STICHTING HAVENBELANGEN VIERDE 50-JARIG BESTAAN SPEELTUINEN VAAK ZEER GEVAARLIJK Margriet eregaste in de Doelen Blijdorp gunstige uitzondering [WOENSDAG 21 DECEMBER 1983 51 -509 Eerste exemplaar Persprijs *Het lid van het dagelijks bestuur van Stichting en tevens president-commissaris Marin ierskapel en Rotterdams jongenskoor verzorg- *Het oplopen van balen tabak in het gebouw Zee- van de Havenkoerier, gaatprinsesMargriet Havcnjaarboek '84 overhandigen. ^cn *'e! 'ttuzikale aspect. vaart aan de Scheepmakershaven. Van de 45 door de ANWB gedurende de afgelopen zomer gein- specteerde speettuinen voldoen er 19 niet aan minimale veiligheids- eisen. Acliterstallig onderhoud en onveilige >i Unities brengen daar onnodige risico's met zich mee voor het spe- lende kind. Dat het ook anders kan. bewijzen de speeltuinen van diergaar- de Blijdorp en de Huls- beek bij Oldenzaal. Deze twee tuinen kregen van de onderzoekers het pre- dicaat voorbeeldig. Jaarlijks vinden in en op speeltuinen en speelplaat- sen ca. 25.000 ongeval- len plaats. Gegevens van de Stichting Consument en Veiligheid gevcn aan dat er alleen al in twee ziekenhuizen in Gro- ningen en Maastricht in '82 125 gewonde kinde- ren zijn gemeld. De helft betrof ernstig letsel. Het onderzoek betrof 24 speeltuinen in grote bckende parken en 21 speeltuinen bij cafe- restaurants. Er is uitge- gaan van minimale eisen die de Stichting Consu ment en Veiligheid heeft ontleend aan buitenland- se normen en voorschrif- ten. In Nederland ont- breekt het op landetijk niveau aan veiligheids- voorschriften. Er is onder meer gelet op scherpe uitstekende delen zoals spijkers in houten toestellen, kapot- te of ontbrekende plan- ken, te grote uitslag van bijvoorbeeld schommels, stenen ondergrond on der toestellen en de aan- wezigheid van risicodra- gende toestellen zoals de draaischijf, de loopton, de zweet'molen en de o- verslagmolen. Het onderzoek zal in 1984 worden herhaald zodat de door de tuinen toegezegde verbete- ringen in het voorjaar kunnen worden gepu- bliceerd. De resultaten van het onderzoek staan gepubli- ceerd in de Kampioen van december. Tevens zijn gratis brochures ver- krijgbaar bij de ANWB :n de Stichting Consu ment en Veiligheid. *De speeltuin van Blijdorp: voorbeeldig nale persprijs voor een Nederlandse en buiten- landse journaliste(e) die op bijzondere wijze door middel van publicatie(s) had bijgedragen aan het "stimuleren en active- ren van de voorlichting en opinievorming over het Rijnmondgebied en over Rotterdam in het bijzonder". Een Engelse journalist die niet kwam opdagen en Koos de Cast (jour nalist bij het Rotterdams Nieuwsblad) viel dit jaar de eer te beurt deze pers prijs in ontvangst te ne- men. Zijn bekroonde werkstuk: De RN-rubriek Stadhuisplein. In zijn dankwoord schetste De Gast nog even pijnlijk nauwkeurig hoe slecht de diverse met haven- voorlichting te maken hebbende media samen- werken. En dat was vol- gens deze journalist, "ondanks de grote hoe- veelheid instanties", be- droevend. Prinses Margriet bezocht ter afsluiting van haar bezoek aan de jubileren- de Stichting een aantal in de hal van de Doelen opgestelde demonstra- tiestands van de Rotter- damse Haven- en Vervoerscholen. Leer- lingen van deze onder- wijsinstelling lieten de prinses zien waarin zo als les wordt gegeven. *Een Haven- en Vervoerschoolleerling demonstreert de prinses hoe met touwwerk wordt omgegaan. *Koos de Gast krijgt de oorkonde van jury-voorzitter prof. Valk. ROTTERDAM Prinses Margriet, petekind der koopvaardij, heeft vorige week donder- dag in de Doelen de viering bijgewoond van het 50-jarig bestaan van de stichting Haven- belangen Rotterdam-Europoort. Een tweede belangrijke Nederlandse vrouw, mini ster Smit-Kroes van ver- keer- en Waterstaat, was eveneens aanwezig en ook zij kon horen wat deze Stichting, waarin Gemeente, Havenbedrijf, SVZ, Kamer van Koop- handel en individuelen veriegenwoordigd zijn, zich ten doel stelt name- lijk: de haven in binnen- en buitenland zo goed mogelijk "verkopen". Ceremoniemeester was Luc Lutz die op haast onnavolgbare wijze de program ma-onderdelen aan elkaar praatte. Voorzitter Portheine ge situatie en zei dat die bijna identiek was met het verleden. Ondanks dat zag de voorzitter van de stichting Havenbe- langen ruim voldoende mogelijkheden om dat Rotterdam door zijn lig- ging bij uitstek de distri- butiehaven van Europa is. Een wijziging in de ta- riefstructuur per 1 april '84 zal met name voor stukgoed-stuwadoors po- sitieve gevolgen kunnen hebben. Goedkoper ver- werken van goederen- stromen zal het gevolg zijn," aldus Portheine. Prinses Margriet bekijkt een terminal van de Haven- vakschool het werken met een computer door een leerlinge van de Haven- en vervoerschool. handigd de prinses dit voor de in haven werk- zamen belangrijke naslag- werk, dat ten tonele kwam op een radio- grafisch bestuurde vork- heftruck, oftewel "een spookrijder" zoals Mar griet opmerkte. De viering van het jubi- leum stond ook in het teken van de Rotterdam International Press Award. Een intematio- Prinses Margriet mocht, na het aanhoren van mu- zikale intermezzo's door Marinierskapel en Rot terdams Jongenskoor, het eerste exemplaar in ontvangst nemen van het Havenjaarboek 1984. Dr. A.J.Brantenaar, presi- dent-commissaris van de Havenkoerier nv, over- Voorzitter Portheine schetste na een inlei- ding door Lutz de ge- schiedenis van de Stich ting, die in een moeilijke periode, de dertiger jaren, werd opgericht (exacte datum: 21-12- 1933). Portheine trok een ver- gelijking met de huidi-

Schiedams Nieuwsblad | 1983 | | pagina 18