Paraplu als een praktisch accessoire Schiedams Nieimsblad 0 DIAMANT VOOR MOEDER Gouden monogram met briliant ALGEMEEN WOENSDAG 4 MEI 1983 •18-512 Voor moeder Opgemaakte KOPen SCHOTEL NiJo bloemsierkunst Hoogstraat 55 tel. 357576 Een speciale dag voor moeder. Menige vrouw zal zo'n eerbetoon in deze tijd onzin vin- den. Moeder ben je elke dag van het jaar en daarvoor is geen speciale feestdag nodig. Ook kinderen denken er vaak zo over. Aandacht voor moeder het hele jaar door, maakt een speciale dag overbodig. Andere moeders laten zich echter op moederdag lekker verwen- nen en in de bloemetjes zetten. Zij maken er weer een uitbundige feestdag van. GEBAK EN BLOEMEN VERWATERD tot moederdag. Enige tijd daarna waaide dit neo-folkloristische ge bruik over naar het Europese vast- eland. SOLDATEN NEDERLAND met de Engelse moederdag en zorgden er zo voor dat er in Engeland weer eer speciale moederdag kwam. Diamanten hebben op vrouwen nog steeds een grote aantrekkingskracht. Sieraden van diamant kunnen door jonae en oudere vrouwen worden ge- dragen. Actueel zijn diamanten oor- stekertjes en hangers met een of meer diamanten. De prijs is natuurlijk af- hankelijk van de grootte en de kwali- teit van de diamanten. Hoewel een diamanten-sieraad voor moederdag een kostbare aangelegenheid is zal menige moeder met zo'n geschenk ze- ker blij te maken zijn. Hij iedere juvvelier die het bekcnde dia- mantwerk Diamon- de voert, is het nu mogelijk monogram- men te bestellen. Bijzonder leuk als sieraad voor moeder. Een origineel en per- soonlijk cadeau voor moederdag. Het monogram kan in bijna iedere gewen- ste lettercombinatie worden gemaakt. Het wordt uitgevoerd in 14-karaats geelgoud en voorzien van een briljantje. Men kan kiezen uit diverse va- riaties en ook de grootte van de bril- jant kan zelf bepaald worden. Het is een sieraad dat gedragen kan worden op shawl, trui of blouse. Daar alle mono- grammen in de ge- wenste uitvoering ge maakt moeten wor den, bedraagt de le- vertijd ongeveer twee weken. Het mono gram wordt geleverd met Diamonde garan- tiecertificaat en een speciaal etui. Moeder wordt al eeuwen in het zonnetje gezet De geschiedems van moederdag voert terug naar het oude Enge- land. In 1644 schrcef Richard Symons: „De vierde zondag van vas- ten wordt in Worcester altijd groots gcvierd. Op deze dag verza- melen alle kinderen en peetkinderen zich rond het hoofd van de familie. Deze dag noemen zij moederdag..." Hoewel het niet te hopen is, dat de komende zomer veel regen zal brengen, is een paraplu als moe- derdaggeschenk nooit weg. Ze zijn er dit seizoen in allerlei kleuren en maten. Effen, gestreept, met stippeltjes, vlakken of geruit; er zal er vast wel een voor moeder tussen zitten. Op defoto tonen de dames twee zwart-wit-varia- ties met een streepdessin. Een praktisch, maar ook mooi acces soire, dat zoals de dames laten zien aansluit bij het klassieke mode- beeld. Ongeveer drie eeuwen lang stond deze zondag in het teken van intieme familiefeestjes. Kinderen die niet meer thuis woonden, kwamen dan naar hun ouderlijk huis en brachten speciaal voor moeder geschenken mee. Het gebruik is ontstaan in de pe- riode voor de Reformatie. Vrome pa- rochianen brachten toen hun offers naar de moederkerk van hun paro- chie. Het was gebruikelijk om ook op moederdag het personeel vrijaf te ge- ven. Zij gingen dan naar huis met ge- bak en plukten onderweg een grote bos bloemen. Gebak en bloemen zijn de traditionele moederdag-geschen- ken. Het gebeurde ook wel dat op ..Mothering Sunday", zoals dat toen officieel heette, de hele familie's och- tends naar de kerk ging en zich na te- rugkomst aan een feestmaal zette, dat meestal bestond uit geroosterd kalfs- of lamsvlees met rijstepudding of cus- tardvla als toetje. Onder het tafelen werd dikwijls zelfgemaakte wijn ge- schonken. In sommige districten in het noor- den van Engeland was het de gewoon- te zelf vijgentaarten te maken, maar vaak werd deze lekkernij ook wel be- waard tot Palmzondag. De tweede zondag in mei blijft voor menig kind (en va- der) de dag om moeder eens te ver- wennen. Het Amerikaanse Congres gaf toen aan president Wilson toestemming om de tweede zondag in mei uit te roepen Zoals het met veel gebruiken gaat, verwaterde ook de viering van moe derdag en taande de geestdrift zien- derogen. Totdat een vrouw uit het Amerikaanse Philadelphia in 1907 vond dat toch zeker een dag in het jaar speciaal voor moeders bestemd moest zijn. Anna Jarvis, die net haar moeder verloren had, begon haar moederdag-campagne met een kerk- dienst in ££n van de plaatselijke ker- ken op de eerste verjaardag van haar moeders overlijden. Zij vroeg alle ge- nodigden voor die gelegenheid een witte anjer te dragen. Uit die tijd stamt in Amerika de gewoonte om op moederdag een witte anjer te dragen als moeder overleden is en een rode anjer als moeder nog leeft. Het lukte Anna Jarvis om de bevolking van Phi ladelphia warm te krijgen voor de in- voering van moederdag. Tientallen steden in Amerika volgden het voor- beeld van Philadelphia om moeder in het zonnetje te zetten. In 1914 werd het werk van Anna Jarvis bekroond. In Nederland werd moederdag aan- vankelijk alleen in de grote steden ge- vierd. Maar in een studie over de Drentse boerin in 1952 twintig jaar nadat moederdag in ons land haar in- trede deed kwam naar voren dat de viering van moederdag wel degelijk ook op het platteland in zijn geheel was overgenomen. Tijdens en na de tweede wereldoor- log is moederdag helemaal opge- bloeid. Vandaag de dag geniet ze een enorme publiciteit, niet het minst door de ruime aandacht die de mid- denstander aan deze feestdag besteedt. Toch is de commerciele rompslomp om dit eerbetoon heen eerder een gevolg dan een oorzaak van de moederdag-opleving. De hernieuwde belangstelling voor dit oude gebruik is voor een groot deel te danken aan de Amerikaanse solda- ten, die in de tweede wereldoorlog in Engeland waren gestationeerd. De soldaten verwarden de Amerikaanse De Engelse en de Amerikaanse moederdag hebben echter niets me' elkaar te maken en worden zelfs o[ verschillende dagen gevierd. De En gelse moederdag is van vrij kerkelijkc oorsprong, terwijl de Amerikaanse versie moderner en wereldlijker is. In Duitsland, waar moederdag iets langer bekend is dan in ons land, schreef men het succes toe aan de on bewuste gevoelens ten aanzien van d« huidige maatschappij en het toene- mende functieverlies van het gezin, terwijl ook het milde seizoen me» mei als bloemenmaand daar waar- schijnlijk ook toe bij zal hebben ge dragen.

Schiedams Nieuwsblad | 1983 | | pagina 15