tot twaalf centimeter langer dan de eigen lichaamslengte. Wedstrijdskiers en de hele ,,goeie" suizen en slalommen op - alpine-ski's naar beneden. In Zwitserland draaien de skischo- len voor 60 procent op de jeugd. En er Ski's moeten goed onderhouden worden. Daarmee wordt de kans op ongelukken beperkt. De ANWB legt dit jaar in de brochures vooral het ac cent op het onderhoud van de latten. zijn heel wat ,,kabouters" die zonder moeite een afdaling nemen, terwijl hun ouders nog onhandig staan te stuntelen. Ski's zijn voor kinderen net zo belangrijk als voor de ouderen. Plastic ski's zijn absoluut onveilig. Een voorwaarde is dat de ski's zijn voorzien van stalen kanten. Juist de ukkies hebben dat houvast nodig", al dus Jens. Van het allergrootste belang voor de skiveiligheid zijn de bindingen. Deze houden de ski sterk aan de voet, zodat men er goed en precies mee kan skien. In situaties waarin men ge- wond zou kunnen raken, zorgt die binding er juist voor dat de ski los- komt van de voet. Volgens de Nederlandse Ski Ver- eniging moet een binding een TuV of IAS-goedkeuringsmerk hebben Daarmee voldoen de bindingen dan aan de nodige eisen, waardoor de ski veiligheid juist de laatse jaren sterk verbeterd is: Het afstellen van dir binding moet door een vakkundigc wintersportwinkelier gebeuren. Deze leert dan ook hoe men tijdens de va kantie de binding zelf kan testen. Di* moet namelijk iedere dag gebeuren. Het passen en aanmeten van ski schoenen is een nauwkeunge aang» legenheid. De schoen moet voldoendt steun bieden en natuurlijk besche> men tegen vocht en kou. Beginnend'-- skiers zijn het meest gebaat bij schot nen met een niet al te hoge schach' Bij de skistokken is het, volgens d°- skivereniging, belangrijk dat deze voldoen aan de zogenaamde DIN- norm 7884. Rottcrdam-Zuid, Wcvcrhockstraat 78 A (T.O. YVinkclccntrum Zuidplein) Tel. 010 - 840844. Roiierdam-West, Aclbrcchtskadc 88-92, Tel. 010 - 762783. Rottcrdam-Kralingcn, Oostzccdijk 108, Tel. 010 - 126496. Vlaardingen, Schicdamscwcg 14, Tel. 010 - 354279. Carex is tevens gcvestigd in Den Haag, Yoorburg, Schcveningen, Leiden en Eindhoven. In alle wintersportlanden worden de pistes ingedeeld naar moeilijkheidsgraad. Groen is ,,heel eenvoudig", blauw ,,iets moeilijker", rood voor de „betere.skier" en zwart voor de ,,doorgewinterde afda- ler". Op elke piste echter gelden. net als op de weg. dezelfde ver keersregels. De,..tien geboden" van de ski-piste. Allereerst: ie- kening houden met anderen en dan. in volgorde: beheers de snelheid - kies een-veilig spoor - voorzichtig inhalen (mag van alle kanten) - uitkijken bij overste- ken en invoegen - nauwe passa ges vrijhouden - langs de kant klimmen en lopen - let op de ver-" keersborden. de pistemarkerin- gen en waarschuwingstekens - hulp verlenen bij ongevallen en tot slot: legitimatie verplicht. Ook voor de langlaufers bestaan die 10 geboden Afwij- kend van de ski-geboden zijn daarbij het uitwijken naar rechts bij tegenliggers stokken dicht bij het lichaam houden. met uit het spoor lopen. bij meerdere sporen de rechtse aanhoudbn en degene die stil staat moet uit het spoor stappen.

Schiedams Nieuwsblad | 1982 | | pagina 13