Aanslagen niet klakkeloos accepteren 1.69 6.25 1.25 Slagerij Bert v.d. Starre Conclusie na onderzoek: WOENSDAG 4 MEI 1983 18-153 ROTTERDAM - Naar schatting der- tig procent van de leerlingen in het voortgezet onderwijs heeft recht op een bijdrage in de studiekosten. Ze- ker 150.000 leerlingen zijn echter niet op de hoogte van dit recht en verzuimen zodoende een dergelijke tegemoetkoming aan te \Tagen. Per leerplichtig kind gaat het hier om be bedragen die varieren van 130 tot 520 gulden. Tot deze stelling komen de Algemene Bond van Onderwijzend Personeel (ABOP), de FNV, de Nederlandse Gezinsraad en het Konsumenten Kontakt bij de aanvang van een grootscheeps onderzoek naar de kos- ten die ouders moeten maken om hun kinderen les te laten volgen. De kosten die ouders voor hun school- gaande kinderen moeten maken be- staan voor het grootste deel uit boe- kengeld en ouderbijdragen (o.a. ver- goedingen voor leermiddelen). Zeker laatstgenoemde post staat, als gevolg van de toenemende bezuini- gingen, onder grote druk. Schoollei- ders zijn in veel gevallen gedwongen de gaten in hun begroting te dichten door het verhogen van deze bjjdragen. Om deze kosten voor iedereen be- taalbaar te maken bestaat de moge- lijkheid een tegemoetkoming in de studiekosten aan te vragen. Ook be- staan er leeftijdstoeslagen voor 16 en 17 jarigen en in een aantal gevallen is het mogelijk een reiskostenvergoe- ding aan te vragen. Ongeveer 300.000 leerlingen ontvan- gen een of meer van dergelijke tege- moetkomingen. Volgens m6er recht hebben op een dergelijke subsidie. Het onderzoek dat ABOP, FNV, Ne derlandse Gezinsraad en Konsumen- ten Kontakt gaan houden richt zich echter op het totaal pakket aan schoolkosten die gemaakt moeten worden voor kinderen in de eerste vier klassen van het voortgezet onder wijs. De komende maanden zullen circa 400 scholen worden benaderd voor het invullen van een uitgebreide en- qufite. Tevens worden 1.600 ouders van leerplichtige scholieren gevraagd hun medewerking aan het onderzoek te verlenen. De onderzoekers hopen op deze ma- nier een beeld te krijgen van het to taal aan kosten dat gemaakt moet worden om een kind naar school te laten gaan. Gevreesd wordt dat een groot deel van de bezuinigingen die de laatste tijd op het onderwijs van toepassing zijn, noodgedwongen worden verhaald op de ouderbijdra gen. De organisaties die het onderzoek hebben uitgezet zijn de mening toe- gedaan dat bezuinigingen in het on derwijs niet mogen leiden tot hoge- re schoolkosten. Zowel het 'recht' op onderwijs als het verplichte karakter van onderwijs voor kinderen tot 17 jaar worden daarmee ondergraven. Voor de scholen zal het tegelijkertijd laten om toe te treden tot een vorm moeilijk worden om kwalitatief on- van voortgezet onderwijs. Ouders derwjjs te garanderen. realiseren zich vaak niet wat de totale De komende zomer zullen ruim kosten van de verschillende soorten 97.000 kinderen de lagere school ver- onderwijs zijn. WEEKAANBIEDINGEN DONDERDAG Paardebiefstukdag per 100 gram v.a OO.-VRU.-ZAT. Hamlap v.d. schouder mm am A 1 kilof ,OU VOORDEHOND: Hart 1 kilo Gebraden gehakt met of zonder ui 150 gram Smeerworst 150 gram1 «25 Bij aankopen van 15.- of meer vlees en vleeswaren Eieren 4 c 1 doos k 10 st. a i O VERS PAARDE- RUNDER- VARKENS- KALFSVLEES Lorentzlaan 3-5, Schiedam. Tel. 62.15.42 (verlengde Franselaan) Verkoop en service: 's-Gravelandseweg 383, 3125 BJ Schiedam. Tel. 010-621033. ROTTERDAM - De Consumenten- bond wil consumenten helpen de aanslagen van gemeenten en water- schappen beter te kunnen beoordelen en waar nodig te kunnen aanvechten. Vele accepteren deze aanslagen klak keloos, omdat zij denken dat er toch niets meer aan te doen valt. De Bond vindt dat er alle aanleiding voor is om de lagere overheden kriti- scher te volgen. In de eerste plaats zijn de aanslagen een z6 grote druk op het huishoudbudget gaan uitoefe- nen, dat voor velen de grens echt be- reikt is. Daarnaast doen zich met de aanslagen veel problemen voor (ver- keerde aanslagen, onterechte aansla gen) en het wordt hoog tijd dat con- sumenten zich minder machteloos voelen in relatie met hun gemeente of waterschap. Om consumenten te helpen, heeft de Consumentenbond een „Actiepak- ket" samengesteld, waarin de belas- tingen en heffingen van gemeenten en waterschappen worden behandeld. Naast een uit leg hierover (wat houdt een belasting in, wie moet deze beta- len, en hoeveel?), wordt steeds aan- gegeven hoe men kan handelen wan- neer men het met een aanslag niet eens is. In veel gevallen gaat het om belastin- gen en heffingen waarvan de hoogte al bepaald en goedgekeurd is door de gemeenteraad of het bestuur van het waterschap. Voor de burger zijn er dan nog legio actiemogelijkheden te- gen aanslagen. Ook heeft het volgens de Bond zin om actie te ondememen tegen voorgenomen lastenverzwarin- gen voordat die zijn bedisseld. Zo kan men bijvoorbeeld via petities laten merken dat bij de vaststelling van de tarieven ook eens moet wor den gelet op het effect ervan op het huishoudl jdget. In het Actiepakket wordt uitvoerig ingegaan op proble men die consumenten met allerlei be- lastingaanslagen kunnen tegenkomen. Het Actiepakket ..Aanslagen van Uw gemeente" kost voor leden van de Consumentenbond f 7,50; niet4eden betalen f 10,-. Men kan het pakket bestellen door bet bedrag over te ma ken op gironummer 27874 van de Consumentenbond te 's-Gravenhage, Tot no toe hodden alle kleine auto's zo'n beetje dezelfde voor- delen en nadelen. Dus was het moeilijk kiezen. De nieuwe Opel Corsa is klein. Maar heeft vender heel veel kenmerken van een vol- wassen auto. Mlnlmale buitenmaten, een zee van rulmte blnnen. Een sterke, pittige motor met een opzlenbarend laag verbruik Een wendbare, kleine auto met sterke bumpers en een oersolide carrosserie voor uw veilig- held. In de nieuwe Corsa wordt u zelfs fluisterend verstaan, bij welke snelheld dan ook. En zo Is er meer. Veel meer. Daarom nodigen wlj u bij deze graag uit voor een verhelderend gesprek en een gedenkwaardige proefrit DENIEUWE0PELC0RSA. fiUTOcemeR pieTeRsen Opel-Bedford-Amerikanen. 'Meer leerlingen recht op bildrage

Schiedams Nieuwsblad | 1983 | | pagina 19