Tentoonstelling paddestoelen in Bezoekerscentrum Kenmerken Staelduinse bos ALGEMEEN 's GRAVENZANDE Elk seizoen van het jaar is een bos de moeite waard om er in te wandelen en rond te kijken naar al wat groeit en bloeit. Maar er komt een moment, na elke zomer, dat de bloemen verwelken, de bladeren vallen en vele vogels verdwe- nen zijn naar warmer oorden. Dat is het seizoen waarin het bos haar meest prachtige kleuren laat zien: herfst. Nu is het de beurt aan de vele soorten paddestoelen en elfenbanken. Het bos ver- spreidt een direct herkenbare geur, die van de herfst. Het enige grote en natuurlijk ontstane bos in deze omgeving is het Staelduinse bos in 's-Gravenzande. Het is een kleinbos, echter met een rijk geschakeerde flora en fauna. Het oostelijke deel (35 ha.) is nog eigendom van defensie, ondanks toezegging van dat ministerie het bos te zullen verlaten en de daar opgeslagen muni- tie oyer te brengen naar Wassenaar. Deze belofte is tot op van- daag nog steeds niet ingelost, tot grote ergernis van de Vereniging Vrienden van het Staelduinse Bos, die opgericht werd in 1971. Het westelijke deel (36 ha. bos en 16 ha. grasland) is overdag van zonsopgang tot zonsondergang toegankelijk voor het publiek. Bijdrage ?w>sp8«»i8esa«»* ik i WOENSDAG 10 NOVEMBER 1982 45-526 Herfstwandeling in Staelduinse bos Het Staelduinse bos is een duin- bos, waarin vrijwel alle in Nedei- land voorkomende boomsoorten aangetroffen worden en waarin een grote vogel^jkdom bestaat. Door de aanzienlijke verscheiden- heid aan bomen, struiken en krui- den vinden grote aantallen vogels hier een geschikte broedplaats. Ook roofvogels vinden er nog een bestaansmogelijkheid. Het bos heeft een ruig uiterlyk, het is geen netjes aangeharkt park. Juist het onaangetast laten van de. "on"kruidlaag en bijvoorbeeld het laten liggen van omgevallen bomen leidt tot belioud van een natuurlijk evenwicht, waarin plan- ten en dieren van en met elkaar kunrfen leven. In de herfst treft men er vele soorten paddestoelen aan. In 1970 werd begonnen met de uitvoering van de plannen om op de plaats van het Staelduinse bos een golfbaan aan te leggen voor "havenbaronnen". Dit leidde tot acties van de bevolking voor het behoud van het bos. Felle protesten, handtekeningen en garantieverklaringen voor even- tuele aankoop van het bos resul- teerden in aankoop van het weste- lijk deel door de provincie Zuid- Holland waarbij dezfe zich ver- plichtte binnen vijf jaar een andere plaats voor de golfbaan ter beschikking te stellen. De Broek- polder in Vlaardingen is hiervoor nu aangewezen. De provincie heeft het bos overge- dragen aan de stichting "Zuid- Hollands landschap". Een aantal actievoerders van het eerste uur richtte 21 augustus 1971 de vereniging "Vrienden van het Staelduinse bos" op. Heerlijk wandelen in het bos. Deze cursus wordt gegeven in het be zoekerscentrum". De vereniging Vrienden van het Stael duinse bos felt ruim 1000 leden. Zij betalen f. 10,-aancontributieperjaar. Het hele jaar door wordt dit bos, met name in de weekends, door grote Door aantallen mensen uit de verre omge- - ving bezochT. Vooral nu, in de herfst, Annemieke van der Houwen. trekt het Staelduinse bos veel wande- laars en bezoekers van het informa- tiecentrum d'oude Koestal. Het ge- Op de bovenverdieping bevindt zich bouw waarin het bezoekerscentrum een film ruim te waar regelmatig film- is ondergebracht is een fraai verbouw- en dia-series vertoond worden. Op dit de koestal. Alle werkzaamheden aan moment wordt er op deze bovenver- dit centrum zijn en worden nog steeds dieping door middel van een extra door vrienden van het Staelduinse tentoonstelling volop aandacht be- bos ter hand genomen. ^eed aan de verschijnselen van dit seizoen. In de eerste plaats worden de vele families paddestoelen belicht. Op de benedenverdieping bevindt Men ziet er foto's, tekeningen en be- zich een permanente tentoonstelling schrijvingen van. Door middel van die geheel gericht is op de vele een microscoop krijgt men een beeld bezienswaardigheden die men t(jdens van de structuur van een elfenbank een wandeling aantreft in het Stael- en verder zijn er kastanjes, eikels duinse bos. Naast de vele posters, enzovoort. foto's, nagemaakte situaties uit het bos zijn uitgebreide en duidelijke om- schrijvingen geplaatst. Verder kan Secretaris van de vereniging Vrienden men vele natuurboeken inkijken. van het Staelduinse Bos is Fokko Abbas. „We proberen elke keer weer een tentoonstelling te organiseren die Daarbij is ook een aantal'boekjes die betrekking heeft op het bos. We heb- voor kinderen leuk zijn om te lezen t,en 0nder andere schilderijen over de en plaatjes te bekijken. natuur laten zien.; Marjolijn Bastin Het bezoekcrsccntmm d'oude Koestal. ,,Die contributie is de kurk waarop de vereniging drijft. Verder zijn er ge- meenten die ons een jaarlijks bedrag aan subsidie geven zoals Hoek van Holland, 's Gravenzande, Naaldwijk, Maasland. De gemeente Maassluis heeft ons eenmaal een bedrag gege ven maar wil jammer genoeg geen jaarlijkse bijdrage leveren en dat ter- wijl toch 60 procent van onze leden in Maassluis woont. Vlaardingen Het bos op zijn mooist: in de herfst. was hier te gast (illustratrice vanvoor- namelijk planten en dieren red.) en nu dan de paddestoelententoonstel- ling. We Willen proberen in te haken op de seizoenen, we denken dan bij voorbeeld aan zaken als vogeltrek, winterslaap enzovoort. Binnenkort hopen we weer te starten met een zogeheten „groene" cursus. Hiervoor kunnen belangstellenden voor natuurhistorische zaken zich bij ons opgeven. Tijdens deze cursus be- steedt men aandacht aan de historie van het Staelduinse bos, stofwisseling en energieoverdracht, vogels en insec- ten in alle jaargetijden, najaarsver- schijnselen, paddestoelen, het ont- staan van een bos en verder hoort er een aantal excursies in het bos bij. steunde ons vroeger ook financieel maar dat is er tegenwoordig niet meer bij. Niet alleen bezoekers van het bos nemen een kijkje in het informatie- centrum. Juist ook veel scholen uit omliggende gemeenten komen hier met schoolklassen uitgebreid d'oude Koestal en het bos bekijken. De coor- dinatie van bezoekers in groepsver- band is in handen van mevrouw Mast uit Maassluis. Voor afspraken moet men zich tot haar wenden. Haar tele- foonnummer is 01899-13035. Het bezoekerscentrum is geopend op woensdag, zaterdag en zondag van 13.00-16.00 uur. Meer informatie over de activiteiten van de vereniging .Vrienden van het Staelduinse Bos" kan men krijgen bij Fokko Abbas, telefoonnummer 01899-12142.

Schiedams Nieuwsblad | 1982 | | pagina 7