Caravanning in West-Europa: 600 miljoen overnachtingen 20/21/22/23/24 januari AMSTERDAM iNneVlaanlingseCourant ALGEMEEN VRAAG NAAR GOEDKOOP LOGIES IN VAKANTIE STEEDS GROTER Nieuwe tassen voor de fiets Caravan-Star r WOENSDAGJL9 JANUARJ983 3-513 Nederland BELASTING Goedkoop met vakantie is favoriet. Daling in koopkracht dwingt de consument naar andere wijzen van vakantiebesteding. De caravan en met name de tent plukken hiervan de vruchten. DO VR ZA ZO MA LICHTGEWICHT Caravan Camping Belangstelling voor tent en caravan groeit In West-Europa waren aan het begin van dit jaar bijna 4 miljoen caravans in gebruik. In 1967 waren dat er nog maar 850.000, maar in 1975 reeds 2,5 miljoen. Het is dui- delijk dat er dit jaar per saldo niet zoveel caravans bij die 4 miljoen zijn bijgekomen. De jaarlijkse groei van het-park met rond 250.000 eenheden in de achter ons hggende jaren, vond vooral plaats in landen die tot nu toe een betrekke- lijk lage caravandichtheid hadden. Nederland loopt wat die dichtheid be- treft nog steeds voorop met ca. 90 ca ravans per 1000 personenauto's. Ier- land staat op de tweede plaats met 88, gevolgd door Belgie met 75. In de meeste landen is de produktie ten gevolge van een stagnerende afzet verminderd. De produktie van motor- caravans daarentegen neemt in lan- iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiimiiiiiniiiititiiiiiiiimiiiiitiftimitiiiiiiiiiiiitiiiiMmiiiiiiiitiiiitiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiitmiiiiiiiiitiinmiiiiiimitnmiiiimtiiiHi' den als Frankrijk en West-Duitsland nog gestaag toe. In Nederland werden in 1980 5700 caravans vervaardigd. In 1981 nog 5000 en dit jaar rond 5400. De export bedroeg 3000 caravans tegenover 4300 in 1981. In Belgie werden 16.500 caravans geproduceerd waarvan er 14.000 werden geexporteerd, terwijl er nog eens 2500 geimporteerd wer den. In Italie bouwde men 14.000 wa- gens tegen 24.000 in dezelfde periode van 1981, maar ook hier was sprake van een toename in de sector motor- caravans (23% hoger met 2500 eenhe den). De caravan is in de Westeuropese landen bijzonder populair, mede dank zij het gebruik door meer gezinnen dan alleen dat van de eigenaar. Het Europese park van 4 miljoen eenhe den vertegenwoordigt een accommo- datie van circa 16 miljoen bedden, die alleen al gedurende de zomervakan- ties gemiddeld 15 nachten worden be- nut Met de vele weekendovernach- tingcn en korte vakanties betekent dit circa 600 miljoen overnachtingen per jaar in de caravan! IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIMIIIIIIIIIIillltlllllllltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlltllllllllllllllttllllllllllHIIIIItllll Uit recent cijfcrmateriaal is gebleken dat de keus van het pu- bliek het afgelopen jaar meer in de richting van tent- en caravan- vakanties is geweest. Volgens recente cijfers van het Nederlands Research Instituut voor toerisme in Breda is een lichte stijging in het voordecl van tent en caravan het afgelopen jaar al waarneem- baar geweest. In het afgelopen seizoen koos 16 procent voor gebruik van de tent en 37 procent voor de caravan als va- kantieverblijf. Een jaar eerder waren de percentages respectievelijk 15 en 35 procent. Ook voor de komende ja ren verwacht de RAI een toename van het gebruik van deze (mobiele) ver- blijfplaatsen. „Op campings is de afgelopen zo- mer geconstateerd dat van caravans dubbel, soms driedubbel gebruik is gemaakt", aldus de heer F. de Witte, voorzitter van de afdeling Caravans van de RAI. „Er zijn dan misschien wel minder nieuwe caravans verkocht in 1982, volgens tellingen 22.500, maar de vraag naar extra uitrustings- stukken om de oude caravan wat op te knappen is gestegen. Zo werden bij- voorbeeld veel nieuwe voortenten en koelkasten verkocht. Ook de vraag naar gebruikte caravans is gestegen." caravan (nog) lichter te maken zonder daarvoor ruimte prijs te geven. Aan de stroomlijning wordt ook ex tra aandacht besteed, waardoor ver- plaatsing van de caravan goedkoper wordt. De auto hoeft er immers min der hard aan te trekken en dat spaart benzine, dus geld. Op de RAI worden nieuwe fiets- tassen geintroduceerd. Ze zijn ge maakt van nylon en hebben een uit- zonderlijk laag gewicht. Het nieuwe voordragersysteem is opmerkelijk. Vrijwel in elkaar gezakt is de ver- koop van kampeerwagens. Volgens de woordvoerder van de RAI met omdat het publiek deze mobiele woon- en slaapverblijven niet zou waarderen. ..Integendeel", aldus de heer De Wit te, „de belangstelling is groot, maar de hoge belastingdruk maakt de kam- peerauto te duur. Vaak wordt wel, te gen hoge tarieven, gehuurd en verder constateren we een toename van koop en stationering van kampeerauto's in het buitenland." Wat betreft de ontwikkelingen op de tent- en caravanmarkt is deze sa- men te vatten onder de noemer licht- gewicht. De vraag naar compacte, lichtgewicht tenten is vong jaar vri] groot geweest. Ook dit jaar verwacht men met name in deze sector een ver- hoogde belangstelling van het pu bliek Ook de caravan ontwikkelt zich steeds sterker in die richting. De con- structeurs proberen steeds sterker de .Vieuw op de Nederlandse markt is het merk Beyerland. De caravans zijn uitermate degelijk uitgevoerd. Zo is bijvoorbeeld nergens spaan- plaat gebruikt, maar wordt alles met echt hout afgewerkt. 9 Vouwwagens zijn ook present op de RAI. Deze Erka Miki 330 (prijs f 4.292,-) is een primeur. De wagen weegt 330 kg en kan zowel naar vo- ren als naar achteren worden uitge- bouwd. Bij de accessoires is ook een alarmverlichting voor de cara van onder de naam caravan- star aanwezig. Dit signaal be- gint te knipperen als de cara van (on)vrijwillig wordt afge- koppeld. Ook is het mogelijk het knipperlicht over te scha- kelen op duurlichl.

Schiedams Nieuwsblad | 1983 | | pagina 15